macOS – jak zmienić wielkość ikon w Launchpadzie

macOS – jak zmienić wielkość ikon w Launchpadzie

0

Launchpad w systemie macOS to miejsce, do którego spora część użytkowników zapewne zagląda sporadycznie ze względu na bardziej praktyczny Spotlight. Launchpad jest też w pewnym sensie problematyczny. Szybko bowiem robi się w nim bałagan, a przywracanie porządku i umieszczanie ikon aplikacji w tematycznych folderach to zajęcie czasochłonne.

Jakby tego było mało Apple nie przewidziało dla tej części systemu stacjonarnego żadnego menu z opcjami personalizacji wyglądu. Nie można w prosty sposób zatem zmienić ilości ikon na jednym ekranie ani zmienić ich wielkości wedle wysłanego uznania. System automatycznie dostosowuje rozmiar grafiki, a główną wytyczną tutaj jest ustawiona rozdzielczość ekranu.

Wobec powyższego często dochodzi do sytuacji, w której ikony są za duże przez co ta część oprogramowania zajmuje więcej miejsca niż powinna i wyglada jak z innej bajki. Na szczęście po raz kolejny z pomocą przychodzi Terminal i odpowiednia komenda, po wpisaniu której można zmienić nie tylko wielkość ikon aplikacji ale również, co się z tym wiąże, ich ilość na jednym ekranie.

Komendą, o której mowa wyżej jest ciąg znaków:

defaults write com.apple.dock springboard-rows -int X;defaults write com.apple.dock springboard-columns -int X;killall Dock

gdzie w miejsce X wpisujemy odpowiednio ilość ikon jaka ma znaleźć się w jednym wierszu i kolumnie. Po wpisaniu komendy i wciśnięciu przycisku Enter system zrestartuje Dock i naniesie odpowiednie zmiany w Launchpadzie.

W każdej chwili jednak można wrócić do ustawień domyślnych wpisując w Terminal komendę:

defaults delete com.apple.dock springboard-rows;defaults delete com.apple.dock springboard-columns;killall Dock.

5/5 - (1)
Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *