Home Recenzje Akcesoria Recenzja: GEAR4 Renew Speel Clock – iBudzik z radiem i monitorem snu
Recenzja: GEAR4 Renew Speel Clock – iBudzik z radiem i monitorem snu

Recenzja: GEAR4 Renew Speel Clock – iBudzik z radiem i monitorem snu

0

Co najmniej jedną trzecią życia spędzamy w łóżku. O regeneracyjnym i zdrowotnym wpływie snu chyba nikogo nie trzeba przekonywać. GEAR4 zapewnia nas, że nowe urządzenie Renew Sleep Clock zadba, aby sam sen, a także moment wybudzenia był najbardziej odpowiedni. 

Uwielbiam spać. Dlatego jeżeli tylko nawał obowiązków mnie nie przygniata w weekend, staram się nie wychodzić spod kołdry, chociaż do 11. Niestety spanie do tak później godziny wcale nie powoduje, że wstaję rześki i wypoczęty. Dopiero chłodny prysznic i kubek kawy jest w stanie pobudzić mnie do życia. Nawet tego leniwego w weekend. Nigdy wcześniej nie miałem do czynienia z jakimkolwiek monitorem snu. Wstawanie do pracy to z reguły dla mnie ciężki etap każdego dnia, a doprowadzenie mnie do pionu każdego ranka poprzedza kilkukrotne wciskanie drzemki na i tak uruchomionych kilku budzikach z 5 minutowym odstępem czasu.

Podobno problem z moimi pobudkami ma rozwiązać nowy produkt od GEAR4 – Renew Sleep Clock. Jest to urządzenie do pomiaru snu z funkcją zaawansowanego budzika, pozwalającego na pobudkę bardziej naturalną i mniej nerwową. Zaimplementowane oprogramowanie umożliwia nie tylko dokładny pomiar czynników dotyczących snu – długości poszczególnych faz, czasu zasypiania czy ilości nocnych przebudzeń – ale pozwala również na takie ustawienie budzika, by wydawał on sygnał o stopniowej głośności w chwili najlżejszego snu, gwarantując tym samym łagodne wybudzenie.

Tylko dla fanów Apple

Renew Sleep Clock zaprojektowany został do współpracy z urządzeniami wyposażonymi w system iOS (iPhone, iPod, iPad). Sprzęt nie współpracuje jednak z najnowszymi gadżetami Apple wyposażonymi w złącze Lightening. By rozpocząć korzystanie z tego unowocześnionego budzika, wystarczy pobrać darmową aplikację Renew Sleep Clock dostępną w App Store.

To ona pozwala na interpretowanie sygnałów docierających do czujników urządzenia. Sen monitorowany jest przy użyciu wbudowanych czujników, umieszczonych na czołowym panelu budzika. Czujniki wykorzystują około 1000 razy niższą częstotliwość fal radiowych od typowego sygnału Bluetooth i około miliona razy niższą od zagrażającego zdrowiu limitu.

Renew Sleep Clock, wychwytuje każdy ruch i oddech monitorowanej osoby. Na podstawie jego częstotliwości i głębokości, urządzenie różnicuje fazy lekkiego i głębokiego snu. Zakres pasma budzika jest ograniczony – aby sensor działał prawidłowo należy umieścić go w odległości 1,5 metra od śpiącej osoby. Gwarantuje to jednak, że nawet przy dwóch osobach śpiących w jednym łóżku, Renew Sleep Clock monitorować będzie jedynie sen tej, przy której bliżej się znajduje.

Wśród gromadzonych przez budzik danych znajdują się między innymi informacje o tym, ile czasu zajmuje danej osobie zapadnięcie w sen, jak długo – w ujęciu godzinowym, a także procentowym – znajduje się ona w fazie snu głębokiego, a także jak często wybudza się podczas nocy. Zestawiając te wszystkie dane z normami typowymi dla określonego wieku i płci, oprogramowanie urządzenia wylicza również ogólny wynik snu. Na jego podstawie użytkownik może określić, czy zapewniony organizmowi odpoczynek był wystarczający do zregenerowania sił. Tego typu podsumowania dostępne są w trybie dziennym, tygodniowym, a także miesięcznym.

To tylko budzik

Renew Sleep Clock to również specjalistyczny budzik, który pozwala na łagodne, a tym samym bardziej naturalne i korzystne dla śpiącego, wybudzenie. Standardowy budzik dzwoni wtedy, gdy nadejdzie ustawiona godzina, nie zaważając czy jesteśmy w trakcie snu płytkiego czy głębokiego, narażając nas tym samym na stres wybudzeniowy. Osoba wyrwana ze snu w takim jego momencie, skutki gwałtownego przebudzenia odczuwa przez cały dzień – przejawiają się one zmęczeniem oraz dodatkowym stresem.

Przy ustawianiu budzika, zamiast jednoznacznie określonej godziny, podać można zakres czasowy, w którym dojść ma do przebudzenia – może on obejmować od 20 minut do 1 godziny. W zakresie wskazanego okna czasowego urządzenie, na podstawie danych dostarczanych przez sensor, określa moment najlżejszej fazy snu – wtedy też nadawany jest sygnał alarmu. Dzięki temu wybudzenie jest łatwiejsze i bardziej naturalne.

Aplikacja

Po zainstalowaniu aplikacji Renew Speel Clock w pierwszych chwilach użytkowania należy wprowadzić nasze osobiste ustawienia. Są to bardzo podstawowe informacje jak płeć czy wiek. Następnie wystarczy wprowadzić podstawowe ustawienia budzika. Główny panel pozwala zdefiniować wspomniany zakres czasu, w którym ma dojść do pobudki. Wybieramy na przykład między 8:55 a 9:15.

Jeżeli wstajemy o stałych porach, możemy wybrać dni, w których ma dochodzić do pobudki. Pozwoli to uniknąć konieczności ustawienia budzika każdego dnia. Alarmem budzenia może tu być jeden z dostępnych w oprogramowaniu dźwięków, ulubiony utwór z biblioteki odtwarzacza muzycznego bądź ulubiona stacja radiowa. Budzie może być również zaprogramowane względem naszego celu. Zgodnie z nowymi badaniami ludzie, którzy śpią 6,5?7 godz. żyją najdłużej.

Niezbędne minimum to co najmniej  4-5 godz. snu. Pierwsze trzy godziny są najważniejsze. Wtedy przeważa sen głęboki, który ma zasadnicze znaczenie dla tego, byśmy się wyspali i dobrze funkcjonowali następnego dnia. Funkcja Sleep Target pozwoli osiągnąć optymalny czas snu. Wystarczy wprowadzić długość snu, którą chcemy osiągnąć, a następnie przed zaśnięciem wcisnąć Go to Sleep. Monitor snu wykryje kiedy faktycznie zasnęliśmy i rozpocznie odliczanie do końca naszego celu.

Pobudka w sam raz

Pobudka faktycznie jest wyjątkowa. Testując urządzenie wybrałem wcześniej wspomniany zakres czasu między 8:55 a 9:15. W tym czasie Sleep Clock bardzo stopniowo zwiększał poziom głośności ulubionej stacji radiowej, dzięki czemu nie zrywałem się nerwowo jak zawsze w poszukiwaniu telefonu by uruchomić kolejną drzemkę. Powoli się rozbudzałem do momentu aż radiowe hity nie pozwalały mi dalej utrzymywać zamkniętych oczu.

Czułem się rozbudzony pomimo braku drzemek i wcale nie zmęczony porą wstawania. Wydaje mi się, że to właśnie te drzemki i chwilowe przysypianie by następnie znów wyłączyć budzik i oczekiwać kolejnego alarmu tak źle wpływały na moje poranne samopoczucie. Gear4 Sleep Clock w moim wypadku sprawdził się doskonale i po testach pozostał już u mnie.

Werdykt

Bardzo ciekawe urządzenie łączące w sobie funkcję budzika i radia. Doskonale się sprawdza w domowej sypialni, a jego zaawansowane funkcje naturalnego i bezstresowego budzenia docenią wszyscy Ci, dla których poranne pobudki to przykry etap każdego dnia. Odstrasza nieco cena, jednak warto wydać te pieniądze. Jedyną wadą według mnie jest tu brak kompatybilności z nowymi iGadżetami. Póki co budzik użytkuję z iPadem Retina wyposażonym w 30 pinowe złącze. Z czasem jednak wiem, że tablet będzie wymieniony na nowszy sprzęt. Co wtedy stanie się z budzikiem? Zobaczymy?

Zalety:

  • – Świetnie spisuje się w domowej sypialni
  • – Miły dla oka design
  • – Ładowanie iPada podczas pracy
  • – Odtwarza muzykę z iPoda i radia

 

Wady:

  • – Wysoka cena
  • – Brak kompatybilności z Lightening

 

 

 

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *