Recenzja Seek Thermal Compact XR. Kamera termowizyjna podłączana do iPhone’a
Recenzja Seek Thermal Compact XR. Kamera termowizyjna podłączana do iPhone’a

Recenzja Seek Thermal Compact XR. Kamera termowizyjna podłączana do iPhone’a

0

Tym razem jabłkowy gadżet z serii nietypowych i raczej przeznaczonych dla działań zawodowych. Seek Thermal Compact Pro to kompaktowa kamera termowizyjna podłączana do urządzeń Apple z portem Lightening.

 Te interesujące urządzenie to nic innego jak przenośna kamera termowizyjna podłączona do telefonu iPhone. Może być także używana z iPadem czy iPodem Touch. Jednak producent informuje, że stworzono ją głównie do ekranu w jakie wyposażane są telefonu Apple.

Dzięki precyzyjnej matrycy i rozmiarach 206 x 156 oraz szerokiemu 36 stopniowemu polu widzenia pozwala wykrywać temperatury w zakresie od -40 do nawet 330 stopni Celsjusza. Główną zaletą jest poręczność tego urządzenia, które w warunkach mobilnych może się okazać przydatnym dodatkiem dla zawodowca, który dzięki temu urządzeniu nie zawsze musi zabierać ze sobą dużą i profesjonalną kamerę termowizyjną.

Do czego może się przydać to urządzenie?

Przede wszystkim do obrazowania termicznego. Jeżeli ktoś z Was kiedykolwiek interesował się tematem izolacji termicznej pomieszczeń, zapewne widział fachowca, który dzięki kamerze termowizyjnej mógł sprawdzić, którędy ucieka ciepło z naszego domu. Ponadto termowizję wykorzystuję się w usługach przemysłowych do badania start energii wywołanych wyciekami powietrza czy uszkodzeniami izolacji, niewydajnymi systemami HVAC czy kiepską konstrukcją.

Dzięki obrazowaniu termicznemu możemy zobaczyć zaburzenia propozycji oddawania ciepła, nadchodącej awarii, czy choćby poluzowania się złącz systemów∑ elektrycznych, transformatorowych, rozdzielnic elektrycznych czy elementów sterowania.

Kamera termowizyjna jest również nieoceniona podczas nocnych polowań przez myśliwych, a także przez podróżników, elektryków, żeglarzy, hydraulików, elektryków itd.

Parametry techniczne

Producent zdecydował tu o zainstalowaniu matryce 206 x 156 punktów. Nie jest ona zbyt duża i nie oferuje zawrotnej rozdzielczości, jednak pamiętajmy o tym, że nie ona, a podręczność urządzenia jest tu najważniejsza. Zakres pracy urządzenia to około 60 metrów, choć zasięg wykrywanego ciepła to nawet 300 metrów. Wynik ten robi wrażenie.

Zakres fal podczerwieni mieści się między 7.2, a 13 miko. Kamera w całości zasilana jest z baterii telefonu, a zdjęcia i filmy zarejestrowane przy jej pomocy zapisywane są w jego pamięci.

Seek Thermal Compact XR w praktyce

Po podłączeniu kamerki na telefonie od razu wyświetla nam się plakietka najpierw z bezpośrednim pobranie aplikacji z AppStore, a przy każdym następnym podłączeniu z przyciskiem do jej uruchomienia.

Aplikacja pozwala na wyświetlanie obrazu w proporcjach 4:3 oraz 16:9. Ostrość ostawiamy pokręcając obiektywem. Podczas korzystania możemy filmować i fotografować w podczerwieni.

Przegląd funkcji w aplikacji

Przykłady rozchodzenia się ciepła w różnych urządzeniach

Urządzenie do testów wypożyczyła firma ALSTOR, właściciel platformy https://icorner.pl

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *