Recenzja Verbatim iStore n Go 32GB – gadżet, który powinien mieć każdy właściciel iPhone i iPad
Recenzja Verbatim iStore n Go 32GB – gadżet, który powinien mieć każdy właściciel iPhone i iPad
0

Recenzja Verbatim iStore n Go 32GB – gadżet, który powinien mieć każdy właściciel iPhone i iPad

0

Pendrive Lightening z jednej, a USB z drugiej – tak wygląda nowy produkt marki Verbatim o nazwie iStore n Go. Za jego pomocą możemy zgrywać pliki z komputera na naszą przenośną pamięć, a następnie uruchamiać je na urządzeniach z iOS i na odwrót. To jednak nie jedyne możliwości tego jakże praktycznego gadżetu.

 recenzja-verbatim-istore-n-go-lightening-apple-w-applemobile-pl-3

Odkąd pojawił się port Lightening w urządzeniach Apple, port systemowy co rusz zyskuje nowe funkcjonalności. Jedną z nich jest obsługą akcesoriów firm trzecich, w tym pamięci masowych. Wystarczy odpowiedni dysk przenośny czy też pendrive podłączyć bezpośrednio do złącza Lightening w naszym iPhonie i iPadzie, by móc w sposób wygodny i nieskrępowany zarządzać plikami między pamięcią handheldu, a tą w pamięci przenośnej. Verbatim stworzył bardzo praktyczny pendrive. Z jednej strony znajdziemy w nim typowe złącze USB jakie posiada większość używanych dziś komputerów. Jest to USB w standardzie 3.0 dzięki czemu oferuje całkiem zacne transfery odczytu i zapisu. Z drugiej strony natomiast producent zainstalował złącze Lightening. Oba porty są zakryte praktycznymi zatyczkami – aby interfejsów nie uszkodzić i nie zabrudzić.

recenzja-verbatim-istore-n-go-lightening-apple-w-applemobile-pl-5

Po podłączeniu iStore n Go do iPhone’a na jego ekranie wyświetla się komunikat z prośbą o zainstalowanie dedykowanej aplikacji iStore n Go. Program jest bezpłatny. Po zatwierdzeniu zostajemy przeniesieni do AppStore gdzie aplikację pobieramy. Od chwili pobrania urządzenie jest gotowe do działania.

 

Aplikacja mobilna iStore n Go 

Program jest w języku polskim co znacząco ułatwia jego obsługę. Podobnie jak ikonowe menu z sześcioma głównymi funkcjami urządzenia. Za jej pomocą możemy przeglądać i zarządzać kolekcją zdjęć, filmów oraz muzyki. Ponadto możliwe jest również wykonanie kopii zapasowej całej pamięci telefonu lub tylko kontaktów.

recenzja-verbatim-istore-n-go-lightening-apple-w-applemobile-pl-7

Kontakty zapisywane są do uniwersalnego i popularnego formatu wirtualnych wizytówek vcf. Dzięki temu możemy za pomocą Verbatima zgrać kontakty, a następnie wykorzystać plik z nimi do zbudowania książki adresowej w jakiejś aplikacji na komputerze. Większość z nich potrafi współpracować z bazami vcf. Ponadto w appce znajdziemy jeszcze przeglądarkę plików/folderów oraz ustawienia systemowe.

 

Przeglądanie zdjęć 

Pendrive, który otrzymałem do recenzji oferuje pojemność 32 gigabajtów. Na takiej powierzchni można zapisać całe mnóstwo zdjęć. Można je sobie pogrupować w katalogi tak jak jest nam wygodnie. Następnie wystarczy podłączyć iStore n Go do telefonu i uruchomić przeglądarkę zdjęć lub plików. Natychmiast otrzymujemy zdjęcia wyświetlone na ekranie telefonu, bez konieczności ich importowania/kopiowania do pamięci.

recenzja-verbatim-istore-n-go-lightening-apple-w-applemobile-pl-12

Wyświetlone zdjęcia mogą nam się przełączać same. Wystarczy nacisnąć ikonę oznaczająca Play. Każde zdjęcie za pomocą jednego dotknięcia ikony możemy zapisać w Zdjęciach na telefonie lub uruchomić menu kontekstowe, dzięki któremu szybko prześlemy je do innego urządzenia za pomocą AirDrop, udostępnimy za pomocą aplikacji na portalu społecznościowym wyślemy mailem lub.. przypiszemy na przykład do kontaktu.

Możliwe jest również jego wydrukowanie dzięki usłudze AirPrint czy zapisanie w usłudze chmurowej iCloud czy zewnętrznej jak Dropbox. W zasadzie mamy tu pełnie możliwości działania na plikach.

Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby wybrane pliki wykonane telefonem lub po prostu zapisane w pamięci telefonu przekopiować do pamięci iStore n Go, a następnie odtworzyć je po podłączeniu urządzenia do komputera na ekranie monitora.

recenzja-verbatim-istore-n-go-lightening-apple-w-applemobile-pl-11

Przeglądarka zdjęć jest bardzo sprawna, a dzięki szybkiej transmisji portu Lightening oraz sprawnemu działaniu iStore n Go, przeglądanie nawet bardzo dużych zdjęć czy oglądanie filmów (o czym za chwilę) odbywa się w czasie rzeczywistym, bez opóźnień czy zacięć.

 

Oglądanie filmów 

Z tej funkcji skorzystałem podczas ostatniego długiego lotu na wakacje. Zapisałem na Verbatim iStore n Go sobie kilka odcinków ostatnio oglądanego przez siebie serialu. Następnie w samolocie podłączyłem pendrive do tabletu i odtworzyłem filmy na jego ekranie.

img_8085

Aplikacja Verbatima obsługuje co prawda tylko pliki makowe, w przypadku filmów jest to MOV, jednak bez najmniejszego problemu współpracuje także z innymi, zewnętrznymi aplikacjami do odtwarzania multimediów.

img_8086

Wystarczy więc, że zainstalowałem dodatkowo appkę do obsługi plików wideo o nazwie VLC i już mogłem odtwarzać filmy AVI z pamięci Verbatima na ekranie tabletu.  Oczywiście plikami filmowymi również możemy zarządzać jak w przypadku zdjęć, kopiując je w obie strony z i do iPhone’a. Jednak te działania wykonujemy w kategorii Pliki/Foldery.

 

Odtwarzanie muzyki 

Widząc możliwość odtwarzania zdjęć i filmów, zapewne domyślacie się, że iStore n Go radzi sobie również z odtwarzaniem muzyki. I owszem. Co więcej, nawet utwory zapisane w plikach wysokiej rozdzielczości jak FLAC czy nawet MQA. Niestety nie znalazłem jeszcze sposobu na DSF i DSD, ale pewnie taki w gąszczu aplikacji w AppStore też się znajdzie.

recenzja-verbatim-istore-n-go-lightening-apple-w-applemobile-pl-9

Do uruchomienia FLAC potrzebna jest także zewnętrzna aplikacja. Ja ponownie użyłem VLC. Wystarczy w iStore n Go dłużej przytrzymać palec na ikonce z utworem, by pojawiła się lista kontekstowa z możliwości wskazania aplikacji, której chcemy użyć do uruchomienia pliku z pendriva. Świetna sprawa, szczególnie w przypadku plików muzycznych gęsto zapisanych, które zajmują często mnóstwo miejsca. Tego nie zawsze mamy pod dostatkiem we wbudowanej pamięci iPhone’a.

 

Tworzenie kopii zapasowej 

Możliwości mamy dwie. Możemy zapisać jedynie kopie kontaktów do pliku w formacie VCF lub stworzyć kopię pełnej pamięci urządzenia. Z tym jednak należy uważać. Pendrive, który mam w testach oferuje 32 gigabajty pamięci. Jeżeli nasz telefon ma więcej wbudowanej, a przy tym zajętej pamięci, kopia nie wykona się poprawnie.

Plik z kontaktami czy kopią możemy zgrać sobie na jakiś dysk zewnętrzny czy ten w komputerze, aby w razie potrzeby móc zawsze do niego wrócić.

 

Transfery 

Kopiowanie do i z urządzenia odbywa się bardzo sprawnie. Ta ogólna ocena nie wszystkim może wystarczać, toteż pokusiłem się o sprawdzenie transferu zapisu/odczytu po podłączeniu urządzenia do komputera za pomocą portu USB 3.0. Jak to wygląda podczas testu Disk Speed Test’em?

recenzja-verbatim-istore-n-go-lightening-apple-w-applemobile-pl-2

Pamięć najlepiej radzi sobie z odczytem palików. Oferuje podczas odczytu przy teście 5GB transfer na poziomie 72.5 MB/s. Znacznie gorzej jest podczas zapisu. Test pokazał, że pamięć zastosowana w tym urządzeniu jest w stanie zapisać dane z prędkością 16.4 MB/s. Niewiele, jednak do współpracy i wygodnej pracy na telefonie wystarcza.

 

Podsumowanie 

Verbatim iStore n Go to gadżet, który warto mieć. Szczególnie jeżeli pamięć naszego iPhone’a czy iPada jest niewielka i potrzebujemy od czasu do czasu ją rozszerzyć. Bardzo sprawnie działająca aplikacja, która dobrze współpracuje z appkami firm trzecich, zapewniając wysoką funkcjonalność sprawia, że urządzenie w moim odczuciu jest warte znacznie większych pieniędzy niż faktycznie musimy za nie zapłacić.

recenzja-verbatim-istore-n-go-lightening-apple-w-applemobile-pl-8

Jeżeli potrzebujecie od czasu do czasu przejrzeć pliki czy to filmowe, czy to zdjęcia, nie koniecznie chcąc je wgrywać do pamięci tabletu lub smartfonu, Verbatim iStore n Go jest jednym z wygodniejszych sposób, by tego dokonać. Do tego zyskujemy łatwe w obsłudze narzędzie do wykonywania jakże ważnych dla nas wszystkich kopii. Cena? Na allegro widziałem ofertę za 116 złotych.

Do testów pamięć Verbatim iStore n Go dostarczył producent, firma Verbatim

AppleMobile.pl POLECA TEN PRODUKT

Recenzja Verbatim iStore n Go 32GB – gadżet, który powinien mieć każdy właściciel iPhone i iPad

 

 

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

 • Solidnie wykonany
 • Niska cena
 • Praktyczne rozwiązanie dla użytkowników mobilnych urządzeń Apple
 • Intuicyjna aplikacja w języku polskim
 • Szybki transfer odczytu danych
 • Duże możliwości pracy na plikach
 • Współpraca głównej aplikacji z programami firm trzecich

Wady

 • Niezbyt imponująca prędkość zapisu
 • Zatyczki, które łatwo zgubić
 • Ograniczone działanie tylko do urządzeń mobilnych z Lightening
 • Wbudowana pamięć bez możliwości rozszerzenia np. kartą pamięci 
Oceny
 • Jakośc/Cena
 • Intuicyjność obsługi
 • Funkcjonalność
 • Prędkość odczytu danych
 • Prędkość zapisu danych
 • Współpraca z produktami Apple
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *