Różnice między iPhone 6S, a iPhone 6. Czy warto dopłacać do nowszego modelu?

Różnice między iPhone 6S, a iPhone 6. Czy warto dopłacać do nowszego modelu?

0

Czym różnią się poszczególne modele? Czy warto dopłacać „parę” stówek do modelu 6s? Jakie są wady i zalety obydwu modeli? Na wszystkie pytania postaram się odpowiedzieć i rozwikłać wszystkie niejasności, aby każdy z was wiedział o nich wszystko przed zakupem.

Podzespoły

System IOS jest zoptymalizowany pod kilka konkretnych urządzeń. W przeciwieństwie do Androida nie potrzebuje ultra-super specyfikacji. Zacznijmy od tańszego modelu, który kupimy za około 1600 zł. Szóstka wyposażona jest w procesor A8, 1GB pamięci RAM i aparat 8Mpx na tyle i 1,2Mpx na przedzie oraz baterię 1810mAh. Wbrew pozorom wystarcza to do płynnego działania systemu, ale o tym póżniej. iPhone 6s  posiada procesor A9, 2GB pamięci RAM, aparat 12Mpx z tyłu i 5Mpx na przedzie oraz baterię 1715mAh.

Z zewnatrz telefony prawie niczym się nie różnią, jedyną kosmetyczną zmianą jest literka „s” na tyle obudowy w iPhone 6s. Zmieniło sie natomiast aluminium z którego zostały wykonane smartfony, w IP6 jest to podatne na wygięcia aluminium z serii 6000, a w IP 6s zdecydowanie wytrzymalsze 7000. Zastosowanie lepszego materiału oraz wprowadzenie funkcji 3d touch, która reaguje na siłę nacisku spowodowało zwiększenie wagi modelu z literką „s” na końcu o 14 gramów, mimo iż telefon jest cięższy to lepiej trzyma się w dłoni. Pokrowce pasują idealnie tak samo na dwa modele.

Aparaty

Zarówno iPhone 6 jak i 6s robią po dzisiejszy dzień wspaniałe zdjęcia. Wbrew pozorom Apple zmieniło trochę sam obiektyw aparatu. Zastosował w modelu 6s matrycę o większej rozdzielczości 12Mpx vs 8Mpx w iPhone 6s. W praktyce na pierwszy rzut oka nie robi to wielkiej różnicy, obydwa modele wykonują podobne jakościowo zdjęcia, oczywiście przy dobrym świetle, nocne fotki wychodzą przeciętnie na obydwóch modelach, ze względu na wysokie światło, które wynosi f2,2.

Większe zmiany zachodzą w aparacie na przodzie, 5Mpx w 6s robi zdecydowanie lepszą robotę niż marne na dzisiejsze standardy 1.2Mpx w iPhone 6. Fotki zyskały na szczegółowości, odwzorowaniu kolorów, co przydaję się w szczególności do „selfie”, lub rozmów na FaceTime’ie. Oba telefony posiadają cyfrową stabilizację obrazu, która spisuje się całkiem dobrze podczas nagrywania filmów.  Dodatkowym bajerem jest nagrywanie w rozdzielczości 4K na iPhone 6s. iPhone pozwala na nagrywanie wyłącznie w rozdzielczości Full HD.

 

Płynność działania

Zarówno iPhone 6 jak i iPhone 6s spisują się w codziennych zadaniach bez zastrzeżeń, to trzymając dwa modele obok siebie zobaczymy przewagę 6s’a nad starszym bratem głównie przez posiadanie 1GB RAMu więcej.

iPhone 6s szybciej włącza aplikacje, dłużej przechowuję aplikację w tle ze względu na więcej pamięci RAM. Czuć miejscami, że szóstka „nie wyrabia”, w szczególności na IOS 11, który potrzebuje lepszych podzespołów do działania.

Bateria

Zastosowane ogniwa w obydwóch smartfonach zasługuje na pochwałę. Pojemność akumulatora na papierze wygląda mizernie, w praktyce natomiast wygląda to zupełnie inaczej. W iPhone 6 Apple zastosowało ogniwo o pojemności 1810mAh, w iPhone 6s zmniejszono pojemność do 1715mAh. Wbrew pozorom to nie szóstka góruje w tym aspekcie, a 6s. Wynika to z faktu iż zastosowane ogniwo jest lepszej jakości, i procesor Apple A9 jest bardziej energooszczędny. Idealnie obrazuje to grafika stworzona przez serwis www.valuewalk.com

Podsumowanie wad i zalet

Osobiście posiadałem, a nawet posiadam jeden z powyższych telefonów. W mojej opinii po przesiadce z iPhone’a 6 na iPhone 6s na pierwszy rzut oka nie można dostrzec żadnych różnic, oprócz większej wagi, co akurat nie jest problemem, ponieważ jak już wspominałem telefon lepiej leży w dłoni. Wnioski, które pojawiają się na korzyść iPhone 6s ujawniają się po kilku chwilach obcowania z nim. Fajnym dodatkiem jest tutaj zaimplementowanie technologii reagującej na siłę nacisku nazwanej dumnie 3D Touch, która przydaje się w codziennym użytkowaniu.

Czuć, że mocarniejszy brat jest rzeczywiście mocarniejszy. Posiadając iPhone 6 sądziłem, że telefon nie może lepiej działać…myliłem się. IPhone 6s jest płynniejszy, działa lepiej na baterii, robi odrobinę lepsze zdjęcia(szczególnie na przedniej kamerce), i posiada o 1 GB RAMu więcej co jest naprawdę zauważalne w momencie przełączania aplikacji.. Okej…ale czy to oznacza, że iPhone 6 jest zły lub gorszy? Wbrew przeciwnie! To nadal świetny smartfon, która radzi sobie świetnie z codziennymi zadaniami, zrobi świetne zdjęcia i jest przystępny cenowo. Nieważne co kupicie i tak będziecie zadowoleni z obydwóch smartfonów.

Polecamy także nasze archiwalne recenzje modelu iPhone 6 oraz iPhone 6S. Ich przeczytanie powinno rozwiać już wszelkie wątpliwości.

Różnice między iPhone 6S, a iPhone 6. Czy warto dopłacać do nowszego modelu?

4.5/5 - (4)
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *