Recenzja kamery Aqara Camera Hub G3 z Matter, HSV i zaawansowanym wykrywaniem zwierząt w domu
Trafiła do mnie Aqara Camera Hub G3. Jest to aktualnie flagowy model kamery do monitorowania domu, która oferuje wysokiej jakości nagrania w rozdzielczości 2K, ma ruchomą głowicę pozwalająca poruszać się w obu osiach, a przy tym rozpoznaje gesty, jest centrum akcesorium dla urządzeń Aqara, potrafi rozpoznawać twarze i wasze domowe zwierzaki. Apple Home z HSV również jest tu dostępne. Czyżbym właśnie testował urządzenie idealne?
Pierwsze wrażenie jest pozytywne
Aqara Camera Hub G3 jest po prostu ładna. Wygląda jak mały zwierzak, ma milutkie uszka, ale jeżeli ta infantylność was razi w oczy, to z łatwością możecie się ich pozbyć. Są one elementem „etui”, które łatwo można usunąć.
Sama kamera jest niewielkich rozmiarów. Nie jest też jednak mała. Rozmiary urządzenia to 123,4 x 85,1 x 67,8 mm i waży około 200 gramów. Jej biała obudowa z dobrej jakości tworzywa sztucznego i spokojny kształt sprawi, że wpasuje się w każde otoczenie i nie będzie zbytnio przykuwać sobą uwagi.
W podstawie znajduje się gwint do montażu. Taki standardowy jak do statywu fotograficznego. Pozwala to stabilne zainstalować kamerę na wysokości. Urządzenie jest dość ciężkie jak na swoje gabaryty, a to w połączeniu z gumowaną podstawą sprawia, że nawet jeżeli użyjemy mocno sprężynującego przewodu, kamera nie będzie nam przemieszczać się po blacie.
W zestawie z urządzeniem otrzymamy zasilacz sieciowy z wyjściem USB, długi biały przewód USB zakończony wtykiem USB-C, który wpinamy w urządzenie oraz skromną dokumentację.
Jak uruchomić kamerę po raz pierwszy?
Do pierwszego uruchomienia urządzenia potrzebujemy dedykowanej aplikacji Aqara. Jest ona dostępna dla systemów iOS oraz Android.
Co ciekawe, od niedawna aplikacja jest dostępna w języku polskim. To znaczy nic innego jak fakt, że nasz rynek dla tego chińskiego producenta jest liczącym się i możemy być pewni, że urządzenia nie będą miały problemu nie tylko z bezproblemowym działaniem, ale także ewentualnym serwisem czy wsparciem. Premiera aplikacji w naszym języku zbiegła się także z uruchomieniem oficjalnego sklepu Aqara na Amazon, w którym można kupić urządzenia tego producenta w atrakcyjnej cenie, bez narzuconej prowizji polskich importerów.
Dodanie kamery do systemu jest dziecinnie proste. Wystarczy wprowadzić dane dostępowe WiFi, przytrzymać kod QR przed kamerą, a reszta zrobi się sama. Duży plus za wsparcie obsługi WiFi nie tylko w 2.4GHz, ale także w 5GHz.
Kamera Aqara Camera Hub G3 jest zgodna z HomeKit i HSV
Jedną z dużych zalet dla użytkowników ekosystemu Apple w przypadku tego urządzenia jest kompatybilność z HomeKit czyli z Apple Home, ale co istotne, także z opcją HSV. Co nam daje HSV? Przede wszystkim bezpieczne transmitowanie i archiwizowanie nagrań wideo z kamery na chmurze iCloud bez dodatkowych kosztów i wykorzystywania opłaconej przestrzeni na dane.
Owszem, Aqara ma także swoją chmurę, jednak jest dodatkowo płatna i nie każdy może jej ufać tak jak tej od Apple. Natomiast użytkownicy iPhone’a najczęściej i tak płacą już za iCloud, więc szkoda byłoby z tego nie skorzystać. Minusem HSV jest jednak obniżona jakość nagrań do Full HD, mimo iż Aqara G3 oferuje 2K.
Kamera posiada również slot na kartę pamięci microSD. Dzięki temu może rejestrować materiał na niej, także w chwili awarii dostępu do internetu i udostępniać go do chmury, gdy usterka zostanie rozwiązana.
Tryb prywatności i instalacji karty pamięci.
Co ciekawe, aby zainstalować kartę, musimy po uruchomieniu kamery przełączyć ją w tryb prywatności.
Wtedy oko kamery wywija się do góry uwalniając nam dostęp do slotu, ale także pokazując jakby zamknięte oczy naszego kotka-kamery. Nigdy czegoś takiego wcześniej nie widziałem, a bardzo doceniam takie małe niuanse, którymi producenci lubią się wyróżnić.
Warto także dodać, że poza Apple Home, kamerę można również zintegrować z Google Home, Alexą czy IFTTT, a od niedawna kamera wspiera również komunikację Matter.
Kamera Aqara jest Hubem dla urządzeń Aqara zgodnym z Matter
Mam w domu kilka urządzeń Aqara, w tym czujniki jakości powietrza TVOC Air Quality Monitor czy roletę Aqara Roller Shade Driver E1. Mieszkam w domu z piętrem, a mój Hub znajduje się w salonie na parterze. I o ile roleta na piętrze nie miała większego problemu z zasięgiem, to niestety czujnik przy zamkniętych drzwiach czasem stawał się nieosiągalny.
Dzięki temu, że kamera Aqara Camera Hub G3 jest także urządzeniem typu Hub, a jej docelowe miejsce to nasz pokój dla kotów, które chcemy mieć na oku podczas naszej nieobecności, mogłem przypisać urządzenia Aqara znajdujące się na piętrze do kamery. Dzięki temu rozwiązałem wszystkie problemy z zasięgiem. Kamera może być Hubem dla kolejnych 128 akcesoriów Aqara.
Dodatkowo sama kamera ma także możliwość sterowania urządzeniami zarządzanymi pilotami IR. Jeżeli wiec macie ją w pokoju, gdzie jest telewizor, projektor, sprzęt audio czy klimatyzacja, można dodać ich obsłudze nieco inteligencji i na przykład uruchamiać je gestem, które kamera Aqara G3 potrafi wykryć.
Pilot podczerwienieni ukryty w kamerze Aqara G3.
Idealna kamera do monitorowania zwierząt w domu
Kocie uszka nie tylko fajnie wyglądają w tym modelu kamery, ale przede wszystkim trochę sugerują, że jest to kamera, która sprawdzi się przy domowych zwierzakach. I tak właśnie jest.
Urządzenie posiada dedykowany tryb monitorowania psów i kotów. Gdy dostrzeże kota, automatycznie obrotowa głowica z kamerą podąża za ruchem zwierzaka. Dzięki temu możemy go mieć cały czas na widoku.
Kamera w trybie wykrywania zwierząt podąża za ich ruchem.
Kamera jest także odporna na kocie zabawy nią. Moje koty jednej nocy zechciały sprawdzić czy uszaty kolega w ich pokoju się z nimi pobawi i zaciągnęły go na środek pokoju. Kamera przeżyła to bez szwanku. Pewnie większy pies mógłby zrobić jej krzywdę, jednak moje testy wykazały, że jest spokojnie kocioodporna.
Obrotowa głowica kamery z automatycznym i ręcznym sterowaniem
Jak wspominałem, kamera potrafi obracać się o 340’ w poziomie, a także w górę o 30’ i w dół o 15 stopni.
Można ją postawić, przykręcić, zamontować pod sufitem do góry podstawą, lub przy krawędzi ściany i nastawić wstępnie zdefiniowaną pozycję na odchylenie głowy maksymalnie w przeciwną stronę.
Sterowanie ruchomą zmotoryzowaną głowicą kamery Aqara G3.
Maksymalna rozdzielczość materiału z jaką zapisuje te urządzenie to 2304 x 1296 pikseli. Jakość obrazu jest dobra. Z monitorowaniem domowej przestrzeni radzi sobie bardzo dobrze. Ma jednak stałą ogniskowa, a co za tym idzie, obiekty nagrywane zbyt blisko stają się rozmazane. Nie ma na przykład szansy, aby odczytać jakiś napis z odległości bliższej niż 1m.
Natomiast twarze są dobrze rozpoznawalne, a to ważna wiadomość w kontekście jej funkcjonalności. Jak wspominałem, kamera rozpoznaje gesty. Te można następnie przypisać do konkretnych akcji. Można włączyć światło (potrzebny moduł dopuszkowy Aqara Relay), nakarmić kota przy pomocy Aqara Smart Pet Feeder C1 czy odsłonić okno. Dzięki temu, że rozpoznaje twarze, można ograniczyć uruchamianie akcji gestami wyłącznie do wybranych osób, których twarze są zautoryzowane przez kamerę. Tak, aby nikt postronny nie mógł sterować domem za pomocą kamery, a wyłącznie tylko ty.
Widzi w dzień i w nocy
Możliwość monitorowania w nocy to w zasadzie dziś standard w tego typu urządzeniach.
Podążanie za ruchem zwierząt w trybie nocnym.
Natomiast zastosowanie specjalnego filtra, którego zadaniem jest ukrycie świecenia diod podczerwonych w nocy, co mogłoby wiele osób irytować na przykład, gdyby kamerę postawili sobie w sypialni, to jednak spora zaleta. Wydaje mi się, że spotkałem się z tym pierwszy raz.
I choć jakoś nie mam potrzeby rejestrowania wideo w sypialni.. doceniam funkcjonalność ;-). Diody są w stanie doświetlić obraz tak, aby były na nim widoczne elementy z odległości do 8 metrów.
Animacja pokazująca nagranie w dzień za pomocą Aqara G3
Za dnia kamera także dobrze sobie radzi z nagrywaniem obrazu. Jego jakość jest na przykład zdecydowanie lepsza niż testowana przeze mnie kamera marki Onvis C3. Ostrość i jakość obrazy w Aqarze jest na zdecydowanie wyższym poziomie. Dodatkowo kamerce Onvis zdarza się czasem zawiesić i zaprzestać strumieniowania, przez co konieczne jest odłączenie jej z prądu. To z tego powodu kamera jest u mnie podłączona do inteligentnego gniazdka Onvis, aby w razie „zawiechy”, móc zdalnie odłączyć jej prąd i ponownie ją uruchomić. Podczas miesięcznego testu, Aqarze ani razu nie zdarzyła się taka sytuacja.
Jednak minusem Aqara Camera Hub G3 jest dość wąskie pole widzenia obiektywu. Onvis C3, który postawiłem na czas testu obok obejmuje mi niemal całe, dość wąskie pomieszczenie. Natomiast kamera Aqara widzi w zasadzie połowę tego. Owszem, Aqara możemy sterować, obracać itd., ale pamiętajmy, że te funkcje działają wyłącznie z poziomu aplikacji Aqara, a ja jednak mimo wszystko robię przede wszystkim przegląd z poziomu aplikacji Apple Dom, gdzie mam tylko podgląd, bez możliwości sterowania góra dół prawo lewo.
Kolejnym plusem jest dwukierunkowa komunikacja audio. Możemy wykorzystać kamerę w roli intercomu i zawołać dzieci na obiad lub ewentualnie pogadać sobie z włamywaczem, że policja już jedzie, a jego ryj jest już w chmurze i życzysz mu powodzenia.
Podsumowując
Niedroga kamera o gigantycznych możliwościach i funkcjonalności. Tak można w jednym zdaniu podsumować kamerę Aqara Camera Hub G3. Generalnie cały system automatyki Aqara jest godzien polecenia. Od jakiegoś czasu testuje kilka z ich urządzeń i muszę powiedzieć, że to jeden z tych, które po skonfigurowaniu stają się całkowicie bezobsługowe.
Przy tym są kompatybilne nie tylko z Apple Home, ale dzięki Matter, także z innymi systemami. W tej cenie nie sposób znaleźć czegoś lepszego.
Kamerę do testów dostarczył producent, firma Aqara.