Recenzja zegarka dla biegaczy Garmin Forerunner 945

Recenzja zegarka dla biegaczy Garmin Forerunner 945

Recenzja zegarka dla biegaczy Garmin Forerunner 945

0
Zegarek Forerunner 945 jest topowym modelem firmy Garmin z linii przeznaczonej dla biegaczy. Patrząc na specyfikację techniczną można odnieść wrażenie, że Forerunner 945 jest jednym z najbardziej zaawansowanych zegarków w ofercie Garmina. Przez 6 tygodni miałem okazję dzień po dniu odkrywać możliwości tego urządzenia i mogę śmiało powiedzieć, że Forerunner 945 jest bliski ideału.

Wygląd i wykonanie

Forerunner 945 jak na swoją cenę wygląda dość tanio. Koperta została wykonana z plastiku wzmocnionego włóknem szklanym. Zegarek dzięki temu jest lekki, waży 50g, ale nieco stracił na wyglądzie. Plastikowe są także przyciski i dekiel. Wyświetlacz chroni szkło Corning Gorilla Glass DX, bez powłoki oleofobowej.

Silikonowe paski o szerokości 22mm zamocowane są na szpilce, choć w specyfikacji widocznej na stronach producenta, wspomniano o QUICKFIT. Do ich wymiany potrzebne jest narzędzie do usuwania szpilek. Co ciekawe, można kupić oryginalne paski w zestawie ze szpilkami i narzędziami do usuwania szpilek. Powiem szczerze, że nie do końca podoba mi się takie rozwiązanie. Z doświadczenia wiem, że paski w zegarkach sportowych zużywają się dość szybko. Dziwię się, że w zegarku za ponad 2000 zdecydowano się na takie rozwiązanie biorąc pod uwagę, że Garmin ma dwa systemy pozwalające na błyskawiczną zmianę pasków.

Wyświetlacz

Tu nie ma niespodzianki. Podobnie jak większość zegarków firmy Gramin, tak i Forerunner 945 wyposażony jest w kolorowy, transreflektywny i idealnie czytelny wyświetlacz Memory-In-Pixel, o rozdzielczości 240 x 240 pikseli. Jak dla mnie to najlepsza opcja, rozkładająca na łopatki konkurencję. Choć wyświetlacze stosowane przez Garmina wyglądają trochę archaicznie to są czytelne w każdych warunkach. W dodatku są energooszczędne, dzięki czemu mogą wyświetlać informacje przez cały czas. Jestem zdania, że dla zegarka sportowego jest to najlepsza opcja. Tu liczy się łatwość odczytywania informacji, rozsądne zużycie energii, a nie licytacja na miliony kolorów.

Wyświetlacz jest oczywiście podświetlany. Podświetlenie może być uruchamiane ręcznie przyciskiem, lub automatycznie przez uniesienie nadgarstka. Natężenie podświetlenia można regulować w zakresie od 10 – 100%, ze skokiem co 10%. Można ustawić osobne parametry podświetlenia podczas aktywności i poza aktywnością. W praktyce lepiej pozostać przy podświetleniu ręcznym, bo sytuacje, kiedy trzeba podświetlić ekran są bardzo rzadkie i ograniczają się do zmroku i całkowitych ciemności. Wyświetlacz w modelu Forerunner 945 nie jest dotykowy, ale to akurat jest zaletą, a nie wadą, bo system operacyjny zegarków Garmin jest idealny do obsługi przyciskami.

Obsługa

Przyciski rozmieszczone są w typowy dla Garmina sposób: trzy z lewej strony koperty (LIGHT, UP, DOWN), dwa z prawej (START/STOP, BACK/LAP). Jeśli ktoś używał któregoś z zegarków Garmin wcześniej, z obsługą Forerunner 945 nie będzie miał problemu. Przyciski są duże, rozmieszczone w wygodny sposób, choć jak dla mnie są trochę za miękkie i bez wyraźnego kliku.

Użytkownie zegarka należy zacząć od sparowania go z telefonem. Oczywiście Forerunner 945 może działać samodzielnie, a w jego pamięci można przechować dane dotyczące 200 godzin aktywności, ale dopiero po podłączeniu go do serwisu Garmin Connect można cieszyć się wszystkim funkcjami oferowanymi przez ten zegarek. Procedura parowania jest szybka i łatwa. Aplikacje Garmin Connect dostępne są na systemy iOS oraz Android, przy czym użytkownicy tego drugie systemu otrzymują dostęp do nieco większej ilości funkcji. Na przykład z poziomu zegarka mogą wysyłać predefiniowane odpowiedzi na wiadomości, podczas gdy użytkownicy systemu iOS muszą zadowolić się jedynie powiadomieniami o nowych wiadomościach.

Bateria

Żywotność baterii w modelu FR 945 według danych producenta wynosi 36 godzin w trybie GPS. I nie są to czcze obietnice. Oczywiście w zależności od konfiguracji i używanych funkcji, czas pracy może ulec skróceniu, ale 30 godzin jest osiągalne bez większych wyrzeczeń. Jeśli ktoś biega ulatramaratony albo uprawia turystykę rowerową z całą pewnością doceni baterię w tym zegarku.

Trzeba jednak pamiętać, że są funkcje, które mogą drenować baterię. Niektóre nawet dość mocno. Na przykład przez odtwarzanie muzyki czas pracy na jednym ładowaniu spada do 10 godzin. Choć i tak można to uznać za całkiem niezły wynik w porównaniu z zegarkami konkurencji. Co ważne, gdyby zaistniała potrzeba podładowania zegarka w trakcie aktywności, można to zrobić bez problemu. Po podłączeniu ładowania na przykład z powerbanku, FR 945 cały czas zapisuje aktywność, choć rzecz jasna tracimy możliwość rejestracji tętna, dopóki zegarek ponownie nie zostanie zapięty na nadgarstku. Warto zauważyć, że nie wszystkie modele zegarków Garmin mają możliwość rejestracji treningu podczas ładowania. Do takich należy na przykład budżetowy model Forerunner 45.

W trybie zegarka z na wciąż włączonym pulsometrem i pulsoksymetrem bateria wystarcza na nieco ponad 4 dni. W dodatku zegarek ładuje się dość szybko, więc podłączając go do ładowania przy każdym prysznicu w zasadzie nie musiałem kontrolować w jakim stopniu naładowana jest bateria.

Co potrafi Forerunner 945

No cóż, łatwiej jest chyba napisać, czego Forerunner 945, bo to prawdziwy kombajn i początkujący użytkownik na zapoznanie się z pełnią możliwości tego zegarka będzie potrzebował kilka tygodni. Zwłaszcza, że niektóre funkcje są dobrze ukryte i trudno jest odkryć podczas zwykłej „zabawy” zegarkiem. W przypadku temu modelu naprawdę warto sięgnąć po instrukcję, by nie przegapić żadnej z licznych funkcjonalności.

Zdrowie

Jak na zaawansowany zegarek sportowy przystało, FR 945 monitoruje całą gamę parametrów związanych ze zdrowiem i kondycją. Są to między innymi:

 • ilość wykonanych kroków
 • ilość pokonanych pięter
 • liczba spalonych kalorii
 • tętno
 • saturację
 • częstotliwość oddechu
 • poziom stresu
 • długość i jakość snu
 • poziom energii w organizmie
 • waga (ręcznie, za pomocą widżetu)
 • nawodnienie (ręcznie, za pomocą widżetu)

Wyniki pomiarów można odczytać na ekranie zegarka oraz w aplikacji bądź w witrynie Garmin Connect.

Pulsoksymetr

Jeszcze do niedawna pulsoksymetr był bajerem, przydatnym wyłącznie osobom uprawiającym sporty w górzystym terenie. W czasach COVID-19 pulsoksymetry stanowią istotną pomoc przy monitorowaniu zdrowia pacjentów zakażonych wirusem. Tak więc Forerunner 945 jest przy okazji urządzeniem diagnostycznym, które mierzy saturację, czyli poziom nasycenia krwi tlenem.

Body Battery, Poziom stresu, Sen

Zegarek na bieżąco monitoruje obciążenie organizmu codziennymi czynnościami oraz stres i na tej podstawie ustala ilość energii witalnej w organizmie. Pomaga to lepiej zaplanować treningi. Forerunner 945 dość szczegółowo analizuje sen. Robi to całkowicie automatycznie, nie trzeba informować zegarka kiedy kładziemy się spać. I potrafi dość dokładnie określić czas, w jakim faktycznie zasypiamy.

Sport

Forerunner 945 wbrew nazwie nie jest zegarkiem wyłącznie dla biegaczy. To uniwersalny zegarek multisportowy. Co prawda oprogramowanie i funkcje zegarka skoncentrowane są głównie na bieganiu i jeździe na rowerze, ale miłośnicy innych sportów także nie będą rozczarowani. Forerunner 945 ma preinstalowane aplikacje między innymi dla sportów: bieganie na bieżni, bieganie w terenie, wędrówki, wspinaczka, jazda na rowerze w terenie, jazda na rowerze stacjonarnym, pływanie w basenie i na otwartym akwenie, joga, treningu siłowe, stepper, kajakarstwo, narciarstwo czy golf.

Bez względu na rodzaj wybranej dyscypliny sportowej, możemy dowolnie konfigurować informacje pojawiające się na wyświetlaczu. Na jedynym ekranie może być maksymalnie 6 pól danych. Dzięki temu, można mieć szybki dostęp do najważniejszych parametrów cały czas w zasięgu wzroku. Jeśli ktoś lubi analizować swoje wyniki i postępy to będzie  całkowicie usatysfakcjonowany.

Funkcje treningowe

Bardzo często spotkam się z pytaniem, czemu kupić zegarek Gramina a nie (tu wstawcie praktycznie dowolną markę). Zegarek to zegarek, każdy mierzy podobne parametry, a chiński można kupić za 20% ceny Garmina, więc po co przepłacać?

Odpowiedź jest prosta: w przypadku Garmina nie przepłacamy, ale dopłacamy do funkcji, których próżno szukać u konkurencji. Garmin oferuje rewelacyjne funkcje treningowe, jakich w chińskich czy koreańskich zegarkach próżno szukać i idę o zakład, że nigdy się w nich nie pojawią . Poniżej niektóre z nich.

Garmin Coach

Garmin Coach to wirtualny trener. Dość uniwersalny, który początkującym pomoże rozpocząć przygodę z bieganiem, a zaawansowanych przygotuje do biegania maratonów. Wystarczy określić cel treningów, odpowiedzieć na kilka pytań i aplikacja przygotuje plan treningów. Dostajemy gotowca, dzięki któremu wiemy kiedy, ile i jak biegać.

 Virtual Partner

Kolejna zachęta do biegania. Tworzymy wirtualnego towarzysza treningów Ustawiamy średnie tempo z jakim będzie z nami biegł i przystępujemy do treningu. W jego trakcie zegarek będzie nas informował jak wypadają nasze starania w porównaniu z naszym partnerem, czy biegniemy w jego tempie, szybciej czy wolniej.

Trening interwałowy

Dzięki tej funkcji możemy stworzyć prosty trening rozpoczynający się od rozgrzewki, następnie przechodzący do interwału, odpoczynku i zakończony ćwiczeniami rozluźniającymi.

PacePro

Funkcja, która w oparciu o dane dotyczące nachylenia terenu podpowiada w jakim tempie pokonywać trasę, by ukończyć ją w zakładanym czasie. Gdzie zwolnić, gdzie przyspieszyć, tak by osiągnąć maksymalną wydajność.

ClimbPro

Funkcja pomagająca pokonywać wzniesienia. Pomaga równomiernie rozłożyć wysiłek informując o nachyleniu, dystansie i wzroście wysokości kolejnego wzgórza na trasie.

Asystent odpoczynku

Zegarek porównuje stan wypoczęcia organizmu przed aktywnością i po aktywności, i na tej podstawie szacuje okres regeneracji.

Efekt treningu aerobowego i beztlenowego

Funkcja mierzy obciążanie podczas treningu i na jego podstawie szacuje korzyści z wykonanej aktywności. Wyniki prezentowane są w pięciopunktowej skali, wraz z opisem.

Obciążenie treningowe

Zegarek sumuje wszystkie aktywności z ostatnich siedmiu dni, kontroluje czas regeneracji i w razie potrzeby ostrzega o zbytnim przemęczeniu organizmu, które może prowadzić do kontuzji.

Dodatkowe akcesoria sportowe

Garmin Forerunner 945 obsługuje łączność w standardach Bluetooth oraz ANT+, dzięki czemu można do niego podłączyć czujniki kadencji, prędkości, mocy, tętna, temperatury, nie tylko tych firmy Garmin, ale także firm trzecich. Po podłączeniu dodatkowych akcesoriów Forerunner 945 może dodatkowo mierzyć i analizować na przykład: zaawansowaną dynamikę biegu, próg mleczanowy czy zmienność tętna.

 

Przeczytaj też: Czemu nie kupię kolejnego Apple Watch

 

Mapy

Tak jak większość droższych modeli zegarków Garmin, także i Forerunner 945 wyposażony jest w mapy. Co istotne, są to autorskie mapy firmy Garmin. Czemu o tym wspominam? Ponieważ się to najlepsze mapy do nawigacji w terenie. Tak dokładnych topograficznych map nie oferuje żaden producent inteligentnych zegarków. Z mapami Garmina naprawdę nie sposób zabłądzić w górach czy w lesie. Są nie naniesione nie tylko oznakowane szlaki, ale nawet boczne ścieżki, drogi pożarowe i przesieki. Jako dodatek można pobrać bezpłatnie mapy stoków narciarskich i pól golfowych. Tego także próżno szukać u konkurencji.

Wiem, że sporo osób zaczyna się w tym momencie zastanawiać, jak można używać map na wyświetlaczu o rozdzielczości 240 x 240 pikseli. Wbrew pozorom, nawet taka niewielka rozdzielczość pozwala dość wygodnie korzystać w map. W dodatku dobrze przemyślano sposób obsługi mapy przy pomocy przycisków. W trudnych warunkach pogodowych mapą operuje się znacznie wygodniej wciskając przyciski niż korzystając z dotykowego ekranu. Można to docenić w deszczu oraz w zimie, gdy mamy ubrane rękawice.

Dzięki darmowej aplikacji Garmin BaseCamp można zaplanować i przesłać do zegarka trasę treningu lub wycieczki oraz tworzyć animacje z tras wraz ze zdjęciami.

Funkcje dodatkowe

Sklep Connect IQ

Ze sklepu Connect IQ można pobierać dodatkowe widżety, tarcze i aplikacje. Na początek warto się przyjrzeć dodatkowym tarczom, bo te preinstalowane w zegarku są bardzo ascetyczne. Niektóre z tarcz pozwalają wyświetlić praktycznie wszystkie informacje jakie zbierają czujniki Forerunner 945, od aktualnego tętna przez pokonany dystans czy spalone kalorie, na aktualnym ciśnieniu atmosferycznym kończąc.

 Garmin Pay

W tak zaawansowanym modelu nie mogło zabraknąć płatności zbliżeniowych. Jest to szczególnie cenne, bo portfela GarminPay można podpiąć karty praktycznie wszystkich liczących się na polskim rynku banków. Co prawda mało wygodnie wpisuje PIN wybierając przyciskami cyfry z obrotowej tarczy, ale i tak w wielu przypadkach jest to szybsze niż sięganie po portfel.

 

Przeczytaj też: Jak dodać kartę do Garmin Pay przy użyciu iPhone’a?

 

Odtwarzacz muzyki

Garmin Forerunner 945 ma wbudowany odtwarzacz muzyki. Ze sklepu Connect IQ można pobrać aplikacje Spotify, Deezer oraz Amazon Music. Ponadto na zegarek można wgrać pliki muzyczne z własnej kolekcji. Do słuchania muzyki potrzebne są rzecz jasna słuchawki Bluetooth. Jedynym minusem jest brak jakieś aplikacji do podcastów.

Dodatkowo zegarek może pełnić rolę bezprzewodowego pilota do sterownia muzyką odtwarzaną na telefonie. Przyznam, że częściej korzystałem z tej możliwości, z racji tego, że odtwarzanie muzyki bezpośrednio na zegarku mocno drenuje baterię, poza tym niestety na zegarek Garmin brak aplikacji Apple Music, a z tego serwisu korzystam najczęściej.

Sterowanie inteligentnym domem

Jak wspominałem wcześniej, Forerunner 945 pozwala na instalowanie aplikacji. Nie tylko od Garmina. Także od firm zewnętrznych. Co prawda w sklepie IQ Connect wybór jest znacznie skromniejszy niż w App Store czy Google Play, ale można znaleźć kilka ciekawych pozycji. Jedną z nich jest aplikacja Samsung SmartThings do obsługi inteligentnego domu. Co bardzo istotne, SmartThing pozwala sterować nie tylko sprzętami Samsunga.

Na liście obsługiwanych sprzętów znajdują się inteligentne urządzenia Bosch, Bose, Danfoss, FIBARO, IKEA, Nanoleaf, Netatmo, Philips HUE, Sonos czy Somfy. Ja dzięki aplikacji SmartThings na zegarku Garmin mogłem sterować inteligentnym oświetleniem WiZ.

Przeczytaj też:  Recenzja inteligentnych żarówek WiZ

Słabe strony

Z pełną odpowiedzialnością mogę stwierdzić, że Garmin Forerunner 945 jest prawie idealny. Jego jedyną wadą jest to, że bardzo trudno utrzymać go w czystości. Nie jestem szczególnie pedantyczną osobą, której przeszkadza każda drobinka kurzu, ale mam zwyczaj dbać o sprzęt, którego używam. Pomijam już fakt, że noszenie brudnego zegarka wygląda dość słabo, bo to jakby chodzić w brudnych butach. Nie wiem czym kierował się zespół projektantów przy tworzeniu koperty Forerunner 945, ale odnoszę wrażenie, że ci ludzie byli nieco na bakier ze sportem. Zegarek sportowy jest prawie bez przerwy narażony na kontakt z potem, pyłem i brudem. Nie dość, że kopertę FR 945 zdobią wymyślne rowki, być może po to, by zadrapania powstałe podczas treningów mniej rzucały się w oczy, to jeszcze jest pełna zakamarków.

Chyba po raz pierwszy w życiu do czyszczenia zegarka potrzebna mi była nić dentystyczna. Przy czyszczeniu nie pomaga też sposób mocowania pasków. Niestety nie miałem narzędzia do demontażu szpilek, więc nie mogłem jak w przypadku innych modeli, wygodnie odpiąć pasków i umyć ich porządnie pod kranem jakimś detergentem. Sytuacji nie poprawia szkło pozbawione warstwy oleofobowej, na którym widać każdy ślad palca. Choć temu akurat dość łatwo zaradzić, nanosząc taką warstwę w płynie.

Podsumowanie

Garmin Forerunner 945 to doskonały zegarek dla każdego prawdziwego pasjonata sportu. Z naciskiem na “pasjonata”. Mimo nieco lichego wyglądu oferuje ponadprzeciętną funkcjonalność. Jest lekki, ma świetną baterię i doskonałe mapy. Bez wątpienia jest jednym z najlepiej wyposażonych zegarków dla biegaczy, jaki są w tej chwili dostępne na rynku. Unikalne autorskie funkcje treningowe Garmina pozostawiają konkurencję daleko w tyle.

Garmin Forerunner 945 nie jest tani, jednak trzeba pamiętać, że wraz z zegarkiem otrzymujemy dostęp do serwisu Garmin Connect, planów treningowych oraz do rewelacyjnych map. I to wszystko na zawsze za darmo, bez tak powszechnych ostatnio abonamentów.

Jednak trzeba pamiętać, że to jest zegarek dla osób, które żyją sportem, dużo trenują i biorą udział w zawodach. Bo tylko taka osoba wykorzysta w praktyce większość funkcji tego zegarka. Okazjonalni biegacze powinni na początek sięgnąć po jeden z prostszych i tańszych modeli.

Recenzja zegarka dla biegaczy Garmin Forerunner 945

 

Zalety Wady

Zalety

 • mały i lekki
 • bardzo wytrzymała bateria
 • doskonałe mapy
 • świetne funkcje treningowe
 • pulsoksymetr
 • szybki i dokładny GPS

Wady

 • cena
 • trudny w konserwacji