Recenzja SmartDGM – Inteligentna żarówka i gniazdko sieciowe ze zdalnym sterowaniem

Recenzja SmartDGM – Inteligentna żarówka i gniazdko sieciowe ze zdalnym sterowaniem

Recenzja SmartDGM – Inteligentna żarówka i gniazdko sieciowe ze zdalnym sterowaniem

0

Na ostatnich targach IFA mogłem zobaczyć ogrom firm, które oferują swoje inteligentne urządzenia lub całe rozwiązania automatyki budynkowej. Inteligentny dom, to dla wielu osób dziś standard, jakim do nie tak dawna wydawał się dostęp do kablówki czy internetu. I nie ma się czemu dziwić. Duża konkurencja na tym rynku spowodowała duży spadek cen. Dziś na zdigitalizowanie mieszkania może pozwolić sobie każdy, choćby dzięki takim produktom jak te od SmartDGM.

Dostarczone do mnie gniazdko sieciowe SmartDGM oraz żarówka LED, to tak naprawdę dopiero początek, ponieważ w ofercie SmartDGM możemy znaleźć o wiele więcej urządzeń zwiększających możliwości inteligentnego domu. Ale po kolei..

Inteligentna żarówka LED WiFi L-Wt9W-1 

Żarówka ta oferuje jasne światło w zakresie temperatury barwowej między 2700, a 6500 K. Oznacza to, że możemy z niej uzyskać różne odcienie „białego” światła od żółtego po „trupio” biały niczym z kostnicy.

Możliwość kontrolowania temperatury barwowej ma ogromne znaczenie w przypadku światłą sztucznego. Pozwala zachować koncentracje w przypadku nauki przy jasnym białym świetle lub poddać się rozkoszy relaksu w przyjemnie przyciemnionym żółtym świetle.

Żarówka zapewnia jasność maksymalną na poziomie 800 lumenów, co jest wynikiem więcej niż zadowalającym. Do działania nie wymaga żadnej bramki ani tym bardziej centrali, a jedynie dostępu do sieci WiFi. Tu ważne – pracuję wyłącznie z sieciami na paśmie 2,4 GHz. Czyli jak większość akcesoriów dla Smart Home.

Do świecenia jest tu wykorzystywana energooszczędna technologia diod LED. Superjasnych i zużywających bardzo niewiele energii. Według producenta każde tysiąc godzin świecenia zużyje zaledwie 9 kWh energii. Żywotność tej żarówki przewidziano na nawet 15 lat.

Inteligentna wtyczka zasilająca PP-W162 

Te urządzenie pozwala zdigitalizować w pełni analogowe sprzęty elektryczne jak lampa, wiatrak czy radio. Wpina się je do gniazdka w ścianie, a po konfiguracji pozwala zdalnie uruchamiać podłączone do niego urządzenia lub skorzystać z harmonogramu uruchamiania czy też scenariuszy i automatyzacji (o tym później).

Urządzenie jest niewielkich rozmiarów, choć nieco większe od choćby takiego Wall Plug’a FIBARO. Nie ma to jednak znacznie, gdyż ani jednego, ani drugiego nie da się podłączyć do jednego podwójnego gniazda w ścianie.

Gniazdo podobnie jak żarówka komunikuje się ze „światem” za pomocą WiFi 2.4GHz i nie wymaga bramki czy też centralki. Można więc w relatywnie tani i łatwy sposób wprowadzić nieco inteligencji do naszego domu. Według parametrów maksymalne natężenie pobieranego prądu dla tego urządzenia może wynieść 16A przy mocy 3680W. Gniazdo poradzi sobie więc z większością domowego AGD, jednak grzejnika olejowego raczej bym się do tego gadżetu bał podpinać. A szkoda, gdyż automatyzacja mogłaby pozwolić wykorzystać wtyczkę w roli automatycznego grzania w domku na działce czy gdziekolwiek, gzie tego potrzebujemy. Poza funkcją programowania harmonogramów, wtyczka pozwala mierzyć zużycie energii elektrycznej.

Aplikacja dla iOS i Androida do zarządzania

Do zarządzania inteligentnym domem służy aplikacja SmartDGM. Program dostępny jest w języku polskim i jest naprawdę bardzo łatwy w obsłudze. Podczas testów przypomniało mi się jednak, że już gdzieś tą aplikację widziałem… I tak o to przypomniałem sobie ostatnio recenzję listwy zasilającej DIGOO, która otrzymałem od chińskiego sklepu Banggood.com

I choć do listwy DIGOO potrzebujemy aplikacji Smart Life, a do SmartDGM aplikacji SmartDGM, to obie wyglądają identycznie. Zapewne wszystko wychodzi i tak z jednej fabryki, a w Polsce jest oferowane po prostu pod inną marką.

Z ciekawości i dla potwierdzenia tej tezy spróbowałem dodać żarówkę od SmartDGM do aplikacji Smart Life i.. udało się 😉 Dzięki temu mogę robić automatyzacje i korzystać ze scenariuszy również z udziałem listwy.

Temat mnie na tyle zainteresował, że chwyciłem do ręki kolejne akcesoria Smart Home, które dostałem do recenzji od firmy HAMA. Niemiecki producent bardzo mocno promował swój inteligentny dom na targach IFA w Berlinie. I wiecie co? Mimo, że mają również swoją dedykowaną aplikację, ich akcesoria także są wykrywane przez Smart Life. Wszystko wskazuje na to, że można łączyć akcesoria inteligentnego domu różnych producentów, zupełnie pomijając HomeKit 😉

Na co pozwalają te akcesoria Smart Home? 

W związku z tym, że urządzenia współpracują z aplikacją Smart Life, a przy tym jest ona bardziej funkcjonalna niż SmartDGM, głównie dlatego, ze pozwala dodawać Skróty do Siri, a co za tym idzie obsługiwać działanie urządzeń z poziomu Siri, czego SmartDGM nie potrafi, to będę dalej pisał już na podstawie tej aplikacji.

Największą zaletą tego rozwiązania jest cena i spore możliwości, jak na tego typu system. Głównie dlatego, że producent przewidział dla niego nie tylko funkcję zdalnego uruchamiania i wyłączania (także spoza domu, z użyciem 3G/4G), ale także rzeczywistą inteligencję zależną od sensorów czy działań. Oznacza to nic innego, jak możliwość automatyzacji działań. Przykład? Jeżeli kupimy sobie kontaktorn na drzwi, to po ich otwarciu, uruchomi nam się światło na przykład na przedpokoju. Co więcej. Jeżeli mamy kilka źródeł światła, a w nich żarówki SmartDGM, mogą się one uruchomić automatycznie w różnych miejscach.

Aplikacja pozwala na dodanie warunku, po spełnieniu którego automatyzacja zostanie uruchomiona, lub wielu warunków, gdzie muszą zostać wypełnione wszystkie lub przynajmniej jeden z nich, ale automatyzacja wystartowała. Do niedawna taki „poziom” inteligencji dostępny był w profesjonalnych systemach Smart Home. Poza automatyzacją producent oferuje w swojej aplikacji również scenariusze. Możemy utworzyć sobie scenariusz zgaś wszystkie światła w domu. Wtedy z poziomu aplikacji wystarczy dotknąć jednego przycisku i wszystkie żarówki na raz zgasną. Ba! Nawet nie musimy włączać aplikacji. Wystarczy, że poprosimy Siri o uruchomienie tego scenariusza.

Podsumowanie

SmartDGM to system, którego głównym importerem jest polska firma NTT. Niestety, system nie posiada wsparcia dla HomeKit Apple, ale pozwala na użycie Siri do sterowania urządzeniami i scenami. Warunek? Musicie skorzystać z aplikacji Smart Life zamiast dedykowanej SmartDGM. W tej ostatniej współpracy z Siri zabrakło. Oficjalnie systemem można sterować z poziomu asystentki Alexa oraz Google.

Recenzja SmartDGM – Inteligentna żarówka i gniazdko sieciowe ze zdalnym sterowaniem

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.