Wymiana baterii w iPhone XS, XS Max, 11 Pro, 11 Pro Max, SE 2020, 11 jest problematyczna. Instalując nową baterię, wciąż będziesz miał status SERWIS i nie sprawdzisz jej kondycji.

Wymiana baterii w iPhone XS, XS Max, 11 Pro, 11 Pro Max, SE 2020, 11 jest problematyczna. Instalując nową baterię, wciąż będziesz miał status SERWIS i nie sprawdzisz jej kondycji.

Wymiana baterii w iPhone XS, XS Max, 11 Pro, 11 Pro Max, SE 2020, 11 jest problematyczna. Instalując nową baterię, wciąż będziesz miał status SERWIS i nie sprawdzisz jej kondycji.

0

O tym, że baterie w iPhonie są elementami eksploatacyjnymi, wymagającymi wymiany na nowe już często po 2-3 latach użytkowania, nie trzeba nikogo przekonywać. Jednak w przypadku najnowszych modeli iPhone’a od XS w górę, a więc XS, XS Max, Xr, 11, 11 Pro, 11 Pro Max, SE 2020, wymiana baterii poza serwisem producenta wiąże się z utratą funkcjonalności. Wszystko przez nowe zabezpieczenie Apple, które najpewniej ma uderzyć w niezależne serwisy.

Jak zapewne zdajecie sobie sprawę, Apple w systemie iOS od wersji 11.2 pod którym pracują mobilne urządzenia Apple, zaimplementowało „funkcję” mającą na celu spowolnienie procesorów w iPhonie, które posiadają już wyeksploatowaną baterię.

Producentowi odbiło się to czkawką, ponieważ zostało to wprowadzone bez zapowiedzi i w ukryciu, a całą sprawę nagłośnili deweloperzy, którzy odkryli funkcję spowalniającą w kodzie iOS. Apple chcąc ratować sytuację wprowadziło program wymiany baterii w promocyjnej cenie, który obecnie nie jest już prowadzony oraz dodało w systemie iOS funkcjonalność pozwalająca zweryfikować zużycie ogniwa, nazwaną Kondycja baterii.

Dzięki niej, każdy kto używa iPhone’a, może sprawdzić kondycję swojej baterii. Jeżeli ta wynosi 100%, nasz smartfon ma nową w pełni wydajną baterię, gwarantującą prawidłowe działanie. Jeżeli kondycja spadnie do około 80-84 procent, zaczynają się problemy – telefon spowalnia, potrafi się wyłączać, a w ostateczności przestaje reagować na włącznik. Rozwiązaniem jest wymiany baterii w iPhone na nową, co można zrobić relatywnie tanio i przywrócić telefon do pełni funkcjonalności, a także przywrócić prędkość procesora.

 

Niestety, nie w przypadku nowszych modeli iPhone’a 

Problem pojawia się w przypadku nowszych modeli iPhone’a, a konkretnie od modelu XS. Jeżeli zdecydujemy się na wymianę baterii na własną rękę w iPhonie XS, Xr, 11 Pro czy SE 2020, będzie nas czekać niemiła niespodzianka – telefon pomimo nowej baterii, będzie wciąż wskazywał status kondycji baterii jako SERWIS. Ponadto w sekcji kondycja baterii nie będzie dostępna informacja o jej procentowym zużyciu.

Wymiana baterii w iPhone XS Max
Mimo zainstalowania oryginalnej baterii w iPhonie XS i modelach nowszych, na ekranie w sekcji Baterii będziesz miał zawsze wyświetlony status SERWIS. Nie oznacza to, że bateria jest wadliwa lub zużyta. To wynik celowych działań Apple ograniczających możliwość wymiany ogniwa we własnym zakresie.

Oryginalna bateria w tym wypadku nie rozwiąże problemu

Jeżeli śledzicie nasze usługi serwisowe, to zapewne wiecie, że jako nieliczny serwis pogwarancyjny mamy dostęp do oryginalnych baterii Apple, które instalujemy naszym klientom w ramach odpłatnej usługi pogwarancyjnej. W tym posiadamy również baterie do iPhone’a X. Tego modelu jak i starszych problem nie dotyczy, dlatego też po wymianie baterii na oryginalną u nas, funkcja kondycji będzie pracowała prawidłowo.

Natomiast wymiana baterii w iPhonie XS i nowszych, nawet jeżeli będzie to bateria oryginalna pozyskana z dystrybucji Apple czy chociażby wyjęta z innego telefonu i przełożona do drugiego, to funkcja Kondycja baterii nie wskaże nam procentowego zużycia w Maksymalna pojemność, a jedynie myślnik. Poza tym telefon będzie informował nas o tym, że bateria jest w trybie SERWIS, pomimo że jest nowa i sprawna, a nawet oryginalna.

Wymiana baterii w iPhone XS i nowszym dezaktywuje nam funkcję Kondycja Baterii. W sekcji Maksymalna pojemność nie zobaczymy procentowego zużycia.

Co więcej, po uruchomieniu telefonu na nowej baterii, na ekranie powiadomień pojawi nam się dymek z informacją o ważnej wiadomości o baterii. Informacja ta będzie wyświetlana po uruchomieniu telefonu przez kolejne 4 dni od wymiany ogniwa tylko po uruchomieniu, później przestanie być wyświetlana. Poniżej wideo, jak to wygląda w praktyce.

Wspomniana „ważna wiadomość o baterii” będzie nas informowała o braku możliwości zweryfikowania oryginalności zainstalowanej baterii.

Po wymianie baterii telefonu, urządzenie poinformuje nas o braku możliwości zweryfikowania oryginalności baterii. Nie ma znaczenia czy zainstalowana zostanie oryginalna bateria czy też nie.

Winny jest temu układ zabezpieczający bq27546-G1 Single-Cell Li-ion Battery Fuel Gauage 

Układ zabezpieczający został zaprojektowany przez Texas Instruments. Jego oznaczenie to bq27546-G1. Każdy układ posiada własny, zaszyfrowany 128 bitowy klucz uwierzytelniający. Dodatkowo układ po ustanowieniu klucza jest blokowany i nie ma możliwości jego odczytu. Texas Instruments udziela wyłącznie swoim partnerom biznesowym dostęp do oprogramowania umożlwiającego uwierzytelnienie układu SH-1/HMAC stosując 160 bitowy komunikat wyzwania SHA-1. Klucz przechowywany jest w bardzo bezpiecznej pamięci układu, bez możliwości jego zmiany i odczytu, bez posiadania pierwotnego klucza. Obecnie tylko serwis producenta ma możliwości uwierzytelniania układów znajdujących się w baterii, co pozwala na przywrócenie funkcji Kondycja baterii po wymianie ogniwa na nowe.

Na obecną chwilę, nie ma jeszcze urządzenia pozwalającego na uwierzytelnienia baterii poza producentem. Wiadomo jednak, że trwają nad nim prace i w przyszłości, podobnie jak w przypadku programatorów do oryginalnych wyświetlaczy Apple, możliwość zaprogramowania baterii pewnie będzie dostępna.

Czy to jakiś problem? Oczywiście, że nie. 

W moim odczuciu, Apple pod płaszczykiem dbania o jakość i bezpieczeństwo, tak naprawdę podjęło decyzję czysto biznesową, mającą na celu ograniczyć możliwości samodzielnej wymiany baterii czy też miejsca, w którym taka usługa ma zostać zrealizowana. Gdyby rzeczywiście chodziło o to, aby zabezpieczyć Klientów przed niskiej jakości zamiennikami, po wymianie baterii na oryginalną funkcjonalność telefonu byłaby zapewniona. A tak, tylko po wymianie baterii u producenta możemy liczyć na funkcję Kondycja baterii. To uzależnia osoby chcące wymienić baterię i nie stracić funkcji Kondycji wyłącznie do korzystania z wysokopłatnych usług producenta.

