Home Artykuły Jak korzystać z menu udostępniania na iPhonie i iPadzie
Jak korzystać z menu udostępniania na iPhonie i iPadzie

Jak korzystać z menu udostępniania na iPhonie i iPadzie

0

Menu udostępniania korzysta praktycznie każdy użytkownik iUrządzenia. Przy jego pomocy można udostępniać treści innym użytkownikom i aplikacjom. Jednak aby efektywnie korzystać z menu udostępniania, warto poświęcić chwilę, by dostosować je do własnych potrzeb.

Menu udostępniania zwane także arkuszem udostępniania istnieje w iOS już od kilku lat, jednak iOS 13 wprowadził do tej funkcji wiele istotnych zmian. Menu udostępniania otrzymało nie tylko nowy wygląd, ale także sporo ulepszeń i możliwość większej konfiguracji.

W niniejszym wpisie znajdziesz informacje jak dodawać i edytować opcje w menu udostępniania na iPhonie i iPadzie z systemem iOS/iPadOS w wersji 13 i późniejszej.

Wbrew swojej nazwie menu udostępniania służy nie tylko udostępnianiu treści w sieciach społecznościowych. W zależności od aplikacji, można z jego pomocą drukować, kopiować pliki czy obrazki, wstawiać elementy treści do innych aplikacji, korzystać z AirPlay czy tworzyć pokazy slajdów.

Jak dodawać i edytować opcje menu udostępniania?

Zawartość menu udostępniania jest dynamiczna. Znaczy to, że część opcji widocznych w tym menu jest związana z aktualnie używaną aplikacją oraz aplikacjami zainstalowanymi na telefonie.

Dostęp do menu udostępnienia uzyskuje się poprzez kliknięcie ikonki z symbole kwadratu i strzałki. Zazwyczaj ikonka ta znajduje się u dołu ekranu, jednak nie jest to regułą.

Menu udostępnienia podzielone jest na kilka sekcji:
– ostatnio/najczęściej używane kontakty (1)
– aplikacje (2)
– czynności (3)

Aby edytować akcje:

  1. Otwórz arkusz udostępniania, przewiń go do samego dołu i kliknij przycisk edycja czynności.
  2. Na liście czynności znajdziesz opcje, które możesz dodawać lub usuwać z menu.

Lista podzielona jest na dwie części. W górnej znajdują się opcje aktualnie oddane do menu, w dolnej opcje, które do menu można dodać.

Aby usunąć (1) z menu czynność z której nie masz zamiaru korzystać, kliknij czerwoną ikonkę ze znaczkiem minus, następnie potwierdź chęć usunięcia klikając Usuń.

Aby dodać (2) czynność do menu, kliknij zieloną ikonkę ze znaczkiem plus.

Jeśli chcesz zmienić kolejność (3) czynności w menu, naciśnij i przytrzymaj ikonkę z trzema liniami , znajdującą się obok akacji i przeciągnij ją w nowe miejsce na liście, zgodnie z własnym życzeniem.

Po zakończeniu edytowania menu udostępniania tapnij Gotowe, aby zapisać zmiany.

Aby edytować aplikacje:

W podobny sposób można dostosować sekcję aplikacji widocznych w menu udostępniania. Służy on głównie do wysyłania danych do innych aplikacji oraz do udostępniania treści na platformach społecznościowych.

Aby edytować sekcję aplikacji:

  1. Otwórz arkusz udostępniania, przewiń listę aplikacji w lewo do samego końca i kliknij przycisk Więcej.
  2. Podobnie jak w przypadku akcji, na liście czynności znajdziesz aplikacje, które możesz dodawać lub usuwać z menu. Możesz też zmieniać kolejność ikon.

Lista podzielona jest na dwie części. W górnej znajdują się opcje aktualnie oddane do menu, w dolnej opcje, które do menu można dodać.

Aby usunąć z menu aplikację z której nie masz zamiaru korzystać, kliknij czerwoną ikonkę ze znaczkiem minus, następnie potwierdź chęć usunięcia klikając Usuń.

Aby dodać aplikację do menu, kliknij zielona ikonkę ze znaczkiem plus.

Jeśli chcesz zmienić kolejność apliakcji w menu, naciśnij i przytrzymaj ikonkę z trzema liniami , znajdującą się obok akacji i przeciągnij ją w nowe miejsce na liście, zgodnie z własnym życzeniem.

Po zakończeniu edytowania menu udostępniania tapnij Gotowe, aby zapisać zmiany.

Ciekawe funkcje, które można naleźć w menu udostępniania

Aplikacja Zdjęcia

  1. Drukuj – pozwala wydrukować wybrane zdjęcie na drukarce obsługującej AirPrint
  2. Użyj jako tapety – ustawia wybrane zdjęcie jako tapetę w telefonie
  3. Utwórz tarczę zegarka – tworzy ze zdjęcia tarczę dla Apple Watch; do wyboru zdjęcie w tle lub bardzo efektowny kalejdoskop
  4. Pokaz slajdów – z kilku wybranych zdjęć tworzy pokaz slajdów; pokaz slajdów można wyświetlić na ekranie iPhone’a lub na dowolnym urządzeniu obsługującym technologię AirPlay.

Aplikacja Safari

  1. Do ekranu początkowego – tworzy skrót do strony w postaci ikony na ekranie głównym

Jak korzystać z menu udostępniania na iPhonie i iPadzie

 

 

 

 

 

 

 

tags: