Recenzja kamery Onvis C3 z HSV – dobra kamera Full HD ze wsparciem dla HomeKit
Recenzja kamery Onvis C3 z HSV – dobra kamera Full HD ze wsparciem dla HomeKit

Recenzja kamery Onvis C3 z HSV – dobra kamera Full HD ze wsparciem dla HomeKit

0

Wysokiej jakości monitoring wideo własnej posesji nigdy nie był tak prosty w użyciu i instalacji przy minimalnych kosztach, jak dziś. Dzięki takim kamerom jak Onvis C3 możemy uzyskać wysokiej rozdzielczości obraz z wykrywaniem twarzy, a całość mieć dostępne z poziomu jednej aplikacji z zapisem do chmury iCloud bez zużycia przestrzeni dyskowej.

Kamera Onvis C3 jest urządzeniem do użytku wewnątrz budynku. Sprawdzi się zatem do monitorowania w biurze, niewielkim miejscu pracy czy też wewnątrz w domu. Producent adresując ten produkt przede wszystkim do użytku domowego zadbał o prywatność wprowadzając dedykowany tryb prywatny oraz bezpieczny zapis do chmury iCloud w ramach HSV. Dzięki temu kamera rejestruje obraz wyłącznie po wykryciu ruchu, gdy mieszkańców nie ma w domu, a przestaje to robić, gdy są oni w domu, chyba że wybierzemy pracę bez ograniczeń.

Recenzja kamery Onvis C3 z HSV

W zestawie sprzedażowym znajdziemy wszelkie niezbędne akcesoria do zamontowania i uruchomienia kamery. Jest zatem długi biały przewód USB, zasilacz sieciowy USB, a także wkręty i kołki.

Recenzja kamery Onvis C3 z HSV

Podstawa kamery wyposażona została w klej w postaci taśmy dwustronnej.

Recenzja kamery Onvis C3

Można zatem szybko przymocować urządzenie do płaskiej powierzchni i uruchomić, lub w razie potrzeby użyć kołków do przewiercenia Onvis C3 na stałe. Kamerę można także po prostu postawić na parapecie czy meblu. Podstawka posiada ruchomą głowicę ułatwiającą montaż do boku ściany lub właśnie jej postawienie wszędzie tam, gdzie akurat chcemy, aby stała.  Łatwość z jaką można jej użyć, to jedna z dużych zalet.

Recenzja kamery Onvis C3

Do uruchomienia i zarządzania kamerą wystarczy zainstalować dedykowaną aplikację Onvis Home z AppStore lub po prostu użyć wbudowanej w iPhone’a aplikacji Dom. Aplikacja Onvis jest dość „ciężka wizualnie”, ale stosunkowo prosta w obsłudze.

kamera Onvis C3

W zasadzie jest nam niezbędną tylko w przypadku, gdy chcemy używać innych akcesoriów z ekosystemu Onvis, przeprowadzić aktualizację oprogramowania czy dobrać się do bardziej zaawansowanych ustawień samej kamery. W innym wypadku całą resztę wykonamy w appce Dom.

kamera Onvis C3 recenzja

Specyfikacja Onvis C3 

Przechowywanie: iCloud ( HomeKit Secure Video), Karta SD (d0 128GB)

Rozdzielczość: 1080p@30fps X4

(1 do nagrywania iCloud, 2 do streamingu na żywo, 1 do karty MicroSD)

CMOS Sensor: IMX Starlight sensor, 2M pikseli

Wi-Fi: 5GHz i 2.4GHz, 802.11 b/g/n/ac

2-Way Audio

Lens FOV: 134°

Starlight Night Vision: Auto IR Cut, najwyższa jakość

Adapter: Wejście 100-240 V AC, 50/60 Hz, 0,2 A; Wyjście 5,0 VDC, 1,2 A, typ C.

Wymiary: 112x87x80mm

Temperatura pracy: 32℉~104℉ (0℃~40℃)

Wilgotność: 10%~90% RH bez kondensacji

Temperatura przechowywania: -20℃~70℃

Wilgotność przechowywania: 5%~90% RH bez kondensacji

Kamera C3 od marki Onvis jest urządzeniem komunikującym się bezprzewodowo. Jako nieliczna oferuje komunikację po WiFi nie tylko w paśmie 2.4, ale również 5 gigaherców. Posiada wbudowany slot na kartę pamięci o pojemności do 128 gigabajtów (mi z powodzeniem obsłużyła 256!), gdzie może przechowywać nagrania w razie awarii sieci lub po prostu jej braku. Nagrywanie zawsze jest realizowane dwutorowo.

Widać, że Onvis adresuje ten produkt przede wszystkim do fanów Apple, ponieważ oferuje on wyłącznie zapis do iCloud. Nie ma funkcji zapisu do Dropboxa, Google Drive czy nawet na własny serwer FTP, choć pewnie ten ostatni można wymusić jakimś dedykowanym oprogramowaniem dla serwera. Natomiast sam zapis do iCloud+ jest realizowany w ramach HomeKit Secure Video (HSV), a co za tym idzie, nasze nagrania są przechowywane do 10 dni wstecz, dostępne z każdego autoryzowanego przez nas urządzenia w Apple Home i to bez limitu przestrzeni dyskowej, w tym bez zabierania nam jej z wykupionej przestrzeni iCloud.

Aktualnie w ramach pakietu 50 GB możemy używać 1 kamery, 200 GB 5 kamer, a 2TB ich nielimitowaną ilość. I tu powtarzam – materiał wideo nie jest wliczany do limitu miejsca w iCloud. Nie musimy wiec mieć żadnego rejestratora czy serwera. Wystarczy odpowiedni pakiet iCloud+, dobre WiFi i szerokopasmowy dostęp do internetu, by zbudować nawet bardzo dużą sieć kamer w budynku.

kamera Onvis C3 recenzja

Zapisywany przez Onvis C3 materiał wideo ma rozdzielczość Full HD z HDR. Zastosowano tutaj wysokiej jakości przetwornik IMX Starlight Sensor o wielkości 2 megapikseli. Szeroki kąt widzenia obiektywu pozwala na objęcie 134 stopni pola. To raczej standard w tego typu urządzeniach.

Kamera potrafi również bardzo dobrze widzieć w nocy za sprawą technologii Starlight Night Vision. Obraz nagrywany w nocy ma bardzo wysoki kontrast, a co za tym idzie, nagrywany obraz jest bogaty w szczegóły, jasny, idealnie sprawdzi się do rejestrowania tego co dzieje się w pomieszczeniu także przy całkowitym zaciemnieniu.

Dwukierunkowe audio pozwala nie tylko rejestrować wideo wraz z głosem, ale także z powodzeniem komunikować się za pomocą tego urządzenia z osobami, które widzimy przez kamerę. Ku mojemu zdziwieniu, komunikacja jest realizowana perfekcyjnie. Bardzo dobrze słychać we wbudowanym głośniku wypowiadane przez telefon czy Apple Watch słowa.

Głośnik jest głośny, a dźwięk czysty i wysokiej jakości. O ile pewnie nie ma sensu dyskutować przez kamerę z jakimś włamywaczem, to już na przykład mając tę kamerę w dziecięcym pokoju, można mieć małe bawiące się dziecko na oku, a w razie potrzeby zawołać je na obiad.

Warto również dodać, że Onvis C3 rejestruje do czterech strumieni. Oznacza to, że może zapisywać do iCloud, zapisywać do microSD i pozwalać na podgląd na żywo na dwa urządzenia. I to wszystko w tym samym czasie. Sporym plusem jest również możliwość wyłączenia diod LED informujących o pracy kamery – tak, aby nie przykuwała zbyt bardzo uwagi.

Wykrywanie i rozpoznawanie twarzy 

Za sprawą wsparcia dla HomeKit, nasze centrum akcesoriów w postaci Apple TV, bądź też głośnika HomePod potrafi analizować zapisywany obraz, rozpoznawać czy widzi pojazd, zwierzę, przesyłkę czy osobę, a także rozpoznawać twarze tych osób. Po wykryciu konkretnej osoby, będzie nas informowała o pojawieniu się tej osoby z imienia w postaci powiadomienia typu push. Dodatkowo kamera rozróżnia ludzi od zwierząt, samochody od ludzi, a przesyłki od zwierząt itd.

Możemy zatem korzystać z powiadomień wyłącznie, gdy rozpoznany zostanie człowiek, a na przykład braku powiadamiania o tym, że kręci się u nas na podjeździe pies sąsiada czy przejechał obok pojazd. Zbyt wielka ilość powiadomień sprawia, że przestajemy na nie reagować, dlatego warto korzystać rzeczywiście tylko z tych, które są nam potrzebne. I to właśnie oferuje nam Onvis C3.

Jako, że kamera Onvis jest urządzeniem z natywnym wsparciem dla HomeKit (aktualnie Apple Home), możliwe jest użycie jej w automatyzacjach. Kamera może działać także jako czujnik wykrywający ruch. Nie ma fizycznego czujnika PIR czy mikrofalowego, ale wykrywa go na podstawie zmian w rejestrowanym obrazie. Możemy zatem skorzystać z prostych automatyzacji typu – włącz światło w przedpokoju po wykryciu ruchu, wyłącz przy braku ruchu, bądź bardziej rozbudowane w Skrótach.

Sam wybierz, która przestrzeń kadru ma być aktywna

To czego nie mają moje kamery do monitoringu zewnątrzego, a czego bym oczekiwał, to możliwość ręcznego zaznaczenia obszarów, które mają być aktywne w kadrze. Niestety ale Netatmo, które mam, pozwala na oznaczanie aktywnej przestrzeni kadru tylko w kształtach kwadratu/prostokąta. Jedna z moich kamer niestety w samym rogu zbiera przejeżdzające samochody sąsiadów, co mnie mocno irytuje, ale nie chcę rezygnować z wykrywania na tej linii aktywności.

Kamera ONVIS C3 pozwala wskazać aż 16 małych kwadratów na kadrze, które mają być aktywne (wywoływać nagrywanie i powiadamianie o dostrzeżeniu intruza). Ponadto w aplikacji Dom możemy także zdefiniować obszary rysując linie, a to oznacza, że obszar aktywny może być zupełnie nierównomierny. Genialna robota Onvis!

Podsumowując 

Osoby korzystające z ekosystemu Apple, używający domowej automatyki Apple Home, a co za tym idzie poszukujący kamer do uruchomienia monitoringu w domu nie znajdą lepszej oferty niż monitoring w ramach HSV. To najtańsza opcja przy zachowaniu wysokiej jakości realizacji monitoringu.

Dlatego wybór kamery Onvis C3 ze wsparciem dla HomeKit, a także dla HSV w cenie 419 złotych, bo za tyle można ją mieć od sklepu iShack.pl który udostępnił mi ją do recenzji, wydaje się być bezkonkurencyjny.

Kamera ma wszystko co droga konkurencja, a przy tym jest niezwykle tania. Nie wymaga dodatkowego osprzętu, bramki. Wystarczy kontakt i dostęp do WiFi. Także po co przepłacać?

Kamerę do recenzji wypożyczyła firma iShack.pl  Aktualnie urządzenie można kupić w cenie 419 złotych.

4.6/5 - (15)
ZaletyWady

Zalety

 • Wysokiej jakości materiał 1080p z HDR
 • Rejestruje dźwięk
 • Wbudowany głośnik do komunikacji dwukierunkowej
 • Niewielkie rozmiary
 • Można zasilać z USB lub dołączonego zasilacza
 • Można przykleić, przykręcić lub postawić na stopce
 • Do montażu na ścianie, suficie i na półce
 • Możliwość wybrania aż 16 stref aktywności w kadrze
 • Atrakcyjna cena
 • Natywna współpraca z HomeKit
 • Działa jako czujnik ruchu do wykorzystania z automatyzacjach HomeKit
 • Obsługa WiFi 5GHz poza 2.4GHz
 • Wsparcie dla HSV

Wady

 • Dość "ciężka" aplikacja Onvis Home
 • Niewygodny panel do przeglądania zdarzeń w firmowej apce
 • Tylko do użytku wewnętrznego
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *