Home Artykuły Jak sprawdzić ilość cykli i stan baterii w iPhone na Windows bez Jailbreak?
Jak sprawdzić ilość cykli i stan baterii w iPhone na Windows bez Jailbreak?

Jak sprawdzić ilość cykli i stan baterii w iPhone na Windows bez Jailbreak?

0

W dzisiejszym poradniku podpowiem Wam jak sprawdzić w systemie Windows ilość cykli ładowania baterii jaką przyjął nasz iPhone, oraz kilka innych ciekawych informacji o naszym smartfonie, dodam że bez koniecznościwykonywania Jailbreak, czyli łamania zabezpieczeń w naszym sprzęcie. Całkiem legalnie i bez utraty gwarancji.

Z pomocą przyjdzie nam sprytny program 3uTools, za pomocą tego bezpłatnego programu, który pobierzecie ze strony producenta: http://url.3u.com/zmAJjyaa lub http://www.3u.com/. Po zainstalowaniu oprogramowania wystarczy podłączyć telefon przewodem do komputera (Uwaga! Wymagany wcześniej zainstalowany program firmy iTunes). Na ekranie wyświetli nam się prośba o zaufanie aplikacji na ekranie telefonu.

W tym celu odblokowujemy iPhone’a i dotykamy przycisku Zaufaj (Trust). Rozpocznie się nawiązanie połączenia. To co mi się bardzo spodobało, to dbanie o bezpieczeństwo urządzenia w formie wskazówki o tym, aby podłączając kabel do telefonu i komputera zwrócić uwagę na to, aby nie było uszkodzony. Takie coś powinno się pojawić w iTunes! Większość uszkodzeń układów zasilania U2 w iPhone’ach jest spowodowana nieodpowiednim lub wadliwym przewodem Lightening.

Po pobraniu i zainstalowaniu pojawi się Wam sporo informacji dotyczących Waszego iPhone.

Nas na dziś najbardziej interesuje ilość cykli ładowania naszego iSprzętu, czyli parametr Charge Times bo warto tu dodać że sprawdzimy w tym programiku również inne nasze iSprzęty, jak wiemy Apple zablokowało aplikacjom na iOS dostęp do wielu danych w naszym iSprzęcie, takich jak ilość cykli, prąd ładowania, czy też rozładowania – chwilowego – naszego akumulatorka.

Wiemy jak ważne jest utrzymanie sprawności naszego akumulatora, więc dla wielu ta informacja może być niezwykle przydatna, gdyż w niej możemy upatrywać krótszego działania naszego iSprzętu na jednym ładowaniu. By wyświetlić informacje o naszej baterii w polu Battery Life klikamy w Details. Wyświetli nam się okno informujące o stanie baterii – ilości cykli, aktualnej pojemności oraz pierwotnej.

Jak widać na powyższym zrzucie bateria podłączonego iPhone’a ma na koncie 531 cykli ładowania, a jej pojemność wynosi 1676mAh. Jej pierwotna pojemność to 1751 mAh. Co to oznacza w praktyce? Generalnie producent przewiduje, że bateria nie zmienia swoich właściwości przez pierwsze 300-400 cykli ładowania. Później jej wydajność może się zmniejszać, co też będzie się przekładać na mniejszą pojemność. W przypadku podłączonego telefonu mamy 531 cykli, co jest normalnym około 2 letnim zużyciem telefonu podłączanego codziennie do ładowania. Mimo dość sporej ilości cykli pojemność ogniwa zmniejsza się nieznacznie. Telefon nie sprawia problemów, nie wyłącza się na zimnie, ani nim spadnie do kilku procent rozładowania. Tak więc wszystko się zgadza.

 

Kiedy wiadomo, że bateria jest zużyta?

 

  • Jeżeli ilość cykli jest bliska 1000
  • Jeżeli pojemność aktualna jest mniejsza niż 3/5 pojemności pierwotnej ogniwa
  • Jeżeli pojawiają się skoki procentowego naładowania baterii, a nie jej płynne spadanie
  • Jeżeli telefon wyłącza się niespodziewanie
  • Jeżeli telefon wyłącza się mimo niepełnego rozładowania, na przykład przy 15-30 procentach naładowania

Apple wielokrotnie uruchamiało program wymiany baterii w swoich urządzeniach. Niestety niejednokrotnie w swojej historii zawodzili zewnętrzni producenci ogniwo, gdyż Apple nie produkuje baterii, tylko zamawia je u zewnętrznych dostawców. To jednak nie jest problem, gdyż w większości wypadków takie wadliwe ogniwa są szybko wykrywane i wymieniane w ramach programów serwisowych. Szerzej o tym jak zdiagnozować zużycie baterii oraz jej wady fabryczne pisaliśmy w naszym artykule

Wymiana baterii w iPhone – dlaczego i kiedy trzeba wymienić baterię w iPhone?

Parametry baterii są w porządku, a telefon i tak działa bardzo krótko – co robić?

Jak wiemy Apple liczy po swojemu ilość cykli ładowania i wygląda w skrócie to tak, że Apple uważa iż pełny cykl ładowania to nic innego jak zużycie pełnej pojemności akumulatora w pewnym czasie, oznacza to że możesz podłączyć swój iSprzęt do ładowania kilka, kilkanaście razy a Apple policzy jeden cykl ładowania, jeśli np będziesz rozładowywał od 100% do 90% i ponownie ładował do 100%. Niektórzy z moich znajomych tak mają, że w celu oszczędzania życia baterii ładują ją już od 80% do 100%, co według informacji na stronie Apple  powoduje iż, bateria ładuje się wolno, tzw prądem podtrzymującym i nie wpływa aż tak negatywnie na zużycie baterii, wynika to z faktu iż od 0% do 80% nasz smartfon ładuje się dużym prądem.

W ten sposób można nieco zadbać o nasze ogniwo. Generalnie baterie nie lubią rozładowywania do 0, niskich temperatur i upadków naszej komórki. Jeżeli parametry baterii są w porządku, a mimo to telefon potrafi wytrzymać na pełnym naładowaniu zaledwie kilka godzin, to najprawdopodobniej problem nie leży w baterii, a w układzie zasilania U2.

Uszkodzony układ zasilania U2 w iPhone? Napraw w Serwis iPhone AppleMobile.pl

Co zrobić jeżeli bateria w moim iPhonie jest zużyta i wymaga wymiany?

Serwis APPLEMOBILE.PL znajduje się na Wojska Polskiego 50 (wejście od strony Jagiellońskiej 84, w narożnej kamienicy przy skrzyżowaniu ulic) w Szczecinie, tuż przy nowej kawiarni Columbus Caffee, naprzeciwko delikatesów Społem.

APPLEMOBILE.PL

Wojska Polskiego 50 (wejście od Jagiellońskiej 84)

tel: 500 132 200

tel: 889 277 288

http://serwis.applemobile.pl

@ serwis(małpa)applemobile.pl

 

Czekamy na Państwa od poniedziałku do piątku w godzinach 9-19, z tym, że usługi serwisowe na poczekaniu są realizowane miedzy godziną 9, a 17.30. W sobotę czynny punkt przyjęć, gdzie obsługa wydaje oraz przyjmuje urządzenia z serwisu w godzinach 9-15.

Skąd pobrać program 3uTools?

Program 3uTools dostępny jest wyłącznie na komputery z Windows. Można go pobrać ze strony producenta TUTAJ. Jeżeli macie Maca i chcecie sprawdzić stan Waszej baterii to zachęcam do przeczytania tego artykułu, gdzie opisywaliśmy program iBackubot, który również pozwala na sprawdzenei stanu baterii.

Jak sprawdzić ilość cykli i stan baterii w iPhone na Windows bez Jailbreak?