Testujemy: Natec Porifera / Natec Colors / Natec CRAKE czyli kompletne stanowisko pracy przy komputerze
Testujemy: Natec Porifera / Natec Colors / Natec CRAKE czyli kompletne stanowisko pracy przy komputerze

Testujemy: Natec Porifera / Natec Colors / Natec CRAKE czyli kompletne stanowisko pracy przy komputerze

0

Uniwersalna klawiatura do Mac i Windows PORIFERA z podkładką pod nadgarstki, mysz wertykalna Natec CRACKE dla lewo i prawo ręcznych, a to wszystko ułożone na komfortowej podkładce Natec COLORS o dużych rozmiarach, wodoodpornej, łatwej w utrzymaniu czystości i łatwo przylegającej do powierzchni stołu. Testuje nowe stanowisko pracy dzięki marce NATEC.

Trudno dziś spotkać nowoczesną firmę, w której dziś pracowałoby się na komputerze innym niż przenośny. Zachłysnęliśmy się mobilnością, miniaturyzacją i estetyką rozkładanych komputerów, co w większości wypadków wyszło nam bokiem – bóle karku, pleców, ramion, oczu, to wszystko spowodowane jest „wiszeniem” nad laptopem, z ekranem przyklejonym do twarzy, wyciągniętymi rękoma i brakiem wygody. Konstrukcja komputera z klawiaturą tuż przy krawędzi ekranu sprawdza się podczas pracy w terenie, ale zupełnie nie, gdy mamy do zrobienia codziennie po 8h pracy z komputerem.  Wtedy nasza postawa podczas pracy przy laptopie niszczy nasz kręgosłup, oczy i zdrowie.

Natec

Choć sam pracuje także przy laptopie, to korzystam z zewnętrznego monitora, myszy i klawiatury, która pozwala mi zachować odpowiednią postawę podczas siedzenia przy biurku. I nie, nie jest to wcale podyktowane nowymi przepisami BHP, które już wkrótce mają wprowadzić obowiązek dostarczenia pracownikom takich udogodnień, mimo posiadania laptopa na biurku. Tak w rzeczywistości jest po prostu wygodniej.

NATEC ma w ofercie ergonomiczne akcesoria komputerowe

Jeżeli potrzebujecie odtworzyć miejsce pracy przy komputerze, bo też wpadliście na to, że siedzenie wielu godzin przy laptopie nie służy waszej wygodzie, a przede wszystkim zdrowiu, warto rozważyć nową linię akcesoriów ergonomicznych od marki NATEC.

zestaw

Do testów otrzymałem klawiaturę Natec PORIFERA, podkładkę Natec COLORS oraz dwie myszki Natec CRAKE. Akcesoria nie są drogie, a fajnie wykonane, bardzo funkcjonalne i przede wszystkim wysoce ergonomiczne, za co wasze ciała Wam podziękują. No ale od początku.

Na biurko trafia podkładka Natec COLORS

Jest to podkładka nie byle jaka, bo dużych rozmiarów, a konkretnie 80 x 40 centymetrów. Dzięki temu pozwala na zagospodarowanie dużej części naszego roboczego blatu komputerowego. Co więcej, podkładka ta współpracuje z każdego rodzaju myszą, a więc nie musimy mieć poza nią dodatkowej podkładki pod mysz, możemy prowadzić wskaźnik po całej jej powierzchni, to docenią także komputerowi gracze, choć tym razem nie o nich.

podkladka natec colors

Dokładnie nie wiem z jakiego materiału stworzono podkładkę, ale na pewno jest tu sporo sztucznych domieszek. Nie zauważyłem jednak mimo to problemów z elektryzowaniem się powierzchni pracy, a to ważna rzecz. Zaletą COLORS jest łatwość w utrzymywaniu czystości na niej. Niech pierwszy rzuci kamień ten, kto nigdy nie je przy komputerze. To standard, podobnie jak żarcie w klawiaturze czy… wylany napój. Serwisanci komputerów wiedzą o czym mówię.

Tworzywo jest wodoodporne, płyn nie wsiąka w powierzchnie. Dzięki temu nie tylko łatwo można się pozbyć rozlanego płynu na powierzchnię podkładki, ale w razie zabrudzenia jej jedzeniem czy czymkolwiek innym, bez problemu wilgotną szmatką usuniemy zabrudzenie. Podobnie pozbędziemy się kurzu czy.. kociej sierści. Sprawdziłem, jest tak jak mówię. Koty pomagały podczas testowania.

Podkładka jak nazwa wskazuje jest dostępna w różnych kolorach. Czarna wydaje się najbardziej sensowna do pracy biurowej, ale kto co lubi. Są w ofercie także podkładki mniejszych rozmiarów, typowo pod myszkę. Warto zajrzeć na stronę producenta. Dodam tylko, że podkładka posiada gumowaną powierzchnie spodu, dzięki temu nie przesuwa się po blacie, nawet podczas zamaszystych ruchów myszą. Jak dla mnie produkt super i zdecydowanie zostaje u mnie na stałe

Klawiatura Natec PORIFERA obsługuje MacOS, iOS, Android oraz Windows 

To jest prawdziwie uniwersalna klawiatura dla każdego urządzenia, na którym chcesz pisać przy jej pomocy, niezależnie od tego jaki system chcesz akurat używać. Natec PORIFERA posiada trzy radia komunikacyjne – radio 2,4GHz x1 oraz Bluetooth 5.0 x2.

klawiatura natec porifera

To oznacza, że za pomocą jednej klawiatury możesz korzystać z trzech komputerów lub z jednego komputera Apple, jednego peceta oraz jednego na przykład iPada i za pomocą skrótu klawiaturowego przepinać się pomiędzy tymi urządzeniami. Jeżeli masz różne komputery i niewiele miejsca na biurku, taki sprzęt to przecież skarb!

Co w zestawie z Natec PORIFERA?

Trochę już napisałem o możliwościach, ale w sumie powinienem zacząć od początku. Tak więc, co znajdziemy w zestawie sprzedażowym z ta klawiatura? Wszystko co niezbędne a nawet więcej.

3 radia

Klawiatura jest zasilana wbudowanym akumulatorem, który ładujemy z zasilacza od naszego telefonu czy tabletu. W zestawie znajdziemy kabel USB zakończony wtykiem C. Z prawej strony klawiatury jest gniazdo za pomocą którego naładujemy wbudowaną baterię. Dzięki takiemu rozwiązaniu możemy z powodzeniem pracować przez kilka miesięcy, a po tym czasie szybko doładować akumulator bez poszukiwania baterii w szufladzie.

kable w zestawie

Poza kablem do ładowania jest także klucz USB z radiem 2.4GHz. Jeżeli masz peceta, który nie posiada bluetooth w swoi wyposażeniu, możesz połączyć klawiaturę bezprzewodowo za pomocą tego klucza usb. Pozwala on zestawić radiowe polaczenie z klawiatura i z niej korzystać w takim komputerze bez bluetooth. Jeżeli masz komputer z bluetooth, klucz nie jest potrzebny.

cala klawiatura natec

Miłym dodatkiem jest dedykowana podkładka pod nadgarstki mocowana do klawiatury za pomocą magnesów.

Podkładka jest z przyjemnego tworzywa imitującego skórę. Jest nieduża, ale w zupełności wystarczająca. Co więcej, już kilkanaście minut pisania tego artykułu pokazało jak wielką różnicę robi pisanie z ta podkładka.

podkladka na nadgarstki

Mam wrażenie, że dzięki niej mogę pisać znacznie szybciej niż dotychczas z moją klawiaturą do której takiej podkładki nie mam. Gdyby jednak komuś przyzwyczajenie nie pozawalało na pisanie z podkładką, można ja szybko zdemontować dzięki wspomnianym magnesom. Wtedy klawiaturę możemy postawić na tradycyjnych nóżkach.

nóżki

Funkcje dodatkowe klawiatury Natec PORIFERA

Jak wspomniałem za pomocą tej jednej klawiatury, możemy obsługiwać nawet 3 urządzenia na raz, przełączając się bezprzewodowo pomiędzy nimi. Na klawiszach Q W E mamy ikony informujące o tym jakie radio przy ich pomocy możemy aktywować. Jeżeli chcemy połączyć się z naszymi kluczem usb na 2.4GHz, wystarczy ze naciśniemy klawisz Fn i literę Q. Natomiast oba radia Bluetooth znajdują się pod literami W i E.

przelaczanie miedzy radio a bluetooth

Klawiatura pozwala swobodnie pracować na komputerze z systemem Windows ale także Mac. Producent zadbał o klawisze specjalne do obsługi tych systemów. I tak klawisz Windows dzieli funkcje z jabłkowym klawiszem OPT, a windowsowy alt z CMD. W zależności od tego w jaki systemie pracujemy, klawisze te przejmują swoją role.

uniwersalna klawiatura windows i mac

Dodatkowo na klawiszach I O P mamy ikony opisane kolejno jako iOS, Mac oraz Win/Android. Aktywujemy je przy równoczesnym naciśnięciu Fn. Jak wiadomo systemy klawiatur w tych systemach różnią się. Np. na komputerze Mac, aby uzyskać np., ź wciskamy OPT + X. Ale już na iPhonie ź znajduje się tam gdzie X. Żeby na iPhonie działało tak jak na iPhonie, musimy nacisnąć Fn + I. Wtedy klawiatura będzie odpowiednio interpretować nasze naciśnięcia.

Pooświetlane klawisze to dodatkowy atut 

Nieczęsto się zdarza, aby klawiatura na baterie posiadała podświetlane klawisze. Chyba po raz pierwszy coś takiego widziałem we flagowym Logitechu za kilkaset złotych. Natec PORIFERA posiada podświetlane klawisze, a dodatkowo podświetlenie możemy nie tylko włączać i wyłączać, ale również regulować jego intensywność.

podświetlane klawisze

Wierzyć się nie chce ze to wszystko dostajemy za 249 złotych.

Ergonomia tej klawiatury jest na wysokim poziomie 

Ta uniwersalna klawiatura komputerowo mobilna dla dowolnego systemu potrafi nie tylko obsłużyć komputer, tablet czy telefon, ale przede wszystkim zagwarantować wygodną pracą za sprawą swoich ergonomicznych rozwiązań.

Podkładka pod nadgarstki to tylko wisienka na torcie. Ale producent zadbał także o odpowiedni skok klawiszy, ich ergonomiczne wyprofilowanie, podobnie jak i wyprofilowanie samej obudowy klawiatury.

Lekko uniesiona w centralnej części pozwala skorzystać z naszej pamięci mięśniowej i umiejętności odnajdywania się w przestrzeni roboczej bez patrzenia na klawisze. Dodatkowo jest to pełna klawiatura z polem numerycznym, co docenia szczególnie osoby pracujące na liczbach.

Mysz Natec CRAKE dla leworęcznych i praworęcznych osobno 

Spostrzegawczy na pewno zauważyli, że na zdjęciach są aż dwie myszki i to do tego takie same. I owszem, ale zapewniam, że nie jest to wynik nadwyżek czy mojej chęci pochwalenia się, że mam dużo myszek. Nie jest to także efekt konieczności wywołanej pracy na dwóch komputerach, bo NATEC CRAKE podobnie jak klawiatura Natec PORIFERA potrafi pracować z trzema komputerami na raz i podobnie jak ta klawiatura obsługuje dwa radia bluetooth oraz jedno radiowe 2.4GHz.

natec crake

Różnica pomiędzy tymi dwiema myszami ze zdjęcia,  to fakt, że jedna jest dla osób praworęcznych, a druga dla osób leworęcznych.

Jako, że CRAKE to mysz wertykalna, nie sposób korzystać z wersji praworęcznej przy użyciu lewej ręki i na odwrót. Sposób wyprofilowania i dostępne klawisze po prostu to uniemożliwiają.

Co to jest mysz wertykalna? 

Okazuje się, że dekady korzystania z myszy komputerowej spowodowały u ich użytkowników poważne problemy ze stawem w dłoni. Wszystko dlatego, że pozycja ręki odłożonej na płaskiej myszy, wciskającej klawisze i poruszającej myszą w różnych kierunkach jest totalnie nienaturalna dla naszych stawów. Dlatego podczas długiej pracy myszką dochodzi do problemów z bólem w stawie, mrowieniem, zmęczeniem czy drętwieniem palców, a nawet całej ręki. Tak po prostu nie powinno się pracować.

Dlatego w ostatnich latach co raz większą furorę robią myszki wertykalne czyli tak wyprofilowane, aby nasza dłoń leżała na nich niemal pionowo. Takie ułożenie ręki jest zdecydowanie lepsze dla naszych stawów, ręka się nie męczy i dzięki korzystaniu z takiej myszy będziemy odczuwali zdecydowanie mniej dolegliwości przy długotrwałej pracy.

Nie potrafię z niej korzystać, ale to nie znaczy, że wy nie powinniście 

Kiedyś dałem szansę pewnej myszy wertykalnej i niestety zabrakło mi cierpliwości. Lata nieprawidłowego trzymania tradycyjnej myszki tak spaczyło moje stawy i przyzwyczaiło pamięć mięśniową, że używając takiego wskaźnika czułem się jakbym miał na nowo zacząć uczyć się chodzić.

Wiecie, na co dzień człowiek poginą tym wskaźnikiem robiąc kilometrowe przebiegi. A tu nie potrafi jej dobrze złapać, a co dopiero intuicyjnie i całkowicie podświadomie dokonywać ruchów i działań.

Nie mniej jednak Natec CRAKE to odpowiednia mysz dla wszystkich osób, które odczuwają dolegliwości przy używaniu myszy w swojej pracy, którą trzyma się tak, jak te wszystkie, które używane były przez nas od 1968 roku. Jeżeli boli cię ręką od takiej myszy, czujesz drętwienie palców po pracy i inne problemy, gwarantuje Ci, że mysz wertykalna jest wyeliminuje.

Podsumowując – ciekawy zestaw do stworzenia ergonomicznej przestrzeni do pracy na komputerze

Akcesoria Natec dostarczają bardzo wiele powodów, aby to właśnie je wybrać przy projektowaniu swojego miejsca pracy przy komputerze. Ergonomia wylewa się z tych urządzeń, a ciekawe, innowacyjne i przy tym praktyczne rozwiązania sprawiają, że moja niewygodna i niefunkcjonalna jabłkowa klawiatura od Apple za 800 złotych wygląda przy niej jak wyłudzenie forsy.

cala klawiatura natec

Czuję się głupio wiedząc ile na nią wydałem, mając obok za mniejszą kwotę dostępne te wszystkich urządzenia, o wiele bardziej funkcjonalne, wygodne i praktyczne. Polecam!

5/5 - (1)
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *