Jak rozwiązać problem komunikatu „Ważna wiadomość o baterii. Nie można zweryfikować, czy ten iPhone ma oryginalną baterię Apple” po wymianie baterii w iPhone XS, XS Max, Xr, 11 Pro, 11, 11 Pro Max, SE 2020?

Jak rozwiązać problem komunikatu „Ważna wiadomość o baterii. Nie można zweryfikować, czy ten iPhone ma oryginalną baterię Apple” po wymianie baterii w iPhone XS, XS Max, Xr, 11 Pro, 11, 11 Pro Max, SE 2020?

Jak rozwiązać problem komunikatu „Ważna wiadomość o baterii. Nie można zweryfikować, czy ten iPhone ma oryginalną baterię Apple” po wymianie baterii w iPhone XS, XS Max, Xr, 11 Pro, 11, 11 Pro Max, SE 2020?

0

Zobaczyliście komunikat – Ważna wiadomość o baterii Nie można zweryfikować, czy ten iPhone ma oryginalną baterię Apple. Informacje o stanie baterii są niedostępne. Jeżeli odwiedzacie nas regularnie, zapewne czytaliście nasz wpis o tym, że Wymiana baterii w iPhone XS, XS Max, 11 Pro, 11 Pro Max, SE 2020, 11 jest problematyczna. Nasz serwis APPLEMOBILE.PL oferuje wymianę baterii w iPhone tych generacji, jednak nowe zabezpieczenie Apple sprawia, że mimo iż nawet zainstalujemy oryginalną baterię, to bez wpisania jej SN do systemu APPLE, nie będzie ona poprawnie wskazywała kondycji baterii. Okazuje się, że w łatwy sposób może rozwiązać ten problem i cieszyć się kondycją baterii w nowych modelach iPhone’a po wymianie baterii poza serwisem producenta.

Przypomnijmy, że problem pojawia się w przypadku nowszych modeli iPhone’a, a konkretnie od modelu XS.

W którym modelu iPhone po wymianie baterii nie działą funkcja kondycji baterii

Jeżeli zdecydujemy się na wymianę baterii na własną rękę w iPhonie XS, Xr, 11 Pro czy SE 2020, będzie nas czekać niemiła niespodzianka – telefon pomimo nowej baterii, będzie wciąż wskazywał status kondycji baterii jako SERWIS. Ponadto w sekcji kondycja baterii nie będzie dostępna informacja o jej procentowym zużyciu.

Wymiana baterii w iPhone XS Max
Mimo zainstalowania oryginalnej baterii w iPhonie XS i modelach nowszych, na ekranie w sekcji Baterii będziesz miał zawsze wyświetlony status SERWIS. Nie oznacza to, że bateria jest wadliwa lub zużyta. To wynik celowych działań Apple ograniczających możliwość wymiany ogniwa we własnym zakresie.

Oryginalna bateria w tym wypadku nie rozwiąże problemu

Jeżeli śledzicie nasze usługi serwisowe, to zapewne wiecie, że jako nieliczny serwis pogwarancyjny mamy dostęp do oryginalnych baterii Apple, które instalujemy naszym klientom w ramach odpłatnej usługi pogwarancyjnej. W tym posiadamy również baterie do iPhone’a X. Tego modelu jak i starszych problem nie dotyczy, dlatego też po wymianie baterii na oryginalną u nas, funkcja kondycji będzie pracowała prawidłowo.

Natomiast wymiana baterii w iPhonie XS i nowszych, nawet jeżeli będzie to bateria oryginalna pozyskana z dystrybucji Apple czy chociażby wyjęta z innego telefonu i przełożona do drugiego, to funkcja Kondycja baterii nie wskaże nam procentowego zużycia w Maksymalna pojemność, a jedynie myślnik. Poza tym telefon będzie informował nas o tym, że bateria jest w trybie SERWIS, pomimo że jest nowa i sprawna, a nawet oryginalna.

Wymiana baterii w iPhone XS i nowszym dezaktywuje nam funkcję Kondycja Baterii. W sekcji Maksymalna pojemność nie zobaczymy procentowego zużycia.

Co więcej, po uruchomieniu telefonu na nowej baterii, na ekranie powiadomień pojawi nam się dymek z informacją o ważnej wiadomości o baterii. Informacja ta będzie wyświetlana po uruchomieniu telefonu przez kolejne 4 dni od wymiany ogniwa tylko po uruchomieniu, później przestanie być wyświetlana. Poniżej wideo, jak to wygląda w praktyce.

Wspomniana „ważna wiadomość o baterii” będzie nas informowała o braku możliwości zweryfikowania oryginalności zainstalowanej baterii, a nie o tym czy bateria rzeczywiście jest oryginalna czy też nie.

Po wymianie baterii telefonu, urządzenie poinformuje nas o braku możliwości zweryfikowania oryginalności baterii. Nie ma znaczenia czy zainstalowana zostanie oryginalna bateria czy też nie.

Od iOS 15.2 Apple zmienia podejście do napraw wykonanych poza serwisem producenta.

W ogniu krytyki Apple zmieniło swoje podejście do prawa do naprawy, po tym jak wprowadzony do sprzedaży iPhone 13 otrzymał zabezpieczenie przed samodzielną wymianą ekranu, po której przestawało działać Face ID. Apple się z tego wycofało i wraz z pojawieniem się iOS 15.2, wymiana ekranu przestała dezaktywować Face ID. Można więc bezpiecznie ekran wymienić i nie tracić funkcji Face ID.

Co więcej, Apple wprowadza program wsparcia dla samodzielnych napraw, który najpierw będzie dostępny na terenie USA, ale wkrótce będzie rozszerzany. Zmiany dotknęły także baterii i sposobu informowania komunikatami o ingerencji w urządzenie. Od iOS 15.2 telefon będzie wskazywał, że wymieniona część jest Nieznana i „być może” nie jest oryginalna.

Więcej na ten temat w artykule poniżej.

iOS 15.2 wcale nie wykrywa oryginalnych części!

Nie zmieniło się jednak to, że po wymianie baterii we wspomnianych modeli tracimy funkcję kondycji. W serwisie AppleMobile wciąż pracujemy an tym, aby problem rozwiązać. Na koncu tego wpisu znajdziecie informację do jakich modeli mamy już rozwiązanie przywracające kondycję.

Winny jest temu układ zabezpieczający bq27546-G1 Single-Cell Li-ion Battery Fuel Gauage 

Układ zabezpieczający został zaprojektowany przez Texas Instruments. Jego oznaczenie to bq27546-G1. Każdy układ posiada własny, zaszyfrowany 128 bitowy klucz uwierzytelniający. Dodatkowo układ po ustanowieniu klucza jest blokowany i nie ma możliwości jego odczytu. Texas Instruments udziela wyłącznie swoim partnerom biznesowym dostęp do oprogramowania umożlwiającego uwierzytelnienie układu SH-1/HMAC stosując 160 bitowy komunikat wyzwania SHA-1. Klucz przechowywany jest w bardzo bezpiecznej pamięci układu, bez możliwości jego zmiany i odczytu, bez posiadania pierwotnego klucza. Obecnie tylko serwis producenta ma możliwości uwierzytelniania układów znajdujących się w baterii, co pozwala na przywrócenie funkcji Kondycja baterii po wymianie ogniwa na nowe.

Na obecną chwilę, nie ma jeszcze urządzenia pozwalającego na uwierzytelnienia baterii poza producentem. Wiadomo jednak, że trwają nad nim prace i w przyszłości, podobnie jak w przypadku programatorów do oryginalnych wyświetlaczy Apple, możliwość zaprogramowania baterii pewnie będzie dostępna.

Czy to jakiś problem? Oczywiście, że nie. 

Kondycję baterii można sprawdzić na wiele sposobów, także w urządzeniach, które nie posiadają baterii zainstalowanej w serwisie producenta, a w innym serwisie czy też na własną rękę. Bardzo ciekawym i praktycznym narządziem jest program 3uTools (dostępny dla Windows).
Po podłączeniu telefonu na głównym ekranie odszukujemy sekcję Battery Life i obok będzie procentowa kondycja baterii. W przypadku mojego iPhone 11 Pro jest to 96%. Możemy też kliknąć Details i uzyskać informacje bardziej szczegółowe.

Ilość cykli, dokładna pojemność, a nawet temperaturę z czujnika. Jak widać, wbudowana funkcja Kondycja baterii przez Apple, bez której przez lata nie było i nikt z tego powodu nie płakał, jest wyłącznie zagraniem zwalczającym konkurencyjne serwisy w dość agresywny sposób, bo kondycją można w łatwy sposób sprawdzić.

Jeżeli to komuś nie wystarcza, można rozwiązać problem braku kondycji w telefonie XS i nowszych z wymienioną baterią.

Jak pokazał serwis BIZBEE, wspomniany układ zabezpieczający przed wymianą baterii poza serwisem producenta bq27546-G1 Single-Cell Li-ion Battery Fuel Gauage znajduje się na płytce z taśmą komunikująca baterię z urządzeniem. Przełożenie tej płytki z baterii fabrycznej do nowej nie stanowi większego problemu. Zresztą sami zobaczcie jak to dokładnie wygląda na poniższym filmie.

Przełożenie elektroniki z układem zabezpieczającym to kilkadzisiąt dodatkowych minut pracy dla technika.

Wymiana baterii w iPHone XS Xr 11 z zachowaniem funkcji kondycja baterii

Wymiana baterii w iPhone XS / Xr / 11 / 11 Pro bez komunikatu i z prawidłowo działająca kondycją w Serwisie AppleMobile.pl

Aktualnie oferujemy usługę wymiany baterii w modelach XS / Xr / 11 / 11 Pro bez komunikatu o Nieznanej części oraz z poprawnie wskazującą kondycją baterii jak również z poprawnie działającą kondycją baterii.

Zainteresowanych zachęcamy do skorzystania z usługi w APPLEMOBILE.PL

Jak rozwiązać problem komunikatu „Ważna wiadomość o baterii. Nie można zweryfikować, czy ten iPhone ma oryginalną baterię Apple” po wymianie baterii w iPhone XS, XS Max, Xr, 11 Pro, 11, 11 Pro Max, SE 2020?

3.9/5 - (19 votes)
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *