
Recenzja Aqara Smart Pet Feeder C1 – inteligentne karmienie zwierząt ze sterowaniem przez Siri
Domowe zwierzaki muszą dostawać odpowiednią ilość pokarmu najlepiej o stałych porach. Każdy kto ma psa czy kota i pracuje dobrze wie, że to wcale nie jest takie proste. Dzięki inteligentnemu karmnikowi Aqara Smart Pet Feeder C1 karmienie suchą karmą stanie się prostsze, bo w pełni zautomatyzowane z możliwością zdalnego dodawania porcji jedzenia.
Karmnik dla małych i średnich zwierząt od Aqara od niedawna dostępny jest także bramek Aqara, które nie są ustawione na chiński region. Można je zatem kupić u europejskich dystrybutorów bądź w niedawno otwartym oficjalnym sklepie na Amazon.com. Dzięki producentowi moje koty mogły przetestować te urządzenie, a ja opisać jego wady i zalety.
Co w zestawie sprzedażowym z Aqara Smart Pet Feeder C1?
Urządzenie jest dość sporych rozmiarów 193 x 193 x 312 mm i posiada zbiornik na około 4 kilogramy suchej karmy.

Moje koty są dość cwane, potrafią same otwierać szuflady czy przewracać zamknięte pudełka na karmę, aby się otworzyły.

Dlatego przyznaję, że trochę obawiałem o to czy Aqara Pet Feeder C1 nie podda się pomysłom moich kotów, przez co dostaną gigantyczną porcję suchego.
@bengalovediablo♬ Mission Impossible Theme (Movie Trailer Mix) – Dominik Hauser
Zapewniam, zjadłyby wszystko.

Całe szczęście pokrywa jest bardzo solidna. Do tego stopnia, że nawet chcąc ją otworzyć, aby uzupełnić pojemnik karmą, miałem z tym mały problem.

By tego dokonać trzeba zwolnić dwie blokady poprzez ich wciśnięcie i pociągnąć pokrywę. Ta siedzi bardzo szczelnie, co nie tylko nie pozwoli zwierzakowi dostać się do pojemnika bez naszej kontroli, ale również utrzyma karmę w świeżości. Kolejnym plusem jest umieszczenie w pokrywie pojemnika miejsca na pochłaniacz wilgoci.

To dodatkowo wpłynie na świeżość i apetyczność karmy, która dzięki temu dużo dłużej pozostanie chrupka i atrakcyjna dla zwierzaka.

Pojemnik na karmę jest transparentny. Wystarczy zatem jeden rzut oka i widać czy czas już uzupełnić zbiornik czy jeszcze nie. Niestety karmnik nie potrafi kontrolować pojemności wsypanej karmy więc jeżeli schowamy go w mało widocznym miejscu i zabraknie w pojemniku jedzenia, to nie zostaniemy o tym fakcie w żaden sposób powiadomieni. Dużym plusem natomiast jest fakt, że pojemnik jest wczepiany z korpusu urządzenia podobnie jak pokrywa. Można go zatem w łatwy sposób odczepić i umyć. Nie znalazłem jednak informacji czy można go myć w zmywarce. Obawiam się jednak, że plastik pod wpływem temperatury mógłby się zdeformować, dlatego nie polecam.
Do urządzenia dostarczono podstawę miski oraz metalową miskę. Tu również producent zadbał o wygodę w utrzymywaniu czystości miseczki. Choć zapewnia stabilność dla zwierzaków, to człowiekowi łatwo ją wyjąć z podstawy i umyć.
W zestawie znajdziemy solidny przewód zasilający z grubym nylonowym oplotem. Solidny kabel trudniej będzie zniszczyć zwierzakowi, gdyby się nim zainteresował.

Czy jeżeli nie będzie prądu, to koty zdechną z głodu?
Kolejnym przemyślanym rozwiązaniem w tym karmniku jest zasilanie. Generalnie urządzenie zasilamy przy pomocy dołączonego przewodu zakończonego wtykiem USB. Niestety w zestawie nie ma zasilacza. Musimy zatem użyć jakiejś ładowarki USB od smartfona lub po prostu dokupić taki uniwersalny zasilacz z wejściem USB typu A.

Jednak co w przypadku, gdy zostawiasz zwierzaki w domu bez opieki licząc, że to Aqara zadba o to, aby miały co jeść, a tu nagle awaria prądu nie pozwala mu działać? Nic bardziej mylnego. Producent zabezpieczył urządzenie na taki wypadek i poza oczywistym zasilaniem z sieci, dodatkowo wyposażył karmnik w zasilanie bateriami.

W podstawie znajduje się pokrywa pod którą znajdziemy miejsce na trzy grube paluszki LR20. Będą ona zapasowym zasilaniem dla karmnika na wypadek właśnie braku zasilania z sieci. Zwierzaki są zatem bezpieczne na wypadek takiej awarii.

Pierwsze uruchomienie inteligentnego karmnika dla zwierząt
Do prawidłowej pracy urządzenie wymaga bramki Aqara. Może nią być Hub M2, ale może być nią także Camera Hub G3. Ta ostania w przypadku, gdy wybieramy to rozwiązanie właśnie dla karmnika ma dodatkową zaletę – pozwala nagrać moment karmienia, dzięki temu zawsze możemy mieć kontrolę nad tym czy urządzenie prawidłowo zadziałało i wysypało karmę.

Karmnik konfigurujemy w aplikacji Aqara. Wystarczy wybrać urządzenie karmnika, następnie wskazać bramkę przez którą chcemy go skonfigurować i to w zasadzie tyle. Trzymamy przycisk parowania 5 sekund znajdujący na froncie urządzenia i w zasadzie karmnik jest gotowy do podawania pokarmu.

Pozostałe przyciski to klawisz karmienia (środkowy), za pomocą którego możemy uruchomić zapełnienie miseczki jeżeli nie mamy przy sobie telefonu lub nie chcemy tego zrobić głosowo.

Przycisk można zablokować w aplikacji. Jeżeli Wasze dzieci zobaczyły w karmniku nową zabawkę i wysypują za pomocą tego przycisku zbyt dużo zwierzęcego jedzenia, przycisk blokujemy i wtedy karmnik będzie karmił tylko zgodnie z harmonogramem lub z pozycji aplikacji/Siri itd. Klawisz z prawej strony pozwala nagrywać dźwięk. Ten będzie następnie odtwarzany podczas kolejnych napełnieni miseczki. Jeżeli podczas karmienia zawsze wołacie swojego kota czy psa, to dzięki tej funkcji, to karmnik może wołać czworonoga po imieniu. Spoko opcja.

Wydzielanie pokarmu
Domyślnie jedna porcja wydawana przez Aqara Smart Pet Feeder C1 jest opisana jako 8 gramów pokarmu. Oczywistym jest jednak, że to wszystko zależy od rodzaju karmy, zawartości, dodatków itd. Jeżeli zależy nam na tym, aby ściśle kontrolować ile zjadł kot czy pies, warto wysypać jedną porcję, następnie zważyć ją i uzupełnić rzeczywistą wagę w aplikacji.
Aplikacja potrafi zliczać ilość porcji i na tej podstawie wagę zjedzonej karmy. Żeby było ciekawiej, aplikacja generuje cały raport, którego historię można podejrzeć. Jeżeli zatem przyjdzie do Was ktoś z rodziny, komu oddacie kota po opiekę podczas wyjazdu, a ta osoba będzie przekarmiać zwierzaka, to wszystko to będzie odnotowane w tym raporcie.
@applemobile.pl Testujemy ciekawy produkt #smarthome, a konkretnie maszynę do karmienia małych i średnich zwierząt od #Aqara Smart Pet Feeder C1. Urzadzenie potrafi wydzielać suchą karmę według harmonogramu, a także karmić zwierzaki zdalnie. Karmnikiem można sterować również za pomocą #siri . #cat #cats #pet #bengals #diablo #home #applehome #homekit ♬ Baby Shark – Pinkfong
Gdy już zweryfikujemy rzeczywistą masę porcji pokarmu, który podajemy za pomocą karmnika, warto wtedy skonfigurować ile takich porcji ma być wysypywana z urządzenia do miseczki za każdym razem, gdy jest uzupełniania. Oczywistym jest, że jeden zwierzak musi jeść mniej, inny więcej. Dlatego jeżeli nie masz małego zwierzak tylko większego, który musi zjeść na przykład 50 gramów karmy, a porcja ma 10 gramów, to urządzenie za każdym razem gdy uzupełnia miseczkę, może dawać od razu 5 porcji po 10 gramów. Super sprawa.

Domyślnie w aplikacji znajdziemy uruchomiony harmonogram karmienia na godzinę 9, 13 i 19, w których to będzie podawana jedna porcja pokarmu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten harmonogram zedytować, dodać więcej pór karmienia, a przy każdym ustawić odpowiednią ilość pokarmu, na przykład 50 gramów rano po całej nocy, ale już tylko 10 gramów o 13 jako przekąskę przed znów dużą kolacją o 19 i czwarte karmienie o 23.

Ciekawym dodatkiem jest funkcja wymiany urządzenia. Jeżeli przytrafi nam się jego awaria, możemy w łatwy sposób wymienić je na nowe, a nasze harmonogramy jednym dotknięciem przepisać do niego, bez konieczności żmudnego przepisywania i wprowadzania harmonogramu od nowa. Kolejny plus dla producenta za takie ułatwienia.
Sterowanie głosowe
Choć karmnik Aqara Smart Pet Feeder C1 jest częścią systemu automatyki Aqara, a ta potrafi bez większego problemu integrować się z HomeKit, to niestety karmnik póki co nie jest kompatybilny z HomeKit i nie będzie widoczny w aplikacji Dom. Nie można go także dodać do Homebridge.
Utworzoną scenę można wywoływać przez Siri (automatyzacja osobista) lub dodać jako scenę przez Add to Apple Home i wywoływać z poziomu aplikacji Dom.

Karmienie jest możliwe za pomocą Siri.
W tym celu w aplikacji Scene klikamy Add, następnie klikamy na nasz karmnik, klikamy feeding for One (Portions) i wybieramy ilość porcji, które mają zostać wysypane, a następnie klikamy OK.
Później klikamy Save w prawym górnym rogu. Wybieramy ikonę i wpisujemy komendę, którą będziemy wzywać Siri do nakarmienia zwierzaka, na przykład Feed my pet lub tak jak ja, Feed my cat i klikamy Done.
Kolejnym krokiem jest dotkniecie ikony Siri blisko prawego dolnego rogu. Pojawi nam się nasza komenda ( u mnie dwie) i przycisk Add to Siri. To doda nam skrót do Siri, która będzie karmić naszego zwierzaka po wypowiedzeniu tej komendy. Frazy można następnie edytować w aplikacji Skróty.
Pamiętaj jednak, że jest to automatyzacja osobista, która nie zadziałała u pozostałych członków rodziny. Jeżeli inni też mają mieć możliwość karmienia przy pomocy Siri, muszą samodzielnie skonfigurować komendę głosową na swoich urządzeniach.
Podsumowanie
Genialny sprzęt! Idealny dla osób, które posiadają zwierzaki, zależy im na regularnym karmieniu, także w czasie gdy przebywają w pracy, dzięki czemu ich podopieczni nie będą głodni, a ich porcje jedzenia będą dopasowane do „rozmiaru” zwierzaka. To pozwoli ich nie przekarmiać i karmić wtedy, gdy jest to rzeczywiście potrzebne. To także doskonałe wsparcie dla osób, które z przyczyn zawodowych nie są w stanie być zawsze dla swojego pupila w ciągu dnia.
To także sposób na sytuacje awaryjne, aby w przypadku, gdy nagle nie będziesz w stanie być w domu o tej porze co zawsze, móc nakarmić kota czy psa zdalnie, gdziekolwiek jesteś. Za komunikację odpowiada tu Zigbee 3.0, dzięki czemu połączenie z bazą jest stabilne i bezpieczne. Dodatkowo karmnik może być zasilany z dwóch różnych źródeł zasilania, co zabezpiecza karmienie na wypadek awarii prądu. Ilość przydatnych rozwiązań, jakie tu zastosował producent cieszy i przyznam szczerze, że choć początkowo byłem nieco sceptyczny, to karmnik po testach zostaje u kotów.
Zalety | Wady |
---|---|
Zalety
| Wady
|