Home Recenzje Akcesoria Recenzja: ONKYO Colibrino z obsługą smartfonów
Recenzja: ONKYO Colibrino z obsługą smartfonów

Recenzja: ONKYO Colibrino z obsługą smartfonów

1

Japońska firma Onkyo uznana przez konsumentów i krytyków z branży audio, niejako wkroczyła ze swoimi produktami na rynek urządzeń współpracujących ze smartfonami. Mini wieże z serii CR mogą się pochwalić współpracą z handheldami Apple i innymi wyposażonymi w profil AD2P.

Do testów trafiły do mnie dwa modele – Onkyo CR-245 w kolorze oliwkowej zieleni oraz śnieżnobiały CR-245BT. Oba wyglądają bliźniaczo, różnią się jednak szczegółem, na który należy zwrócić uwagę w kontekście używanego smartfona

W zestawie

W kartonie znajdziemy dwie kolumny dwudrożne z bass refelxem o mocy 30 W model D-T05, pilot bezprzewodowego sterowania oraz przewody połączeniowe do zasilania, kolumn oraz odbierania radia FM/AM.

Design

Pierwszy model który otrzymałem to wersja oliwkowo zielona CR-245. Choć z góry wiedziałem, że sprzęt będzie w takich barwach, to nigdy w życiu nie spodziewałbym, że taka kolorystyka mogłaby przypaść mi do gustu.

Połączenie czarnej góry wieży i czarnych maskownic głośnika, z zielonymi obudowami każdego z elementów wygląda świetnie, i idealnie pasuje do każdego wnętrza. Górna część urządzenia posiada wyprofilowane miejsce, w którym odkryjemy 30 pinowe złącze dokujące do tej pory stosowane w iPodach i iPhone’ach przez Apple. Obecnie jednak producent ten zmienił interfejs na mniejsze złącze Lightening, co sprawiło, że wieża nie jest kompatybilna z najnowszymi iGadżetami.

Pod złączem dokującym znajdziemy panel klawiszy funkcyjnych, pozwalający na uruchomienie wieży, manipulacje odtwarzanych utworów, zmianę poziomu głośności i źródła dźwięku. W przypadku śnieżnobiałej wersji pozbawione 30 pinowego docka, prócz braku profilu w centralnej części, wieża różni się także dodatkowym klawiszem służącym do parowania z urządzeniami w technologii Bluetooth

Frontowa część w obu modelach wygląda identycznie. Mamy tu monochromatyczny ekran LCD przykryty ciemnym plexi, pod nim znajduje się szuflada na płyty kompaktowe, klawisz jej wyciągnięcia, a także porty; słuchawkowy JACK 3,5 mm oraz USB do podpięcia pamięci masowej, z której możemy słuchać ulubionych utworów na przykład w formacie mp3.

Funkcje audio

Oba amplitunery mogą się pochwalić mocą wyjściową 2x 15W i impedancją 6 Ohm?ów. Ich wzmacniacze zostały stworzone w technologii cyfrowej. Można do nich podpiąć subwoofer a także dowolne urządzenie muzyczne z analogowym wyjściem audio. Pozwalają na odbiór radia FM oraz AM. Do modelu CR-245 podłączymy następujący sprzęt Apple; iPhone 4S, iPhone 4G, iPhone 3GS, iPhone 3G, iPod touch (1st to 4th Generations), iPod classic (6th Generation), iPod nano (2nd to 6th Generations). Niestety sprzęt w żaden sposób nie połączy się z z najnowszym iPhonem 5, iPodem Touch 5G czy iPodem Nano 7G i to pomimo wyposażenia go w złącze USB.

Wielka szkoda. Jeżeli posiadamy niekompatybilny z tym modelem smartfon, odtwarzacz muzyczny lub telefon innego producenta wyposażony w Bluetooth  z obsługą profilu stereo AD2P, warto zainteresować się wersją CR-245BT. Dzięki wyposażeniu jej w bardzo popularną łączność Bluetooth, możliwe jest sparowanie z tym amplitunerem w zasadzie każdego popularnego smartfona oferowanego na rynku.

Dzięki wsparciu dla kodeka aptX przesyłany zostaje sygnał o w zasadzie minimalnej kompresji, dzięki czemu dźwięk docierający z kompatybilnego smartfona dostarczany jest do wieży bez starty na jakości utworu.

Kolumny

Dwa stylowe monitory zawierają 10 centymetrowe głośniki wytwarzające głębokie basy i wyraźne średnie tony oraz 2 centymetrowe miękkie kopułki zapewniające poprawne odtwarzanie szczegółów w najwyższym słyszalnym zakresie dźwięków.

Rogi obudów głośnikowych, podobnie jak jednostki centralnej, zostały delikatnie zaokrąglone, a ich ścianki ustawione są tak by zminimalizować wewnętrzne rezonanse, fale stojące i dudnienie dźwięku. Monitory napędzane są 15 watowi solidnymi wzmacniaczami wykonanymi w technologii cyfrowej.

Werdykt

Jeżeli jesteśmy właścicielami iPoda czy iPhone’a z interfejsem 30 pinowym i za nic w świecie nie zamierzamy się z nim rozstawać, to warto wybrać CR-245. Zyskamy Fajny dock dla iSprzętu z funkcją ładowania. Patrząc jednak bardziej w przyszłość, lepszym rozwiązaniem pod każdym względem jest CR-245BT. Nie dość, że współpracuje z większością starszych modeli Apple, to dodatkowo możemy skomunikować amplituner również z nowszymi iUrządzeniami i telefonami innych producentów, a nawet korzystać z wieży jak z komputerowych głośników podłączonych do komputera bezprzewodowo. Pod względem odsłuchu obie wieże grają tak samo, posiadają ten sam wzmacniacz i kolumny. Dźwięk jest czysty i wypośrodkowany.

Nie dysponuje może wyjątkowo szeroką skalą brzmienia i nisko schodzącym basem, ale w tego typu urządzeniach przecież nie o to chodzi. Kupując jedną z tych mini wież możemy być pewnie, że słuchanie muzyki mniej wymagającej od strony technicznej, a więc budowy kolumn i wzmacniacza, będzie bardzo przyjemne. Wieża idealnie odnajduje się w spokojnych melodiach z delikatnie pulsującym basem i wygląda świetnie, a cena? Nie jest wygórowana. Zestaw można mieć za mniej niż 1400 złotych.

Zalety:

  • -Świetny wygląd!
  • – 30 pinowy interfejs do urządzeń Apple w CR-245
  • – Obsługa pamięci masowych przez USB
  • – Radio FM/AM z RDS
  • – Bluetooth w modelu CR-245BT
  • – Świetnie brzmi

Wady:

  • – Brak kompatybilności z nowszymi modelami iPhone’a i Poda w CR-245
  • – Brak możliwości podłączenia iPhone’a przez USB

 

 

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *