Recenzja Netatmo Smart AC Controller, czyli jak dodać smart funkcje i HomeKit do klimatyzatorów i pomp ciepła
Jeżeli posiadasz klimatyzację w domu lub pompę ciepła powietrze-powietrze bez możliwości sterowania z aplikacji i przy współpracy z domową automatyką HomeKit, to dzięki Netatmo Smart AC Controller dodasz te funkcjonalności do swoich urządzeń.
Netatmo Smart AC Controller to nic innego jak inteligentny pilot z wielokierunkowym nadajnikiem podczerwieni, a także wbudowanym czujnikiem temperatury oraz wilgotności. Urządzenie przeznaczone jest do współpracy z klimatyzatorami i pompami ciepła powietrze-powietrze, które z racji pozbawienia ich smart funkcji, nie pozwalają na przykład na zdalne sterowanie z poza domu z poziomu smartfona czy nawet jeżeli pozwalają, to bez możliwości wykorzystania ich jako element domotyki.
Po co mi taki sterownik? Przecież mam pilot.
Pilot to świetna sprawa, choć moje piloty zostały pogubione już w pierwszym miesiącu od zainstalowania klimatyzacji w domu. Nie mam z tym problemu, ponieważ moja klimatyzacja jest wyposażona w WiFi, mogę więc skorzystać z fatalnej, ale jednak dostępnej do użytku aplikacji producenta na iPhone i sterować klimatyzatorami. Jednak nie każda klima ma WiFi i sterowanie zdalne.
Dzięki uruchomieniu HomeBridge i dodaniu odpowiedniej wtyczki, udało mi się nawet zmusić klimatyzację do współpracy z HomeKit, a co za tym idzie do obsługi za pomocą Siri ustaleniu kilka przydatnych automatyzacji jak automatyczne wyłączanie kilimy, gdy ktoś pozostawi otwarte okna, aby udaremnić marnowanie prądu itd. Żeby to jednak było możliwe, konieczne było uruchomienie domowego serwera, uruchomienie na nim wirtualnego HomeBridge, skonfigurowanie całości. Generalnie dość wymagająca zabawa, która normalnego użytkownika najpewniej zniechęci już na starcie.
Pojawienie się Netatmo Smart AC Controller sprawiło, że dodanie niekompatybilnej klimatyzacji do HomeKit oraz zdalne zarządzanie tym urządzeniem stało się dostępne dla każdego, także dla osób, które posiadają urządzenia pozbawione łączności WiFi w „idiotoodporny” sposób. Uruchomienie i skonfigurowanie tego sterownika to zaledwie kilka dotknięć ekranu iPhone’a i nasza klima staje się smart z możliwością sterowania z poza domu, oferując współpracę z innymi smart elementami automatyki i wbudowanymi przez producenta rozwiązaniami dbającymi o komfort i zużycie energii.
Co w zestawie ze Smart AC Controller?
W zestawie znajdziemy urządzenie, które rozmiarem przypomina niewielki telefon komórkowy, a także zasilacz sieciowy, przejściówkę do prądu EU/UK oraz dokumentację. Sterownik wymaga stałego zasilania z gniazdka, co może być dla niektórych problemem z racji konieczności zainstalowania go tak, aby klimatyzator „go widział”.
Sterownik można powiesić na ścianie (jest uchwyt) lub można go położyć na jakimś meblu. Producent przewidział, że sporo osób będzie go chciało jednak powiesić, więc w obudowie znalazło się miejsce na wcięcie, przez które można przełożyć kabel zasilający, by powiesić sterownik na płasko.
W samym sterowniku znajduje się wejście microUSB. Takim samym zakończony jest biały przewód zasilacza.
Pierwsze uruchomienie i skonfigurowanie Netatmo Smart AC Controller
Całość jest banalnie prosta i szybka do przeprowadzenia. Za pomocą kamery w telefonie odczytujemy kod QR z dokumentu z zestawu, uruchamia nam się konfigurator na stronie Netatmo, który w języku polskim krok po kroku przeprowadza nas przez proces łączenia sterownika z domową siecią WiFi, a następnie z pilotem i samym klimatyzatorem.
Czy sterownik jest kompatybilny z każdym typem klimatyzacji? To zależy. Generalnie Netatmo obsługuje całą masę popularnych i mniej popularnych producentów klimatyzacji i pomp ciepła, natomiast nie każdy pilot jest w stanie skomunikować się ze sterownikiem. Z informacji jakie otrzymujemy wynika jednak, że jeżeli nasz pilot posiada wyświetlacza, to będzie można go podpiąć do Smart AC.
Ja posiadam klimatyzatory, a konkretnie pompy ciepła powietrze-powietrze bardzo popularnej w Polsce marki Gree i bez problemu udało mi się podpiąć pilot i klimatyzator. Po zakończenia komunikacji zostaniemy poproszeni o instalację dedykowanej aplikacji Home + Control. Od tego momentu nasza klima staje się smart, a my możemy ją obsługiwać zdalnie z poziomu aplikacji Home + Control, a także aplikacji Dom z HomeKit. (Apple Home).
Funkcje smart dla klimatyzacji bez tych funkcji
Dużą zaletą sterownika od Netatmo jest to, że jest on nie tylko urządzeniem pozwalającym na uruchamianie czy wyłączanie zdalne bądź automatyczne naszej klimatyzacji, ale jest również termostatem z czujnikiem wilgotności.
Czujniki jako osobne elementy są widoczne także w HomeKit. Można je zatem wykorzystać w automatyzacjach dla innych urządzeń, ale wracając do sedna, dzięki tym funkcjonalnościom Netatmo Smart AC Controller może rzeczywiście zadbać o komfort temperaturowy, ale również zadbać o optymalizację zużycia energii. Czujnik temperatury może w końcu zmierzyć rzeczywistą temperaturę w pomieszczeniu, bez polegania na czujniku wbudowanym w klimatyzator, dzięki temu podać nam temperaturę rzeczywista, a nie jednak dość przekłamaną, bo zmierzoną tuż przy urządzeniu chłodzącym. Co za tym idzie, sterownik zadba o komfort temperaturowy i to w dosłownym znaczeniu.
Jest to możliwe za sprawą harmonogramów i automatyzacji dostępnych z poziomu aplikacji Home + Control. Możemy w nim zdecydować o godzinach w jakich zależy nam na chłodnej temperaturze – na przykład zadbać o to, że gdy wrócimy do domu po pracy o 16, to by było w nim dokładnie 21 stopni Celsjusza, a temperatura ta była utrzymywana do godziny 22.00 w salonie. Dzięki temu mamy temperaturowy komfort latem, w czasie, gdy rzeczywiście przebywamy w domu, bez konieczności ręcznego uruchamiania urządzenia, czy co gorsza, uruchamiania go na cały dzień, aby po powrocie była temperatura, którą chcemy.
Dodatkowo sterownik może sprawdzać po lokalizacji telefonu czy jesteśmy w domu, a w razie gdybyśmy go opuścili, może wyłączyć urządzenie, tak aby nie chłodziło, gdy zapomnimy ręcznie zgasić klimatyzator. Za sprawą współpracy z HomeKit, nasze oszczędzanie energii możemy ulepszyć. Wykorzystując czujnik temperatury na zewnątrz, czujnik światła, pogody, sterowniki rolet itd., gdy na zewnątrz jest gorąco, a chcemy mieć wychłodzone pomieszczenie, to HomeKit może przymknąć rolety, gdy czujnik wykryje zbyt duże nasłonecznienie i temperaturę. Dla jeszcze większej oszczędności nasz dom, nie będzie nagrzewany, bo okna osłonią rolety, dzięki temu klimatyzacja będzie miała mniej pracy, by schłodzić wnętrze.
Podglądanie parametrów
To czego brakuje mi w fatalnej aplikacji Gree, ale także w aplikacji Dom, to możliwość przeglądania danych historycznych chociażby o temperaturze. Tu aplikacja Home + Control posiada możliwość wyświetlenia krzywej temperaturowej oraz wilgotności, dzięki czemu widzimy jak szybko nasz dom się nagrzewa w ujęciu czasowym, oraz jak szybko ta temperatura spada.
To pozwala tez lepiej ustawiać harmonogramy na przykład na krótsze czasy pracy.
Sterownik idealny?
Nie do końca. Oczywiście możliwość dodania funkcji smart, połączenie z HomeKit, współpraca z pozostałymi elementami inteligentnego domu dla klimatyzacji pozbawionej tej funkcji to świetna sprawa i duże możliwości dla użytkowników. Jednak trzeba mieć na uwadze, że jeden sterownik potrafi zarządzać jednym klimatyzatorem. To oznacza, że jeżeli mamy kilka urządzeń w domu, to do każdego trzeba kupić sterownik. Koszt jednego to ponad 550 złotych. Sporo.
Druga sprawa, to komunikacja, która w tym urządzeniu odbywa się tylko jednokierunkowo. To znaczy, że sterownik nie sprawdzi sobie stanu aktualnej pracy klimatyzacji. Jeżeli wczoraj wyłączyliśmy klimę aplikacją Home + Control, a dziś włączymy ją aplikacją Gree czy chociażby pilotem, to Netatmo nadal będzie uważało, że klimatyzacja pozostaje wyłączona, a co za tym idzie, żadne automatyzacje się nie wykonają, żądnego oszczędzania nie będzie i generalnie nic nie będzie działać poprawnie.
Tak samo jeżeli ustawimy sobie pilotem czy aplikacją producenta temperaturę 19 stopni, a na Netatmo/dom wczoraj ustawaliśmy 22 stopnie, to również aplikacja Netatmo i Dom nam tego nie wyświetli. Mówiąc wprost – mając ten sterownik korzystamy już tylko z rozwiązania Netatmo, nie z pilota, nie z aplikacji producenta. Tylko Netatmo lub HomeKit. W innym wypadku całość może się pokiełbasić i nie będzie już spełniało swojego zadania.
Podsumowując
Urządzenie Netatmo Smart AC Controller nie jest czymś innowacyjnym na rynku. Takie sterowniki wykorzystujące podczerwień u innych producentów były już dawno. Natomiast jeżeli się nie mylę, jest to pierwszy taki sterownik, który pozwala na zarządzenie niezdigitalizowanymi klimatyzatorami i pompami powietrze-powietrze z poziomu HomeKit, a co za tym idzie pozwala dokonywać zaawansowanych automatyzacji, jakże przydatnych i potrzebnych w domu, w którym działam klima na urządzeniach, których producenci takich funkcji nie przewidzieli.
Dużą zaletą jest wbudowany termostat, czujnik wilgotności, łatwa polska konfiguracja i faktyczne bezproblemowe działanie z którego słyną produkty Netatmo. Jeżeli mamy jedną czy dwie klimatyzacje w domu, które nie mają WiFi, a zarządzanie pilotem to dla nas za mało, Netatmo Smart AC Controller doda im wiele funkcjonalności. Natomiast mając tych klimatyzacji więcej, koszt usmartowienia może okazać się spory, a w przypadku, gdy te klimatyzacje posiadają jednak WiFi i brakuje im tylko wsparcia dla automatyki, może się okazać tańszym i bardziej funkcjonalnym skorzystanie z nieoficjalnych rozwiązań, jak wspomniane przeze mnie HomeBridge, które daje nam komunikację dwukierunkową, a w przypadku posiadania NAS czy jakiegoś serwera typu Malina, uruchomienie okaże się bezpłatne.
Nie mniej jednak Netatmo Smart AC Controller to dobrze wykonane urządzenie, po które warto sięgnąć jeżeli jego wady nie stanowią dla nas problemu. Swoją funkcjonalność realizują bezproblemowo, komunikacja dzięki zasilaniu stałemu jest natychmiastowa, a łatwość z jaką zyskujemy sterowanie klimą przez Siri czy Apple Home sprawia, że pewnie wiele nietechnicznych geeków wybierze właśnie to rozwiązanie, a nie HomeBridge czy inny bardziej wymagające sposoby.
Zalety | Wady |
---|---|
Zalety
| Wady
|