Home Artykuły Oryginalny czy zamiennik? Kupujemy kabel do iPhone’a.
Oryginalny czy zamiennik? Kupujemy kabel do iPhone’a.

Oryginalny czy zamiennik? Kupujemy kabel do iPhone’a.

0

Produkt premium. Najwyższa jakość. Niedościgniony wzór solidności i jakości. Niewątpliwie urządzenia Apple cechują się wysoką dbałością o detale, starannym wykonaniem i wzornictwem, którym niejeden producent inspirował się podczas projektowania swoich urządzeń. Piętą achillesową są jednak akcesoria, o czym przekonał się chyba każdy, kto po niedługim czasie był zmuszony do zakupu kolejnego i kolejnego, etui czy kabla do ładowania.

Oryginalne, nie znaczy wysokiej jakości. 

Nie wszystko co Apple ma w swojej ofercie jest tak dobre jakby tego oczekiwali Klienci. Tym bardziej, że Apple jest liderem na rynku, często stawianym za wzór.

Mowa tu o kablach Lightening ale nie tylko, bo sporo żalu jest wylewanych w sieci także na popularne silikonowe i skórzane etui. Oryginalne kable, choć oferują idealną współprace z iUrządzeniami, nie są zbyt trwałe i stosunkowo szybko ulegają uszkodzeniu. Potrafią pękać, łamać się oraz są niewspółmiernie drogie do oferowanej nikłej jakości wykonania.

 

Z czym wiąże się zakup chińskiego kabla?

Na rynku można spotkać wiele „zamienników” przewodów Lightening. Niestety możliwość kupowania naprawdę tanich kabli, którymi można było ładować iPhone’a 5 do iOS 7 skończyło się wraz z premierą tej wersji iOS, kiedy to nowy system zaczął sprawdzać czy w podłączanym przewodzie został zainstalowany chip autentyfikacyjny. Jeżeli nie, telefon zwracał komunikat o nieobsługiwanym akcesorium i ładowanie oraz synchronizowanie z komputerem przy pomocy takiego kabla nie było już możliwe. To sprawiło, że podrabiające kable Apple firmy musiały zacząć produkować przewody z klonem chipu autentyfikacyjnego, a to podniosło ich koszt.

Wybierając tani zamiennik kabla, trafienie na taki, który nie będzie współpracował z naszym telefonem może się okazać naszym najmniejszym zmartwieniem. Co najwyżej stracimy kilka, kilkanaście złotych, bo zazwyczaj tyle kosztuje taki zamiennik.

Niestety kiepski kabel może zrodzić nam sporo większych problemów, których usunięcie może kosztować niemało pieniędzy. Wielokrotnie spotkaliśmy się z uszkodzeniem BGA IC U2, układu odpowiedzialnego za zasilanie w telefonach iPhone. Takie przepalenie układu spowodowane wadliwym kablem, a w konsekwencji problem z jego ładowaniem oraz krótkim czasem pracy na baterii wymaga wizyty w serwisie wykonującym zaawansowane usługi napraw układów lutowanych powierzchniowa zamkniętych w obudowach BGA. Takie naprawy wykonują wyłącznie wyspecjalizowane, pogwarancyjne serwisy zajmujące się najtrudniejszymi przypadkami napraw w urządzeniach Apple. Koszt usunięcia takiej usterki to ponad 400 złotych.

Sami więc widzicie, że nie warto oszczędzać kilkunastu czy nawet kilkudziesięciu złotych na tanim, chińskm zamienniku kabla. Jeżeli nawet uda nam się kupić przewód, który będzie współpracował z naszym iPhonem, nie uszkodzi jego układu zasilania, to musimy być świadomi, że jego niska cena na pewno nie przełoży się na wysoką trwałość. Może się okazać, że choć taki chiński kabel w cenie jednostkowej będzie o ponad połowę tańszy od oryginalnego, to mimo to, będziemy musieli w ciągu roku kupić takich 4 czy 5 sztuk, zamiast jednego porządnego.

 

Największe wady chińskich kabli zamiennych to:

  • Niska jakość ich izolacji, która szybko pęka
  • Nieodpowiedni przekrój przewodu i nietrwała izolacja mogąca prowadzić do zwarć
  • Możliwość niezapewnienia odpowiedniej współpracy (brak możliwości ładowania, wolniejsze ładowanie, odłączenie funkcji Touch ID podczas ładowania)
  • Nieodpowiednia jakość i trwałość mogąca powodować przebicia i zwarcia do delikatnej elektroniki telefonu

 

Jak nie oryginalny i nie „chiński” kabel, to jaki?

Istnieje wiele dobrych i sprawdzonych rozwiązań zamiennych, jeżeli chodzi o przewody Lightening. Najlepszym wyborem będzie tu produkt posiadający certyfikat MFI (Made for iPhone, iPad, lub iPod). Jest on gwarancją, że produkt będzie działać tak jak powinien oraz że jest bezpieczny dla naszego telefonu czy też tabletu. Podczas uzyskiwania certyfikatu, Apple bada jego trwałość i solidność. Certyfikat MFI jest więc wyznacznikiem bezpieczeństwa kupowanego akcesorium.

Autoryzowane odpowiedniki posiadają kilka zalet, które wpływają na chęć ich zakupu. Producenci dwoją się i troją, by zaoferować Klientom coś znacznie bardziej wykraczającego poza tradycyjny kabel pudełkowy od Apple. W sprzedaży możemy znaleźć przewody o różnej długości, których zewnętrzna izolacja wykonana jest z różnych materiałów – skóry, nieplączącego się elestomeru czy aluminium lub stali. Duża konkurencja na tym polu sprawia, że przewodu firm trzecich, którym przyznano certyfikat MFI zapewniają nie tylko równie dobra współpracę z iUrządzeniami, ale gwarantują znacznie wyższą jakość, solidność i przyjemność z ich użytkowania. Warto więc zapoznać się z ofertą znanych producentów akcesoriów, których kable uzyskały certyfikat MFI.

Polecamy nasz archiwalny, ale wciąż aktualny artykuł o tym jak rozpoznać oryginalny kabel Apple Lightening

Jak odróżnić oryginalny kabel i ładowarkę APPLE dla iPhone’a od podróbki?

Autor: Czarek Pagórek

Oryginalny czy zamiennik? Kupujemy kabel do iPhone’a.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.