Recenzja Aqara Presence Sensor FP2 – czujnik obecności mmWave zgodny z HomeKit

Recenzja Aqara Presence Sensor FP2 – czujnik obecności mmWave zgodny z HomeKit

Recenzja Aqara Presence Sensor FP2 – czujnik obecności mmWave zgodny z HomeKit

0

Dzieci zapominają gasić światła w łazience, a może po prostu chcesz doświadczyć kolejnego poziomu domowej automatyki, gdzie czujnik bezbłędnie wykryje obecność, a w razie jej braku wyłączy za ciebie światła lub urządzenia? Aqara Presence Sensor FP2 to czujnik, który potrafi wykryć obecność nawet 5 osób w jednym pomieszczeniu, uruchomić sceny w zależności od tego, gdzie ktoś się pojawi oraz sprawdzić ilość światła.

Jeżeli próbowałeś zautomatyzować sobie światło w garażu na podstawie czujników PIR, to zapewne już wiesz, że to kiepski pomysł, szczególnie gdy zdarza Ci się posiedzieć bez ruchu w jednym miejscu lub przy wysokiej temperaturze, przy której czujnik po prostu staje się ślepy. Dla takich zastosowań powstał czujnik obecności, który wykrywa nie ruch, a obecność lub jej brak. Dzięki temu, jeżeli wejdziesz do łazienki, w której światło uruchomi ten czujnik i przydarzy Ci się dłuższe posiedzenie, to póki nie wyjdziesz, światło pozostanie zapalone.

Co w zestawie sprzedażowym?

Sensor Aqara Presence Sensor FP2 nie jest urządzeniem bateryjnym. Niestety technologia fal milimetrowych jest dość energochłonna, a jeżeli przy tym wymagamy od takiego czujnika natychmiastowego działania, to praca na baterii niestety bardzo szybko wymuszała by ich wymianę lub samo urządzenie z powodu baterii musiałoby być bardzo duże.

Tak więc z czujnikiem mamy przewód zakończony wtykiem USB typu A. Niestety nie ma w zestawie zasilacza. Dlatego musimy się zaopatrzyć w zasilacz USB lub jakieś gniazdko USB w pobliżu urządzenia.

Dodatkowo producent dołączył blaszkę z klejem, którą możemy nakleić gdziekolwiek i następnie przytknąć czujnik na magnes do niej. Jeżeli wolimy stabilne mocowanie, to są również przystosowane do otworu w obudowie wkręty.

Obudowa czujnika została tak skonstruowana, aby urządzenie było płaskie i możliwe do zainstalowania na przykład na suficie czy ścianie lub w razie potrzeby, daje możliwość skorzystania z wbudowanej stopki, która pozwala odchylić czujnik pod pewnym kątem, na przykład gdy chcemy je zamontować dość nisko przy ziemi lub dość wysoko przy suficie.

Aqara Presence Sensor FP2 jest zgodny z Apple Home. Do działania nie wymaga bramki Aqara, choć nie będę ukrywał, że bramka Hub M2 daje nam duże możliwości w kwestii wykorzystania czujnika w innych automatyzacjach i współpracach z elementami Aqara.

Pierwsze uruchomienie

Aqara Presence Sensor FP2 konfigurujemy z poziomu aplikacji Aqara. W jednym z kroków konieczne będzie sfotografowanie kodu Apple Home, który znajduje się od spodu obudowy.

Pozwala to dodać nasz czujnik do automatyki Apple, po czym będzie on następne dostępny z poziomu aplikacji Dom w iOS, iPad OS czy Mac OS.

W aplikacji mamy zaznaczony nasz czujnik na projekcie domu. Wystarczy przejść się po domu z telefonem, aby zobaczyć jak widzi go czujnik. Naklejki pozwalają nanieść na projekt elementy wystroju, dzięki czemu łatwiej zaprojektować działania. Można na przykład tak zautomatyzować dom, że po wykryciu, że siedzi osoba(lub osoby) przy stole, światło nad nim będzie się uruchamiać, a gdy wszyscy odejdą od stołu, to zgaśnie.

Generalnie czujnik będzie potrafił wykryć, gdzie ktoś stoi, ale także czy stoi, czy siedzi, czy leży, a nawet czy upadł. Te funkcje pojawią się w aktualizacji OTA wkrótce. W tym samym momencie potrafi wykryć do 5 osób i każda z nich może robić co innego, a czujnik będzie realizował zadania. Możliwości fajnie przedstawia poniższy film.

Jak to działa w praktyce?

U mnie dużym problemem jest brak gniazdek zasilania w miejscach, w których chciałbym użyć tego czujnika. Niestety, projektując w domu instalację elektryczną kompletnie nie przewidziałem, że będę potrzebował takich czujników, licząc, że załatwię wszystko co niezbędne PIR’ami od Fibaro czy Integry Satela. Niestety nic bardziej mylnego.

Dlatego moje testy tego czujnika skupiły się na samej bezbłędności niż realnym wykorzystaniu. Natomiast w założenie było takie – wchodząc do kuchni i podchodząc do blatu, gdy jest za mało światła, LED pod szafkami na się zapalić sam. Ale tylko gdy stoję przy blacie.

W praktyce działa to mega!. Na projekcie oznaczamy sobie obszary, w których czujnik ma obserwować obecność. Ja zrobiłem sobie coś w kształcie litery U przy niewielkim blacie kuchennym, który mam. Jeżeli tylko przy nim jestem i coś robię w kuchni, to światło ani razu nie zgasło. Zapala się dopiero gdy podejdę i gaśnie dopiero, gdy odejdę poza wyznaczona strefę. Poniżej GIF przykład.

 

Podczas testowania na początku wiele elementów wystroju powodowało odbicia fal milimetrowych, na których opiera się działanie czujnika. Objawiało się to tym, że czasem stojąc koło lodówki nagle apka pokazywała 3 osoby rozchodzące się w różne strony, choć byłem sam.

Całe szczęście aplikacja pozwala w prosty sposób oznaczyć elementy, które powodują ten efekt. Oczywiście trzeba chwilę przy tym spędzić, potestować, bo wiele elementów powoduje odbicia, jednak gdy w końcu wyeliminujemy (oznaczymy) wszystkie, czujnik zaczyna działać naprawdę perfekcyjnie.

Minusy? Jeżeli macie koty, które nie są posłuszne i czasem wskakują na blat w kuchni, to niestety światło także się zapala, nawet gdy ustawimy czułość czujnika na minimum. Gdy zwierzaki są grzeczne i chodzą tylko po podłodze, czujnik nie reaguje na nie.

Jeden czujnik, kilka stref

Gdy utworzymy więcej niż jedną ZONĘ na projekcie na którą ma reagować czujnik, to w aplikacji Dom każda ZONA będzie przedstawiana jako kolejny czujnik Aqara. Dzięki temu możliwe jest wykonanie automatyzacji z poziomu HomeKit z wykorzystaniem nie tylko czujnika jako zbierającego informacje z całego pomieszczenia (czujnik ogarnia do 51m2!), ale z możliwością zautomatyzowania wybranych obszarów pomieszczenia.

Tak jak wspominałem można pierwszą ZONĘ zrobić przy blacie w kuchni, drugą przy stole jadalnianym, a trzecią na kanapie i w zależności od tego gdzie się znajdujemy uruchamiać i wyłączać światła, a także wybrane urządzenia, które mamy w Dom zgodnie z tym co wykryje czujnik.

Podsumowując

Czujnik Aqara Presence Sensor FP2 pozwala z dużą dokładnością wykryć obecność osób na dużym obszarze. Jest w stanie monitorować obecność w pomieszczeniu o wielkości do 51m2. Jeżeli zależy nam na zautomatyzowaniu przestrzeni o wielu przeznaczeniach, na przykład salon z aneksem kuchennym i jadalnia, które znajdują się w tym samym pomieszczeniu, bez oddzielenia ich drzwiami, będzie świetną opcją. Dużą zaletą jest to, że do działania z HomeKit nie potrzebuje bramki. Każda strefa jest jakby osobnym czujnikiem, dzięki temu możemy zautomatyzować na prawdę ciekawe scenariusze. Niestety, pewnie dla wielu osób, tak jak i dla mnie problemem będzie ciągnący się za czujnikiem kabel. Nie lubię wiszących kabli i nie będę ukrywał, że jeżeli będę wykorzystywał czujniki obecności, to osobiście będę poszukiwał takich do podwieszanego sufitu, gdzie będzie można go estetycznie ukryć. Aqara Presence Sensor FP2 jest mała, estetyczna, ale kabel dla mnie jest nie do zaakceptowania. Jeżeli dla Ciebie jest, to jest to stosunkowo tani, ale sprawnie działający czujnik obecności, który pomoże stworzyć ciekawe automatyzacje w domu.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *