Recenzja Netatmo Smart Carbon Monoxide Alarm i Netatmo Presence Smart Outdoor Camera | Home + Security od Netatmo zabezpieczy Cię na wypadek utleniania się tlenku węgla oraz niespodziewanych gości.

Recenzja Netatmo Smart Carbon Monoxide Alarm i Netatmo Presence Smart Outdoor Camera | Home + Security od Netatmo zabezpieczy Cię na wypadek utleniania się tlenku węgla oraz niespodziewanych gości.

Recenzja Netatmo Smart Carbon Monoxide Alarm i Netatmo Presence Smart Outdoor Camera | Home + Security od Netatmo zabezpieczy Cię na wypadek utleniania się tlenku węgla oraz niespodziewanych gości.

0

Inteligentny dom to przede wszystkim komfort i bezpieczeństwo. Dzięki czujnikowi tlenku węgla od Netatmo zabezpieczysz się na wypadek utleniania śmiercionośnego tlenku węgla, który nie posiada zapachu czy widocznej formy. Natomiast kamera Netatmo Presence, to inteligentna kamera dla domu, która potrafi rozpoznawać przyjeżdzające samochody, zwierzęta, a nawet ludzi po ich twarzach. Gdy zobaczy kogoś przypadkowego, natychmiast Cię o tym poinformuje.

Netatmo – do niedawna producent konsumenckich stacji pogodowych dla domu czy później inteligentnych kamer. Dziś, również dzięki mariażu ze światowym potentatem branży elektrotechnicznej, firmą LEGRAND, coraz bardziej liczący się gracz na rynku urządzeń smarthome z oferta naprawdę genialnych rozwiązań dla bezpieczeństwa domu. Netatmo Smart Carbon Monoxide Alarm, to urządzenie, którego sprawności działania zapewne nikt nie chciałby w swoim życiu sprawdzać.

Wystarczy poczytać statystyki, jak wiele osób umiera każdego roku z powodu ulatniającego się tlenku węgla z niesprawnych instalacji grzewczych czy.. w garażach, w których trwają pracę nad samochodami z uruchomionym silnikiem. Dzięki temu prostemu urządzeniu można po prostu uratować życie sobie i domownikom. Natomiast Netatmo Presence Smart Outdoor Camera nie jest urządzeniem najnowszym, ale wciąż ulepszanym, a ostatnio dzięki dodaniu obsługi HSV (HomeKit Secure Video), jeszcze bardziej praktycznym, ponieważ do zapisu nagrań nie wymaga żadnych serwerów czy innych dodatkowych, płatnych rozwiązań.

Czujnik tlenku węgla od Netatmo z HomeKit

Obowiązkowe urządzenie w domach osób, które posiadają piec gazowy, kuchenkę gazową czy kominek. Tlenek węgla jest nazywany cichym zabójcom, a to dlatego, że jest bezwonny, bezbarwny i niedrażniący, tym samym całkowicie niewykrywalny przez nasz organizm. To dlatego zbiera śmiertelne żniwa w każdy sezon grzewczy. Wystarczy drobna awaria pieca lub przytkany komin, aby podczas spalania zaczął wypełniać nasze wnętrza, doprowadzając nasz organizm do śmierci.

Z tego powodu to nie będzie typowa recenzja, która pozwoli sprawdzić skuteczność wykrywania tlenku węgla, gdyż byłoby to zbyt niebezpieczne. Urządzenie Netatmo Smart Carbon Monoxide Alarm jest w pełni zintegrowanym i gotowym do pracy tuż po wyjęciu z opakowania czujnikiem tlenku węgla.

Producent zadbał o to, aby było tu urządzenie zupełnie bezobsługowe, wymagające dosłownie podstawowej konfiguracji, za to oferujące mnogość funkcji zabezpieczających, samodiagnozujących i autosprawdzających poprawność pracy.

Do działania potrzebujemy wyłącznie iPhone’a, za pomocą którego dopiszemy urządzenie do naszego smart home opartego o HomeKit, agregatora Apple dla inteligentnych urządzeń. W zestawie znajdziemy poza samym urządzeniem uchwyt do montażu na ścianie oraz dwa kołki. Do instalacji niezbędne są narzędzia pozwalające solidnie zamocować urządzenie – wiertarka i wkrętarka.

Odległość montażu od potencjalnego źródła tlenku węgla powinna wynosić więcej niż 2 metry. Natomiast wysokość od podłogi powinna być nie większa niż 1.5 metra.

Co ciekawe w zestawie nie znajdziemy nic ponadto, nawet baterii, a to dlatego, że urządzenie posiada wbudowany niewymienialny akumulator. Ktoś powie – jak to? Jednorazówka w dzisiejszych ekologicznych czasach?. Nie do końca.

Okres eksploatacji czujników tlenku węgla jest przewidziany na maksymalnie 10 lat. Po tym okresie niezależnie od tego, czy jest jeszcze sprawny, czy nie jest, należy go i tak wymienić na nowy.

Netatmo zainstalowało w urządzeniu akumulator, który zapewni czas pracy właśnie na okres do 10 lat!. Oznacza to, że kupując to urządzenie, nie musisz się martwić o koszty jego eksploatacji. Tych po prostu nie będzie przez cały okres żywotności urządzenia.

Pierwsze uruchomienie

Z tyłu urządzenia pod uchwytem montażowym znajduje się przełącznik do uruchomienia czujnika, który należy przełączyć.

Następnie pobieramy i uruchamiamy aplikację Netatmo Home + Security. W aplikacji wskazujemy czujnik tlenku węgla i rozpoczynamy konfigurację.

Podczas konfiguracji będziemy musieli sfotografować w specjalnym trybie dodawania urządzeń dedykowany naszemu urządzeniu kod parowania. Kod znajduje się wewnątrz opakowania, ale także na naklejce z tyłu czujnika.

Następnie oznaczamy pomieszczenie, w którym będzie znajdował się sensor lub jeżeli nie mamy jeszcze takiego pomieszczenia, to w tym miejscu będzie można je dodać. W moim wypadku jest to pomieszczenie gospodarcze, w którym mam zainstalowany mieć gazowy.

Wraz z rozwojem HomeKit i inteligentnego domu w ramach Apple, producent zdecydował się dodać funkcję alertów krytycznych. Właśnie takie alerty obsługuje ten czujnik. Są to alerty, które będą nas informować dźwiękowo i wizualnie na naszych urządzeniach Apple, nawet jeżeli mamy wyłączone dźwięk czy uruchomiony tryb Nie przeszkadzać.

W końcu nawet najważniejsze spotkanie nie jest tak ważne, jak zagrożone życie domowników, którzy mogą przecież przebywać w domu, w którym wykryty został tlenek węgla. To właśnie takie krytyczne powiadomienie może pozwolić wezwać służby ratunkowe niezależnie od tego, gdzie będziemy i uratować naszych bliskich.

HomeKit i współpraca z innymi elementami inteligentnych instalacji

Do komunikacji ze światem czujnik Netatmo wykorzystuje Bluetooth (BLE) oraz WiFi. Nie wymaga żadnych dodatkowych bramek. Wystarczy, że posiadamy router oraz Centrum akcesoriów HomeKit (Apple TV lub HomePod), aby mógł uzyskać dostęp do domowej sieci akcesoriów oraz internetu, przez który potrafi przesyłać nam powiadomienia.

Dzięki współpracy nie tylko urządzeń Netatmo ze sobą, ale także każdym innym akcesorium smart w ramach HomeKit, możemy powiązać czujnik tlenku węgla Netatmo z innymi urządzeniami w domu.

Kiedy i do czego takie coś mogłoby się nam przydać?

Zakładając, że czujnik wykryje tlenek węgla, to jego podstawowym działaniem będzie uruchomić alarm dźwiękowy. Wbudowany głośnik emituje głośne 85-decybelowe piski, których trudno nie usłyszeć będąc nawet na innej kondygnacji ze słuchawkami w uszach. Poza dźwiękiem, na telefony domowników wysłane zostanie powiadomienie o wykryciu niebezpieczeństwa, nawet jeśli będą poza domem, a ich telefony będą wyciszone.

Resztę działań może podjąć już nasza instalacja smarthome. Na przykład rolety antywłamaniowe mogą zostać uniesione, a zamek w drzwiach odblokowany, aby służby ratownicze nie miały problemu z wejściem i udzieleniem nam pomocy. Instalacja wentylacyjna może zostać uruchomiona na pełne obroty, aby pozbyć się jak najwięcej trującego gazu.

Wyłączony może zostać piec gazowy, a dzięki kulowemu inteligentnemu zaworowi może zostać zakręcone źródło gazu ziemnego do całej instalacji lub na przykład tylko kuchenki gazowej. Te wszystkie działania mogą zostać wywołane alarmem Netatmo Smart Carbon Monoxide Alarm za pomocą wcześniej skonfigurowanej prostej sceny ratunkowej w aplikacji Dom.

Samokontrola czujnika tlenku węgla Netatmo

Ogromną zaletą tego czujnika jest umiejętności samokontroli sprawności. Co nam po czujniku, który w najbardziej potrzebnym momencie okaże się niesprawnym? W przypadku Netatmo Smart Carbon Monoxide Alarm taka sytuacja nie będzie miała miejsca, ponieważ wbudowano w niego mechanizmy samokontroli. Urządzenie na bieżąco sprawdza sprawność czujnika tlenku węgla, sprawności baterii oraz połączenia z WiFi. W przypadku wykrycia jakiejś nieprawidłowości natychmiast o tym informuje.

Po każdym przeprowadzonym auto-teście, możemy otrzymywać raport na nasz telefon, aby mieć pewność, że kontrola została przeprowadzona, a jej wynik jest pozytywny. Tu warto również podkreślić, że czujnik monitoruje poziom tlenku w czasie rzeczywistym, tym samym nie pozwalając na skumulowanie się jego dużej ilości, nim rozpocznie alarmowanie o jego pojawieniu się. Test sprawności możemy wykonać także ręcznie. Wystarczy nacisnąć koło na frontowym panelu czujnika przez kilka sekund, aby czujnik rozpoczął testy, włącznie z gongiem.

Netatmo Presence Smart Outdoor Camera

Do zakupu Netatmo Presence Smart Outdoor Camera namówił mnie Tomek Wyka z MyApple, który na własnej skórze przekonał się o sprawnym działaniu kamery w trakcie, gdy spod jego podjazdu kradziono jego samochód.

Wiem, że od tego momentu tak zaufał Netatmo, że stał się ich żywą reklamą, a sam zainstalował wiele tych kamer nie tylko w domu, ale także w swojej firmie. Największą zaletą tej kamery jest fakt, że.. nie wygląda jak typowa kamera, a po prostu jak zewnętrzna lampa LED oświetlająca obejście wokół domu.

Dzięki temu wiele osób, które wcale nie mają ochoty być nagrywane przez żadną kamerę, tracą przy niej czujność i popełniają błędy. Tak było w przypadku Tomka, który całe szczęście odzyskał swój skradziony samochód, a kamery zarejestrowały przebieg kradzieży, co zresztą później prezentowały media w całym kraju, łącznie z Teleexpresem.

Netatmo Presence Smart Outdoor Camera jest urządzeniem przygotowanym do pracy na zewnątrz. Niestraszny jej deszcz, śnieg czy wiatr. Aluminiowa, wykonana z jednego bloku solidna obudowa, zamknięta konstrukcja zgodna z HZO i mocny uchwyt do instalacji naściennej sprawiają, że pozwoli na wiele lat ciągłej pracy w naprawdę trudnych warunkach atmosferycznych.

Niestety, ale wymaga doprowadzenia zasilania na ścianie zewnętrznej domu. Jednak nie wymaga żadnego przewodu komunikacyjnego, gdyż korzysta połączenia bezprzewodowego WiFi. Dlatego mając jakąkolwiek lampę na ścianie domu. Z powodzeniem możemy ją zastąpić tą kamerą z funkcją lampy, ponieważ potrzebuje tylko prądu 230 V, a silna wbudowana lampa LED z powodzeniem zastąpi tę, którą mieliśmy do tej pory.

Co w zestawie z Netatmo Presence Smart Outdoor Camera?

W zestawie znajdziemy cały komplet akcesoriów niezbędnych do montażu, wraz z uchwytem mocującym do ściany czy kostką elektryczną, do łatwego podpięcia przewodów zasilania.

Są również wkręty i kołki do montażu w ścianie budynku, choć tu trzeba wziąć pod uwagę, z czego jest zrobiona nasza ściana, czy jest docieplona, na jaką grubość i jakim materiałem.

Dlatego montaż kamery lepiej zlecić jakiejś firmie, która się zajmuje wieszaniem tego typu urządzeń i ma w tym wprawę, aby chęć zaoszczędzenia trochę pieniędzy nie skończyła się na zniszczeniach ściany lub kamery, która najzwyczajniej w świecie po prostu odpadnie.

Kamera Netatmo Presence Smart Outdoor Camera jest urządzeniem również współpracującym w ramach HomeKit, dzięki czemu możemy ją automatyzować z innymi urządzeniami w naszej domowej instalacji. Bardzo ważne jest więc zachowanie kodu do parowania kamery z naszym HomeKit, ale także dodatkowego kodu konfiguracyjnego, który musimy pokazać kamerze, aby ją zrestartować do ustawień fabrycznych i od nowa sparować.

Urządzenie jest dość sporych rozmiarów, głównie przez wbudowaną lampę. Jego wymiary to 50 × 200 x 110 mm. Reflektor LED o mocy 12W (5 segmentów po 2 diody) z funkcją przyciemniania pozwala rozświetlić spory obszar przed domem. Dodatkowo kamera wyposażona została w noktowizję IR.

W absolutnych ciemnościach kamera nagrywa dobrej jakości obraz do 15 metrów. Pole widzenia obiektywu to aż 100 stopni, dzięki czemu już jedną kamerą jesteśmy w stanie objąć bardzo duży obszar. 8-krotne zbliżenie cyfrowe przy rozdzielczości Full HD umożliwi odtworzenie nagranego materiału z możliwością sprawdzenia nawet bardzo małych obiektów jak tablica rejestracyjna samochodu.

W urządzeniu znajduje się karta pamięci 16 gigabajtów, na której może być zapisywany materiał wideo. Slot na kartę znajduje się pod pokrywą w dolnej części kamery. Kartę można wymienić na większą. Według producenta maksymalnie 32 gigabajty jednak jak to bywa w przypadku różnych kamer, z powodzeniem obsłuży większą.

Natomiast zapis na karcie to przeżytek. Dużo ważniejsza jest możliwość zapisu materiału w chmurze lub na naszym serwerze FTP. Kamera obsługuje chmurę Dropbox oraz iCloud z HSV. W przypadku tej ostatniej, użytkownicy płatnej subskrypcji iCloud+ o pojemności 200GB zyskują możliwość zapisu do iCloud w HSV bez utraty powierzchni iCloud dla 5 kamer. Natomiast iCloud+ 2 TB oferuje to samo, ale dla nielimitowanej ilości kamer. W przypadku Dropbox nasza pojemność chmury jest zajmowana zgodnie z wykupionym planem.

Pierwsze uruchomienie kamery Netatmo Presence

Podobnie jak w przypadku czujnika tlenku, tak samo dodajemy do kamerę do aplikacji Home + Security. Dodanie nowej kamery jest dziecinnie proste. Ważne, aby kamera podczas dodawania była już poprawnie podłączona do zasilania. W trakcie konfiguracji zostaniemy poproszeni o zeskanowanie kodu HomeKit z zestawu. Wygenerowany zostanie także kod Setup oraz kod Reset. Jest on bardzo ważny, ponieważ w razie chęci przywrócenia kamery do ustawień fabrycznych i ponownego jej skonfigurowania, będziemy potrzebowali „pokazać” naszej kamerze te kody.

Bez nich stanie się bezużyteczna! Konfigurator pozwoli nam również ją wstępnie dopasować do naszych potrzeb. Zaproponuje uruchamianie oświetlenia, gdy po GPS wykryje nasz przyjazd do domu oraz zaproponuje konfigurację HSV z zapisem materiału do iCloud. Dodatkowo poinformuje o wartych do wprowadzenia ustawień kamery jak oznaczenie pola alertowego, aby kamera reagowała powiadomieniami tylko na wybranym obszarze widzianego obszaru czy ustawieniu powiadomień.

Po dodaniu kamery warty w pierwszej kolejności wskazać miejsce zapisu materiału wideo. Jeżeli mamy płatną wersję iCloud+, oczywistym powinien być dla nas zapis właśnie do iCloud. W przypadku wersji 50GB możemy zapisywać materiał z jednej kamery przez 10 dni bez dodatkowych kosztów czy utraty powierzchni naszej chmury. Dla planu 200GB jest to 5 kamer, a dla 2 TB bez limitu kamer. Jeżeli nie mamy iCloud+ to lepiej sobie założyć (1/2/10 USD w zależności od planu miesięcznie).

Natomiast jeżeli strasznie go nie chcemy, możemy powiązać kamerę z Dropboxem (wychodzi drożej i zapis zużywa przestrzeń dyskową materiału wideo) lub mając w domu NAS, postawić na nim FTP i lokalnie zapisywać pliki z wideo.

Wykrywanie zdarzeń przez kamerę Netatmo

Co potrafi wykryć kamera Netatmo Presence Smart Outdoor Camera? Bardzo wiele. Urządzenie potrafi nie tylko nagrywać czy zapalać oświetlenie w chwili wykrycia jakiegokolwiek ruchu, ale również rozpoznawać co się „rusza”. Rozróżnia ludzi, wykrywa zwierzęta, rozpoznaje samochody – własne i obce, a także wykrywa przesyłki pocztowe pozostawione pod domem.

Żeby uniknąć sytuacji, w której kamera wzbudza alarm o intruzie za każdym razem, gdy ktoś przechodzi blisko naszej posesji, ale wcale do nas nie wchodzi i nie ma niecnych zamiarów, można wskazać w aplikacji Home + Security tak zwane strefy alertu. Stref tych możemy oznaczyć nawet kilka. Jeżeli ktoś pojawi się w obszarze widzenia kamery, ale poza strefą alarmu na przykład idąc chodnikiem przed posesją, kamera nie zwróci na to uwagi. Zareaguje, dopiero gdy ktoś wejdzie w oznaczoną przez nas strefę alarmu – podjazd, chodnik przed domem, ganek czy ogródek.

Możemy ustawić konkretne działanie dla konkretnych zdarzeń. Na przykład w przypadku zobaczenia ludzi, możemy nie tylko rozpocząć nagrywanie, ale także otrzymać powiadomienie o tym, że ktoś się pojawił i natychmiast uruchomić podgląd na żywo, aby zobaczyć kto to. Natomiast jeżeli wykryte zostanie zwierzę, to może być uruchomione nagrywanie, ale bez zawracania nam głowy. Tak samo w przypadku samochdów czy pozostałych ruchów. Aplikacja pozwala także zdefiniować godziny, w jakich mają się pojawiać powiadomienia.

Skonfigurować można w ten sam sposób reflektor, aby reagował na wybrany rodzaj ruchu – człowieka i zwierzęcia, ale na przykład na samochody już nie. Tu warto pamiętać, że już samo zapalenie reflektora w chwili wykrycia intruza może go zniechęcić do dalszych kroków i spłoszyć.

Kamera jest widziana w HomeKit jako jedno z urządzeń, które można użyć w automatyzacjach. Dodatkowo można wyodrębnić dodatkowe urządzenia, jakimi są czujnik ruchu oraz lampa i je użyć w automatyzacjach niezależnie od działania kamery. Możemy na przykład uruchamiać lampę na powitanie, gdy podjedziemy pod dom (wykrywanie lokalizacji). Lampa będzie się zapalać tylko wtedy, gdy to my przyjedziemy, nikt inny.

Podsumowanie

Smart urządzenia HomeKit, które tu opisałem to zaledwie niewielka część oferty, jaką posiada Netatmo. Warto tu wspomnieć także o sekcji pogodowej, a także Energy, dzięki której możemy zarządzać domowym ogrzewaniem przy użyciu głowic grzejnikowych Netatmo Smart Radiator Valves, które testowaliśmy już jakiś czas temu, czy termostatu Netatmo Thermostat by Starck do zarządzania kotłem lub samymi głowicami w zależności od rodzaju ogrzewania. Wkrótce w ofercie pojawi się również kontaktron do drzwi i okien i wtedy system Netatmo stanie się kompletnym ekosystemem pozwalającym zarządzać komfortem i bezpieczeństwem domu w ramach jednego ekosystemu, ale bez zamykania się na urządzenia innych firm za sprawą wsparcia dla HomeKit. To sprawia, że Netatmo to idealny wybór na lata dla wszystkich osób, które planują lub są w trakcie budowania automatyzacji swoich domów i mieszkań.

Recenzja Netatmo Smart Carbon Monoxide Alarm i Netatmo Presence Smart Outdoor Camera | Home + Security od Netatmo zabezpieczy Cię na wypadek utleniania się tlenku węgla oraz niespodziewanych gości.

5/5 - (2 votes)
Zalety Wady

Zalety

  • Wysoka jakość wykonania urządzeń
  • Bezobsługowe uruchomienie czujnika tlenku węgla
  • Brak kosztów eksploatacji
  • Brak konieczności posiadania bramek czy central do działania
  • Wsparcie dla HSV w kamerze
  • Możliwość zapisu do Dropboxa, iCloud, FTP lub na kartę pamięci
  • Intuicyjna aplikacja do zarządzania
  • Do 10 lat pracy czujnika bez wymiany baterii

Wady

  • Kamera wymaga wyprowadzonych przewodów zasilania na zewnątrz domu
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.