Home Newsy Jak drukować z iPhone’a za pomocą AirPrint
Jak drukować z iPhone’a za pomocą AirPrint

Jak drukować z iPhone’a za pomocą AirPrint

0

AirPrint to opcja drukowania bezprzewodowego dla iUrządzeń takich jak iPhone, iPad, iPod Touch. Dzięki AirPrint można drukować pliki przechowywane na iUrządzeniach bez dodatkowych kabli czy pośrednictwa komputera. Wystarczy dostęp do sieci Wi-Fi i drukarka zgodna z AirPrint.

Co potrzeba, by korzystać z AirPrint?

AirPrint zostało dodane do systemu iOS lata temu, więc ze strony iUrządzeń wymagania nie są wyśrubowane i praktycznie każde iUrządzenie może korzystać z bezprzewodowego drukowania.

AirPrint wspierają:

– wszystkie iPhony od modelu 3GS począwszy
– iPody Touch od 3-ciej generacji
– wszystkie modele iPada

AirPrint wymaga:

– systemu iOS 4.2 lub nowszego
– dostępu do sieci Wi-Fi
– drukarki kompatybilnej z AirPrint

Które drukarki wspierają AirPrint?

Choć początkowo producenci drukarek nie bardzo kwapili się do implementacji technologii AirPrint w swoich urządzeniach, z biegam lat sytuacja uległa radykalnej zmianie. Praktycznie każdy liczący się producent drukarek ma w swej ofercie przynajmniej kilkanaście modeli wspierających AirPrint.

Drukarki AirPrint znajdziesz w portfolio produktów firma takich jak Hewlett-Packard, Canona, Epson, Oki, Brother, Lexmark czy Samsung. Co istotne, obecnie AirPrint dostępne jest nawet w budżetowych modelach. Aktualna lista drukarek zgodnych z AirPrint dostępna jest tutaj.

Czy drukowanie AirPrint jest całkowicie bezprzewodowe?

Tak. AirPrint nie wymaga podłączenia iUrządzenia do drukarki za pomocą kabla. Wystarczy że oba urządzenia są połączone z tą samą siecią Wi-Fi. AirPrint router Wi-Fi jest konieczny, ponieważ AirPrint nie działa w trybie P2P.

Czy wszystkie aplikacje współpracują z AirPrint?

Nie. Wsparcie dla AirPrint mają wszystkie aplikacje natywne systemu iOS, takie jak Mail, Notatki, Safari i Zdjęcia oraz programy z grupy iWork. Jeśli chodzi o aplikacje firm trzecich, możliwość drukowania zależy od tego, czy developer zaimplementował taką funkcję. Większość popularnych aplikacji biurowych np. te od Microsoft i graficznych dla iOS ją posiada, jednak wciąż zdarzają się aplikacje biurowe, z których drukować nie można.

Jak drukować przez AirPrint?

  1. Włącz drukarkę i odczekaj, aż nawiąże połącznie z siecią Wi-Fi
  2. Otwórz dokument, który chcesz wydrukować.
  3. Stuknij w ikonkę Udostępnianie i wybierz Drukuj.
  4. Kliknij w Drukarki i wybierz drukarkę, której chcesz użyć.
  5. Następnie wybierz ilość kopi. W opcjach możesz ustawić dodatkowe parametry drukowania. Niektóre z nich są zależne od posiadanego modelu drukarki. Może to być np: zakres drukowanych stron w dokumentach wielostronicowych, wybór między drukiem monochromatycznym lub kolorowym, czy też druk dwustronny.
  6. Na koniec kliknij przycisk Drukuj, widoczny w prawym górnym rogu ekranu.

Czy można zarządzać kolejką drukowania z poziomu iUrządzenia?

Systemy iOS i iPadOS mają wbudowaną aplikację Print Center. Aplikacja te nie posiada ikonki i użytkownik nie może uruchomić jej samodzielnie. Print Center aktywne jest wyłącznie podczas drukowania i zazwyczaj działa w tle.

Aby wywołać Print Center na ekran:

Wyślij dokument do drukarki, a następnie naciśnij dwukrotnie przycisk Home lub przesuń palcem od dołu w górę na urządzeniach, które przycisku Home posiadają. Na liście otwartych aplikacji znajdziesz Print Center. W Print Center widoczne są wszystkie bieżące zadania do drukowania wysłane z iUrządzenia do drukarki. Za pomocą Print Center możesz wstrzymać lub anulować drukowanie dokumentu.

Rozwiązywanie problemów z AirPrint

Jeśli masz problem z drukowanie przez AirPrint, spróbuj wykonać następujące czynności:

– upewnij się, że twoja drukarka jest kompatybilna z AirPrint; pamiętaj, że nie wszystkie drukarki wyposażone w Wi-Fi wspierają tę technologię. Listę kompatybilnych urządzeń znajdziesz tutaj.
– upewnij się, że iUrządznie i drukarka podłączone są do tej samej sieci Wi-Fi
– upewnij się, że drukarka do routera podłączona jest przy pomocy Wi-Fi, jeśli drukarka do routera podłączona jest kablem AirPrint nie będzie działać
– uruchom ponownie router, a następnie i Urządzenie i drukarkę
– sprawdź czy w iUrządzeniu oraz w drukarce zainstalowane jest najnowsze oprogramowanie

Czy można drukować z iPhone’a na drukarce bez AirPrint?

Jeśli twoja drukarka nie wspiera AirPrint, musisz skorzystać z pomocy komputera. Istnieje sporo aplikacji, które pozwalają drukować z iUrządzenia via komputer na dowolnej drukarce. Niestety większość z nich jest płatna, a darmowe mają bardzo ograniczoną funkcjonalność. Biorąc pod uwagę powyższe, znacznie łatwiej jest przesłać plik do drukowania na komputer i z niego wydrukować dokument.

Jak drukować z iPhone’a za pomocą AirPrint

5/5 - (1 vote)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *