Smart gniazdko – czy warto wydać więcej?

Smart gniazdko – czy warto wydać więcej?

Smart gniazdko – czy warto wydać więcej?

0

Ostatnimi czasy opisywałem kilka smart gniazdek, które pozwalają nam na zdalne sterowanie naszym domem i sprzętami w nim. Czy pomiędzy tanim gniazdkiem „no name” z Allegro a droższym z IKEI jest jakaś większa różnica? Zapraszam! 

W moim domu znajduje się kilka smart wtyczek – jedne droższe, inne zaś nieco tańsze. Dziś chciałbym się skupić na dwóch skrajnościach – tanie gniazdko no name oraz gniazdko IKEA. Jakie są ich podstawowe różnice? Myślę, że to co najważniejsze – cena. Gniazdko z IKEI kosztuje 59,99 zł i w zestawie dostajemy jeszcze fajny pilot, który pozwala na włączenie i wyłączenie urządzenia. Ale (!) do zestawu musimy doliczyć jeszcze bramkę a 149,99 zł! Nie każdy posiada w domu sprzęty Tradfri, więc taka bramka czasem może okazać się konieczna. Koszt zamontowania gniazdka i bramki to razem 210 złotych – sporo. Przejdźmy zatem do recenzji porównawczej obydwu produktów!

Jak wygląda sprawa z tańszym gniazdkiem?

Dużo lepiej! Gniazdko nie wymaga żadnej bramki i kosztuje 31,99… Nie będę wstawiał linka do konkretnej aukcji, ale jest to najtańsze gniazdko jakie znalazłem na Allegro. Ma ono jeden spory minus – nie łączy się z HomeKit i Siri. No ale coś za coś! Na pokładzie mamy chociaż obsługę Asystenta Google, który w moim domu działa od ponad roku! (ZOBACZ RECENZJĘ SMART HOME PO ROKU UŻYTKOWANIA).

Porównanie wyglądu! 

Maszakra i większa maszkara – tak bym to ujął w możliwie najmilszych słowach. Gniazdko od IKEI jest niezwykle duże i po prostu brzydkie. Jest ono wykonane z całkiem fajnego materiału, jest białe i matowe – ale zajmuje ponad dwa kontakty (!!!). W przypadku Goclever jest trochę lepiej, ponieważ zajmuje tylko jedno gniazdko i nie ma „dupki”, która tak bardzo wystaje. Miłym bonusem jest guziczek z zamontowaną diodą sygnalizującą o stanie urządzenia, który służy do zarządzania naszym urządzeniem. Obydwa gniazdka wykonane są z plastiku, jednakże pod względem jakości wykonania wygrywa IKEA – moje tanie gniazdko pękło po miesiącu użytkowania, pomimo tego, że ani razu go nie wypiąłem… Dziwne.

Ilość pobieranego prądu

Niestety, ale żadne z gniazdek nie ma wbudowanego pomiaru prądu. Także ten punkt, bez względu na cenę obydwóch nie ma znaczenia – nie mamy jak tego sprawdzić.

Szybkość reakcji – formuła 1 kontra maluch.

No tak, nie zdziwi was chyba, że gniazdko IKEA jest o niebo szybsze w reakcji niż gniazdko Goclever. Od kliknięcia przycisku do uruchomienia się piecyka mija ok 1 sekundy na gniazdku z IKEI oraz… 10 sekund w Gocleverze. Brzmi to może mało szokująco, ale różnica jest widoczna. Zaufajcie mi.

Aplikacja i parowanie

IKEA ma swoją aplikację Tradfri, która pozwala nam na parowanie urządzeń z tej linii. Łączymy się pod wifi, gniazdko do sieci, klikamy guziczek w pilocie i bum – parowanie rozpoczęto. W razie jakiś problemów zawsze możemy zadzwonić na infolinię IKEI i dopytać o to z czym mamy problem. Goclever wymaga ciut więcej zabawy. Pobieramy aplikacje Smart Life – wchodzimy, wybieramy gniazdko elektryczne wifi i teraz losowo – albo się uda, albo nie. Trzeba próbować do skutku. Mi załapało za 2 razem. W tej konkurencji wygrywa gniazdko IKEI zdecydowanie. Ale to nic dziwnego, IKEA współpracuje z Applem pod względem ich urządzeń SmartHome – głośniki wspierają AirPlay, żarówki HomeKit itp. Goclever tego nie ma. A dodatkowo spróbujcie dodzwonić się na ich infolinie…

Harmonogramy 

No I tu jest pies pogrzebany… Gniazdko Goclever nie ma harmonogramów! Możemy je ustawić niby w aplikacji Smart Life, ale nie jest to oficjalna apka od twórcy. IKEA natomiast ma wbudowane harmonogramy w swojej aplikacji i są one dosyć przejrzysty – korzysta się z nich całkiem przyjemnie. Kolejny plus dla IKEI.

Dostępność 

Obydwa gniazdka w całkiem możliwej cenie znajdziecie na Allegro – stamtąd wziąłem właśnie i Goclevera i IKEE. Co do IKEI – analogicznie, znajdziecie ją także w ich sklepach stacjonarnych. Z dostępnością jednego i drugiego nie powinno być problemu.

Podsumowując – warto zapłacić więcej, czy nie?

Moim zdaniem… Nie. Goclever ma kilka minusów, ale czy to powód, żeby wydać dodatkowe 40 (lub 180) złotych? Według mnie – nie. Jeżeli jesteście zapaleńcami smart home, macie dużo kasy i zależy wam na HomeKit i współpracy z Siri – dołóżcie te pieniądze i kupcie rzeczy z IKEI. W każdym innym wypadku polecam zakup gniazdek Goclever.

Smart gniazdko – czy warto wydać więcej?

Zalety Wady

Zalety

Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/