Dlaczego iPhone szybko się rozładowuje? Sprawdź przyczyny i rozwiązania
Dlaczego iPhone szybko rozładowuje baterię? Co zrobić aby bateria iPhone działała dłużej? Kiedy zwracamy uwagę, że iPhone pracuje krócej niż oczekujemy na pełnym naładowaniu, najczęściej wydaje nam się, że problemem jest zużyta bateria. To słuszne, choć nie zawsze wymiana zużytej baterii pozwoli wydłużyć czas pracy telefonu. Dosyć często telefony Apple rozładowują baterię z zupełnie innych powodów, takich jak aplikacje działające w tle lub wysokie jasność ekranu, co może przyczyniać się do szybszego rozładowania baterii, o których dowiesz się z tego artykułu.
Każdego roku Apple chwali się podczas premiery swoich telefonów, że udaje im się wydłużyć wydajność baterii iPhone’a względem poprzedniego modelu o godzinę, dwie czy trzy, mimo niezmienionego rozmiaru. Choć ten ciągły postęp brzmi imponująco, to w rzeczywistości okazuje się, że gdy iPhone potrafi pracować bez szukania gniazdka w sieci choć ten jeden dzień roboczy, to znaczy, że wszystko jest w porządku.
Jednak czym innym jest szybkieg wyładowywanie baterii podyktowane ograniczeniami technologicznymi, a czym innym wyładowywanie nagłe, skokowe i sprawiające, że czas pracy jest daleki od tego, z jakim inni użytkownicy tego modelu mają do czynienia.
Z tego artykułu dowiesz się:
- Jak sprawdzić stan zużycia baterii
- Jak sprawdzić co zużywa baterię najbardziej, gdy zużycie baterii jest niewielkie
- Jak sprawdzić czy nadmierne wyładowywanie baterii jest spowodowane błędem oprogramowania oraz czy to ono obciąża baterię
- Dlaczego bateria w iPhone szybko się rozładowuje
- Jak odnaleźć przyczynę szybkiego wyładowywania baterii
- Jak wydłużyć czas pracy baterii iPhone’a
- Kiedy to wymiana baterii iphone gdy szybko się rozładowuje będzie jedynym rozwiązaniem
Dlaczego bateria w iPhone szybko się rozładowuje? Znajdź przyczynę
Przede wszystkim należy odszukać przyczynę krótkiej pracy na baterii. Ta najczęściej leży po stronie zużytej baterii. To czy bateria w Twoim iPhonie wymaga wymiany, można bardzo łatwo zweryfikować. Wystarczy przejść w telefonie do Ustawienia > Bateria > Kondycja baterii.
Jednym z czynników wpływających na zużycie energii jest jasność ekranu, która powinna być dostosowana do warunków oświetleniowych. Przełącznik jasność automatyczna znajdziemy w ustawieniach telefonu oraz w Centrum sterowania. Najwygodniej ustawić automatyczną jasność ekranu, ale jeżeli chcemy zaoszczędzić baterię, warto rozważyć ręczne wysterowanie ekranu na ciemniejszy, aby zużywał mniej prądu, szczególnie gdy nie potrzebujemy nic szczególnego na nim czytać. Niskie zużycie energii to dłuższy czas pracy na baterii – prosta zależność.
Nowa, zdrowa bateria wskazuje kondycję 100 procent. Natomiast zużyta bateria, która nie zapewni zasilania na cały dzień roboczy najpewniej będzie wskazywała kondycję poniżej wartości 84 procent.
Jeżeli Twój telefon zgłasza Ci, że jego bateria wymaga wymiany, bo jej kondycja jest poniżej wartości 84%, lub co gorsza, wskazuje status SERWIS, oznacza to, że baterię musisz wymienić. W wymianie baterii pomoże serwis APPLEMOBILE.
iPhone szybko się rozładowuje? Wymień baterię
Baterię wymienisz ekspresowo w serwisie APPLEMOBILE.PL w Szczecinie na Wojska Polskiego 50, bez utraty funkcjonalności, bez komunikatów o nieautoryzowanej naprawie i zachowaniem funkcji Kondycja baterii ze wskazaniem 100%. To wszystko od ręki i bez kasowania danych.
Każda bateria ma ograniczoną liczbę cykli ładowania, co oznacza, że z czasem jej pojemność maleje.
APPLEMOBILE.PL
Wojska Polskiego 50
(wejście od strony Jagiellońskiej 84)
☎️ 500 132 200
☎️ 889 277 288
Akumulator ma dobrą kondycję, ale dlaczego bateria w iPhone szybko się rozładowuje?
Jeżeli kondycja baterii jest powyżej 90% lub nawet nowa ale nadal iPhone krótko trzyma na baterii, wtedy warto sprawdzić jakie aplikacje zużywają w telefonie najwięcej energii. W tym wypadku przechodzimy do Ustawienia > Bateria i zjeżdżamy na dół sprawdzić wskazania procentowego zużycia energii przez aplikacje.
Jak sprawdzić, które aplikacje zużywają najwięcej energii?
W moim wypadku wskazania są zrównoważone. Po kilka procent na codziennie używane aplikacje, w tym 21% na Facebooka, którego używam najwięcej. Zero dziwnych odstępstw. Natomiast przy nieprawidłowo działających aplikacjach, mogą pojawić się anomalie. Swego czasu WhatsApp mimo nieużywania powodował ciągłą pracę w tle, powodując wyładowywanie baterii w kilka godzin. Podobny problem powoduje Yanosik, gdy ktoś używa CarPlay i nie skorzysta z funkcji wyłączania aplikacji po odłączeniu od samochodu.
Gdy zauważymy, że jakaś aplikacja zużywa kilkadziesiąt procent energii, a tym bardziej, gdy jest to aplikacja uruchamiana sporadycznie, może się okazać, że to ona powoduje problem. Wtedy warto tą aplikacje usunąć i potestować działanie baterii bez niej. Być może, kolejna jej aktualizacja rozwiąże jej problem i będziesz mógł ją przywrócić.
Odświeżanie aplikacji w tle bardzo mocno wpływa na zużycie baterii. Jeżeli nie chcemy, aby np. dziś, gdy potrzebujemy być pod telefonem aplikacje w tle się odświeżały, wystarczy uruchomić trybu niskiego zużycia energii. Żywotność baterii w tym trybie będzie większa, bo iPhone nie będzie sprawdzał automatycznie maili, realizował usługi lokalizacji, odbierał powiadomień z przypadkowych aplikacji itd. Każde pobranie wiadomości będzie musiał się odbywać ręcznie i oczywiście spowoduje zwiększenie zużycie energii.
Bateria w kondycji baterii ma dobrą kondycję, w sekcji Bateria nie widać anomalii w pracy aplikacji, a iPhone nadal szybko się wyładowuje. Co wtedy zrobić? Włącz tryb niskiego zużycia energii.
W takim wypadku należy wyeliminować tak zwane błędy logiczne oprogramowania. Bardzo często aktualizowany iPhone, mimo posiadania najnowszej wersji iOS, posiada w swoich zasobach nieprawidłowo działające wątki systemowe, które powodują nadmierne obciążenie procesora, przez co telefon szybciej się rozładowuje.
By wyeliminować tą przyczynę, konieczne jest wykonanie kopii zapasowej naszego telefonu, a następnie zainstalowanie w trybie serwisowym DFU oprogramowania na czysto, a następnie aktywowanie telefon i dokonanie testu spoczynkowego i test baterii.
TIP: Warto również rozważyć wyłączenie odświeżania aplikacji w tle, aby zaoszczędzić energię. Niepotrzebne aplikacje działające potrafią zjadać procenty zużycia w oczach, choć tak na prawdę nie potrzebujemy z nich teraz korzystać.
Polega on na naładowaniu telefonu do 100 procent, a następnie odłożeniu go na kilka godzin. Jeżeli po tym czasie bateria trzyma poprawnie, stan baterii zmienił się nieznacznie lub wcale, można liczyć na to, że problem był wyłącznie programowy, a samo urządzenie jest w pełni sprawne. Można wtedy przywrócić kopię i przetestować z nią.
Jednak niestety, ale dość często dochodzi do przywrócenia błędu oprogramowania wraz z przywróceniem kopii zapasowej do urządzenia. W takim wypadku konieczne jest ponowne skonfigurowanie telefonu i przywrócenie plików ręcznie i z pomocą chmury.
Co ma wpływ na szybkie wyładowywanie baterii iPhone’a i jak wydłużyć czas pracy baterii?
- Słaby zasięg sieci komórkowej
- Przebywanie z telefonem w niskich temperaturach
- Doprowadzanie urządzenia do skrajnych temperatur przez granie w wymagające gry czy ładowanie indukcyjne
- Wysoka jasność ekranu w trybie ręcznym bez automatycznego dopasowania
- Korzystanie z usług lokalizacji, nawigacji, aplikacji randkowych i monitorujących naszą pozycję
- Korzystanie z wymagających funkcji – internet komórkowy, kamera, nawigacja
- Problemy z siecią komórkową, kiepskim zasięgiem i próbą pobierania danych przy słabym zasięgu
- Oglądanie wideo – YouTube, TikTok, Instagram, Facebook itp.
- Zbyt wysoka temperatura (nagrzanie od słońca itd)
Co jeżeli powyższe próby diagnozowanie szybkiego wyładowywania baterii zawiodły, a telefon wciąż szybko się wyładowuje?
To może być zwarcie w telefonie!
W takim wypadku mogło dojść do ingerencji cieczy, czyli do zalania iPhone przez co telefonu działa na zwarciu, bądź do awarii któregoś z komponentów na płycie, głównej, w wyniku czego powoduje on nadmierne pobieranie energii i wyładowywanie baterii. Tu należy mieć na uwadze, że nawet najdrobniejsza ilość cieczy wewnątrz telefonu powoduje zwarcia.
Warto również monitorować wydajność baterii, aby zidentyfikować potencjalne problemy.
iPhone, choć jest telefonem od wielu generacji reklamowanym jako wodoszczelny, niestety ale ulega zalaniu, a w jego konsekwencji, zniszczeniu. Takie są fakty. Producent w przypadku dostania się cieczy do iPhone, nie bierze za to żadnej odpowiedzialności, a nasze doświadczenie pokazuje, że żaden model telefonu nie stał się odporny na wodę i każdy prędzej czy później po kontakcie z cieczą w końcu trafia do nas na warsztat.
Co robić, gdy telefon wpadnie do wody? Naprawa iPhone po zalaniu
Dlatego jeżeli Twój iPhone miał kontakt z cieczą, a teraz szybko się rozładowuje lub co gorsza czuć, że generuje dużo ciepła, koniecznie skorzystaj z naprawy iphone po zalaniu. W innym wypadku jego naprawa może się okazać nie tyle kosztowna, co po prostu niemożliwa. Działając szybko, masz dużą szansę na szybką i tanią naprawę zalanego telefonu.
Jeżeli jednak nie było kontaktu z cieczą, należy zdiagnozować telefon pod kątem zwarcia komponentów na płycie głównej.
@applemobile.pliPhone przestał działać i nie jest to wina baterii? Najpewniej doszło do awari płyty głównej. Usterkę na płycie naprawisz w naszym serwisie.♬ After Dark – Mr.Kitty
Taka diagnoza pozwala najpierw za pomocą dedykowanego testera i zasilacza stabilizowanego z funkcją zabezpieczenia przeciwzwarciowego dokonać pomiaru poboru prądu przez urządzenie, a w przypadku nieprawidłowości, przy pomocy technik inspekcyjnych, odszukać uszkodzony komponent pobierający nadmiar energii, a następnie wymienić go na nowy, co eliminuje usterkę.
Podczas jednej z naszych ostatnich realizacji Klientka przyjechała do nas z problemem, w którym jej iPhone 11 pomimo wymiany baterii na nową, wciąż bardzo szybko się wyładowywał. Przeprowadzone opisane powyżej przez nas kroki ujawniły wyładowywanie 20 procent baterii w teście spoczynku na wyczyszczonym systemie bez karty SIM już po 3 godzinach. Brak oznak ingerencji cieczy wewnątrz, skłoniło technika do dokonania inspekcji prądowej, która ujawniła zwarcie, w wyniku którego bateria w telefonie była drenowana w trybie ciągłym na poziomie 143mA, także, gdy telefon był wyłączony.
Takie zwarcie w głównej linii zasilania VDD_MAIN ma to do siebie, że powoduje nie tylko szybkiego wyładowywanie, co może być uciążliwe podczas użytkowania telefonu, ale przede wszystkim jest wyniszczające dla nowo zainstalowanego akumulatora, który po dłuższym czasie mógłby po prostu przestać działać z racji wyeksploatowania i nadmiernego wyładowywania. Co gorsze, zainstalowanie nowej baterii i używanie jej w telefonie na zwarciu bardzo szybko zmniejsza żywotność baterii niszcząc jej. Jeżeli szybko nie zareagujemy, konieczna będzie ponowna wymiana baterii iPhone na nową.
Niestety w przypadku iPhone’a 11, ale także wszystkich nowszych telefonów Apple, konstrukcja płyty głównej jest „kanapkowa”. Oznacza to, że elementy elektroniczne są lutowane nie tylko od zewnętrznej strony widocznej po otwarciu obudowy, ale także po obu stronach wewnętrznych w płycie głównej.
@applemobile.pl Jeżeli Twój iPhone uległ awarii płyty głównej, to wcale nie oznacza, że już nic się nie da z nim zrobić. Zapraszamy do APPLEMOBILE.PL w #szczecinie do #serwisiphone #serwisapple #beztajemnic #autoryzowany #myapple ♬ Run Away – Ian Storm & Ron van den Beuken & Menno
Gdy do tego dodamy nawet 8 warstw laminatu w każdym elemencie płyty głównej, dopiero można zdać sobie sprawę jak skomplikowanym urządzeniem jest nasz telefon.
Telefon, który nadmiernie się wyładowuje bez powodu możesz naprawić w serwisie Apple w Szczecinie na Wojska Polskiego 50. Realizujemy także szybkie naprawy wysyłkowe iPhone na terenie całego kraju za pomocą naszego panelu wysyłkowego.
Awaria elementów na płycie głównej wyładowuje i niszczy baterie iPhone
Oznacza to nic innego jak fakt, że awaria elektroniki na płycie głównej powoduje szybkie wyładowywanie baterii. To bardzo ważne, aby technik diagnozujący telefon postawił prawidłową diagnozę. Pozwoli ci to oszczędzić nie tylko czas, ale również pieniądze.
Źle postawiona diagnoza, jak choćby niepotrzebna wymiana baterii, zamiast naprawy płyty nie tylko sprawi, że poniesiesz niepotrzebny jej koszt, ale przede wszystkim zwarcie na płycie sprawi, że nowe ogniwo również może ulec zniszczeniu.
Prawidłowe rozpoznanie i naprawa sprawi, że Twój telefon odzyska dawny czas pracy i będzie najpewniej działał kolejne wiele lat.