Recenzja DIGOO DG-PS01 Power Strip – listwa zasilającą z portami USB oraz sterowaniem za pomocą Siri, Alexa czy Google Home.
Recenzja DIGOO DG-PS01 Power Strip – listwa zasilającą z portami USB oraz sterowaniem za pomocą Siri, Alexa czy Google Home.

Recenzja DIGOO DG-PS01 Power Strip – listwa zasilającą z portami USB oraz sterowaniem za pomocą Siri, Alexa czy Google Home.

0

Urządzenia Internet of Things co raz chętniej goszczą w naszych domach. Najchętniej wprowadzamy do naszych mieszkań te z dziedziny sterowania oświetleniem, ale również bezpieczeństwa i komfortu. DIGOO Power Strip to listwa zasilająca wyposażona w dwa gniazda sieciowe oraz 4 porty USB do ładowania gadżetów bez konieczności używania zasilaczy.

Urządzenie kupiłem na platformie Banggood.com za niecałe 24 dolary. Paczka szła około 3 tygodni i została dostarczona bez żadnych przygód. Po przeliczeniu wychodzi jakieś 120 złotych za listwę, która oferuje trzy sterowalne gniazda sieciowe oraz dodatkowo 4 porty USB. Po wpięciu do nich przewody USB od naszych telefonów, tabletów i zegarków, można je ładować z pominięciem zasilacza z pudełka. Dzięki temu, nie blokujemy gniazd sieciowych, co w czasach tak wielu urządzeń elektrycznych używanych w domach, powoli staje się problemem.

Recenzja DIGOO DG-PS01 Power Strip

W zestawie nie znajdziemy żadnych dodatkowych akcesoriów. Jedyne co poza listwą można odnaleźć w opakowaniu, to krótka i zwięzła instrukcja, która bez czytania pozwoli szybko i łatwo skonfigurować listwę na naszym smartfonie i zacząć z niej korzystać. Wszystko za sprawa QR Codu, który wystarczy sfotografować aparatem iPhone’a, by w szybki sposób uruchomić link z dedykowaną listwie aplikacji Smart Life.

Konfiguracja DIGOO Power Strip

Zacznijmy od minusów. Do komunikacji listwa wymaga połączenia z siecią WiFi. To oczywiste. Problemem jest natomiast to, że urządzenie komunikuje się wyłącznie z siecią pracująca na częstotliwości 2.4GHz. Tu dopowiem, że większość urządzeń IoT używających WiFi wciąż wykorzystuje tę częstotliwość. W czym więc problem?

Recenzja DIGOO DG-PS01 Power Strip

Nie wiem dlaczego, ale moje nowe routery wyposażone w radio 2,4 oraz 5 GHz z automatycznym udostępnianiem potrzebnej częstotliwości, nigdy nie chcą nawiązać połączenia z urządzeniami domowej automatyki, które za pomocą aplikacji w sposób automatyczny łączą się z routerem. Mam już któryś z kolei router uniemożliwiających mi korzystanie z oświetlenia Koogeek, Philips Hue i innych. Dlatego wszystkie gadżety IoT mam podłączone pod stary router oferujący wyłącznie pracę na częstotliwości 2.4GHz. Widać, że nie wszystko co nowe, jest lepsze od poprzednich.

Konfiguracji dokonujemy w polskojęzycznej aplikacji Smart Life. Jest to taki kombajn do wielu urządzeń IoT dostępnych u chińskich producentów. Dlatego też apka jest dość uniwersalna i można za jej pomocą utworzyć naprawdę sporą instalację od urządzeń dla domu, po urządzenia medyczne, kuchenne, bezpieczeństwa komforcie kończąc. Co za tym idzie, można również za jej pomocą utworzyć sceny pozwalające uruchomić prawdziwą inteligentną automatykę pozwalającą na coś więcej niż tylko zdalne sterowanie czy timery. Do podłączenia naszej listwy wystarczy włącznik przytrzymać przez około 10 sekund, aż podświetlająca go dioda zacznie migać, a następnie uruchomić kreator dodawania sprzętu. Ten będzie wymagał od nas wyłącznie podania hasła do naszej sieci WiFi.

Recenzja DIGOO DG-PS01 Power Strip

Zdalne sterowanie

Dużą zaletą urządzenia jest możliwość zdalnego sterowania, nie tylko będąc w zasięgu domowego WiFi, ale w ogóle będąc w zasięgu Internetu, gdziekolwiek na świecie się znajdujemy. Możemy włączać i wyłączać każde z trzech dostępnych gniazd sieciowych za pomocą aplikacji lub za pomocą komend głosowych. W przypadku portów USB (do dyspozycji aż 4 o natężeniu 2.4A) możemy włączyć lub wyłączyć wszystkie naraz, co oczywiście nie każdemu może odpowiadać.

Recenzja DIGOO DG-PS01 Power Strip

Niestety, obecnie DIGOO nie oferuje wsparcia dla HomeKit, ale oferuje dla Siri. Możemy więc zarządzać listwą z poziomu wspomnianej wyżej aplikacji lub za pomocą Siri, które dyktujemy co ma zrobić. Dużą zaletą jest to, że polecenia dla Siri możemy sobie dowolnie wymyślać. Jeżeli podłączymy do gniazda numer 1 na przykład wentylator, możemy nazwać sobie te gniazdo Fan Turn On i Fan Turn Off i za pomocą takiej komendy poprosić asystentkę o włączenie lub wyłączenie wentylatora.

Automatyzacja w listwie DIGOO

W zakładce Inteligentny mamy do wyboru Scenariusze lub Automatyzację. Scenariusze pozwalają nam między innymi tworzyć realizowanie zadań za pomocą asystentki Siri, ale przede wszystkim tworzyć sceny pozwalające jednym dotknięciem lub jedną komendą głosową uruchamiać wiele urządzeń na raz.

Natomiast Automatyzacja dodaje do tego wszystkie warunki. I tutaj w zasadzie ogranicza nas rodzaj i ilość kompatybilnych z aplikacją urządzeń. Te mogą wykonywać działania w zależności od spełnionych warunków, jak na przykład pora dnia, pogoda, temperatura w pomieszczeniu czy na zewnątrz, lokalizacja mieszkańców czy wschód i zachód słońca. Skonfigurowane automatyzacje będą wywoływane samoczynnie względem ustawionego warunku, który będzie swego rodzaju aktywatorem sceny. Przykład? Jeżeli zajdzie słońce, to listwa uruchomi podłączoną do niej lampkę.

DIGOO DG-PS01 Power Strip

Podsumowanie

Nie wiem czy producent przewiduje dodanie do obsługi tej listwy wsparcie dla HomeKit. Nietrudno zgadnąć, że jego brak to duża wada dla użytkowników ekosystemu Apple. Brak ten powoduje sporo ograniczeń co do możliwości komunikacji, a przez to automatyzacji innych posiadanych przez nas urządzeń IoT. Brakuje mi również wiedzy czy istnieje jakiś mostek, pozwalający w jakiś magiczny sposób spiąć listę z automatyką Apple. Mimo to, trzeba przyznać, że niespełna 120 złotych za bardzo ładne i solidnie wykonaną listę, która pozwala na zdalne sterowanie i automatyzację działań, to niewiele. Gdybyście chcieli ją zamówić od tego dostawy, od którego ja zamawiałem, to podaję link https://www.banggood.com/DIGOO-DG-PS01-Smart-Power-Strip-Work-with-Alexa-Smart-Home-USB-Port-Remote-Control-Power-Outlet-p-1287111.html?rmmds=myorder&ID=47184&cur_warehouse=CN&p=HQ090132146569201904&custlinkid=430815

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *