Recenzja AQARA Roller Shade Driver E1 | Kontroler HomeKit do sterowania analogowymi roletami i żaluzjami z łańcuszkiem

Recenzja AQARA Roller Shade Driver E1 | Kontroler HomeKit do sterowania analogowymi roletami i żaluzjami z łańcuszkiem

2

Recenzja AQARA Roller Shade Driver E1 | Kontroler HomeKit do sterowania analogowymi roletami i żaluzjami z łańcuszkiem

2

Jeżeli posiadacie taką tradycyjną roletkę na okno, której zadaniem jest chronienie nas przed słońcem lub wścibskimi sąsiadami, którą zasłaniacie ciągnąc charakterystyczny łańcuszek koralikowy, to silnik do sterowania roletą AQARA Roller Shade Driver zapewne spodoba Wam się tak bardzo jak mi.

Recenzja AQARA Roller Shade Driver E1 w APPLEMOBILE.PL 1
Za pomocą tego urządzenia AQARA Roller Shade Driver E1 możesz sterować analogowymi żaluzjami i roletami okiennymi z łańcuszkiem koralikowym przy pomocy HomeKit i Siri.

W gabinecie mam duże okno, które jest naprzeciwko drugiego domu sąsiadów. Naprzeciwko okna posiadam biurko z monitorami. W ciągu dnia światło bardzo odbija mi się od monitorów, dlatego zdecydowałem się tu na zakup taniej rolety kasetowej z allegro, którą w miarę potrzeb sobie zasłaniam lub odsłaniam. Na parapecie mam kwiatka i niestety często zapominałem rano odsłaniać mu dostęp do światła przez co mocno zmarniał. Ale to nie jedyne powody przez które zdecydowałem się na silnik do rolety AQARA Roller Shade Driver. Powodów dla których warto to urządzenie kupić i zainstalować u siebie w domu przy roletach jest kilka:

  • możliwość symulowania obecności w domu podczas wakacji
  • możliwość automatycznego zasuwania rolety na przykład w łazience podczas obecności w wannie czy prysznicu i tu w zależności od zapalonego światła, czujnika ruchu, bądź mikrofalowego czujnika obecności, na który również się czaję
  • możliwość komfortowego budzenia poprzez powolne odsłanianie okien w sypialni przez co naturalnie budzimy się wprowadzając światło do pomieszczenia
  • wygodnego sterowania wieloma roletami na raz za pomocą jednej sceny bądź polecenia głosowego

Co w zestawie sprzedażowym?

W niewielkich rozmiarów opakowaniu znajdziemy całkiem sporo elementów. Oczywiście najwięcej miejsca zajmuje sam silnik do sterowania roletami, który okazał się znacznie większy niż sądziłem po tych kilku zdjęciach na stronie sprzedawcy.

Recenzja AQARA Roller Shade Driver E1 w APPLEMOBILE.PL
Urządzenie jest dość duże i należy sprawdzić czy mamy miejsce na to, aby je zamontować na oknie.

Rozmiary urządzenia to kolejno 42 x 37 x 165mm. Dość dużo jak na dodatkowy element instalowany z reguły na ościeżnicy okiennej. Szczególnie jeżeli ościeże jest bardzo blisko ościeżnicy, a będzie nam zależało na tym, aby zainstalować go po stronie zawiasowej, tak jak to było w moim wypadku. Całe szczęście ościeżnica u mnie jest dość szeroka, a przyklejenie urządzenia jak najbliżej lewej krawędzi pozwala w na niemal pełne otwarcie okna.

Recenzja AQARA Roller Shade Driver E1 w APPLEMOBILE.PL 1
AQARA Roller Shade Driver pozwala za pomocą Siri lub automatyzacji zwijać i rozwijać roletę okienną.

Poza silnikiem AQARA Roller Shade Driver E1 w opakowaniu znajdziemy długi przewód USB > USB-C do ładowania wbudowanego akumulatora lub pracy przewodowej, kołki rozporowe w przypadku chęci montażu na ścianie, a także dodatkowe trzy koła zębate o różnym rozstawie. Pozwalają one na skorzystanie z silnika z różnego rodzaju łańcuszkami koralikowymi stosowanymi przez różnych producentów.

co znajdziemy w zestawie z Recenzja AQARA Roller Shade Driver E1 w APPLEMOBILE.PL 1
Zestaw sprzedażowy z silnikiem do rolet AQARA zawiera wszystkie niezbędne akcesoria.

Silnik mocujemy albo za pomocą wspomnianych kołków do ściany, albo za pomocą mocnej taśmy dwustronnej. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby zainstalować silnik na stałe przy pomocą specjalnych wkrętów na przykład do okien plastikowych. Jednak takich wkrętów w zestawie nie znajdziemy.

nakładki do silnika
Silnik do rolet aqara jest bardzo uniwersalny jeżeli chodzi o współpracę z łańcuszkami stosowanymi przez różnych producentów.

Ja zdecydowałem się silnik przykleić za pomocą taśmy i nie żałuje. Wysokiej jakości odpowiednio docięta taśma 3M przy tak dużej powierzchni sprawdza się bardzo dobrze, pomimo dość mocnego naprężenia sznurka z koralików.

Montaż silnika AQARA Roller Shade Driver E1
Montaż silnika AQARA Roller Shade Driver E1 jest możliwy na sposoby – za pomocą dołączonego kleju 3M lub za pomocą wkrętów i kołków.

Uwaga! Do działania silnika wymagany jest HUB AQARA. Można kupić po prostu bramkę AQARA (ja wybrałem model M2 ze sterowaniem urządzeniami po IR, którą postawiłem w salonie, a jej test wkrótce) lub kamerę AQARA, która także działa jako bramka. Dzięki niej urządzenie będzie widoczne w sieci, a także w aplikacji Dom w urządzeniach Apple.

Jak zamontować silnik do rolet AQARA
Klej dobrze trzyma. Nie trzeba dziurawić ścian czy okna.

Pierwsze uruchomienie AQARA Roller Shade Driver E1

W pierwszej kolejności montujemy silnik na ościeżnicy. Ja miałem bardzo długi sznurek do odsłaniania rolety, więc mogłem sobie pozwolić na montaż przy dolnej krawędzi okna.

Nim jednak wy przykleicie silnik, sprawdźcie lepiej czy wystarczy wam sznurka. Do zamocowania sznurka musimy zdjąć nakładkę, która zasłania zębatkę. Zębatkę łatwo zdemontować i wymienić na taką, która będzie dopasowana do wielkości koralików na waszym sznurku. W moim wypadku założona fabrycznie pasowała idealnie.

Sam silnik również łatwo zdemontować dzięki wysuwanej nakładce, wystarczy nadusić na zwolnienie blokady i wysunąć przyklejony do ościeżnicy silnik. To co mnie zaskoczyło, to fakt, że musimy przy użyciu siły… wyłamać ząbki na wystający z zębatki sznurek z koralikami. Całe szczęście dość łatwo się to robi, a po wyłamaniu wygląda to estetycznie.

Gdy mamy zainstalowany już silnik, musimy uruchomić aplikację AQARA, dodać urządzenie poprzez wprowadzenie bramki w tryb parowania, a następnie przytrzymanie przycisku RESET dostępnego w podstawie silnika przez 5 sekund.

Po chwili zostanie odszukana i będzie gotowa do konfiguracji. Konfiguracja, poza oczywistymi ustawieniami jak wybranie pomieszczenia czy nadanie nazwy, wymaga od nas w zasadzie jednej ważnej rzeczy – oznaczenia punktów krańcowych rolety. Za pomocą przycisków w aplikacji przewijamy roletę do góry do poziomu maksymalnego na jaki ma się odsuwać, a następnie do poziomy minimalnego czyli tego, na którym ma pozostać zasunięta. Niepoprawne oznaczenie punktów krańcowych może spowodować zniszczenie rolety lub silnika, dlatego warto się do tego przyłożyć. Zbyt mocno zasunięta roleta może przecież wypaść z kasety. Natomiast zbyt mocno nawinięta zniszczy się lub zerwie sznurek.

Jak wygląda sterowanie AQARA Roller Shade Driver E1?

Od chwili montażu przestajemy ciągnąć za koralki i przechodzimy na pełną automatykę. Inteligentną automatykę. Co to w zasadzie oznacza? Najprostszym sposobem ręcznego sterowania roletą jest użycie klawiszy na silniku. Klawisz w górny pozwala odsłonić roletę, a klawisz dolny ją zasłonić. Wystarczy raz nacisnąć by osiągnęła swoje krańcowe położenia.

Kolejnym sposobem na sterowanie jest Siri. Wystarczy poprosić Siri o otwarcie kurtyny w pokoju lub jej zamknięcie, a resztę zrobi AQARA Roller Shade Driver E1. Sterowanie głosowe jest bardzo wygodne. Z tego co widziałem, to działają także inni asystenci głosowi, więc z urządzenia skorzystają nie tylko użytkownicy rezerwatu z jabłkami. Oczywiście Siri wspiera również bardziej rozbudowane polecenia jak na przykład uchylenie rolety tylko na 20% procent.

 

Następny sposób sterowania to dedykowana aplikacja AQARA. Możemy przy jej pomocy tak samo jak za pomocą Siri zasłaniać i odsłaniać roletę do krańców lub za pomocą suwaka wybrać odpowiedni poziom zasłonięcia. Podobną funkcjonalność oferuje aplikacja Dom za sprawą Apple Home.

Urządzenie wspiera także sceny i automatyzacje. Można ją zaprogramować, aby rutynowo zasłaniała i odsłaniała roletę o wybranej godzinie każdego dnia. Od nas zależy czy zdecydujemy się to zrobić przez automatyzację Apple Home czy AQARA. Ciekawy efekt może dać odsłanianie rano dla pobudki i zasłanianie po zmroku.

Na ile wystarcza bateria w AQARA Roller Shade Driver E1?

Urządzenie może być zasilane stale ze zwykłego gniazdka sieciowego. Wystarczy podpiąć jakąś starą ładowarkę z portem USB do gniazdka i podpiąć kabelek. Oczywiście wtedy będzie nam wisiał przewód i dla jednych może to nie stanowić żadnego problemu, ale innym już może zacząć przeszkadzać.

Dlatego dużym plusem jest to, że AQARA Roller Shade Driver E1 posiada wbudowaną, niewymienna baterię, która pozwala na około miesiąc pracy. Oczywiście wszystko zależy od tego jak często w ciągu dnia silnik będzie otwierany i zamykany.

Podsumowując

Można się zastanawiać jaki jest sens instalacji takiego silnika do rolet w niewielkim pomieszczeniu z jednym oknem. Owszem, mając wiele okien, możliwość odsłonięcia czy zasłonięcia ich wszystkim naciśnięciem jednego przycisku czy co lepsze, komendy głosowej na pewno ułatwi życie. Mi jednak zależało na zautomatyzowaniu odsłaniania i zasłaniania tej rolety, choćby dla emulowania obecności w domu czy dla wspomnianych kwiatków na parapecie, którym często zapomniałem odsłaniać rolety. Natomiast jestem przekonany, że sposobów wykorzystania tego silnika w Waszych domach jest całe mnóstwo i liczę, że się nimi podzielicie w komentarzach. Silnik AQARA Roller Shade Driver E1 kosztuje około 250 złotych.

4.7/5 - (3 votes)
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

Comment(2)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *