PADFRAME ramka do zawieszenia iPada na ścianie w smart home – jak zamocować tablet na ścianie inteligentnego domu?

PADFRAME ramka do zawieszenia iPada na ścianie w smart home – jak zamocować tablet na ścianie inteligentnego domu?

PADFRAME ramka do zawieszenia iPada na ścianie w smart home – jak zamocować tablet na ścianie inteligentnego domu?

0

Jeżeli zastanawiasz się jak zamocować tablet na ścianie w inteligentnym domu, aby nie tylko wygodnie, ale również efektownie zarządzać swoją automatyką za pomocą ekranu iPada, to mamy dla Ciebie rozwiązanie – smart ramka dopasowana do tabletu Apple, którą można zawiesić na ścianie, a do niej opisywana już wcześniej przeze mnie inteligentna ładowarka.

HomeKit, a w zasadzie Apple Home jak obecnie kalifornijski gigant nazywa swój ekosystem do zarządzania domową automatyką sprawił, że elementy domowego smart home stały się jeszcze powszechniejsze. Co raz szerzej sterujemy ogrzewaniem, klimatyzacją, światłem, ale także urządzeniami gospodarstwa domowego za pomocą swojego iPhone’a. Inteligentne instalacje z racji bezprzewodowości, modułowości, łatwości rozbudowy w dowolnej chwili i przede wszystkim niskiej ceny, przestały być wyłączenie modnym elementem drogich willi i trafiły pod strzechy, do naszych domów i mieszkań.

Ramka dla iPada
Pod ramkę najlepiej doprowadzić zasilanie w puszce podtynkowej. Dzięki temu unikniemy przewodów wiszących na ścianie.

iPad z racji wygodnego dużego ekranu stał się jedną z metod zarządzania elementami inteligentnego domu. By korzystanie z niego było wygodne dla wszystkich domowników, a przy tym efektowne, warto zainstalować go w łatwo dostępnym miejscu na ścianie, aby każdy domownik miał do niego dobry dostęp i mógł zarządzać całym domem na ekranie tabletu.

PADFRAME został zaprojektowany dla iPada
PADFRAME został zaprojektowany indywidualnie dla każdego modelu tabletu Apple. Niezależnie od modelu, cena to zawsze 260 PLN.

PADFRAME, czyli ramka dla iPad do montażu na ścianie

Michał Urban zaprojektował i wyprodukował bardzo dobrej jakości ramki dla różnych modeli iPadów. Idealnie dopasowane i przygotowane do zawieszenia na ścianie. (Są także modele na inne tablety niż Apple)

Zainstalowany w ramce PADFRAME tablet jest w niej bezpieczny i gotowy do zarządzania smart home.

Stworzone z materiału ABS o wysokiej jakości wykończeniu wygląda spektakularnie, a przy tym pozwala na wygodną obsługę tabletu jako centrum sterowania smart home. Natomiast, aby powieszenie tabletu na ścianie za pomocą tego akcesorium miało sens, należy doprowadzić pod ramkę zasilanie.

ładowarka podtynkowa do tabletu HomeKit
W puszce podtynkowej umieściłem ładowarkę ze zdalnym sterowaniem Apple Home, aby móc zasilić iPada bez widocznych przewodów.

Ja wiedziałem, że zawieszę ramkę od Michała jeszcze na etapie budowy. Dzięki temu elektryk doprowadził mi 230V do miejsca na słupku oddzielającym przestrzenie, gdzie zainstalował głęboką puszkę podtynkową, w której zmieściłem ładowarkę dla iPada do puszki podtynkowej, również projektu Michała. Ta ładowarka jest sterowana zdalnie za pomocą Apple Home z poziomu aplikacji Dom i może być wykorzystywana w automatyzacjach, co w tym wypadku jest kluczowe.

Apple Home na iPadzie z widokiem domu
W aplikacji Dom nasza ładowarka podtynkowa jest widoczna jako włącznik. Dzięki temu możemy ręcznie włączać lub wyłączac ładowanie iPada, a także uruchomić specjalną automatyzację, która naładuje baterię iPAda dopiero wtedy, gdy będzie to konieczne.

Pozwala to zawiesić iPada na ścianie, bezpiecznie go zasilać z wysterowaniem harmonogramu ładowania tak, aby maksymalnie wydłużyć żywotność baterii tabletu, a przy tym nie trzeba go ściągać do ładowania baterii i nie wiszą nam żadne luźne kable, co po prostu wygląda źle. Tak więc to, co jest zaletą rozwiązania Michała, jest niestety wadą dla kogoś, kto wcześniej nie pomyślał o przygotowaniu puszki pod ładowarkę na ścianie gdzie chce powiesić tablet. Natomiast można zamówić ramkę z indywidualnie wykonanym wycięciem na przewód zasilający. Pozwoli to zawiesić tablet na ścianie w okolicy gniazdka i zasilać go zewnętrznie. Warto jednak wtedy użyć dodatkowo jakiegoś inteligentnego gniazdka, ale o tym na końcu w zaleceniach.

Ukryta ładowarka do iPada wiszącego na ścianie.
Ładowanie iPada dzięki inteligentnej ładowarce odbywa się automatycznie. Tablet sam sprawdza stan swojego naładowania i jeżeli spadnie on poniżej 20%, uruchamia sobie ładowarkę, a następnie wyłącza ją, gdy poziom naładowania wzrasta powyżej 80 procent.

Ramka do zawieszenia iPada dopasowana dokładnie do Twojego modelu

W moim wypadku zawiesiłem na ścianie 11 calowego iPada Pro z funkcją Face ID. Zależało mi na tym, abym tylko ja i moja druga połowa miała dostęp do funkcji tabletu, a tym samym do zarządzania aplikacjami czyli w zasadzie całym domem. Stąd tablet z Face ID.

zestaw montażowy do ramki dla iPada
W zestawie z ramką otrzymujemy komplet akcesoriów niezbędnych do montażu na ścianie.

Co potrzebujemy do montażu:

  • małą poziomicę
  • coś do osłonienia ściany podczas wiercenia (taśma do malowani)
  • wiertarkę
  • wkrętarkę lub wkrętak

W zestawie z ramką PADFRAME od Michała otrzymujemy kompletny zestaw instalacyjny. Poza ramką są więc odpowiednie kołki do zamocowania gadżetu na ścianie, a także szablon, który ułatwia nawiercenie otworów w ścianie na kołki tak, aby bez trudu nasunąć ją na wystające wkręty i stabilnie zainstalować tablet.

FRAMEPAD
Zależało mi na maksymalnym ustabilizowaniu iPada w ramce. Jako, że uchwyt na wyspie aparatów świetnie trzyma, dołożyłem pod podkładki na pozostałych rogach nieco tektury by ustabilizować montaż tabletu.

Dodatkowo dołączono do zestawu śruby i podkładki mające na celu ustabilizować iPada wewnątrz ramki, aby nie odskakiwał podczas naciskania go. Jest więc wszystko. Wystarczy posiadać wiertarkę i można montować ramkę. Nim jednak to zrobimy, warto podłączyć najpierw wspomnianą ładowarkę do zasilania iPada oraz dokupić kątowy przewód USB > USB-C lub Lightning w zależności od tego jaki model iPada posiadamy.

kątowy kabel usb-c dla ipada
Taki kątowy przewód USB-C dla iPad Pro 11″ można kupić za kilka złotych na portalu aukcyjnym,

Ja kupiłem o taki na allegro za 8 złotych. Działa świetnie.

Montaż ramki dla iPad na ścianie

Tablet w ramce utrzymuje się na ścianie przy pomocy czterech wkrętów. By ich rozstaw był prawidłowy, warto nakleić sobie szablon na ścianie, gdzie ma być zawieszony tablet.

szablon ułatwiający montaż ramki
Szablon ma ułatwić montaz ipada na ścianie. Tu naklejony odwrotnie… 😉

To pozwala sprawdzić od razu czy zawieszony iPad na pewno będzie zakrywał puszkę podtynkową, szczególnie jeżeli tak jak ja chcecie, aby była on tuż przy dolnej krawędzi, aby iPad był jak najwyżej. Niestety mój brak doświadczenia wyszedł mi tu bokiem, ponieważ szablon przykleiłem do ściany na odwrót. Tu uwaga do Michała – warto na szablonie pisać gdzie jest góra, a gdzie dół 😉 Ramka jest nasuwana na kołki i te parę milimetrów robi różnicę. Całe szczęście mimo tego błędu ramka z iPadem przykryła puszkę.

montaż ipada na ścianie
Mimo sztywnego mocowania na ścianie przy użyciu wkrętów, ramkę PADFRAME można w każdej chwili zdemontować i wyjąć tablet, a następnie ponownie ją zawiesić.

Koszt ramki to aktualnie 260 PLN brutto. Obecnie można ją kupić wyłącznie przez sprzedaż bezpośrednią po uprzednim kontakcie z twórcą.

Zamontowanie iPada na ścianie
Zamontowanie iPada na ścianie nie jest niczym trudnym. Warto jednak na etapie remontu przygotować sobie dedykowane miejsce dla urządzenia, łatwo dostępne, na odpowiedniej wysokości i z doprowadzonym zasilaniem.

Co zrobić przed montażem?

Ramka nie posiada miejsca na klawisz Sleep. Zawieszonego iPada wzbudzamy stuknięciem w ekran, a ekran wygasza się po wcześniej zdefiniowanym czasie w Ustawienia > Ekran i jasność > Autoblokada > Wskazujemy po jakim czasie rozświetlony ekran ma przejść w stan uśpienia.

ramka do tabletu
Ustaw czas wygaszania ekranu po wzbudzeniu.

Brak dostępu do klawisza Sleep nastręcza jednak jeden poważny problem – jak potwierdzić chęć pobrania aplikacji z AppStore? Normalnie po wybraniu aplikacji ze sklepu musimy kliknąć Pobierz, a następnie dwukrotnie nacisnąć przycisk Sleep, aby potwierdzić instalację. Mając iPada w ramce, nie naciśniemy klawisza.

Wystarczy jednak wyłączyć konieczność potwierdzania instalacji klawiszem Sleep na rzecz Assistive Touch. Mowa oczywiście o tych płatnych. Poniższy poradnik na wideo pokazuje jak tego dokonać.

Natomiast dla aplikacji darmowych warto uruchomić zapamiętanie hasła, aby nie było wymagane do pobierania darmowych rzeczy. W tym celu po pobraniu pierwszej darmowej rzeczy wpisujemy hasło do iCloud i pobieramy kolejną, po czym pojawi się pytanie czy zapisać hasło do pobierania darmowych aplikacji i potwierdzamy.

wylacz wpisywanie hasla
Dla ułatwienia sobie życia warto wyłączyć wpisywanie hasła do pobierania darmowych aplikacji.

Co warto zrobić po montażu?

Oczywiście najważniejsze to uruchomić na iPadzie funkcję Hey Siri, dzięki czemu iPad będzie nasłuchiwał naszych komend. Jeżeli nie będziemy mieli w pobliżu zegarka, telefonu czy HomePoda, to iPad będzie słuchał i wykonywał nasze polecenia. Z doświadczenia powiem, że słyszy nawet z 6 metrów, bo w takiej odległości mam go od kanapy.

wlacz hey siri
Warto włączyć głosowe sterowanie domem w iPadzie.

Druga sprawa, to skonfigurowanie skrótu osobistego, który pozwoli nam przedłużyć życie baterii iPada. Mieliśmy już w serwisie sporo przypadków osób, które powiesiły sobie iPada na ścianie na stałe podłączonego do ładowarki. Wystarczało kilka miesięcy żeby ich bateria spuchła tak mocno, że wyginała obudowę aluminiową (!), łamała ekrany i szyby. Żadna bateria nie jest w stanie pracować pod ciągłym prądem, będąc cały czas doładowywana. Aby wydłużyć życie baterii należy ładować ją w przedziale 20-80% poziomu naładowania. W tym celu możemy skorzystać z prostej automatyzacji osobistej dla iPada, która będzie uruchamiała ładowarkę projektu Michała, gdy poziom naładowania spadnie poniżej 20% i ładowała go do 80%, po czym wyłączała ładowanie, tak aby nie napełniać akumulatora do 100%.

Taka praca pozwoli na wydłużenie wydajności baterii do kilku lat, a ryzyko spuchnięcia ogniwa ograniczyła do minimum.

Jak uruchomić taką automatyzację osobistą dla iPada wiszącego na ścianie podłączonego do ładowarki podtynkowej?

Aby uniknąć ciągłego ładowania iPada, co jest zabójcze dla jego baterii, tworzymy scenę w ramach aplikacji Skróty, której zadaniem będzie monitorowanie stanu naładowania baterii iPada i względem niego uruchamiać i wyłączać ładowanie, kiedy będzie to niezbędne. Nie od dziś wiadomo, że baterie litowojonowe, które są stosowane w elektronice, najlepiej jest używać w przedziale naładowania 20-80 procent. Dlatego też mając ładowarkę inteligentną, możemy nauczyć ją uruchamiania ładowania, gdy poziom naładowania baterii spadnie poniżej 20 procent, a następnie wyłączy ładowanie, gdy poziom ładowania przekroczy 80 procent.

W tym celu uruchamiamy aplikację Skróty > Automatyzacja i wybieramy Utwórz automatyzację osobistą.

Kolejnym krokiem jest przesunięcie ekranu na sam dół i wybranie opcji Poziom baterii. Za pomocą suwaka ustawiamy stan 20 procent i zaznaczamy ptaszka przy opcji Spada poniżej 20%. Klikamy Dalej.

Kolejnym krokiem jest Dodaj czynność. W przeszukiwarce wpisujemy Home, aby odnaleźć Czynności, w której będzie funkcja Steruj. Na ekranie przy słowie Ustaw znajduje się napis Sceny i akcesoria. Dotykamy go.

Z listy wyszukujemy urządzenia HAA-786786 i wciskamy Dalej, a następnie dotykamy płytki, aby była w stanieWłącz i wciskamy OK. Następnie Dalej i OK. Tak o to stworzyliśmy automatyzację, która zrobi Włącz dla urządzenia HAA czyli naszej ładowarki, gdy poziom naładowania baterii iPada spadnie poniżej 20 procent. Nieźle, co? 🙂

Oczywiście w ten sam sposób musimy zrobić nową automatyzację, która będzie robić Wyłącz dla HAA, gdy poziom naładowania będzie większa niż 80 procent. Dzięki temu ładowarka będzie dbaćo o to, aby bateria była ładowana tylko w przedziale 20-80 i tylko wtedy gdy te wartości będą przez baterię uzyskiwane, a nie w sposób ciągły.

Zużytą baterię w iPadzie możesz ekspresowo wymienić w naszym serwisie APPLEMOBILE.PL w Szczecinie, także wysyłkowo.

Nie mam puszki w ścianie dla ładowarki i zasilam iPad kablem z ładowarki

Jak wspominałem, można wybrać indywidualną opcję wyposażenia ramki w otwór na przewód ładowania i podpiąć kabel ładowania do zwykłego gniazdka w okolicy iPada. Będzie nam wisiał przewód, ale przynajmniej będziemy mieli iPada na ścianie. W takim wypadku również warto zadbać o jego baterię. By to było możliwe, zasilacz którym będziemy ładować tablet wystarczy podpiąć do dowolnego inteligentnego gniazdka sieciowego lub listwy sieciowej ze sterowaniem Apple Home (HomeKit). I dla tego gniazdka wykonać automatyzację, która wyłącza i włącza gniazdko, a więc ładowarkę, gdy poziom baterii spadnie poniżej 20 i wzrośnie powyżej 80%.

Gdzie kupić FRAMEPAD?

Obecnie ramkę do każdego modelu iPada można nabyć w cenie 300 PLN brutto w ramach sprzedaży bezpośredniej. Najprościej skontaktować się z twórcą przez Facebook – Michał URBAN

4.9/5 - (10 votes)
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *