Home Artykuły Jak zmienić format i rozdzielczość wielu plików przy użyciu Automatora
Jak zmienić format i rozdzielczość wielu plików przy użyciu Automatora

Jak zmienić format i rozdzielczość wielu plików przy użyciu Automatora

0

Dużo pracujesz ze zdjęciami? Często potrzebujesz zmienić rozdzielczość lub format wielu plików graficznych jednocześnie? Zamiast wydawać pieniądze na dedykowane do tego aplikacje, użyj Automatora.

Automator to jedna z aplikacji dostarczanych razem z systemem macOS. Pozwala na zautomatyzowanie wielu powtarzalnych czynności, jakie na co dzień wykonujesz korzystając ze swojego Maca. Choć możliwości Automatora są ogromne, narzędzie jest proste w obsłudze. By z niego korzystać, nie musisz znać się na programowaniu.

Pracę z Automatorem musisz zacząć od stworzenia programu lub kolejki czynności. Brzmi poważnie, ale tak naprawdę choć o stworzenie algorytmu przy użyciu gotowych akcji i zmiennych. Jest to operacja jednorazowa. Z zapisanych programu lub kolejki czynności możesz korzystać wielokrotnie, podobnie jak korzystasz z aplikacji.

Jak utworzyć program Automatora do zmiany formatu i rozdzielczości plików:

1. Z menu Finder wybierz Idź > Aplikacje, następnie uruchom Automator


2. Wybierz Nowy Dokument > Program, kliknij Wybierz


3. Z Biblioteki wybierz Pliki i katalogi, w prawej kolumnie odszukaj Nowy katalog i przeciągnij w pole po prawej stronie. W polu Nazwa wpisz nazwę katalogu np. „Pliki po konwersji”. Z listy Gdzie wybierz lokalizację katalogu. Domyślnie nowy katalog zostanie utworzony na Biurku, jednak możesz wybrać dla niego dowolną lokalizację na dysku.


4. Odszukaj Pobierz zawartość katalogu i przeciągnij w pole po prawej stronie.


5. Z Biblioteki wybierz Zdjęcia, w prawej kolumnie odszukaj Zmień typ obrazków i przeciągnij w pole po prawej stronie. W oknie dialogowym wybierz, czy zmiana formatu ma dotyczyć oryginalnych plików Nie dodawaj (1) , czy też Automator ma tworzyć kopię plików w nowym formacie Dodaj (2). W przypadku tej drugiej opcji, oryginalne pliki pozostaną bez zmian.

6. W polu Zmień typ obrazków wybierz z rozwijanie listy w jakim formacie mają być zapisane pliki po przeskalowaniu.


7. Odszukaj Skaluj obrazy i przeciągnij w pole po prawej stronie. W oknie dialogowym wybierz, czy zmiana formatu ma dotyczyć oryginalnych plików Nie dodawaj (1) , czy też Automator ma tworzyć kopię plików w nowym formacie Dodaj (2). W przypadku tej drugiej opcji, oryginalne pliki pozostaną bez zmian.


8. W polu Skaluj obrazy wybierz z rozwijanej listy czy obrazy mają być przeskalowane do konkretnej wielkości w pikselach czy procentowo. Jeśli obrazki są jednakowej wielkości możesz użyć wartości w pikselach. Jeśli obrazki są różnej wielkości lepiej użyć wartości procentowej.


9. Wciśnij cmd+S lub z menu wybierz Plik > Zachowaj, i zapisz Program np. pod skróconą nazwą ZRWP (zmiana rozdzielczości wielu plików).


10. Aby zmienić format i rozdzielczość plików, wystarczy, że przeciągniesz je na ikonę Programu ZRWP. Na czas działania Programu na pasku stanu pojawi się ikonka koła zębatego. Gdy Automator zakończy pracę, we wskazanym przez ciebie katalogu (krok 3) znajdziesz przeskalowane pliki.

Jak utworzyć kolejkę czynności Automatora do zmiany formatu i rozdzielczości plików:

1. Z menu Finder wybierz Idź > Aplikacje, następnie uruchom Automator


2. Wybierz Nowy Dokument > Kolejka czynności, kliknij Wybierz


3. Z Biblioteki wybierz Pliki i katalogi, w prawej kolumnie odszukaj Pobierz określone rzeczy Findera i przeciągnij je w pole po prawej stronie.


4. Z Biblioteki wybierz Pliki i katalogi, w prawej kolumnie odszukaj Nowy katalog i przeciągnij w pole po prawej stronie. W polu nazwa wpisz nazwę katalogu np. „Pliki po konwersji”. Z listy Gdzie wybierz lokalizację katalogu. Domyślnie nowy katalog zostanie utworzony na Biurku, jednak możesz wybrać dla niego dowolną lokalizację na dysku.

5. Odszukaj Pobierz zawartość katalogu i przeciągnij w pole po prawej stronie.


6. Z Biblioteki wybierz Zdjęcia, w prawej kolumnie odszukaj Zmień typ obrazków i przeciągnij w pole po prawej stronie. W oknie dialogowym wybierz, czy zmiana formatu ma dotyczyć oryginalnych plików (przycisk Nie dodawaj), czy też Automator ma tworzyć kopię plików w nowym formacie (przycisk Dodaj). W przypadku tej drugiej opcji, oryginalne pliki pozostaną bez zmian.


7. Odszukaj Skaluj obrazy i przeciągnij w pole po prawej stronie. W oknie dialogowym wybierz, czy zmiana formatu ma dotyczyć oryginalnych plików Nie dodawaj, czy też Automator ma tworzyć kopię plików w nowym formacie Dodaj. W przypadku tej drugiej opcji, oryginalne pliki pozostaną bez zmian.

9. Wciśnij cmd+S lub z menu wybierz Plik > Zachowaj, i zapisz kolejkę czynności np. pod skróconą nazwą ZRPG (zmiana rozdzielczości plików graficznych)

Aby zmienić format i rozdzielczość plików przy użyciu Kolejki czynności ZRPG

1. Kliknij dwa razy na pliku ZRPG, by uruchomić kolejkę czynności.

2. W oknie Pobierz określone rzeczy Findera kliknij Dodaj, następnie wybierz pliki których format i rozdzielczość chcesz zmienić.

3. W oknie Zmień typ obrazków wybierz z rozwijanej listy nowy format plików.

4. W oknie Skaluj obrazy wybierz z rozwijanej listy czy obrazy mają być przeskalowane do konkretnej wielkości w pikselach czy procentowo. Jeśli obrazki są jednakowej wielkości możesz użyć wartości w pikselach. Jeśli obrazki są różnej wielkości lepiej użyć wartości procentowej.

5. Kliknij Uruchom. Gdy Automator zakończy pracę, we wskazanym przez ciebie katalogu (krok 4 tworzenia kolejki czynności) znajdziesz przeskalowane pliki.