Recenzja Aqara Smart Pet Feeder C1 – inteligentne karmienie zwierząt ze sterowaniem przez Siri
Recenzja Aqara Smart Pet Feeder C1 – inteligentne karmienie zwierząt ze sterowaniem przez Siri

Recenzja Aqara Smart Pet Feeder C1 – inteligentne karmienie zwierząt ze sterowaniem przez Siri

0

Domowe zwierzaki muszą dostawać odpowiednią ilość pokarmu najlepiej o stałych porach. Każdy kto ma psa czy kota i pracuje dobrze wie, że to wcale nie jest takie proste. Dzięki inteligentnemu karmnikowi Aqara Smart Pet Feeder C1 karmienie suchą karmą stanie się prostsze, bo w pełni zautomatyzowane z możliwością zdalnego dodawania porcji jedzenia.

Recenzja Aqara Smart Pet Feeder C1

Karmnik dla małych i średnich zwierząt od Aqara od niedawna dostępny jest także bramek Aqara, które nie są ustawione na chiński region. Można je zatem kupić u europejskich dystrybutorów bądź w niedawno otwartym oficjalnym sklepie na Amazon.com. Dzięki producentowi moje koty mogły przetestować te urządzenie, a ja opisać jego wady i zalety.

Recenzja Aqara Smart Pet Feeder C1

Co w zestawie sprzedażowym z Aqara Smart Pet Feeder C1? 

Urządzenie jest dość sporych rozmiarów 193 x 193 x 312 mm i posiada zbiornik na około 4 kilogramy suchej karmy.

zestaw sprzedązowy aqara smart pet feeder c1
To znajdziesz w opakowaniu z karmnikiem.

Moje koty są dość cwane, potrafią same otwierać szuflady czy przewracać zamknięte pudełka na karmę, aby się otworzyły.

Pojemnik na 4 kilogramy karmy
W pojemniku na karmę w AQara Smart Pet Feeder mieści się około 4 kilogramów suchej karmy.

Dlatego przyznaję, że trochę obawiałem o to czy Aqara Pet Feeder C1 nie podda się pomysłom moich kotów, przez co dostaną gigantyczną porcję suchego.

@bengalovediablo♬ Mission Impossible Theme (Movie Trailer Mix) – Dominik Hauser

Zapewniam, zjadłyby wszystko.

pokrywa od karmnika aqara
Pokrywa jest solidna i posiada dwie blokady, które uniemożliwają zwierzakowi dostęp do pokarmu w pojemniku.

Całe szczęście pokrywa jest bardzo solidna. Do tego stopnia, że nawet chcąc ją otworzyć, aby uzupełnić pojemnik karmą, miałem z tym mały problem.

Solidne zamknięcie
Twój zwierzak będzie miał ogromny problem z nieautoryzowanym dostępem do pojemnika z karmą.

By tego dokonać trzeba zwolnić dwie blokady poprzez ich wciśnięcie i pociągnąć pokrywę. Ta siedzi bardzo szczelnie, co nie tylko nie pozwoli zwierzakowi dostać się do pojemnika bez naszej kontroli, ale również utrzyma karmę w świeżości. Kolejnym plusem jest umieszczenie w pokrywie pojemnika miejsca na pochłaniacz wilgoci.

miejsce na pochłaniacz wilgoci
W pokrywie można umieścić pochłaniacz wilgoci. Pozwoli on wydłużyć przydatność do spożycia karmy. Ta pozostanie dłużej chrupiącą i aromatyczna.

To dodatkowo wpłynie na świeżość i apetyczność karmy, która dzięki temu dużo dłużej pozostanie chrupka i atrakcyjna dla zwierzaka.

przezroczysty pojemnik na 4 kilogramy karmy
Wystarczy spojżeć by ustalić ile karmy zostało w środku.

Pojemnik na karmę jest transparentny. Wystarczy zatem jeden rzut oka i widać czy czas już uzupełnić zbiornik czy jeszcze nie. Niestety karmnik nie potrafi kontrolować pojemności wsypanej karmy więc jeżeli schowamy go w mało widocznym miejscu i zabraknie w pojemniku jedzenia, to nie zostaniemy o tym fakcie w żaden sposób powiadomieni. Dużym plusem natomiast jest fakt, że pojemnik jest wczepiany z korpusu urządzenia podobnie jak pokrywa. Można go zatem w łatwy sposób odczepić i umyć. Nie znalazłem jednak informacji czy można go myć w zmywarce. Obawiam się jednak, że plastik pod wpływem temperatury mógłby się zdeformować, dlatego nie polecam.

pusty pojemnik w karmniku

Do urządzenia dostarczono podstawę miski oraz metalową miskę. Tu również producent zadbał o wygodę w utrzymywaniu czystości miseczki. Choć zapewnia stabilność dla zwierzaków, to człowiekowi łatwo ją wyjąć z podstawy i umyć.

miska od aqara

W zestawie znajdziemy solidny przewód zasilający z grubym nylonowym oplotem. Solidny kabel trudniej będzie zniszczyć zwierzakowi, gdyby się nim zainteresował.

przewód zasilający
Tak wygląda kabel do sieciowego zasilania karmnika.

Czy jeżeli nie będzie prądu, to koty zdechną z głodu? 

Kolejnym przemyślanym rozwiązaniem w tym karmniku jest zasilanie. Generalnie urządzenie zasilamy przy pomocy dołączonego przewodu zakończonego wtykiem USB. Niestety w zestawie nie ma zasilacza. Musimy zatem użyć jakiejś ładowarki USB od smartfona lub po prostu dokupić taki uniwersalny zasilacz z wejściem USB typu A.

brak zasilacza w zestawie
W zestawie nie ma zasilacza. Musimy zatem korzystać z baterii lub dokupić ładowarkę USB.

Jednak co w przypadku, gdy zostawiasz zwierzaki w domu bez opieki licząc, że to Aqara zadba o to, aby miały co jeść, a tu nagle awaria prądu nie pozwala mu działać? Nic bardziej mylnego. Producent zabezpieczył urządzenie na taki wypadek i poza oczywistym zasilaniem z sieci, dodatkowo wyposażył karmnik w zasilanie bateriami.

dwa źródła zasilania
Karmnik Aqara Smart Pet Feeder C1 można zasilać bateriami lub z sieci za pomocą ładowarki USB.

W podstawie znajduje się pokrywa pod którą znajdziemy miejsce na trzy grube paluszki LR20. Będą ona zapasowym zasilaniem dla karmnika na wypadek właśnie braku zasilania z sieci. Zwierzaki są zatem bezpieczne na wypadek takiej awarii.

Jedzenie dla kotów.
W oczekiwaniu na wyżerkę.

Pierwsze uruchomienie inteligentnego karmnika dla zwierząt 

Do prawidłowej pracy urządzenie wymaga bramki Aqara. Może nią być Hub M2, ale może być nią także Camera Hub G3. Ta ostania w przypadku, gdy wybieramy to rozwiązanie właśnie dla karmnika ma dodatkową zaletę – pozwala nagrać moment karmienia, dzięki temu zawsze możemy mieć kontrolę nad tym czy urządzenie prawidłowo zadziałało i wysypało karmę.

Kot je z karmnika Aqara
Aqara podczas jedzenia.

Karmnik konfigurujemy w aplikacji Aqara. Wystarczy wybrać urządzenie karmnika, następnie wskazać bramkę przez którą chcemy go skonfigurować i to w zasadzie tyle. Trzymamy przycisk parowania 5 sekund znajdujący na froncie urządzenia i w zasadzie karmnik jest gotowy do podawania pokarmu.

parowanie Aqara Smart Pet
Parowanie trwa chwilkę i jest bardzo proste w konfiguracji.

Pozostałe przyciski to klawisz karmienia (środkowy), za pomocą którego możemy uruchomić zapełnienie miseczki jeżeli nie mamy przy sobie telefonu lub nie chcemy tego zrobić głosowo.

Przyciski na Aqara Smart Pet Feeder C1

Przycisk można zablokować w aplikacji. Jeżeli Wasze dzieci zobaczyły w karmniku nową zabawkę i wysypują za pomocą tego przycisku zbyt dużo zwierzęcego jedzenia, przycisk blokujemy i wtedy karmnik będzie karmił tylko zgodnie z harmonogramem lub z pozycji aplikacji/Siri itd. Klawisz z prawej strony pozwala nagrywać dźwięk. Ten będzie następnie odtwarzany podczas kolejnych napełnieni miseczki. Jeżeli podczas karmienia zawsze wołacie swojego kota czy psa, to dzięki tej funkcji, to karmnik może wołać czworonoga po imieniu. Spoko opcja.

Karmienie
Karmnik wysypuje jedzenie.

Wydzielanie pokarmu 

Domyślnie jedna porcja wydawana przez Aqara Smart Pet Feeder C1 jest opisana jako 8 gramów pokarmu. Oczywistym jest jednak, że to wszystko zależy od rodzaju karmy, zawartości, dodatków itd. Jeżeli zależy nam na tym, aby ściśle kontrolować ile zjadł kot czy pies, warto wysypać jedną porcję, następnie zważyć ją i uzupełnić rzeczywistą wagę w aplikacji.

Aplikacja potrafi zliczać ilość porcji i na tej podstawie wagę zjedzonej karmy. Żeby było ciekawiej, aplikacja generuje cały raport, którego historię można podejrzeć. Jeżeli zatem przyjdzie do Was ktoś z rodziny, komu oddacie kota po opiekę podczas wyjazdu, a ta osoba będzie przekarmiać zwierzaka, to wszystko to będzie odnotowane w tym raporcie.

@applemobile.pl Testujemy ciekawy produkt #smarthome, a konkretnie maszynę do karmienia małych i średnich zwierząt od #Aqara Smart Pet Feeder C1. Urzadzenie potrafi wydzielać suchą karmę według harmonogramu, a także karmić zwierzaki zdalnie. Karmnikiem można sterować również za pomocą #siri . #cat #cats #pet #bengals #diablo #home #applehome #homekit ♬ Baby Shark – Pinkfong

Gdy już zweryfikujemy rzeczywistą masę porcji pokarmu, który podajemy za pomocą karmnika, warto wtedy skonfigurować ile takich porcji ma być wysypywana z urządzenia do miseczki za każdym razem, gdy jest uzupełniania. Oczywistym jest, że jeden zwierzak musi jeść mniej, inny więcej. Dlatego jeżeli nie masz małego zwierzak tylko większego, który musi zjeść na przykład 50 gramów karmy, a porcja ma 10 gramów, to urządzenie za każdym razem gdy uzupełnia miseczkę, może dawać od razu 5 porcji po 10 gramów. Super sprawa.

porcja dla Diabolinki
Kotek otrzymał swoją porcję jedzenia.

Domyślnie w aplikacji znajdziemy uruchomiony harmonogram karmienia na godzinę 9, 13 i 19, w których to będzie podawana jedna porcja pokarmu. Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby ten harmonogram zedytować, dodać więcej pór karmienia, a przy każdym ustawić odpowiednią ilość pokarmu, na przykład 50 gramów rano po całej nocy, ale już tylko 10 gramów o 13 jako przekąskę przed znów dużą kolacją o 19 i czwarte karmienie o 23.

Urządzenie do karmienia zwierząt od Aqara.
Urządzenie do karmienia zwierząt od Aqara.

Ciekawym dodatkiem jest funkcja wymiany urządzenia. Jeżeli przytrafi nam się jego awaria, możemy w łatwy sposób wymienić je na nowe, a nasze harmonogramy jednym dotknięciem przepisać do niego, bez konieczności żmudnego przepisywania i wprowadzania harmonogramu od nowa. Kolejny plus dla producenta za takie ułatwienia.

kotki jedza

Sterowanie głosowe 

Choć karmnik Aqara Smart Pet Feeder C1 jest częścią systemu automatyki Aqara, a ta potrafi bez większego problemu integrować się z HomeKit, to niestety karmnik póki co nie jest kompatybilny z HomeKit i nie będzie widoczny w aplikacji Dom. Nie można go także dodać do Homebridge. 

Utworzoną scenę można wywoływać przez Siri (automatyzacja osobista) lub dodać jako scenę przez Add to Apple Home i wywoływać z poziomu aplikacji Dom.

piesek je z karmnika
Foto: Aqara

Karmienie jest możliwe za pomocą Siri.

W tym celu w aplikacji Scene klikamy Add, następnie klikamy na nasz karmnik, klikamy feeding for One (Portions) i wybieramy ilość porcji, które mają zostać wysypane, a następnie klikamy OK.

Później klikamy Save w prawym górnym rogu. Wybieramy ikonę i wpisujemy komendę, którą będziemy wzywać Siri do nakarmienia zwierzaka, na przykład Feed my pet lub tak jak ja, Feed my cat i klikamy Done.

Kolejnym krokiem jest dotkniecie ikony Siri blisko prawego dolnego rogu. Pojawi nam się nasza komenda ( u mnie dwie) i przycisk Add to Siri. To doda nam skrót do Siri, która będzie karmić naszego zwierzaka po wypowiedzeniu tej komendy. Frazy można następnie edytować w aplikacji Skróty.

Pamiętaj jednak, że jest to automatyzacja osobista, która nie zadziałała u pozostałych członków rodziny. Jeżeli inni też mają mieć możliwość karmienia przy pomocy Siri, muszą samodzielnie skonfigurować komendę głosową na swoich urządzeniach.

Podsumowanie 

Genialny sprzęt! Idealny dla osób, które posiadają zwierzaki, zależy im na regularnym karmieniu, także w czasie gdy przebywają w pracy, dzięki czemu ich podopieczni nie będą głodni, a ich porcje jedzenia będą dopasowane do „rozmiaru” zwierzaka. To pozwoli ich nie przekarmiać i karmić wtedy, gdy jest to rzeczywiście potrzebne. To także doskonałe wsparcie dla osób, które z przyczyn zawodowych nie są w stanie być zawsze dla swojego pupila w ciągu dnia.

To także sposób na sytuacje awaryjne, aby w przypadku, gdy nagle nie będziesz w stanie być w domu o tej porze co zawsze, móc nakarmić kota czy psa zdalnie, gdziekolwiek jesteś. Za komunikację odpowiada tu Zigbee 3.0, dzięki czemu połączenie z bazą jest stabilne i bezpieczne. Dodatkowo karmnik może być zasilany z dwóch różnych źródeł zasilania, co zabezpiecza karmienie na wypadek awarii prądu. Ilość przydatnych rozwiązań, jakie tu zastosował producent cieszy i przyznam szczerze, że choć początkowo byłem nieco sceptyczny, to karmnik po testach zostaje u kotów.

5/5 - (1)
ZaletyWady

Zalety

  • Pojemnik na 4 kilogramy karmy suchej
  • Możliwość zainstalowania pochłaniacza wilgoci wewnątrz
  • Zdalne karmienie z aplikacji lub przez harmonogramy
  • Klawisz karmienia na obudowie, w aplikacji lub za pomocą Siri
  • Można sterować za pomocą Alexy, Google Home czy Siri.
  • Łatwy w utrzymaniu czystości
  • Zasilanie na baterie lub z sieci

Wady

  • Brak zasilacza sieciowego w zestawie
  • Brak obsługi z poziomu HomeKit
  • Sterowanie przez Siri tylko z poziomu skrótów i automatyzacji osobistych
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *