Terminal i podgląd wszystkich komend wraz z opisem

Terminal i podgląd wszystkich komend wraz z opisem

0

Dla wielu użytkowników systemu stacjonarnego od Apple program Terminal jest narzędziem zbędnym lub uruchamianym sporadycznie w nagłych przypadkach. Wbudowana na stałe w soft macOS lub wcześniej OS X aplikacja Terminal umożliwiająca obsługę systemu za pomocą komend bez użycia do tego celu jakichkolwiek elementów interfejsu posiada wiele zastosowań o bardzo praktycznym podłożu.

Przykładem jest choćby opcja szybkiego porządkowania zawartości systemowego Launchpad’a, gdzie dość często i niekontrolowanie robi się chaos w rozmieszczeniu ikon aplikacji. Porządkowanie ich ręcznie potrafi zająć w ekstremalnych przypadkach nawet od kilkudziesięciu do ponad godziny czasu. Jedna komenda wydana systemowi załatwi zaś sprawę w ciągu paru sekund. Terminal rzecz jasna umożliwia znacznie więcej. Potrafi też wyświetlić listę wszystkich 1456 komend wraz z ich dokładnym opisem.

Jak tego dokonać

Wystarczy po uruchomieniu aplikacji Terminal (najlepiej wyszukać ją w Spotlight) wcisnąć dwa razy przycisk Escape, a po wyświetleniu komunikatu z potwierdzeniem wykonania czynności wprowadzić na klawiaturze znak „y”, czyli wydać komendę „tak”.
W oknie programu pojawi się spis wszystkich komend jakich można użyć w Terminalu do wywołania konkretnych działań w systemie macOS lub OS X. Wyświetlane one są alfabetycznie i kolumnowo na ekranie komputera.

Jak podejrzeć opis konkretnej komendy i jej zastosowanie

Po najechaniu na interesującą nas frazę trzeba wyświetlić menu kontekstowe. Można tego dokonać na dwa sposoby. Z użyciem myszki wcisnąć jej prawy przycisk lub na gładziku stuknąć jednocześnie dwoma palcami. Ukaże się wówczas menu, z którego wybieramy pierwszą pozycję z listy „Otwórz stronę man”.

W skutek tego działania uruchomi się kolejne okno z dokładnym opisem dotyczącym konkretnej komendy.

Jak zakończyć wyświetlanie listy

By wyjść z trybu wyświetlania listy wszystkich komend w aplikacji Terminal należy wcisnąć przycisk Backspace.

Źródło: OS X Daily

Oceń post
Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *