Recenzja iPhone 6S – Dlaczego nie warto kupować nowego telefonu APPLE?
Recenzja iPhone 6S – Dlaczego nie warto kupować nowego telefonu APPLE?

Recenzja iPhone 6S – Dlaczego nie warto kupować nowego telefonu APPLE?

0

Minęły dwa tygodnie od premiery sprzedażowej najnowszych telefonów APPLE oraz moje niemal dwa tygodnie, odkąd wymieniłem „stary” model 6 na iPhone’a 6S 64 GB. Razem ze mną w pierwszy weekend przedsprzedaży zrobiło to 13 milionów osób i to mimo tego, że przedsprzedaż była uruchomiona na zaledwie kilku rynkach świata. 

Test iPhone 6S AppleMobile.pl 13

Swój model kupiłem w Niemczech. Niestety różnice kursowe sprawiły, że zakup telefonu APPLE znów stał się droższy niż przed rokiem. Za model 64 GB APPLE zażyczyło sobie 850 euro. Za model 16 GB niewiele mniej – 739 euro. Niestety brak sprecyzowanej daty premiery w Polsce oraz chęć poznania najnowszej odsłony smartfonu z jabłkiem na obudowie zmusiła mnie do wydania tych pieniędzy. Czy było warto? Jak bardzo „stary” okazał się dotychczas używany iPhone 6 względem nowego nabytku?

Test iPhone 6S AppleMobile.pl 12

Co w zestawie Apple iPhone 6S?

Znakiem rozpoznawczym APPLE jest sposób pakowania sprzedawanych przez siebie telefonów. Każdy model oferowany był w niemal takim samym opakowaniu, z tak samo poukładanymi pod linijkę akcesoriami. Oczywiście kartony różniły się od siebie grafiką, momentami zmieniana była ich głębokość/pojemność. Jednak bryła, układ oaz sposób prezentacji produktu pozostawał zawsze taki sam. Nie inaczej jest w przypadku „S-ów”.

Test iPhone 6S AppleMobile.pl 7

Na opakowaniu znalazła się grafika prezentująca jedną z ruchomych tapet, którą użytkownik może wybrać z galerii. We wnętrzu znajdziemy telefon w jednym z z czterech kolorów – już wcześniej znanych z poprzednich generacji – Space Grey, Silver, Gold oraz zupełnie nowy, kontrowersyjny dla wielu – Rose Gold. Telefon możemy nabyć w jednej z  trzech wersji pamięci wewnętrznej – najmniejszej 16 gigabajtów, pośredniej o pojemności 64 gigabajtów oraz największej w której możemy zmieścić do 128 gigabajtów danych.

Test iPhone 6S AppleMobile.pl 9

Po za telefonem w kartoniku znalazło się miejsce dla skromnej papierologii z ukrytym kluczykiem do otwarcia szuflady z tacką na kartę SIM, słuchawki stereo EarPods, które znanym już z poprzednich generacji, a także zasilacz do kontaktu i przewód Lightening.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 18

iPhone jest gotowy do pracy od momentu wyjęcia go z pudełka. Wystarczy włożyć kartę, dokonać pierwszej aktywacji (bez konieczności podłączania go do iTunes, lecz z użyciem sieci komórkowej bądź WiFi) od której zacznie obowiązywać roczna gwarancja producenta. Nowością podczas aktywacji jest opcja automatycznego przeniesienia wszystkich danych z telefonów z Androidem. Wystarczy pobrać na dotychczas używanym Samsungu czy innym HTC darmową aplikację Move to IOS i bezpiecznie oraz całkowicie bezobsługowo przenieść informacje ze starej komórki znalazły się w nowej. To spore ułatwienie, które może pomóc wielu niezadowolonym użytkownikom Androida w przyjazny sposób zmienić platformę.

Pierwsze wrażenie iPhone 6S

Kiedy otrzymałem iPhone’a 6S w kolorze Space Grey wciąż w mojej kieszeni pracował iPhone 6. W tym samym kolorze, w tej samej wersji pamięciowej. Już pierwsze wzięcie do ręki nowego smartfonu pozwoliło odczuć, że „S” jest wyraźnie masywniejszy i nieco grubszy. Obudowa wydaje się być nieco pękata, lekko dodmuchana. Różnicę zauważa każdy komu dałem telefon do ręki. Kładąc oba na dłonie ekranem w kierunku oczu, każdy bez problemu wskazywał prawidłowo, który jest cięższy i to mimo tego, że różnica w wadze wynosi zaledwie 14 gramów.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 23

Obudowa iPhone’a 6S jest również zaledwie 0.2 mm grubsza. Pozostając przy metryczce przytoczę, że różnice w wysokości to również 0.2mm i tylko 0.1mm w szerokości. Oznacza to, że wymiary 6S co do dziesiątych części milimetra wynoszą 138.3 x 67.1 x 7.1 mm przy masie 143 gramów.

Większa masa w sposób pozytywny wpłynęła na odczucia podczas codziennego użytkowania. iPhone 6 przy nowym modelu wydaje się być mało solidny, jakby wydmuszkowy i zbyt lekki. Masa 6S’a dodała urządzeniu wrażenia większej solidności. Sama obudowa mimo, że na pierwszy rzut oka wygląda dokładnie tak samo, w dotyku wydaje się być mniej śliska, bardziej matowa. Telefon pewniej leży w reku, nie ma się uczucia jakby zaraz miał wymsknąć się nam z dłoni. To zapewne zasługa nowego, bardziej wytrzymałego stopu aluminium, z którego APPLE skorzystało przy produkcji obudowy. Nowy trwalszy stop w połączeniu z przeprojektowanymi wzmocnieniami ma również wpłynąć na problem wyginania się obudowy, z którym spotykali się niektórzy użytkownicy szóstek.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 24

W wyglądzie 6S’a nie zmieniono niemal nic. W zasadzie jeżeli ktoś nie wybrał różowej obudowy i zasłoni podczas rozmowy subtelnie umieszczoną literkę „S” na obudowie, to nie sposób poznać czy to stara, czy nowa szóstka.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 47

Klawisze boczne pozostały dokładnie na tym samym miejscu. Również włącznik czy klawisz Touch ID.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 49

Kamera wystaje tak jak wystawała z tyłu obudowy. Obiektyw się nie zwiększył. Natomiast w środku gadżetu „zmieniło się zupełnie wszystko”.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 25

Po uruchomieniu telefonu i załadowaniu kopii ze starego telefonu, pierwsze co rzuca się w oczy, to działanie czytnika linii papilarnych w klawiszu HOME. Jak wielu z Was do tej pory by zapalić ekran na przykład po to by podejrzeć godzinę czy zobaczyć wyświetlane na pulpicie powiadomienia, wciskałem klawisz HOME.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 50

Niestety będziecie musieli się tego oduczyć. Touch ID działa tu tak szybko i dokładnie, że zanim z naszej głowy do palca dotrze myśl, że chcemy go zabrać z klawisza, telefon zdąży zeskanować nasze linie, przetworzyć obraz, sprawdzić czy my, to my i odblokować telefon dając dostęp do jego menu.

Test iPhone 6S AppleMobile.pl 3

Początkowo mocno mnie to irytowało, gdyż uniemożliwiało korzystanie mi z mojego przyzwyczajenia. Trzeba było nauczyć się w tym celu wykorzystywać przycisk POWER. To jednak tylko pokazuje jak „S” jest szybki i jak bardzo sprawnie działa. Pamiętam, że podobne odczucia miałem podczas pierwszego uruchomienia iPhone’a 6. Jednak działanie szóstki wydaje się być ślimacze w porównaniu do modelu „S”.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 26

Specyfikacja

Sercem telefonu jest procesor A9 będący następcą A8, który montowano w szóstce. Podobnie jak w poprzednich generacjach, wsparciem dla głównej jednostki obliczeniowej jest koprocesor M9. Jednak w tym modelu procesor wspomagający został zintegrowany z tym głównym. Jest to układ z architekturą 64 bitową. Jak ujawniła TENAA układ ten wyposażony został w dwa rdzenie, każdy z taktowaniem zegara na poziomie 1.8 GHz. poprzednik oferował taktowanie 1.4 GHz. Nie jest to jednak układ 3 czy nawet 4 rdzeniowy jak głosiły internetowe plotki. iPhone 6S zyskał także dwukrotnie więcej pamięci RAM. Teraz do dyspozycji systemu jest jej aż 2 gigabajty. Taka pojemność pamięci operacyjnej pozwala na zdecydowanie bardziej komfortową pracę, nawet jeżeli nasze Safari skrywa dziesiątki otwartych kart z włączonymi stronami WWW.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 12

Na pokładzie płyty głównej znalazł się również nowy moduł komunikacyjny WiFi oraz łączności komórkowej w LTE. Dzięki nim telefon potrafi komunikować się z domowymi sieciami bezprzewodowymi w paśmie 802.11ac z technologią MIMO oraz z szybkim LTE 4G Advanced. Nowy jest również Bluetooth w wersji 4.2, który oferuje szybszy transfer danych, większy poziom bezpieczeństwa oraz łączność z internetem w przypadku urządzeń z dziedziny Internet of Things. Wraz z Bluetoothem 4.2 wprowadzono także obsługę protokołu IPv6 czy współpracę z iBeaconami. Nowy standard Bluetootha ma również zużywać mniej energii. Wspomniany transfer ma być nawet 2.5 krotnie większy. Oczywiście jak wcześniej to już w telefonach APPLE bywało, Bluetooth posiada ograniczoną funkcjonalność (nie pozwala między innymi na przesyłanie danych między urządzeniami różnych producentów itd.). Również NFC będące na wyposażeniu wciąż nie pozwala na łatwe parowanie urządzeń bezprzewodowych. Technologia stykowa w tym urządzeniu służy jedynie do płatności i to tylko dokonywanych w ramach usługi Apple Pay, która dostępna jest w USA i UK.

IMG_5399 IMG_5400

Podczas testu aplikacją Geekbeanch telefon uzyskał 2534 punkty podczas testu jednego rdzenia oraz 4412 przy teście wielordzeniowym. Porównanie wyników z innymi urządzeniami pokazało jak duży skok wydajności poczyniono w najnowszych słuchawkach APPLE. Dla porównania iPhone 6 w tym samym teście multirdzeniowym uzyskał wartość 2886 punktów. Porównywalną moc obliczeniową co iPhone 6S oferuje jedynie iPad Air 2, którego wynik wyniósł 4529 punktów. Ten jednak otrzymał procesor A9X.

Ekran

Ekran iPhone’a 6S to jeden z głównych, eksponowanych nowości tego modelu telefonu. Mimo, ze wygląda tak samo, w dotyku wydaje się być jednak nieco inny, jakby bardziej giętki, nieco grubszy. Mimo iż oferuje dokładnie te same parametry obrazu, co przy ekranie poprzedniego modelu czyli rozdzielczość  1334 x 750 pikseli przy gęstości 326 pikseli na cal oraz kontrast 1400 : 1, to zmiany, które go dotknęły są kluczowe dla tej generacji.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 7

Dokładnie chodzi tu o 3D Touch czyli implementację technologii Force Touch, którą po raz pierwszy APPLE pokazało podczas prezentacji komputerowych gładzików, a następnie przy zegarku APPLE Watch. Technologia Force Touch czy jak właśnie w przypadku iPhone’a nazwana 3D Touch, pozwala na wykrywanie kilku stopni nacisku na ekran telefonu. Ekran iPhone’a wykrywa siłę nacisku i potrafi z niej skorzystać wywołując poszczególne działania.

Test iPhone 6S AppleMobile.pl 6

3D Touch dało nam nowy, dodatkowy wymiar obsługi interfejsu w urządzeniu dotykowym. Użytkownik dzięki technologii wykrywania nacisku po za dotychczas znanym poziomym poruszaniem się po interfejsie z wykorzystaniem gestów rozszerzania, szczypania czy stukania po powierzchni szklanego ekranu, może dodatkowo wykorzystać przestrzeń oferowaną w „pionie” ekranu. Taki zabieg pozwala nie tylko na zaoferowanie zupełnie nowego sposobu obsługi smartfonu, wpływającego na komfort i produktywność. To przede wszystkim krok w kierunku nowego postrzegania sposobu projektowania interfejsów do obsługi urządzeń za pomocą paneli dotykowych na miarę odkrycia pojemnościowego ekranu dotykowego z technologią multidotykową.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 9

System iOS 9 pod którym działa iPhone 6S, to jednak dopiero pierwszy krok w sposobie wykorzystania nowej technologii dotykowej. Widać to na każdym kroku podczas użytkowania telefonu. Możliwości wykorzystania 3D Touch jest jeszcze niewiele. Można uruchomić menu kontekstowe na zasadzie kliknięcia na ikonę prawym klawiszem myszy. Tu wystarczy mocniej docisnąć ekran na ikonie by wywołać menu z którego łatwo wybierzemy dedykowane uruchamianej aplikacji funkcje.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 3

Dociskając aparat możemy na przykład od razu włączyć go w trybie selfie lub rejestrowania wideo. Nie trzyma uruchamiać aplikacji i następnie ręcznie przełączać gestem przesuwania kolejnych trybów do uruchomienia tego, na którym nam zależy. Inny sposób wykorzystania 3D Touch to możliwość podejrzenia strony www, której adres ktoś nam podesłał mailem, bez faktycznego jej uruchomienia, co przecież jest poprzedzone włączeniem nowej aplikacji. Inny sposób wykorzystania siły nacisku jest ożywienie ruchomej tapety na ekranie, ale o tym szerzej napiszę w akapicie poświeconej aparatowi.

Widzę spory potencjał w 3D Touch – z jej implementacji korzystać mogą także zewnętrzni programiści. Dziś widziałem, że obsługę 3D Touch wprowadził między innymi Instagram. Jednak samo wykorzystanie jej przy aplikacjach do uruchamia konkretnej funkcji bez samego uruchamiania aplikacji, to za mało. Owszem możliwość „podejrzenia” fotografii, strony czy innego elementu to przydatny „ficzer” jednak chyba jedyny, z którego korzystam na codzień, a i tak robie to niezwykle rzadko. 6S w niewielkim stopniu wykorzystuje nowy wymiar dotykowego interfejsu. Do wykorzystania jego pełni możliwości potrzeba zupełnie przeprojektowanego interfejsu systemowego w iOS. A tego najszybciej możemy się spodziewać w 10 wersji oprogramowania iOS czyli najszybciej w wakacyjny okres przyszłego roku.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 33

Pozostaje jeszcze pytanie czy skoro ekran wykrywa siłę nacisku, to czy jego percepcja będzie słabsza gdy nakleimy na ekran zabezpieczająca folię czy co raz bardziej popularne protektory ze szkła hartowanego? Nie. Naklejałem na ekran iPhone’a 6S i tanią folię oraz szkło za kilkadziesiąt złotych, która są bardzo grube i firmowe szkło hartowane JCPAL. W żadnym przypadku nie zauważyłem jakiejkolwiek dysfunkcji ekranu 3D Touch. Siła nacisku jest odnotowywana prawidłowo, ekran również działa bez zarzutu.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 34

Aparat

Nowy aparat fotograficzny, to kolejna wydawałoby się duża zmiana w tym telefonie, względem poprzedniej generacji. APPLE zdecydowało w końcu na zmianę dość małej matrycy na tle tego co używa konkurencja, na większą 12 megapikselową. Niestety większa jest jedynie w ilości pikseli, a nie wielkości jako takiej. Wielkość pojedynczego piksela na matrycy wynosi 1.22 µ. Poprzednik posiadał matrycę z pikselami o wielkości 1.5 µ. 12 megapikseli przekłada się więc na wielkość fotografii, nie na jakość.

IMG_5450

Możemy za pomocą telefonu wykonać zdjęcie o rozdzielczości 4032 x 3024 piksele. Taka fotografia zajmuje około 2-2.5 megabajta. Jakość zdjęcia podobno ma nie ucierpieć względem poprzedniej kamery stosowanej w iPhone 6, a same fotografie podobno mają być lepsze za sprawą ulepszonej redukcji szumów, lokalnemu mapowaniu tonalnemu czy technologii Focus Pixels. Przyznaje, że nie widzę zbytniej różnicy, co można uznać tak samo za zaletę (iPhone 6 uważam, że robi świetne zdjęcia), jak i za wadę (gdzie tu nowości i innowacje za którą płacimy?).

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

View post on imgur.com

Na osłodę otrzymaliśmy nowy tryb robienia zdjęć – Live Photos. Można ją uruchomić z ekranu aplikacji do wykonywania fotografii. Wystarczy dotknąć ikonkę „słoneczka” przy krawędzi ekranu.

Taka fotografia pozwoli uchwycić nie tylko ulotną chwilę w postaci fotografii, ale również zarejestruje 1.5 sekundy przed i 1.5 sekundy po dotknięciu spustu migawki aparatu.

Po zrobieniu takiego Live Photo wystarczy z wykorzystaniem 3D Touch docisnąć ekran by statyczna fotografia ożyła. Ciekawy efekt, który zapewne z chęcią będą wykorzystali młodzi rodzice do rejestrowania grymasów swoich dzieciaków. Ważna informacja jest dla Was taka, że tworząc Live Photos wykonujecie wideo w rozdzielczości 1440×1080 pikseli przy częstotliwości 15 klatek na sekundę. To niewiele, dlatego może warto jednak korzystać z Live Photo jedynie w szczególnych sytuacjach, a normalne nagrania wideo, nawet te krótkie rejestrować w trybie wideo, by móc wykorzystać pełnie rozdzielczości oferowanej przez matrycę.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 49

Fotografia mimo trybu Live Photos oczywiście będzie wykonana w pełnej rozdzielczości. Niestety trzeba ją najpierw przesłać sobie za pomocą maila, gdyż podczas importowania zdjęć aplikacją Zdęcia na OS X, zdjęcia Live Photos są zgrywane jako film, nie fotografia. W przypadku przesłania mailem, otrzymujemy w  wiadomości normalne zdjęcie. Możliwe, że kolejna aktualizacja aplikacji coś tu poprawi. Pozostając jeszcze przy zdjęciach zmianą jest także tryb tworzenia zdjęć panoramicznych. Większa matryca to także możliwość wykonywania panoramicznych fotografii o wielkości aż 63 megapikseli.

Filmowanie

Tryb filmowania przede wszystkim zyskał nową obsługiwaną rozdzielczość rejestrowania wideo – 4K. Nowa rozdzielczość UltraHD jeszcze nie zadomowiła się u nas na dobre chociaż niemal wszystkie nowe telewizory sprzedawane rzez producentów oferują ekrany pozwalające skorzystać z nowej telewizji ultra wysokiej rozdzielczości. Obraz rejestrowany w trybie 4K ma rozdzielczość 3840 x 2160 pikseli przy częstotliwości 30 klatek na sekundę. Trzeba przyznać, że to już bardzo przyzwoite parametry.

Niestety nie posiadam ani najnowszego iMac’a 5K, ani nawet telewizora w domu, który pozwoliłby mi uruchomić nagrane filmy w tej rozdzielczości, by móc sprawdzić jak one wyglądają bez skalowania do obsługiwanej przez moje domowe urządzenia rozdzielczości. W sieci filmy nagrywane w 4K i skalowane do 1080p są zachwalane przez użytkowników za dużo lepszą szczegółowość nagrania niż przy filmowania natywnym Full HD.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 15

Dodatkowo kamera wideo zyskała możliwość rejestrowania wideo w Full HD 1080p z częstotliwością 60 klatek na sekundę, przez co film wydaje się bardziej naturalny i płynny. Dla lubiących efekty, producent przygotował rejestrowanie wideo w trybie zwolnionym przy 120 klatkach na sekundę dla rozdzielczości 1080p oraz aż 240 klatkach przy rozdzielczości 720p. Przyznaje jednak, ze jakość obrazu rejestrowany w tej najniższej rozdzielczości przy najwyższej częstotliwości zapisu obrazu pozostawia sporo do życzenia. Natomiast rewelacyjnie spisuje się tryb rejestrowania sekwencji poklatkowej. Podczas testu przejechałem spory kawałek miasta rejestrując swój przejazd. Kilka kilometrów trasy po mieście zapisał się w 26 sekundach filmu, który wygląda bardzo spektakularnie.

Ze szczegółów warto odnotować, że kamera w 6S zyskała względem poprzedniej generacji telefonu funkcję stabilizacji obrazu podczas rejestrowania filmu poklatkowego, robienia zdjęć 8 megapikselowych podczas filmowania z ustawieniami 4K czy powiększania obrazu podczas odtwarzania filmu. W sieci można znaleźć także porównanie iPhone’a 6S z pełnoklatkowym aparatem NIKON D750. Okazało się, że nowy telefon potrafi nagrać wideo lepiej niż ten wychwalany pod niebiosa aparat, będący profesjonalnym sprzętem bardzo często wykorzystywanym przez profesjonalistów i którego cena w zależności od obiektywu oscyluje w okolicach 12 tysięcy złotych.

Oczywiście stwierdzenie „lepiej” dotyczy warunków, które panowały podczas realizacji testu. Telefon kontra aparat nie miałby szans w gorszych warunkach oświetlenia, nie pozwoli także na uzyskanie efektu rozmycia tła przy realizacji, w której na pierwszym planie ma być filmowana osoba. Jednak co by nie mówić, to porównanie i tak pokazało na jak wysokim poziomie są filmy rejestrowane przez iPhone’a, jaką ostrość i szczegółowość potrafią zarejestrować szczególnie gdy film zapisywany jest w rozdzielczości 4K, a następnie skalowany do zwykłego Full HD.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 37

Kamera FaceTime w iPhone 6S

Tu również nastąpiła spora zmiana. Przedni aparat do tej pory niedoceniany przez APPLE, a chętnie używany przez amatorów selfie w tym modelu został zastąpiony modułem z matrycą 5 megapikselową. Kamera rejestruje również wideo w rozdzielczości 720p. Te zmiany znacząco wpłynęły nie tylko na jakość zdjęcie selfie czy rejestrowanie wideo, ale również na obraz podczas wideorozmów FaceTime.

Test iPhone 6S AppleMobile.pl 5

Nowością jest także tryb lampy błyskowej. Oczywiście producent nie zdecydował się na zamontowanie dość mało estetycznie wyglądającej lampy na przednim panelu telefonu. Do doświetlenia ekspozycji używany jest ekran, którego tło oraz podświetlenie jest dostosowywane do panujących warunków oświetleniowych.

Bateria

iPhone 6 tuż po pierwszym tygodniu użytkowania miło mnie zaskoczyła oferowanym czasem pracy na jednym pełnym ładowaniu. Telefon spokojnie wytrzymywał dwa dni robocze bez martwienia się o to czy będzie gdzieś gniazdo do jego podłączenia. Niestety z czasem do kolekcji dołączył zegarek APPLE Watch, który na stałe spięty jest z telefonem po Bluetooth. Takie zestawione połączenie skróciło czas pracy do jednego dnia roboczego + kilka godzin zapasu. iPhone 6S został wyposażony w ogniwo zasilające o nieco mniejszej pojemności niż jego poprzednik. Jest to podyktowane koniecznością znalezienia miejsca na Taptic Engine – nowego silnika wibracyjnego o wysokiej częstotliwości pracy. Silnik ten bierze czynny udział podczas pracy ekranu 3D Touch, informując nas o sile nacisku czy wydanej w ten sposób – nazwijmy to – komendzie naciskowej.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 45

Czas trwania takiego zawibrowania jest niezwykle krótki, trwający w milisekundach. Nowy silnik zajmuje dość sporo miejsca. Stąd decyzja o mniejszej objętościowo baterii. Według APPLE mniejsza pojemność nie odbiła się na oferowanym czasie pracy, gdyż układ A9 jak i inne podzespoły są mniej prądożerne, niż te, które zastosowano w poprzedniej generacji iPhone’a. Stąd czas pracy na baterii powinien być takim jak poprzednio.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 50

Oczywiście specyfikacja swoje, życie swoje. Telefon wytrzymuje jeden dzień roboczy ze spiętym zegarkim, pod warunkiem, że tylko odbieram lub wykonuje połączenia, odbieram i wysyłam maile (sporo, gdyż jest to 36% mojego dobowego użycia telefonu) oraz dużo piszę i odbieram wiadomości SMS/iMessage (jeżeli napisze, że jest ich koło 60-90 dziennie, to nie skłamię), z czego w ciągu dnia większość jest odbierana i redagowania za pomocą aplikacji na komputerze z systemem OS X, który tylko korzysta z połączenia telefonu.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 27

Gorzej jest gdy telefon zaczyna pracować jako hotspot dla komputera. W przypadku takiej sytuacji komórka według statystyk telefonu zapewniła niewiele ponad 7.5h pracy na pełnej baterii. Mało. Przyznaję, że jestem nieco zniesmaczony czasem pracy, szczególnie po tym jak bardzo dobrze z działaniem telefonu na jednym pełnym ładowaniu radziła sobie rok temu moja szóstka. Mniej prądożerne podzespoły APPLE musi więc włożyć między bajki.

Nowy iPhone, to musi być nowa afera

No właśnie – co generacja, to nowa afera. Nie inaczej jest w przypadku iPhone’a 6S. Po aferze z nieodpowiednim trzymaniu iPhone’a 4, zdrapującej się farbie z iPhone’a 5 w kolorze czarnym czy ostatniej związanej z wyginaniem się obudowy iPhone’a 6, użytkownicy już się doszukują kolejnej w najnowszej odsłonie telefonu APPLE. Chodzi o procesor A9, który produkowany jest dla APPLE przez dwóch producentów – Samsunga oraz TSMC.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 8

Układ Samsunga powstał w 14 nanometrowym procesie technologicznym. Natomiast TSMC skorzystało z 16 nanometrowego, co podobno znacząco wpłynęło na wydajność nie tylko samego procesora oraz baterii. Różnicę odkryto podczas testu aplikacją AnTuTu oraz Geekbench, w których odkryto, że telefonu z układem TSMC uzyskują znacznie lepsze wyniki, oferując 7 godzin 50 minut i 20 sekund czasu pracy pod obciążeniem, zyskując 4703 punkty, a układ Samsunga zaledwie 6 godzin 5 minut i 20 sekund zyskując tychże punktów jednie 3653.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 41

Różnica jest więc kolosalna. APPLE oczywiście odwraca kota ogonem, tłumacząc w komunikacie dla iMore, iż różnice uzyskane w trybie testu aplikacją, nijak się mają do normalnego codziennego użytkowania, gdzie przy trybie codziennym będzie to zaledwie 1-2% na korzyść układu TSMC. Będzie to więc różnica niezauważalna, w porównaniu do warunków, jakie wykorzystuje program do testowania wydajności. Oczywiście istnieją już sposoby na sprawdzenie tego jaki układ siedzi w naszym telefonie. Wynik podany w akapicie dotyczącym specyfikacji został uzyskany na układzie od TSMC.

Warto czy nie warto?

iPhone 6S to jak producent sam twierdzi najlepszy iPhone jaki do tej pory powstał. Nie sposób się z tym nie zgodzić. Telefon jest niesamowity. Oferuje wszystko to czego można od niego oczekiwać. Jest wykonany z wysokiej jakości materiałów. Jego wzornictwo stoi na wysokim poziomie. Oferuje doskonały ekran z innowacyjną technologią jutra, którą zapewne za niedługi czas na skalę masową będziemy mogli zobaczyć w wielu różnych uradzeniach codziennego użytku. Telefon jest przygotowany do tworzenia multimediów w jakości, która wkracza do naszych salonów i choć powoli, to jednak staje się standardem.

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 1

Po za nadal dość mało wydajnym akumulatorem, trudno coś temu urządzeniu zarzucić. Owszem na rynku są smartfony lepsze, mogące pochwalić się dużo lepszą specyfikacją jednak pozbawione pierwiastka bycia intuicyjnymi, bycia cool i sexy. Tego żadnemu produktowi APPLE nie można odmówić. Pozostaje tylko kwestia – przesiadać się czy nie przesiadać? Wydawać grubą kasę na nowy telefon czy lepiej pojechać do ciepłego kraju, gdyż za oknem tylko szarość i wiatr?

Recenzja iPhone 6S 64GB w AppleMobile.pl 14

Osobiście nie żałuję wydanych pieniędzy na to urządzenie, gdyż spełnia moje oczekiwania. Czy jednak poleciłbym dobremu znajomemu zmianę szóstki na 6S? Nie i uwierzcie, że choć serce się cieszy z nowego gadżetu, to rozum każe powiedzieć – nie warto, nie kupuj, poczekaj na „siódemkę”. 3D Touch to technologia tak bardzo raczkującą i – można by rzec – dziś mało komukolwiek potrzebna, że nie opłaca się z jej powodu wydawać pieniędzy na nowy telefon. Lepszy aparat? Owszem! Ale czy ten w iPhone 6 rzeczywiście jest tak kiepski, że warto wysupłać 3200 czy 3700 złotych, by zdjęcia były ciut większe? Jasne, że nie. Lepsze WiFi? No i co z tego? Do jego wykorzystania potrzebujesz nowego routera wspierającego pasmo ac, które nadal nie jest jeszcze powszechnym standardem w tego typu urządzeniach.

Test iPhone 6S AppleMobile.pl 7

Dlatego jeżeli planujesz wymienić telefon z dotychczas używanej piątki czy 5S – to owszem, będziesz bardzo zadowolony. Nie tyle z funkcji jakie daje „S”, co ogólnie z większej przestrzeni roboczej ekranu i oferowanej wydajności. Jeżeli natomiast masz iPhone’a 6 – nie wymieniaj na nowszy model, nie daj się namówić Timowi Cookowi, że to zupełnie nowy iPhone. Nie warto, choć zgadzam się z nim, że to najlepszy iPhone jaki miałem, a miałem wszystkie.

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

 • Bardziej masywniejszy i solidniejszy w dotyku
 • Nowa technologia interfejsu dotykowego 3D Touch
 • Lepszy aparat 12Mpix z nagrywaniem wideo 4K
 • Rejestrowanie wideo 1080p z 60 klatkami na sekundę
 • Szybszy i bardziej czuły klawisz Touch ID
 • Lepsza kamera selfie
 • Zdjęcia Live Photos
 • Wsparcie dla LTE Advanced
 • Szybsze WiFi z pasmem ac
 • Bluetooth 4.2 z obsługą IPv6

Wady

 • Wysoka cena
 • Krótki czas pracy na baterii
 • Ograniczona funkcjonalność Bluetooth i NFC
 • Brak radia FM
 • Brak portu podczerwieni
 • Brak możliwości sprawdzenia producenta układu A9 przed zakupem
Oceny
 • Cena/Jakość
 • Jakość multimediów
 • Wydajność baterii
 • Wydajność systemu
 • Bogatość zestawu
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *