Recenzja Transcend JetDrive Lite 330 – jak zwiększyć pojemność dysku w Macbookach Pro Retina oraz Air?

0

Jest rozwiązanie dla właścicieli Macbooków Pro Retina oraz Air, którzy podczas zakupu wybrali konfigurację ze zbyt małym dyskiem twardym. Transcend JetDrive Lite to dedykowana konkretnej generacji komputera karta SDXC, która pozwala rozszerzyć pamięć Macbooka o nawet 256 gigbajatów, bez konieczności wymiany bardzo drogiego dysku PCI Express.

transcend-jetdrive-lite

Kiedyś wydając grube tysiące złotych czy to na laptop, czy na komputer stacjonarny, mogłeś mieć pewność, że będzie to sprzęt „na lata”. W razie potrzeby co najwyżej wystarczyło dołożyć mu pamięci operacyjnej czy kupić większy i szybszy dysk twardy. Niestety, od chwili gdy Apple po raz pierwszy pokazało Macbooka Pro z ekranem Retina, smuklejszy i lżejszy od Macbooka Pro w obudowie unibody, komputer ten stał się jednorazowy, niemożliwy do ulepszenia czy rozbudowania. Bardzo szybko innowacja w postaci ultraszybkiego dysku PCI Express odbiła się użytkownikom czkawką. Konfiguracje komputerów  z pamięciami o najniższych pojemnościach 128 i 256 gigabajtów, szczególnie w tej najmniejszej, bardzo szybko przestały większości wystarczać.

Terabajty danych przewalane każdego dnia w Internecie w połączeniu z cyfrową rewolucją, gdzie fizyczne nośniki filmów i muzyki oraz papierowe zdjęcia masowo zastępowane są plikami w pamięci komputera, sprawiają że zapchanie tak małego dysku to zaledwie chwila codziennej pracy.Dziś z zakupem dysku PCI-E, który współpracowałby z najnowszymi laptopami Apple jest lepiej niż jeszcze rok czy dwa temu. Jednak wciąż zakup takiej pamięci jest bardzo drogi. Za dysk 960 GB jednej z wiodących firm produkujących takie pamięci, musimy zapłacić 2.5 tysiąca złotych (wg. komputronik). Dlatego kupując Macbooka Pro Retina, Air czy 12 calowego Maka, warto już przed zakupem bardzo dobrze się zastanowić, która konfiguracja zapewni nam bezproblemową pracę i miejsce na potrzebne nam dane. Co jednak zrobić jeżeli już kupiliśmy komputer, którego pojemności dysku nam nie wystarcza, a wymiany go na pojemniejszy nie wytrzyma nasz portfel?

 

Jest rozwiązanie

Można skorzystać z ciekawego rozwiązania firmy Transcend o nazwie JetDrive Lite. Ten znany producent różnego rodzaju nośników danych oferuje dedykowane dla komputerów z logiem nadgryzionego jabłka karty pamięci o dużych pojemnościach i przyzwoitych transferach, które pozwolą w łatwy sposób zwiększyć pojemność pamięci na pliki w komputerze. W ofercie znajdziemy nośniki o pojemności 64, 128 a nawet 256 gigabajtów. Wydaje się więc, że dzięki takiej karcie będziemy mogli już naprawdę nieźle poszaleć z zapisywaniem dokumentów, zdjęć, a nawet filmów. Niestety nie każda wersja pamięciowa jest dostępna dla każdego z modeli Macbooków. Na przykład dla Retiny Pro 13 cali możemy wybrać tylko maksymalnie 128 gigabajtów. Air może być doposażony o pamięć 256 gigabajtów.

Recenzja Transcend JetDrive Lite w AppleMobile.pl 1

Do testów otrzymałem dwa takie nośniki – model JetDrive Lite 130 dla 13 calowego Air’a oraz JetDrive Lite 330 dla 13 calowego Macbooka Pro Retina. Karty różnią się od siebie obudową. To ona jest kluczowa w tym produkcie. Mam Macbooka Pro Retina 13.3 cala. Dlatego testowałem głównie model Lite 330 o pojemności 128 gigabajtów.

Recenzja Transcend JetDrive Lite w AppleMobile.pl 8

 

Dedykowana znaczy dopasowana

Dzięki temu, że obudowa karty jest dokładnie wymierzona co do głębokości szczeliny czytnika SD w poszczególnych modelach komputerów, po jej wsadzeniu do czytnika niemal nie wystaje z niego. To zapewniam nam ogromny komfort pracy bez wystającego „czegokolwiek” oraz bezpieczeństwo dla samego nośnika – nie ułamie się podczas nieprzewidzianej sytuacji czy transportu w torbie/pokrowcu.

Recenzja Transcend JetDrive Lite w AppleMobile.pl 6

W zasadzie jeżeli nie korzystamy z samego wbudowanego w Macbooka czytnika kart, JetDrive Lite może tam zamieszkać na stałe i dać nam poczucie dostępnego drugiego dysku twardego.

Recenzja Transcend JetDrive Lite w AppleMobile.pl 16

 

Technikalia

Karta zbudowana jest na bazie uznawanych za stabilne, chipów MLC NAND. Pozwala według informacji z pudełka na odczyt danych z prędkością do 95MB/s. Natomiast zapis jest realizowany wolnej, z prędkością do 60 MB/s.

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *