Recenzja Netatmo Smart Smoke Alarm – niezależny czujnik dymu, który dba o nasze bezpieczeństwo
Recenzja Netatmo Smart Smoke Alarm – niezależny czujnik dymu, który dba o nasze bezpieczeństwo

Recenzja Netatmo Smart Smoke Alarm – niezależny czujnik dymu, który dba o nasze bezpieczeństwo

0

Według statystyk rocznie w Polsce wybucha ponad 27 tysięcy pożarów budynków mieszkalnych. Nikt z nas nie chciałby być na miejscu rodziny, która traci cały swój dobytek. Możemy się przed tym zabezpieczać na różne sposoby, chociażby przez instalację czujników dymu, które zmniejszają liczbę ofiar pożarów o około 50 procent – to bardzo dużo. W czujnik dymu zainwestujemy jednorazowo, a może uratować życie nam i bliskim. Na rynku jest szeroki wybór urządzeń wykrywających dym. W moje ręce trafiło jedno z takich urządzeń, które może i nie kosztuje mało, ale posiada wiele zalet, które zapewnią nam bezpieczeństwo.

Netatmo smart smoke alarm to urządzenie, które możemy przypisać do inteligentnych. Producent dostarcza wraz z nim aplikację na smartony, która dostępna jest na urządzenia z systemem IOS i Android. Nie posiada ona jednak języka polskiego, ale wszystko jest tak intuicyjne, że i bez tego większość osób będzie mogła sobie poradzić.

 

Urządzenie jest niewielkich rozmiarów i na suficie wtapia się w otoczenie, wieczorem zdradzić je może tylko migająca dioda led informująca o poprawnym działaniu.

W zestawie znajdziemy zestaw wkrętów, które pozwolą nam zamontować urządzenie na suficie. Ważne, żeby czujnik nie był umiejscowiony w pomieszczeniu, w którym często jest dym (np. kuchnia, kominek).

Producent zapewnia, że urządzenie będzie pracować na baterii stale przez 10 lat bez konieczności wymiany baterii. To wielka zaleta, ponieważ po instalacji możemy zapomnieć o jakimkolwiek doładowywaniu, lub martwieniu się o stan baterii w czujniku. W momencie uszkodzenia, lub niezdolności do dalszej pracy, czujnik wysyła na nasz smartfon odpowiednie powiadomieni.

Konfiguracja czujnika dymu jest banalnie prosta i wymaga od użytkownika pobrania aplikacji i zeskanowania dostarczonego wraz z urządzeniem kodu. Konieczne jest podpięcie się do domowego WiFi, aby całość działała bezproblemowo.

W razie wystąpienia i wykrycia przez czujnik dymu, Netatmo smart smoke alarm zacznie wydobywać z siebie alarm o natężeniu 85 dB, oraz wysyła powiadomienie na smartfon, nawet w momencie jak jesteśmy poza miejscem zamieszkania.

W praktyce alarm jest donośny i bardzo głośny, w całym domu dobrze słyszalny i będzie on w stanie wyrwać nas ze snu, dzięki czemu zdążymy zareagować w odpowiednim momencie.

Czujnik dymu powinien działać dla nas, a nie my dla niego – Netatmo smart smoke alarm jest urządzeniem, które kieruje się dokładnie tymi wytycznymi. Sam będzie wiedział, kiedy coś mu dolega i kiedy należy przeprowadzić jego diagnozę. Jest możliwość ustawienia miesięcznych, półrocznych lub rocznych zawiadomień z aplikacji, przypominających o konieczności przeprowadzenia testu sprawności czujnika.

Producent umożliwia nam również przypisanie czujnika do aplikacji „Dom” w urządzeniu z systemem IOS. Wsparcie dla HomeKit jest zdecydowanie na plus w momencie jeśli posiadamy już inne urządzenia korzystające z tego ficzeru, ale nie wnosi to za wiele do samego użytkowania i nie jest to wymagane do poprawnego działania. Nie dostajemy praktycznie żadnych nowych opcji z tym związanym. Wygodniej i sprawniej wykonamy jakąś czynność za pomocą dołączonej aplikacji.

Netatmo smart smoke alarm oceniam jako przemyślany i dobry produkt, który będzie w stanie uratować nam życie. Cena jaka przyjdzie nam zapłacić za to urządzenie to 450 zł, uważam jednak że w takich sprawach nie zawsze oszczędność jest dobra i nie powinna ona być na pierwszym miejscu przy zakupie tego typu urządzeń.

5/5 - (1)
ZaletyWady

Zalety

  • łatwość instalacji i konfiguracji
  • dołączona aplikacja
  • współpraca z HomeKit
  • 10 lat pracy na baterii
  • głośność alarmu
  • automatyczne powiadomienia w przypadku awarii

Wady

  • brak
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *