Recenzja NETATMO Smart Video Doorbell – inteligentny dzwonek do drzwi z Apple Home

Recenzja NETATMO Smart Video Doorbell – inteligentny dzwonek do drzwi z Apple Home

Recenzja NETATMO Smart Video Doorbell – inteligentny dzwonek do drzwi z Apple Home

0

Podczas testowania NETATMO Smart Video Doorbell miałem okazję doświadczyć sytuacji, gdzie urządzenie na pierwszy rzut oka wydające się jako zupełnie zbędne, stało się niezwykle przydatne do tego stopnia, że ze mną zostało. Inteligentny dzwonek do drzwi to urządzenie, które polubicie, dopiero gdy zdecydujecie się na jego zakup.

Dzwonek NETATMO

Będąc dzieckiem, a były to czasy, gdzie nawet telefon stacjonarny był luksusem, każdy wiedział, w jakich godzinach kogo zastanie w domu, a przyjście bez zapowiedzi było czymś zupełnie normalnym i nieodbieranym negatywnie. Wtedy posiadanie dzwonka do drzwi było czymś obowiązkowym, w końcu dużo osób przychodziło niezapowiedzianych. Dzisiaj mało kto przyjmuje gości bez zapowiedzi, a dzwonek wydawać by się mogło, stał się zbędny, bo wybierający się do nas znajomi czy rodzina, prędzej napiszą SMS czy zadzwonią, że dojeżdżają, niż najpierw nacisną dzwonek przy drzwiach.

Opakowanie dzwonka Netatmo Doorbell

NETATMO Smart Video Doorbell trafił do mnie w chwili przeprowadzki do nowego domu. Mając już instalację dzwonkową na 230V, a także chwilową potężną zajawkę na smart home, przyjąłem ten produkt na testy z ciekawością, ale bynajmniej nie z myślą o tym, że go potrzebuje, a tym bardziej kupię.

NETATMO Smart Video Doorbell ma jednak tę przewagę nad innymi tego typu konstrukcjami, że współpracuje z każdą instalacją dzwonkową (także tą na 8-24V czy bezprzewodową! Warunek – niezbędny dedykowany moduł dostępny opcjonalnie) i jest łatwy w instalacji. Dlatego podjąłem się montażu „na sztywno”, a nie tylko na uruchomienie na biurku jak mam to w zwyczaju w tego typu urządzeniach, by zobaczyć czy naprawdę jest tak bardzo niepotrzebny, jak myślałem.

Dzwonek netatmo po otwarciu opakowania

Co w zestawie sprzedażowym?

W zestawie z dzwonkiem NETATMO znajdziemy cały pakiet elementów do instalacji urządzenia na elewacji budynku, która jest stała.

Jak wygląda dzwonek netatmo doorbell

Jeżeli posiadacie ocieploną elewację styropianem z pucem, to niestety musicie zaopatrzyć się albo w specjalne kołki i wkręty do montażu na takiej powierzchni, bądź zakupić wkręty i kołki zdecydowanie dłuższe niż grubość ocieplenia tak, aby zainstalować je w cegle, betonie czy z czego tam macie ściany. Ja wybrałem opcję montażu w poszyciu ocieplenia.

Cały zestaw z opakowania Netatmo Smart video Doorbell

W opakowaniu poza samym dzwonkiem producent dołączył płytkę do instalacji przykrywającą tradycyjną puszkę podtynkową, na której najczęściej mamy tradycyjny klawisz dzwonkowy (taki jak do światła tylko odbijający, monostabilny). Dodatkowo jest tu płytka montażowa chroniąca przewody przed wilgocią, szablon do wyrysowania otworów montażowych, a także dedykowany uchwyt, który obraca kamerę dzwonka o 25 stopni, z którego ja skorzystałem.

Jest również zestaw śrub, specjalny nietypowy wkrętak, którego warto nie zgubić, a także moduł do podpięcia na instalacji dzwonka, o którym za moment. W dzwonku znajdziemy bezpiecznik (dodatkowy również w zestawie), a także kartę pamięci o pojemności 64 gigabajtów.

Instrukcja z zestawu nie posiada polskiej wersji językowej. Jednak na stronie NETATMO możemy znaleźć PDF z polską wersją językową. Jeżeli ktoś jej potrzebuje, warto ją pobrać i z nią przeprowadzić instalację. Polską instrukcję Netatmo Doorbell można także pobrać poniżej.

Instrukcja w języku polskim dla NETATMO Smart Video Doorbell PL (24 pobrania)

Od czego zacząć instalację dzwonka Netatmo?

Mając podstawową wiedzę na temat elektryki, możemy dzwonek zainstalować samodzielnie. Wystarczy postępować zgodnie z instrukcją, nie jest to czynność trudna. Natomiast jeżeli nie czujemy się na siłach, warto skorzystać z usług elektryka.

Kamera Netatmo od dzwonka

Jako, że posiadam tradycyjną instalację dzwonkową na 230V, nie wczytywałem się w proces instalacji dla osób posiadających dzwonek bezprzewodowy czy instalację o niskim napięciu 8-24V. Natomiast mogę zdradzić, że w takim wypadku potrzebne są dedykowane adaptery i zasilacze do kupienia osobno. Odsyłam te osoby do strony producenta. Jednak wiem, że aktualnie jest problem z dostępem do zasilacza dopuszkowego dla dzwonka NETATMO na stronie producenta. Jeżeli więc nie macie instalacji dzwonkowej, ale macie doprowadzone zasilanie do miejsca, w którym ma być zainstalowana kamera, wystarczy zakup taniego zasilacza dopuszkowego ORNO OR-ZL-1630, dostępnego na popularnym aukcyjnym portalu za niewiele ponad 20 złotych.

Jak zainstalować dzwonek Netatmo samodzielnie

NETATMO Smart Video Doorbell nie jest przystosowany do instalacji domofonowej czy takiej z przyciskiem do otwierania furtki. Tylko tradycyjna instalacja dzwonkowa pozwala na współpracę z tym inteligentnym dzwonkiem bez adapterów.

Netatmo Doorbell pasuje do kżdej instalacji dzwonkowej

Natomiast jeżeli mamy dzwonek do drzwi w domu z tradycyjnym klawiszem, bez problemu zainstalujemy urządzenie. Warunek to posiadanie kompatybilnego gongu działającego na napięcie zmienne AC 8 do 24V lub 230V AC z transformatorem minimum 8 VA. NETATMO zbiera informacje o tym, jakie gongi są na pewno kompatybilne z ich urządzeniem i co jakiś czas aktualizuje swoją listę. Natomiast to, że Twojego gongu nie ma na liście, nie oznacza od razu, że nie będzie współpracował. Ważny jest transformator i napięcie. Aktualną listę gongów można znaleźć w FAQ na stronie https://www.netatmo.com/pl-pl/security/doorbell/faq Aktualna lista kompatybilnych gongów z NETATMO Smart Video Doorbell na dzień publikacji artykułu poniżej:

Lista gongów współpracująca z NETATMo Doorbell
Lista gongów współpracująca z NETATMO Doorbell

Nim jednak kupimy czy zainstalujemy dzwonek, należy:

 • Sprawdzić rodzaj instalacji dzwonkowej
 • Sprawdzić zasięg WiFi w miejscu, gdzie ma być zainstalowany
 • Sprawdzić parametry gongu lub odszukać go na liście tych kompatybilnych
 • Wyłączyć bezpieczniki w domu przed rozpoczęciem prac
 • Przeczytać instrukcję przed montażem!

Kamera łączy się ze światem za pomocą WiFi. Niestety radio, które ma na swoim wyposażeniu nie jest najmocniejsze. Dlatego tak ważne jest, aby zasięg domowej sieci WiFi w miejscu, w którym będzie zainstalowana, był bardzo dobry. Warto to sprawdzić przed zakupem, a w razie niedostatecznego sygnału dołożyć jakiś wzmacniacz WiFi z MESH w okolice instalacji kamery.

moduł dla gongu netatmo

Po wyłączeniu bezpieczników w instalacji domu rozbieramy nasz gong i podpinamy równolegle do zacisków zasilania dla niego moduł NETATMO.

To ten taki czarny moduł z dwoma przewodami. Tu tylko dodam, że ma on bardzo cienkie przewody, które trudno nakręcić wraz z drutem przewodów zasilania ze ściany na gongu i dlatego lepiej zastosować zaciski WAGO. One zapewnią, że nic nam się przez przypadek nie rozłączy.

Zupełnie nie sprawdzą się tu sfotografowane kostki do łączenia przewodów widoczne na zdjęciach. Najmniejsza próba ułożenia przewodów sprawiła, że całość nam się rozejdzie. WAGO dało radę.

Gdy mamy zainstalowany moduł dla gongu, możemy przejść do montażu samej kamery Netatmo Smart Video Doorbell zamiast klawisza dzwonkowego. Klawisz demontujemy, a następnie przykładamy do niego szablon z zestawu, przewlekamy przewody i zaznaczamy miejsca do wykonania miejsca na kołki do wkrętów.

Kolejnym krokiem jest zainstalowanie podkładki nad tynkowej oraz nałożenie obudowy do montażu kamery. W zestawie znajdziemy dwie obudowy – płaską, odpowiednia dla osób, które montują kamerą na wprost osoby stojącej w kierunku drzwi oraz odchyloną o 25 stopni w bok, w przypadku, gdy klawisz dzwonkowy zainstalowano we wnęce bokiem do drzwi. Dzięki tej odchylonej obudowie możliwe jest zainstalowanie kamery tak, aby widziała osobę, która stoi przed drzwiami, mimo, że będzie ona zainstalowana bokiem do drzwi i odwiedzającej nas osoby.

Następnie nakładamy płytkę instalacyjną i przy użyciu poziomicy ustawiamy, aby całość była prosto skręcona.

Kolejny krok, to odpowiednie docięcie przewodów. Nie mogą być ani za długie, ani za krótkie.

W instrukcji dokładnie wypisano jakiej długości ma być przewód z otuliną, a jakie druty. Jest to ważne, ponieważ przewody mocujemy w specjalnej kostce, a tę w obudowie tak, aby można było podłączyć kamerę. Należy zachować szczególną uwagę i precyzję w tym kroku, bo można sobie mocno skomplikować sytuację.

Jeżeli mamy już zainstalowaną kostkę, można zamocować kamerę, a następnie dokręcić jej obudowę dedykowaną śrubą przy użyciu dołączonego do zestawu wkrętaka.

Tak zainstalowaną kamerę można uruchomić. W tym celu włączamy bezpieczniki w domowej instalacji i sprawdzamy kolor diody świecącej na kamerze.

W zależności od koloru diody należy wprowadzić odpowiednie ustawienia na module gongu.

Są w nim dwa przełączniki – LOW/HIGH oraz ½. W instrukcji dokładnie rozpisano jakie ustawienia przełączników będą niezbędne do wprowadzenia dla konkretnego koloru świecenia diody. Gotowa do używania kamera NETATMO będzie wyświetlać białe światło diody i wyda z siebie charakterystyczny dźwięk.

Co oferuje dzwonek NETATMO Doorbell?

Dzwonek NETATMO poza możliwością rozmowy z dzwoniącą do nas osobą pozwala ją także widzieć. Do tego dużą zaletą jest możliwość widzenia i rozmawiania spoza domu. Instalacja dzwonka zbiegła się u mnie z przeprowadzką do nowego domu. Nowy dom to ciągłe przesyłki kolejnych niezbędnych rzeczy. Dzięki temu, że miałem NETATMO Doorbell, odbieranie przesyłek wielkogabarytowych, ciężkich, których i tak nikt nie byłby w stanie szybko ukraść, mogło się odbywać bez mojego przyjazdu i urywania się z pracy, pod okiem kamer NETATMO z komunikacją przez dzwonek.

NETATMO Smart Video Doorbell to także dobry informator o tym, kto podczas Twojej nieobecności pojawił się w domu i chciał coś od ciebie. O tym, że był listonosz i wsadził do skrzynki list, dowiaduję się dzięki powiadomieniu od dzwonka.

Do skrzynki zaglądam więc tylko wtedy, gdy faktycznie wiem, że ktoś coś do niej wsadził. Kurierzy dzwonią dzwonkiem, ja ich proszę o zaniesienie przesyłki na ogród za pomocą dzwonka. Oczywiście równie dobrze kurier mógłby zadzwonić telefonem, wtedy pewnie też by zostawił przesyłkę tam, gdzie byśmy chcieli. Tak jest jednak sprawniej, prościej i nie mówiąc o tym, że nie każdemu kurierowi chce się dzwonić telefonem, gdy nikt mu nie otwiera po naciśnięciu dzwonka, prawda? 😉 Dzwonek NETATMO bardzo dobrze radzi sobie również z widzeniem w nocy bez światła.

Dzwonek jest kompatybilny z HomeKit (Apple Home), a to oznacza, że w ramach aplikacji Dom jest widoczna jako pełnoprawna kamera do monitoringu wokół posesji oraz jako akcesorium do wykorzystania w automatyzacjach. Jeżeli mamy automatykę w domu, na przykład oświetlenie na ganku przy drzwiach, wykrycie ruchu przez kamerę może uruchamiać oświetlenie. Przydatne, gdy wychodzimy czy wracamy do domu o zmroku, wtedy dzwonek zapali nam światło i może sam je zgasić, gdy ruchu nie będzie lub po określonym czasie od zapalenia. Niestety, wciąż nie oferuje HSV czyli zapisu w iCloud, ma się to jednak w przyszłości zmienić. Materiał jest obecnie zapisywany na karcie pamięci i dostępny online. Można także wskazać zapis na FTP czy Dropbox.

Ostatnia aktualizacja dodała funkcję „Nie przeszkadzać”, pozwalającą zdefiniować, w jakich godzinach dzwonek ma nie dzwonić. Jeżeli lubimy pospać lub mamy małe dziecko, zapewne nas ona zainteresuje. Jako, że kamera ma HomeKit, jeżeli mamy Apple TV, to podczas oglądania Netflixa, jeżeli kamera coś dostrzeże lub ktoś do nas zadzwoni, to na ekranie zobaczymy miniaturkę z widokiem z kamery.

Generalnie działa to niezwykle sprawnie. Opóźnienie od naciśnięcia dzwonka do otrzymania powiadomienia trwa około 2-3 sekund. To bardzo szybko jak na urządzenie działające po internecie. Dźwięk dzwonka, jeżeli nie mamy gongu, może być odtwarzany na kompatybilnym głośniku, na przykład Apple HomePod. To też dobra opcja dla osób, które podczas budowy zapomniały o instalacji dzwonkowej.

Podsumowując

Lubię NETATMO i ich produkty. Nigdy jednak nie sądziłem, że zdecyduję się na inteligentny dzwonek. Zawsze mi się wydawało, że to zbędny gadżet, chyba że miałbym duży teren wokół domu i potrzebował wideodomofonu z otwieraniem furtki, bramy czy szlabanu. Jednak z tymi urządzeniami NETATMO Smart Video Doorbell nie współpracuje, dlatego już na starcie powinien być skreślony.

Okazuje się, że NETATMO wykonało badania, które wykazały, że większość osób na świecie posiada domy z bezpośrednim wyjściem na przestrzeń wspólną – ulicę, drogę wewnętrzną itd., a nie na posesję z ogrodzeniem czy bramą wjazdową. Chcąc dotrzeć to największej grupy Klientów, oddało tę część rynku z osobami z dużymi posesjami wyspecjalizowanym firmom produkującym wideodomofony itd., skupiając się na szerokiej grupie odbiorców, domów i mieszkań. Doorbell możecie zainstalować niezależnie od tego, czy mieszkacie w bloku, szeregowcu, bliźniaku czy domku jednorodzinnym. Jeżeli macie wejście od ulicy, bez dodatkowych bramek z elektrozamkiem itd., w pełni wykorzystacie możliwości dzwonka NETATMO.

Urządzenie kosztuje aktualnie 1400 złotych. To dużo jak na dzwonek. Można go jednak kupić w dość często dostępnych promocjach za około 1000 złotych, co jest kwota wciąż dość dużą jak za tego typu gadżet, ale bardziej przystępną. Jednak widziałem dużo droższe, a mniej praktyczne i funkcjonalne urządzenia w inteligentnych domach, dlatego wydaje mi się, że NETATMO nie ma problemu ze znalezieniem Klientów na ten sprzęt. Moje testowe NETATMO Smart Video Doorbell zostaje u mnie, ponieważ znalazłem w tym urządzenie wiele zalet. Przydaje mi się na co dzień jako dzwonek i element domowego smart home. Działa bardzo sprawnie i nie mam do niego zastrzeżeń. Wciąż czekam na HSV i liczę, że pojawi się lada moment.

5/5 - (2 votes)
Zalety Wady

Zalety

 • Bardzo ładnie wykonany dzwonek
 • Działa z każdą instalacja dzwonkową
 • Duża ilość współpracujących z nim gongów
 • Wsparcie dla Apple HOME (HomeKit)
 • Widzi w dzien i w nocy
 • Można odbierać połączenia spoza domu

Wady

 • Aktualnie brak HSV
 • Nie współpracuje z elektrozamkami i wideodomofonami
 • Sugerowana cena detaliczna 1399 PLN
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.