Jak zostać mObywatelem?

Jak zostać mObywatelem?

0

W dobie powszechnej komputeryzacji wszystko zaczyna opierać się o technologię. Zastanawiasz się jak odebrać e-receptę? Jak skorzystać z e-dowodu? Zapraszam na poradnik! 

Słowem wstępu…

Poradnik ten kieruję głównie do osób starszych. Jak wiadomo, jest to większość naszego społeczeństwa a nie ukrywajmy – mObywatel może być trudny w ogarnięciu dla ludzi młodych, a co dopiero starszych. Zachęcam do lektury i robienia wszystkiego krok po kroku. W razie jakichkowiek problemów proszę o kontakt, będę starał się pomóc tak jak mogę. W razie poważniejszych problemów mogą Państwo skontaktować się także z infolinią zajmująca się wsparciem technicznym aplikacji mObywatel. Proszę dzwonić pod numer 42 253 54 74 w godzinach od 7 do 18. Infolinia nie pracuje w święta oraz weekendy.

Czy mTożsamość zastępuje dowód osobisty? 

Niecałkowicie. Jeżeli jesteście proszeni o pokazanie dowodu – chodzi o plastikowy dokument. Jeżeli natomiast jesteście proszeni o okazanie tożsamości – wtedy możecie skorzystać z aplikacji. 

Czy z mTożsamosci oraz mLegitymacji mogę skorzystać w PKP intercity? 

Tak. Zgodnie z regulaminem przewozu PKP InterCity podczas kontroli możesz wylegitymować się mTożsamością oraz okazać mLegitymację. 

Czy aplikacja mObywatel jest płatna? 

Nie. Aplikacja przygotowana przez ministerstwo cyfryzacji jest w stu procentach darmowa i nigdy nie będzie prosić o uiszczenie jakiejkolwiek opłaty za korzystanie z niej.

Czy dane w aplikacji są bezpieczne? 

Tak. Wasze dane są szyfrowane i podpisywane specjalnym certyfikatem. Dodatkowo aplikacja wymaga podania ustalonego przez was hasła, a telefon możecie zabezpieczyć kodem PIN, odciskiem palca lub innym rozwiązaniem oferowanym przez wasz model telefonu. 

Jak aktywować mLegitymację?

„Ten dokument możesz aktywować tylko wtedy, gdy Twoja szkoła ma podpisane odpowiednie porozumienie z Ministerstwem Cyfryzacji. Uruchamia się go, używając kodu QR oraz kodu aktywacyjnego otrzymanego w sekretariacie szkoły”

Co jest nam potrzebne? 

Konto mObywatel może utworzyć każdy obywatel Rzeczypospolitej Polskiej. Niezbędnym do jego utworzenia jest Profil Zaufany. Czym jest profil zaufany? Jak podaje strona www.gov.pl – „Profil zaufany to potwierdzony zestaw danych, które jednoznacznie identyfikują jego posiadacza w usługach podmiotów publicznych w internecie. Te dane to imię (imiona), nazwisko, data urodzenia oraz numer PESEL. Profil zaufany jest tak zabezpieczony, aby nikt – poza jego właścicielem – nie mógł go użyć. Dzięki temu każda osoba, która ma profil zaufany i użyje go w usłudze internetowej podmiotu publicznego, jest wiarygodna.”

W dużym skrócie – jest to profil, który został potwierdzony przez odpowiednią instytucję (np. Przez bank) i znajdują się w nim wasze prawdziwe dane. Tylko wy macie do niego dostęp.

Jak założyć profil zaufany? 

Możecie to zrobić na dwa sposoby – w domu przez internet, bądź w odpowiedniej placówce. 

Zachęcam was do obejrzenia filmiku przygotowanego przez MC o tym, jak łatwo założyć profil zaufany.

Co jest potrzebne aby założyć Profil Zaufany w domu?

Musicie posiadać aktywne konto w bankowości elektronicznej. Prościej mówiąc – konto bankowe w jednym z obsługiwanych banków. Na dzień dzisiejszy są to: 

 • MBank 
 • ING 
 • Inteligo
 • Envelo 
 • Millennium 
 • PEKAO
 • PKO Bank Polski 
 • T-mobile usługi bankowe 
 • Santander 
 • Alior Bank

Lista dostępnych banków znajduje się tutaj – *KLIK*

Jak złożyć wniosek o profil zaufany? 

 • Wejdź na stronę www.gov.pl
 • Z lewej strony musisz wybrać zakładkę „Profil zaufany” 
 • Kliknij w tekst „ich listę znajdziesz na stronie profilu zaufanego” 
 • Na stronie z ikonkami banku, wybierz ten w którym masz konto 
 • Postępuj dalej zgodnie z instrukcjami na ekranie (musisz wybrać hasło, zalogować się do banku itp).
 • W razie jakichkowiek problemów możesz zgłosić się do swojego banku lub zadzwonić pod numer 42 253 54 74 gdzie za darmo zostanie udzielona ci pomoc. 
 • To wszystko! Twój profil jest gotowy. 

Jak założyć profil zaufany poprzez punkt potwierdzający? 

 • Wejdź na tą stronę – *KLIK*
 • Następnie wybierz opcję „w punkcie potwierdzającym” na dole strony.
 • Wypełnij krótki formularz podając między innymi swój pesel, imię czy nazwisko. 
 • W ciągu 14 dni udaj się z dowodem osobistym do jednego z 1500 punktów potwierdzających. Czym są punkty potwierdzające? Są to urzędy miasta, urzędy gminy czy poczty. 

Jakie są korzyści z używania eRecepty?

Jest ich naprawdę dużo! Możecie wybrać jeden z kilku leków, a resztę po kilku dniach lub wcale. Wszystkie recepty dostępne są w jednym miejscu – waszym telefonie. Ryzyko, że wasza recepta się zgubi czy popsuje jest praktycznie zerowe – ponieważ musielibyście stracić swój telefon. 

Czy aplikacja mObywatel ma jeszcze jakieś korzyści? 

Tak. Możecie dodać tam dokumenty swojego auta (czyli mPojazd) czy jak pisałem wyżej mLegitymację, która służy do korzystania ze zniżek np. W pociągach PKP. Skorzystać możecie także z usługi Polak za Granicą. Myślę, że naprawdę warto zainteresować się tym tematem i spróbować się w nim odnaleźć – gdyż niedaleka przyszłość (np. wybory zdalne) będzie nieść konieczność korzystania z takich rozwiązań. W razie problemów możecie próbować kontaktować się z kimś z infolinii bądź ze mną poprzez maila lub social media – jeśli będę w stanie, postaram się pomóc. Pozdrawiam!  

4.3/5 - (3)
Dominik Rudkowski Hej! Fajnie że tu wpadłeś :)Możesz zajrzeć także tutaj: Instagram: https://www.instagram.com/dominikrudkowski/

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *