Wszystko o Find My iPhone czyli jak sprawdzić iPhone i iPad przed zakupem z drugiej ręki oraz jak przygotować sprzęt Apple do sprzedaży

Wszystko o Find My iPhone czyli jak sprawdzić iPhone i iPad przed zakupem z drugiej ręki oraz jak przygotować sprzęt Apple do sprzedaży

1

Do napisania tego tekstu przymierzałem się od bardzo dawna. Patrząc na to ile osób każdego dnia dzwoni do mnie, do Serwisu iPhone AppleMobile.pl i piszę na Facebooku – ?czy można jakoś odblokować ?ajklołda?, bo kupiłem telefon na Tablicy, a z właścicielem nie ma kontaktu?, wiem że jest on potrzebny. Z tego artykułu dowiecie się czym właściwie jest zabezpieczenie Znajdź mój iPhone, w jaki sposób nas chroni, jak zwiększyć szanse na odzyskanie utraconego urządzenia, oraz jak prawidłowo przygotować je do sprzedania, by nowy właściciel nie miał problemu z jego używaniem. Nie zabraknie również informacji na temat tego, jakie obecnie mamy możliwości pozbycia się blokady FMI. 

Zanim przejdę do sedna, trochę podstawowej teorii. Blokada iCloud ?ajklołd?, jak najczęściej jest nazywana podczas kontaktu ze zgłaszającymi się do mnie osobami, tak naprawdę powinna być nazywana usługą Znajdź mój iPhone (Find my iPhone/iPod/iPad/Mac, a w krótce także Apple Watch). W skrócie FMI. Usługa FMI jest zaledwie jedną z funkcji chmury iCloud. Samo iCloud to usługa sieciowa pozwalająca między innymi na synchronizację danych między urządzeniami do niej podłączonymi, w tym plików haseł itd. Do korzystania z iCloud, a więc również funkcji Find my iPhone potrzebny jest identyfikator oraz hasło, tak zwane Apple ID.

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 17

Apple ID to indywidualny identyfikator każdego użytkownika. Jest on tak samo indywidualny jak nasz numer telefonu czy adres poczty elektronicznej. Ma również takie same możliwości. Na Apple ID naszych znajomych możemy dzwonić za pomocą usługi FaceTime, pisać wiadomości tekstowe i multimedialne dzięki iMessage czy wysyłać na niego maile. Dzięki Apple ID możemy również płacić za usługi Apple – w tym za oprogramowanie, a także w niektórych krajach także za kawę czy zakupy za sprawą usługi Apple Pay. Mam nadzieję, że jasnym jest jak ważny i indywidualny jest to identyfikator, a przez to jak bardzo należy chronić dostępu do niego przed osobami niepowołanymi. Udostępniając hasło, oddajemy tak naprawdę dostęp do naszej poczty, wiadomości, kontaktów, możliwości płacenia za oprogramowanie i w sklepie itd.

Co daje funkcja Find my iPhone?

Apple do uruchomienia każdego urządzenia, które kupimy tej firmy, wymaga od nas przeprowadzenia aktywacji. Aktywacja odbywa się on-line. Od dnia pierwszej aktywacji rozpoczyna się odliczanie czasu trwania gwarancji producenta. Podczas aktywacji sprawdzana jest również blokada SIMLOCK – stąd jeżeli chcemy ją zdjąć, musimy podać numer IMEI i blokadę zdjąć na serwerze, nie w samym urządzeniu. Sprawdzany jest również status blokady FMI (Find my iPhone). Jeżeli urządzenie jest przypisane do jakiegoś Apple ID, na przykład poprzedniego właściciela, telefon się nie uruchomi. Będzie potrzebne podanie Apple ID oraz hasła przez tego właściciela.

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 20

Funkcja Find my iPhone pozwala na odzyskanie utraconego urządzenia Apple. Kiedy pozostawimy gdzieś telefon, wystarczy że z innego urządzenia uruchomimy aplikację Znajdź mój iPhone lub wejdziemy na stronę iCloud.com i tam będziemy mogli na mapie wyświetlić jego aktualną pozycję. Jeżeli jesteśmy na miejscu, możemy także włączyć sygnał dźwiękowy, który ujawni miejsce, w którym sprzęt się zagubił.

Warunek: Urządzenie musi być uruchomione, musi być podłączone do internetu przez usługę operatora komórkowego lub do sieci WiFi. 

Jeżeli jednak urządzenie nie zostało utracone z naszej winy tylko nam skradzione, możemy uruchomić tryb urządzenia Utraconego. Tu mamy dwie możliwości – Zablokowany bez usunięcia danych oraz Utracony z wymazaniem danych.

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 21

W przypadku pierwszej możliwości wybieramy opcję Zablokuj. Pozwala ona ustawić kod zabezpieczający na urządzeniu tak, aby znalazca – niekoniecznie przecież złodziej, nie miał dostępu do naszych prywatnych informacji.

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 15

Dodatkowo możemy podać numer telefonu.

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 4

Dobra rada: Podając numer telefonu, podajcie pełny razem z kierunkowym kraju! Miałem niedawno sytuacje, w której klient bardzo chciał oddać urządzenie, które znalazł niestety osoba, która je zgubiła napisała komunikat w języku angielskim, podając numer krótki, bez prefixu i nie było wiadomo jak się z nią skontaktować.

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 5

Następnym krokiem jest wpisanie treści komunikatu, który będzie wyświetlany na głównym ekranu blokady, a także na ekranie aktywacyjnym, nawet jeżeli ktoś usunie oprogramowanie z urządzenia. Mimo tego, że Apple zadbało o nasz czas i wpisuje prostą informację z automatu w tym miejscu, warto dodać coś od siebie, że oferujecie nagrodę dla znalazcy i bardzo wam zależy na informacjach z urządzenia. Warto podać też adres e-mail.

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 9

Ta metoda nie zabezpiecza jednak naszych danych i dostępu do urządzenia. Problemem jest tu kod. Najczęściej użytkownicy stosują kody składające się z 4 cyfr. Na rynku dostępna jest jednak cała masa urządzeń, dzięki którym łamane są te zabezpieczenia (np. XPIN Clip) Dlatego jeżeli naprawdę zależy nam na tym, aby informacje zapisane w urządzeniu nie trafiły w niepowołane ręce, lepiej skorzystać z funkcji Wymaż.

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 21

Tu również musimy podać nasz numer telefonu, możemy też wpisać komunikat do znalazcy/złodzieja. Gdy tylko urządzenie połączy się do sieci komórkowej lub WiFi, automatycznie jego dane zostaną usunięte, a aktywacja urządzenia bez podania Apple ID i hasła niemożliwa. Przy każdej próbie aktywacji na ekranie pojawi się nasza wiadomość z prośbą o kontakt oraz numer telefonu.

Jak zabezpieczyć urządzenie przed kradzieżą i dostępem do danych? 

Podstawa to uruchomienie funkcji Znajdź mój iPhone/iPad/etc. Funkcję tę znajdziemy po wejściu w Ustawienia -> iCloud, po zalogowaniu się do naszego konta za pomocą Apple ID. Dodatkowo, jeżeli w tablecie przechowujemy ważne dla nas informacje i nie chcemy aby wpadły w niepowołane ręce warto założyć kod blokady i tu najlepiej z aby był to kod alfanumeryczny, a nie tylko cyfrowy. Jeżeli już musi to być kod cyfrowy, niech będzie on choć trochę skomplikowany, najlepiej więcej niż 4 cyfrowy. Dodatkowo warto uruchomić automatyczne czyszczenie pamięci po 10 krotnie źle wpisanym kodzie.

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 8

Jeżeli już utracimy urządzenie, koniecznie zalogujmy się przez aplikacje na innym urządzenie lub przez stronę iCloud.com i oznaczmy urządzenie jako utracone w jeden z dwóch trybów. Samo zabezpieczenie urządzenia funkcją Find my iPhone oczywiście nie pozwoli na jego pełne używanie. Znalazca nie tylko nie skorzysta z sieciowych usług Apple, ale również po odtworzeniu systemu (również w trybie serwisowym DFU), nie będzie mógł go uruchomić bez podania naszego Apple ID. Nie, bez dodatkowej pracy i kosztów, ale jednak?

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 12

Dobra rada: Jeżeli nie oznaczymy utraconego urządzenia jako Utracone, istnieje możliwość odłączenia urządzenia od naszego Apple ID. Dobre serwisy takich urządzeń są w stanie to zrobić za kwotę kilkuset złotych w czasie od 1 do 20 dni roboczych. Nie ma możliwości w ten sposób odłączenia urządzenia Utraconego. Dlatego warto je oznaczyć.

Co sprawdzić przed zakupem używanego sprzętu Apple?

Oczywiście nie dajmy się złapać na podejrzane oferty sprzedaży sprzętu Apple w niskiej cenie. iPhone?y i iPady to bardzo atrakcyjny i chodliwy towar. Jego ceny, nawet za kilkuletnie używane urządzenia wciąż są wysokie i w stosunku do konkurencyjnych urządzeń, ich ceny spadają bardzo powoli.

Zrzut ekranu 2015-06-07 o 14.16.24

Jeżeli chcemy kupić towar z drugiej ręki przez internetu lub jakiś portal społecznościowy, dokładnie się dopytajmy czy telefon nie jest sparowany z Find my iPhone (ajklołdem), czy został wylogowany i można spokojnie ustawić swoje konto. Jeżeli tego nie zrobimy, to pretensje możemy mieć tylko do siebie. Sprzedawca zawsze będzie mógł się wyprzeć, że nie wiedział. Jeżeli skłamie i powie, że wszystko jest OK, a okaże się inaczej, wtedy jest to jawne oszustwo i będzie nam dużo łatwiej dochodzić swoich spraw.

Zrzut ekranu 2015-06-07 o 13.29.13

Apple udostępniło narzędzie do sprawdzania stanu powiązania urządzeń z kontami Apple ID. Jeżeli sprzedawca mówi nam, że telefon jest ?czysty?, wystarczy że poda nam numer IMEI lub numer seryjny (w zależności od modelu znajduje się na obudowie telefonu z tyłu lub szufladzie SIM. Jest również wyświetlany w menu po wejściu w Ustawienia – Ogólne – To urządzenie. Numer ten podajemy po wejściu na https://www.icloud.com/activationlock/ Jeżeli usługa jest włączona, to znaczy że urządzenie jest przypisane do konta Apple ID i właściciel musi je odłączyć od konta. Jeżeli jest wyłączona, wtedy możemy takie urządzenie spokojnie kupić.

 

Dobra rada: Kupując urządzenie z drugiej ręki sprawdź czy numer IMEI i numer seryjny zgadzają się tymi wyświetlanymi w menu telefonu, z tym podanym do sprawdzenia i tym na obudowie. Może się okazać, że sprawdzany numer IMEI z obudowy, nie należy do tego wpisanego w układ telefon, a więc należy do innego urządzenia niż kupujesz.

Jak prawidłowo odłączyć urządzenie od naszego Apple ID?

Właściciel przed wymazaniem danych musi wejść w Ustawienia – iCloud, zjechać na sam dół listy, wybrać Znajdź mój iPhone i przesunąć suwak na wyłączony. Wyłączenie trzeba będzie potwierdzić hasłem do naszego Apple ID.

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 27

To jednak nie wszystko! Najczęstszy błąd jaki popełniają osoby kupujące urządzenia z drugiej ręki, kiedy proszą już podczas transakcji face-to-face o wylogowanie konta, pozwalają sprzedawcy na jego wyłączenie bez podłączenia do sieci internetowej. O ile telefon rzeczywiście wyloguje się z wpisanego konta i pozwoli na zalogowanie do naszego własnego, o tyle na serwerze producenta nadal będzie powiązane ze starym właścicielem i jego Apple ID!

 

O ile podczas użytkowania sprzętu problemów nie doświadczymy, o tyle po zainstalowaniu oprogramowania lub wymazaniu ustawień do fabrycznych będziemy proszeni o podanie hasła do STAREGO konto Apple ID poprzedniego właściciela. Bez tego hasła telefon nie będzie działał!

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 18

Dobra rada: Kupując telefon z drugiej ręki, jeżeli Find my iPhone jest wyłączane przy tobie, zwróć uwagę, aby sprzedawca robił to z aktywną i oferująca dostęp do internetu kartą SIM lub podłączcie się do WiFi, aby odłączenie telefonu od konta zostało odnotowane na serwerze Apple. Po wylogowaniu warto mimo wszystko wejść na stronę https://www.icloud.com/activationlock/ i mimo wszystko po numerze seryjnym sprawdzić czy faktycznie urządzenie nie jest nadal przypisane do poprzedniego właściciela.

 

Kupiłem powiązane urządzenie z Apple ID poprzedniego właściciela, co robić?

 

Skontaktuj się z nim i poproś o zdalne usunięcie urządzenia z jego konta. Nawet jeżeli telefon czy inne urządzenie kupiłeś przez Internet, właściciel możemy usunąć je ze swojego konta zupełnie zdalnie, bez konieczności podawania swojego hasła i Apple ID.

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 20

Wystarczy, że wejdzie w aplikacji Znajdź mój iPhone na telefonie lub na stronie iCloud.com w urządzenie, które nam odsprzedał, wybierze opcję Wymaż,

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 24

a następnie po wymazaniu wybierze Usuń z konta.

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 25

Po tej procedurze nasz sprzęt bez żadnego problemu przejdzie aktywację.

 Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 6

 

Czy da się odblokować FMI bez znajomości danych poprzedniego właściciela? 

Tak, jest to możliwe, ale pod kilkoma warunkami i w zależności od tego, jakie to urządzenie. W przypadku iPhone?ów odblokowanie możliwe jest na podstawie numeru IMEI. Wykonywaniem takich usług parają się dobre serwisy pogwarancyjne. Koszt takiej usługi to kilkaset złotych.

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 13

Warunek: Odblokowywane są tylko urządzenia powiązane, nieoznaczone jako utracone. Dlatego w przypadku utraty sprzętu tak ważne jest, aby oznaczyć je jako utracone. Jeżeli w urządzeniu, które chcemy odblokować jest informacja od właściciela, a sam sprzęt ma status utraconego, żaden dystrybutor usługi nie podejmie się odblokowania. Dodatkowo jeżeli urządzenie jest na tak zwanej czarnej liście (za niespłacony kontrakt, telefon zgłoszony do ubezpieczalni jako zgubiony, skradziony i zgłoszony do operatora) usługa, również nie będzie możliwa do realizacji.

 

W przypadku iPadów, kilka dni temu pojawiła się w sieci solucja pewnego rumuńskiego elektronika, dzięki któremu w sposób mechaniczny możliwe jest odblokowanie niektórych modeli tabletów Apple.

ipad2-icloud-unlock-by-pasha4ur

Obsługiwane są modele od iPada 2 do 5 generacji, oraz iPad Mini. Tylko modele wyposażone w moduł sieci komórkowej (3G, 4G, LTE, CDMA). Modele WiFi w ten sposób nie są możliwe do odblokowania. Odblokować można każdą blokadę Find my iPhone. Traci się jednak możliwość korzystania z sieci po telefonii komórkowej, gdyż zmieniamy oprogramowanie na te z modelu WiFi właśnie. Oczywiście opis jest w dużym skrócie, gdyż wymaga nie tylko rozklejenia urządzenia i uszkodzenia mechanicznego płyty głównej, aby możliwe było wgranie innego systemu niż te dedykowane dla iPadów Celluar, ale robiłem ostatnio testy i rzeczywiście sposób ten działa?

Serwis iPhone Szczecin AppleMobile.pl - jak zdjąć blokadę icloud find my iphone 1

Mam nadzieję, że rozwiałem wszelkie wątpliwości na temat usługi Znajdź mój iPhone, tym samym nie tylko zwiększając świadomość osób, które chcą nabyć sprzęt Apple z drugiej ręki, ale przede wszystkim zwracając wszystkim uwagę na możliwości zabezpieczenia naszych jabłuszek przez producenta, z których często z braku wiedzy nie korzystamy. 

 

Aktualizacja: 22.08.2016

Obecnie realizujemy usługę zdjęcia blokady iCloud z telefonów pochodzących jedynie z dystrybucji poniższych operatorów:

Obslugiwane sieci:

02 Germany

Vodafone Germany

Tmobile Germany

Bouygues France Free

France Virgin

France Vodafone

Spain Orange

Spain Movistart

Spain yoigo

Spain Telia

Sweden Mobistar

Belgium Vodafone

Czech Republic

TDC Denmark

Telia Denmark

Telia Finland

Tim Italy

Vodafone Italy

Wind Italy

KPN Natherland

Telia Norway

Telenor Norway

T-Mobile Poland

Telekom Romania

Orange Slovakia

Swisscom Switzerland

Orange Switzerland

OI Brazil

MTN South Africa

T-Mobile Polska

 

Istnieje możliwość sprawdzenia pochodzenia telefonu w cenie 20zł

 

5/5 - (1)
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

Comment(1)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *