
Recenzja Aqara TVOC Air Quality Monitor, świetny czujnik jakości powietrza, wilgotności i temperatury zgodny z HomeKit
Jeżeli poszukujesz niewielkiego, bateryjnego i sprawnie działającego czujnika jakości powietrza, temperatury oraz wilgotności, zamkniętego w niewielkiej obudowie magnetycznej z czytelnym wyświetlaczem E-Ink, to trudno znaleźć coś ciekawszego niż Aqara TVOC Air Quality Monitor.
Czujnik Aqara TVOC Air Quality Monitor jest częścią systemu automatyki Aqara. Jednak dla użytkowników Apple Home dużą zaletą będzie kompatybilność tego czujnika z HomeKit za sprawą bramki Aqara Hub M2 lub innej. Daje nam to możliwość dostarczenia informacji o jakości powietrza, temperaturze i wilgotności do HomeKit, a co za tym idzie, możliwość wykorzystania zebranych przez czujnik informacji w naszych automatyzacjach.
Czujnik lotnych związków organicznych, czyli Aqara TVOC Air Quality Monitor
TVOC to skrót od Total Volatile Organic Compounds czyli całkowitych lotnych związków organicznych. Są to gazy, które gromadzą się w naszych domach. Choć nie wszystkie lotne związki są złe, bo emituje je chociażby kawa czy pomarańcze, to wiele z nich uwalnianych zostaje z domowej chemii, przeróżnych cieczy i ciał stałych (farby, kleje, detergenty, dezodoranty, meble, urządzenia elektroniczne, zabawki, gotowanie itp.), a te związki mogą być już niebezpieczne dla naszego zdrowia, a nawet rakotwórcze.
Czujnik Aqara TVOC Air Quality Monitor potrafi nie tylko wykryć ich obecność oraz wyświetlić jakość powietrza na 5 stopniowej skali w postaci listków wyświetlanych na zainstalowanym ekranie, ale również w miarę dokładnie zmierzyć ich zawartość i przedstawić w mg/m3 lub w ppb (part per bilion) na ekranie naszego telefonu.
Dodatkowo czujnik posiada możliwość pomiaru temperatury otoczenia oraz wilgotności powietrza. Możliwość pomiaru tych trzech parametrów przez to urządzenie wielu osób pozwoli utworzyć pożądane automatyzacje dbające o komfort i jakość powietrza w domu poprzez wysterowanie rekuperacji, oczyszcza powietrza czy siłowników sterujących uchylaniem okien w domu, wietrząc jego wnętrza, gdy jakość powietrza spada i domykając je, gdy pomieszczenie jest przewietrzone.
Co znajdziemy w zestawie Aqara TVOC Air Quality Monitor
W niewielkich rozmiarów opakowaniu poza urządzeniem, znajdziemy także komplet baterii, blaszkę z klejem, dzięki której przytwierdzimy magnetyczny czujnik do dowolnej powierzchni oraz skróconą instrukcję obsługi.
Dużą zaletą urządzenia są jego niewielkie rozmiary 7,37 x 4,06 x 1,4 cm i mała masa niespełna 50 gramów. To sprawia, że urządzenie można postawić w dowolnym miejscu, a ono nie będzie zbytnio przykuwać uwagi przypadkowych osób, natomiast duży, czytelny ekran w technologii cyfrowego papieru E-Ink w szybki i łatwy sposób dostarczy nam wszystkich niezbędnych informacji, także z dużej odległości.
Dzięki temu, że w obudowie znajduje się magnes, możemy łatwo przytwierdzić czujnik do dowolnej metalowej konstrukcji. Ja swój powiesiłem z boku lodówki, a nawet na jej drzwiach.
Trzyma się świetnie, mogę w każdej chwili go odpiąć i ponownie odłożyć na bok lodówki. Magnes jest silny i nie sprawia problemów.
Pierwsze uruchomienie jest proste
Do prawidłowej pracy czujnik wymaga bramki Aqara. W moim wypadku jest to Aqara Hub M2. Urządzenie jest tanie i pozwala skomunikować do 128 urządzeń Aqara.
Dodatkowo ma ciekawe funkcje, jak pilot IR, dzięki czmeu możemy za pomocą automatyzacji wysterować sobie urządzenia elektroniczne obsługiwane pilotem – kino domowe, telewizor, projektor itd. Jednak główną funkcjonalnością jest działaniem jako bramka, dlatego chcąc używać akcesoriów Aqara, nawet jeżeli korzystamy z HomeKit tak jak ja i mamy AppleTV czy HomePod’a dla HomeKit, to do tego, aby urządzenia były widoczne w Apple Home, konieczne jest posiadanie bramki od Aqara.
Urządzenie dodajemy z poziomu aplikacji Aqara. Czujnik komunikuje się za pomocą Zigbee w wersji 3.0. To świetna wiadomość, ponieważ w związku z tym, że Aqara TVOC Air Quality Monitor jest zasilany dwoma małymi bateriami, zastosowanie tego protokołu komunikacyjnego zapewnia mu duży zasięg, częste odpytywanie i aktualizowanie wskazań, przy zachowaniu oszczędności baterii.
Jak zapewnia producent, na komplecie baterii czujnik ten potrafi pracować w sieci przez rok.
Zbieranie informacji i współpraca z HomeKit
Dużą zaletą aplikacji Aqara i samego czujnika, jest możliwość monitorowania zapisu zebranych informacji na osi czasu. Bez problemu wyświetlimy jak powietrze się psuło i odświeżało w ujęciu dnia lub tygodnia. Taka wiedza pozwala następnie dopasować czas pracy rekuperatora czy siłowników dla okien.
Natomiast w przypadku aplikacji Dom w urządzeniach Apple możemy wyświetlić proste statusy o jakości powietrza, temperaturze czy wilgotności. Każdy z czujników jest widoczny jako osobne urządzenie. To umożliwia skorzystanie z wybranego czujnika dla konkretnych działań.
Podsumowanie
Czujnik jakości powietrza Aqara TVOC Air Quality Monitor to jeden z ciekawszych produktów tego typu dostępnych na rynku. Biorąc pod uwagę jego atrakcyjną cenę, jakość wykonania, możliwość mocowania na metalowej powierzchni dzięki magnetycznej obudowie lub na dowolnej dzięki dołączonej blaszce z klejem, trudno znaleźć coś lepszego.
Przy tym czujnik działa bardzo stabilnie i bez problemu radzi sobie z dużymi odległościami od bramki.
W moim wypadku bramkę mam na parterze schowana w szafce RTV, a czujnik pracuje piętro wyżej w sypialni, gdzie dzieli go betonowy strop z ogrzewaniem podłogowym. Mimo to, Zigbee 3.0 daje bez problemu radę, a czujnik podczas testów ani razu nie utracił łączności z bramką.
Porównując jego wskazania do innych czujników mogę się wypowiedzieć wyłącznie na przykładzie czujnika temperatury. Tu w zależności od tego czy porównuję go z czujnikiem wbudowanym w HomePod 2nd czy czujnik Fibaro Door/Window, które znajdują się w tym samym pomieszczeniu, różnice są +- 0.5’C. Można zatem uznać, że wskazania są niemal takie same, a więc poprawne i prawdziwe.
Jeżeli poszukujecie dobrego czujnika, ten od Aqara jest warty zakupu.
Zalety | Wady |
---|---|
Zalety
| Wady
|