Zapewne Apple z chęcią ograniczyłoby jeszcze bardziej możliwości naprawy urządzeń całkowicie psując telefon po wymianie części poza serwisem producenta, co zresztą próbowało już uczynić w 2016 roku, kiedy to ubijało aktualizacją każdego iPhone’a, którym wymieniony został przycisk HOME.

Całe szczęście producent ten pod naciskami wycofał się z tej decyzji rakiem i kolejną aktualizacją przywrócił do działania zepsute iPhone’y. Przy tym prawodawstwo Unii Europejskiej narzuca producentom udostępnienie możliwości samodzielnej naprawy, w tym wymiany baterii, dlatego Apple w tym wypadku nie mogło sobie pozwolić na całkowite uniemożliwienie jej wymiany. Mogło natomiast utrudnić im życie i to zrobiło.

Czy wymiana baterii poza serwisem producenta, a więc zgoda na to, że funkcji kondycja baterii przestanie być dostępna to jakiś problem w użytkowaniu? Oczywiście, że nie. Jakoś przez 10 lat, aż do iOS 11.2 funkcja kondycji baterii nie była dostępna w iPhone’ach i jakość żyliśmy. Co więcej wiele osób było spokojniejsza, bo nie musiała każdego dnia sprawdzać czy czasem nie uciekł jej kolejny procent z ogniwa, co teraz wielu robi ;-). Oczywiście żart.

Generalnie poza brakiem podejrzenia procentowego zużycia ogniwa, nie tracimy nic. Dalej możemy zweryfikować ilość cykli ładowania czy pojemność, a co za tym idzie sprawdzić stan zużycia ogniwa. O tym jak to zrobić przeczytacie w naszym archiwalnym artykule.

Jak sprawdzić kondycję baterii w iPhone po wymianie bez funkcji Kondycja baterii?

Jeżeli posiadasz iPhone’a XS, XR, XS Max, SE2020 lub nowszy, w którym wymieniałeś baterię na własną rękę, kondycję baterii sprawdzisz po podłączeniu telefonu do komputera. Opis krok po kroku jak to zrobić znajdziesz pod poniższym linkiem.

Jak sprawdzić ilość cykli i stan baterii w iPhone na Windows bez Jailbreak?

Aktualizacja: 22.08.2020

Aktualnie pojawiło się rozwiązanie problemu z przywróceniem funkcji Kondycja baterii w problematycznych modelach. Niestety, ale nie ma jeszcze dostępnego urządzenia programującego udostępnionego poza serwis producenta. Można jednak w łatwy sposób przełożyć układ weryfikujący do nowego ogniwa. Więcej w naszym wpisie

Jak rozwiązać problem komunikatu „Ważna wiadomość o baterii. Nie można zweryfikować, czy ten iPhone ma oryginalną baterię Apple” po wymianie baterii w iPhone XS, XS Max, Xr, 11 Pro, 11, 11 Pro Max, SE 2020?

Aktualnie oferujemy wymianę baterii w iPhone XS oraz XR z zachowaniem funkcji kondycji baterii oraz bez pojawiania się komunikatu. Już wkrótce będzie także możliwość uruchomienia tej funkcji w iPhone 11 oraz 12. Serdecznie zapraszamy. Wymianę baterii w iPhone XS i XR bez wyświetlania komunikatu i zachowaniem kondycji baterii 100% wykonasz w serwisie AppleMobile.

Aktualizacja: 15.12.2021

Producent zmienił podejście do prawa do naprawy swoich urządzeń. W konsekwencji w systemie iOS 15.2 zmieniła się informacja o zainstalowanych częściach. Więcej na ten temat w poniższym wpisie.

iOS 15.2 wcale nie wykrywa oryginalnych części!

Wymiana baterii w iPhone XS, XS Max, 11 Pro, 11 Pro Max, SE 2020, 11 jest problematyczna. Instalując nową baterię, wciąż będziesz miał status SERWIS i nie sprawdzisz jej kondycji.

5/5 - (8 votes)
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *