Recenzja Parrot BEBOP 2 FPV – poczuj się jakbyś siedział za sterami drona

Recenzja Parrot BEBOP 2 FPV – poczuj się jakbyś siedział za sterami drona

12

Recenzja Parrot BEBOP 2 FPV – poczuj się jakbyś siedział za sterami drona

12

Francuski lider wśród producentów dronów konsumenckich, firma PARROT odświeżyła swój zestaw drona BEBOP 2. Nowy model zyskał nowy kompaktowy kontroler, dedykowaną aplikację oraz gogole wirtualnej rzeczywistości, dzięki którym będziemy mogli się poczuć jakbyśmy siedzieli tam na górze, w dronie, za jego sterami.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-30

BEBOP 2 to prawdziwie udany dron marki Parrot. Obserwuję kolejne generacje quattrocopterów tej marki od jej pierwszego modelu AR.Drone, przez jego następcę AR.Drone 2, po BEBOP generacji pierwszej i drugiej. To jak świetnie rozwija się ten projekt dronów konsumenckich tej marki naprawdę cieczy. Druga generacja daje nam prawdziwą dawkę frajdy, głównie za sprawą żywotności baterii, dla której zasilenie urządzenia przez ponad 20 minut nie jest żadnym wyzwaniem.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-26

Kiedy do tego damy całkiem niezłą kamerę rejestrującą wideo w Full HD (z efektem rybiego oka) lub HD (ładny „płaski obraz” przez przycięcie, tego co rejestruje matryca), zdjęcia, które można zapisywać w rozdzielczości 4096 x 3072 pikseli, a także zasięg do 2 kilometrów przy zastosowaniu kontrolera, otrzymujemy naprawdę interesujące urządzenie do latania, którym chętnie pobawią się dzieciaki, ale także takie osoby jak ja.

 

Co w zestawie?

W zestawie FPV pojawił się nowy, kompaktowy kontroler oraz gogle VR. Nowa jest także aplikacja do obsługi drona. Parrot zdecydował się rozdzielić swoją appkę na smartfony i tablety dla dronów z serii MINIDRONES od tych bardziej zaawansowanych dronów jak wspomniany AR.DRONE, BEBOP oraz ostatnia nowa zabawka o nazwie DISCO, której z bólem serca powiem, że nie miałem okazji zobaczyć w akcji i z przyczyn prawnych chyba mieć nie będę (by nim latać potrzebne jest specjalne „prawo jazdy”, którym w Polsce póki co może się pochwalić kilka osób).

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-32

W zestawie znajdziemy zasilacz, który używamy do ładowania baterii za pomocą dołączonego przewodu oraz kontrolera, który o dziwo również ma osobny kabel do ładowania w innym standardzie wtyku. Szkoda, że Parrot nie wykazał się tu większa konsekwencją i nie zastosował do wszystkich swoich urządzeń jednego interfejsu. Zawsze to jeden kabel mniej do zabrania w podróż.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-28

Ponadto do kontrolera dołączony jest uchwyt do zainstalowania smartfonów/tabletów. Tych drugich raczej niewielkich. Smartfon zainstalowany w uchwycie wydaje się być bezpieczny. Nie ma szans aby nam się wymsknął z zaciskające go szczęki uchwytu. Całość wykonana solidnie, a uchwyt pozwala na pracę w pionie i poziomie.

 

BEBOP 2 to najlepszy dron Parrot’a 

Moją recenzję Parrot BEBOP 2 mieliście już okazję czytać na naszych łamach. Jeżeli nie to zapraszam do odnalezienia archiwalnego artykułu. Od czasu tamtego materiału w samym dronie BEBOP 2 nie zaszły żadne zmiany. Dlatego też ograniczę się do podstawowych informacji na jego temat. Po bardziej szczegółowe odsyłam do tamtego materiału. BEBOP 2 to quattrocopter wyposażony w cztery świetne silniki bez szczotkowe. To dzięki nim urządzenie jest w stanie poruszać się z prędkością nawet 16 m/s i wznieść na wysokość około 150 metrów. Te 150 metrów to bardziej ograniczenie związane z przepisami i bezpieczeństwem, niż faktycznymi ograniczeniami urządzenia. Na wypadek gdybyśmy polecieli za daleko lub za wysoko, dzięki wbudowanemu GPS, urządzenie możemy za pomocą jednego przycisku na ekranu przywołać do nas.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-34

Aplikacja posiada także funkcję automatycznego powrotu quattrocoptera w przypadku, gdy straci z nami bezprzewodową łączność. Jeszcze zanim znalazłem tę funkcję miałem żołądek pod gardłem, gdy podczas lotu z goglami w pewnym momencie zobaczyłem przed oczyma napis, że urządzenie rozłączyło się. Nie ma nic gorszego niż podczas dziewiczego lotu nową zabawką stracić zasięg w chwili, gdy nie bardzo nawet wiemy gdzie zawisła nasza zabawka.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-11

Całe szczęście, gdy tylko wstałem i przeszedłem kilka kroków, dron się połączył i mogłem kontynuować latanie. BEBOP 2 posiada kamerę wideo z 14 pikselowa matrycą i obiektywem typu rybie oko, dzięki czemu jest w stanie objąć naprawdę szeroki kawałek rejestrowanego planu. Podczas latania, szczególnie tego niskiego, gdzie mogą pojawić się jakieś przeszkody, taki obiektyw ma bardzo duży sens i pozwala w porę zmienić kierunek lub wysokość lotu.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-8

Niestety obiektyw fish-eye ma także swoje złe strony. Brzegi obrazu podczas wykonywania zdjęć czy filmowania są „zagięte”. Nie wygląda to zbyt dobrze i jest widoczne szczególnie jeżeli jesteśmy blisko czegoś co akurat fotografujemy. Widać to szczególnie podczas zapisywania zdjęć w pełnej oferowanej przez matrycę rozdzielczości. Parrot dokonał tu sprytnej programowej sztuczki. Jeżeli uruchomimy rejestrowanie wideo w rozdzielczości HD, obraz rejestrowany przez matrycę jest „przycinany” o krawędzie. Dzięki czemu to co zapisywane jest do pliku, jest pozbawione wady obiektywu rybiego oka. Obiektyw oferuje 3 osiową stabilizację. Jest to jednak stabilizacja cyfrowa, nie do końca idealna, ale w drugiej odsłonie BEBOPA radząca sobie lepiej niż w wersji pierwszej.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-2

Rejestrowany obraz z kamery może być transmitowany na żywo na ekran naszego smartfonu. Jest to możliwe dzięki solidnej łączności WiFi w pasmach 802.11a/b/g/n/ac i dwóch częstotliwościach 2.4GHz oraz 5GHz, a także wykorzystywaniu technologii MIMO Dual Band. Bez kontrolera dron może odlecieć nam na odległość około 300 metrów. Z kontrolerem zasięg ten zwiększa się do 2 kilometrów. Oczywiście są to wartości laboratoryjne.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-18

Rzeczywiste są znacznie mniejsze. To jak daleko będziemy mogli odlecieć zanim stracimy łączność z dronem zależy od wielu czynników – zabudowania, wysokości lotu, ilości sieci WiFi wokół nas, a nawet pogody. Co by jednak nie mówić, z powodzeniem możemy odlecieć tak wysoko i tak daleko, że stracimy drona z oczu. Pamiętajcie, że to bez odpowiedniego lotniczego prawa jazdy jest niezgodne z prawem, podobnie jak latanie w zabronionych strefach.

 

Nowy, kompaktowy kontroler 

Nowością jest całkowicie nowy kontroler do sterowania BEBOP’em. Miałem już okazję używać Skycontroller’a. Pozwalał on na podłączenie specjalny gogli VR z wbudowanymi ekranami, wygodne zainstalowanie tabletu oraz przeciwsłonecznej tuby. No i przede wszystkim zwiększał zasięg lotu z 300 do 2000 metrów i pozwalała naprawdę wygodnie latać quattrocopeterem w stosunku do obsługi za pomocą dotykowego smartfonu. Był jednak cholernie wielki, toporny i ciężki. Wymagał zasilania taką samą dużą i ciężką baterią, jaką ma dron. Zabranie drona wraz z kontrolerem na wakacje wymagało własnej walizki tylko dla tego zestawu.

Nowy kontroler jest co najmniej 4x mniejszy od SkyControllera. Mimo to, tak samo jak on zwiększa zasięg drona do 2 kilometrów i pozwala wygodnie zainstalować smartfon dzięki dodatkowemu uchwytowi, który również znajdziemy w zestawie. Jeżeli nie korzystamy z gogli, możemy zamocować telefon na kontrolerze, jak w przypadku tradycyjnych uchwytów samochodowych. Do obsługi drona smartfon i tak nie jest nam potrzebny. W zasadzie smartfon w przypadku tego zestawu potrzebny nam jest tylko jako ekran dla gogli, ale o tym za chwile. Do tego aby wyjść na powietrze i polatać, wystarczy sam kontroler który po uruchomieniu łączy się z BEBOP’em

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-31

Gabarytami nowy kontroler jest tylko nieco większy od takiego, jaki do dyspozycji mamy przy popularnych konsolach. Od nich różni go tylko górna część, w której znajduje się potężna antena, a z boku port USB.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-29

Do sterowania lotem służą dwa joysticki. Dokładnie takie same jak w SkyController. Dodatkowo do dyspozycji mamy klawisz startu/lądowania, klawisz powrotu drona, gdy ten zagubi nam się gdzieś w przestworzach oraz klawisze funkcyjne pod prawym joystickiem oraz na krawędzi. Za ich pomocą możemy sterować nagrywaniem wideo, robić zdjęcia czy uruchamiać sztuczki. Kontroler jest stosunkowo lekki, na pewno dużo lżejszy niż Skycontroller, posiada wbudowaną baterię, która pozwala na pracę do 4 godzin. Jego gabaryty dużo szybciej pozwolą nam spakować drona i kontroler do tej samej walizki, w której mamy ciuchy.

 

Wirtualna rzeczywistość w pakiecie 

Kolejnym bardzo ważnym elementem zestawu są gogle FPV. Działają na zasadzie analogicznej do gogli cardboard. Są wyposażone w dwie soczewki, ekranem jest nasz smartfon, a jego instalacja jest możliwa za sprawą specjalnej tacki, wysuwanej z gogli.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-1

Wystarczy wysunąć tackę z gogli, uruchomić tryb VR w aplikacji, dzięki czemu dokładnie będziemy mogli wymierzyć miejsce, w którym należy umiejscowić telefon, dopiąć kabel USB z zestawu z telefonem i całość zainstalować w goglach.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-33

Tyle.

Drugą część kabla USB podłączamy do portu USB w kontrolerze. Wspominałem o nim wyżej. Znajduje się z boku anteny. Teraz wystarczy już tylko założyć hełm na głowę i startować.

 

Nowa aplikacja FreeFligh Pro 

W nowej aplikacji zmienił się przede wszystkim interfejs. Jest dużo bardziej nowoczesny i według mnie znacznie bardziej intuicyjny, niż wcześniej. Nie ma tych wszystkich niepotrzebnych materiałów reklamowych, uruchamiających się bez sensu filmików itd. Prosta aplikacja, proste menu, logicznie poukładane ustawienia.

img_8097

Nie wiele zmieniło się natomiast w kwestii pulpitu pilota. Dodano w zasadzie tylko dodatkową ikonę, dzięki której przełączamy widok z pulpitu pilota na widok z pozycji pilota „siedzącego” w dronie czyli FPV. Ta znajduje się w prawym dolnym rogu.

W tym momencie obraz na naszym smartfonie dzieli się na pół, dla każdego oka z osobna. Na obrazie z tego co rejestruje kamera naniesione są podstawowe informacje dotyczące stanu naładowania baterii w quattrocopterze, baterii w kontrolerze, stanu GPS, prędkości lotu, jego odległości czy dystansu. To czego mi brakuje, to stanu naładowania baterii smartfonu oraz zasięgu kontroler-dron.

 

FPV w praktyce 

Latanie dronem w trybie FPV to zupełnie nowe doświadczenie zabawy dronem. Namiastkę tego miałem podczas zabawy ze SkyControllerem, gdzie zainstalowany miałem 10 calowy tablet, na nim tubę, dzięki której nie rozpraszało mnie światło z zewnątrz, a w rękach manipulatory do latania. Widok z kamery wyświetlany na tablecie przy takiej konfiguracji dawał namiastkę poczucia latania.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-23

Jednak to dopiero założenie gogli i prawdziwy widok pierwszoosobowy daje nam prawdziwą frajdę! Zakładasz hełm, bierzesz kontroler w ręce. Widzisz wszystko jak przez szybę kokpitu swojego samolotu. Startujesz. Śmigła zaczynają wirować i się wznosisz. Niesamowite.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-5

Co ważne i co chciałbym podkreślić. Podczas korzystania z gogli FPV Parrota, nie miałem podczas latania problemów z błędnikiem, nie chciało mi się wymiotować czy tez nie miałem poczucia zagubienia. To niestety jest duża wada tego rozwiązania podczas gier wideo, która miałem okazję poczuć na własnej skórze mając przez chwilę gogle Oculus Rift DK2. Z goglami Parrota lata się przyjemnie, wygodnie, a wrażenia są niesamowite i bez tych wszystkich niedogodności.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-13

Jest jednak także pewna wada tego rozwiązania. Jeżeli znacie zasadę działania rozwiązania gogli cardboard, zapewne już wiecie o co chodzi.  Chodzi o ekran smartfonu, który stosujemy do wyświetlania obrazu oraz soczewki, które powiększają nam obraz. Jeżeli nasz smartfon nie oferuje doskonałego ekranu o wysokiej gęstości pikseli na cal, to jakość i rozdzielczość wyświetlanego obrazu co poniektórych może rozczarować.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-7

Ja do latania z goglami FPV Parrota użyłem posiadanego przez siebie iPhone’a 7. Gogle współpracują w zasadzie z dowolnym smartfonem z ekranem między 4.7 a 5.7 cala. Sam smartfon nie może być smuklejszy niż 6m i grubszy niż 9.5mm. iPhone wyposażony jest w ekran Retina o przekątnej 4.7 cala, oferującym zagęszczenie na poziomie 326 pikseli na cal.

recenzja-parrot-bebop-2-fpv-w-applemobile-pl-20

O ile podczas normalnego użytkowania wartość ta zadowala, o tyle jeżeli zechcemy go wykorzystać do VR, taka gęstość będzie zaledwie wystarczająca. Pamiętajcie, że cały obraz który widzimy, składa się tak naprawdę z okienka wyświetlanego na połowie ekranu dla każdego oka. Rozdzielczość tego co widzimy jest więc niewielka, a widoczność ograniczona do rzutu z góry, bez możliwości dostrzeżenia jakichś szczegółów. Dlatego chcąc wycisnąć maksimum z tego z oferują gogle do BEBOP’a, musimy uzbroić się w dobry smartfon z genialnym ekranem.

Czy zatem warto? 

O tym jak bardzo jestem zafascynowany BEBOP’em 2 mogliście poczytać w recenzji tego drona. Jest to obecnie najlepszy dron francuskiego producenta (choć nie testowałem DISCO), oferujący dobry czas pracy na jednym pełnym ładowaniu oraz możliwość zarejestrowania wideo i zdjęć w dobrej rozdzielczości. Owszem nie jest to może DJI Phantom z jego fenomenalną kamera 4K, funkcją śledzenia i naprawdę długim czasem lotu na jednym akumulatorze. Ale produkt DJI to zupełnie inna półka sprzętu, dostępna w zupełnie innym budżecie. Zestaw Parrot BEBOP 2 FPV wraz z kontrolerem kupimy za 700 dolarów. Jak za takiego drona, z takimi możliwościami i taką dawką frajdy jaką oferuje, cena jest dobra, a sprzęt godny polecenia.

AppleMobile.pl POLECA TEN PRODUKT

Recenzja Parrot BEBOP 2 FPV – poczuj się jakbyś siedział za sterami drona

 

Zalety Wady

Zalety

 • Dobry czas pracy na baterii
 • Można polecieć bardzo daleko i wysoko
 • W razie problemów z połączeniem, dron wróci do nas sam
 • Gdy zgubimy go z pola widzenia, łatwo go przywołamy
 • Szybki jak rakieta
 • Kontroler długo pracuje na baterii i pozwala komfortowo sterować
 • Gogle FPV to zupełnie nowe doświadczenie w lataniu dronem
 • Cena zestawu nie jest wygórowana
 • W końcu można zabrać cały zestaw, bez konieczności posiadania osobnej walizki
 • Nowa aplikacja jest dobra

Wady

 • Rybie oko nie pozwala wykorzystać maksymalnych możliwości matrycy
 • Dwa różne przewody do ładowania urządzeń
 • Potrzebny jest smartfon z doskonałym ekranem do FPV
Oceny
 • Jakość/Cena
 • Czas pracy na baterii
 • Jakość rejestrowanego wideo
 • Jakość zdjęć
 • Frajda
 • Komfort latania przy pomocy kontrolera
 • Czas pracy kontrolera na baterii
 • Wygoda po nałożeniu FPV
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

Comment(12)

 1. Witam
  Jest jeszcze jena wada o której Pan nie wspomniał. Wadą jest to że za każdym razem aby uruchomić FPV, telefon za każdym razem trzeba wyjąć z okularów co przy sposobie umieszczania telefonu w okularach jest to uciążliwe . Po za tym wzrasta ilość podłączeń do portu USB telefonu ( i nie tylko telefonu ) co ewidentnie skraca żywotność w/w portu . Jest to nie wątpliwie kiepskie rozwiązanie i z perspektywy czasu żonglowanie kablem USB (FPV do telefonu + podłączenie do ładowarki ) zakończy się uszkodzeniem portu USB. Moim zdaniem powinno to być rozwiązane nieco w inny sposób aby nie narażać użytkownika na dodatkowe koszty firma PARROT powinna opracować bardziej przyjazne rozwiązanie w/w problemu .
  Pozdrawiam Marcin

  1. czy nie miałeś problemów z jakością filmów? u mnie jest słabsza niż u innych które widzę na youtube

   1. Miałem,ale pogrzebałem w ustawieniach i było dobrze. Ale po aktualizacji nie mam sterowania jasnością obrazu z skaykontrolera.

    1. Możesz wysłać mi screeny ekranu Bo z ustawieniami Bo tak myślę czy przypadkiem to nie jest wina stabilizacji

     1. Nakręć jakiś filmik i wrzuć na youtube to może coś podpowiem . czy twój obraz drży ?? jeśli tak to stabilizacja albo śmigło któreś jest nie wyważone .Jaki masz obraz za ciemny czy za jasny ?

     1. Faktycznie masz coś z ostrością obrazu. Pytanie czy masz swojego Bebopa na gwarancji ?. Jeśli nie to po prostu zdejmij osłonę obiektywu tam masz regulację , z resztą przejdź na tę stronę https://wirolot.pl/pl/i/Parrot-Bebop-2-jak-wymienic-czesci-instrukcja-video/27 . Tam masz filmik z wymiany GPS ale w 1.30 minucie masz widoczną kamerkę wraz z obiektywem .Możesz go podregulować ale musisz potem zabezpieczyć żeby obiektyw się nie ruszał . Mam nadzieję że chociaż odrobinę pomogłem. Pozdrawiam Marcin .

     2. rozkręciłem wg instrukcji to proste ale nie widze tam jakiegokolwiek pokrętła regulacji kamery

     3. Nie można kręcić obiektywem bo jak widziałem na innych filmach jest on przyklejony taśmą obustronną

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.