Recenzja Garmin Virb 360 – kamera z najwyższej półki rejestrująca w 360 stopniach!
Recenzja Garmin Virb 360 – kamera z najwyższej półki rejestrująca w 360 stopniach!

Recenzja Garmin Virb 360 – kamera z najwyższej półki rejestrująca w 360 stopniach!

0

Garmin – niegdyś producent słynący głównie z produkcji zegarków sportowych rozwinął horyzonty i zaprezentował światu kamerkę sportową nagrywającą w 360 stopniach. Garmin Virb 360 pokazał konkurencji, że mają się czego obawiać – zapraszam na recenzję!

Recenzja Garmin Virb 360

Kamerki sportowe to niewątpliwie popularne akcesoria, które nie są używane tylko do rejestrowania naszych wyczynów fizycznych. Popularność wzrasta wraz z zapotrzebowaniem na kamerki służące do nagrywania vlogów. Czemu więc takie osoby wybierają sprzęt sportowy, zamiast skupić się na innej kategorii? Odpowiedź można rozwijać na dziesiątki zdań, jednak skrócić to można do kilku najważniejszych słów – niska waga, bardzo dobra stabilizacja i łatwość obsługi.

Recenzja Garmin Virb 360

Co znajdziemy w zestawie z Garmin Virb 360?

Garmin stworzył kamerę sportową z krwi i kości. Daje użytkownikowi wszystko co potrzebuje, a nawet i więcej. Virb 360 jest niewielkim urządzeniem z wbudowanymi dwoma obiektywami. W zestawie sprzedażowym znajdziemy akumulator litowo-jonowy, który jest wymienialny – istnieje możliwość dokupienia, w razie gdyby była taka potrzeba. Standardowy kabelek do ładowania i przesyłania danych, który stworzony jest niestety w starym standardzie, zamiast coraz bardziej popularnym i szybszym USB-c.

Recenzja Garmin Virb 360

Garmin projektując to urządzenie dał użytkownikowi pełny wybór jak i gdzie ma być ona używany, dlatego w zestawie otrzymaliśmy podstawkę statywu (1/4″-20) oraz podstawkę kamery. Standardowy i powszechny gwint umożliwi dobranie wielu interesujących nas akcesoriów. Do wygodnego „vlogowania” i nagrywania sportowych ujęć, do zestawu dołączono statyw. Zostając przy temacie dołączonego akcesorium – może on służyć jako stabilny tripod, który sprawdzi się w nagrywaniu statycznych ujęć, jak chociażby timelapse’ów. Z zamontowanym akumulatorkiem kamera waży tylko 160 g.

Recenzja Garmin Virb 360

Jakość nagrań w Garmin Virb 360 to istny majstersztyk!

Prezentowana kamera jest jedną z najbardziej rozbudowanych technicznie kamerek tego typu na rynku. Nie boi się niesprzyjającej pogody. Jest w pełni wodoszczelna – będzie odpowiednim wyborem na kamerę do rejestrowania przygód w najbardziej ekstremalnych warunkach. W trakcie okresu jej testowania zdałem sobie sprawę, że kamera w rękach zwykłego śmiertelnika może się zwyczajnie marnować. Patrząc na jej możliwości zachęca do podejmowania najbardziej ekstremalnych decyzji. Gdybym miał takie możliwości, to chciałbym mieć właśnie taką kamerę przy sobie. Dane techniczne robią wrażenie – nagrywanie w 360 stopniach w rozdzielczości 5,7K/ przy 30 kl/s. Co dla mnie było najważniejsze – jak sprawdzi się stabilizacja obrazu? Muszę przyznać, że wbudowana sferyczna stabilizacja obrazu wykonuje kawał dobrej roboty.

Prawie niemożliwym jest nagranie źle wyglądającego materiału. Może to być dla wielu karta przetargowa – bardzo stabilne filmy i do tego wysoka rozdzielczość sprawią, że tak nagrane filmy będą wyglądać bardzo dobrze. Tak jak wspomniałem wcześniej, coraz częściej kamerki sportowe wykorzystywane są przez osoby tworzące materiały „vlogowe”  na przykład w serwisie YouTube. Ważna w takim przypadku będzie jakość nagrywanego audio, bowiem często to właśnie na rozmowach skupiać się będą takie materiały. Pod tym względem Virb 360 sprawdza się dobrze, a to za sprawą aż czterem wbudowanym mikrofonom, które rejestrują dźwięk w 360 stopniach.

Recenzja Garmin Virb 360

W trakcie testów musiałem jednak nauczyć się jak trzymać kamerkę, ponieważ bardzo łatwo „przesunąć” palcem po mikrofonie i powstawały nieprzyjemne dźwięki na nagraniu. Pomijając ten fakt, który był jednak wywoływany z mojej winy to urządzenie nagrywa dźwięk w wysokiej jakości i nawet bardzo oddalone obiekty są znakomicie słyszalne, nie przyćmiewając przy tym naszej rozmowy z inną osobą lub prowadzonego monologu.

Test Garmin Virb 360

Jak została wykonana?

Wykonana została w pełni z aluminium, które bardo ciężko zarysować. Masywna, stalowa konstrukcja zapewnia spokój, że kamerce nic złego się nie stanie i nawet najcięższe klimaty nie spowodują poważnych uszczerbków na jej zdrowiu. Garmin jest urządzeniem przemyślanym konstrukcyjnie od A do Z. Dwa wystające szkła obiektywów są szczególnie narażone na zarysowania i stłuczenia, dlatego umożliwiono ich bezinwazyjną wymianę poprzez odkręcenie i przykręcenie nowego szkła. Takowe dodatkowe szkiełka nie znajdują się w zestawie, ale są dostępne w ofercie sklepu Garmina.

Test Garmin Virb 360

Czas pracy na baterii i wymogi dotyczące nośnika danych

Długa wyprawa będzie wymagać sporej karty microSD, bowiem nagrywane materiały w tak wysokiej rozdzielczości ważą naprawdę sporo. Zmontowany około 30 minutowy materiał ważył około 20 GB, dlatego przy wyborze tej kamery, warto zaopatrzyć się w sporą, przynajmniej 64 GB kartę pamięci o wysokiej klasie – U3 lub wyższej. Dołączony do zestawu akumulator możemy ładować z powerbanka, co jest wielką zaletą. Przy dłuższej wyprawie, osobiście dokupiłbym jeszcze jeden akumulator.

Test Garmin Virb 360

Czas nagrywania różni się w zależności od tego z jakiej funkcji nagrywania skorzystamy. Istnieje kilka możliwości nagrywania – tylko przedni lub tylni obiektyw – w takim wypadku uzyskujemy standardowy szeroki kąt, który nada się idealnie do nagrywania chociażby vlogów oraz – nagrywanie obydwoma obiektywami w formacie 360 stopni. Czasy pracy będą się różnić, ale udawało mi się uzyskać wyniki około 1 godziny i 10 minut nagrywając w różnych wyżej wymienionych opcjach.

Nakładki G-Metrix i aplikacja na smartfony i komputery – „VIRB”

Element wyróżniający omawiany produkt od konkurencyjnych rozwiązań są nakładki nazwane G-Metrix. Wykorzystują moduł GPS do mierzenia prędkości i pokazywania trasy jaką pokonaliśmy. Opcja przeznaczona dla osób uprawiających sporty ruchowe. Nakładki możemy w dowolnej chwili wyłączyć lub zdecydować w którym momencie chcemy je widzieć na ekranie. Do edycji materiałów i dodawaniu różnych stylów G-Metrix służy aplikacja „VIRB”, która dostępna jest na systemy operacyjne z systemem Android i IOS.

Test Garmin Virb 360

Do komunikacji ze smartfonem wykorzystywany jest moduł wi-fi. Doświadczenie płynące z aplikacji są bardzo satysfakcjonujące, szczególnie pod względem szybkości zgrywania materiałów i czasu potrzebnego do podglądnięcia nagrać. Wewnątrz apki wbudowano edytor, który sprawnie i wygodnie umożliwi zmodyfikowanie interesującego nas nagrania. Podobna w działaniu, ale bardziej rozbudowana aplikacja stworzona została też na komputery z systemem Windows i Mac. W działaniu nie odbiega od sprawności jaką dysponuje mobilna wersja. Umożliwia edycję materiałów na większą skalę. W działaniu i możliwościach jakie w niej wykonamy przypomina Applowy iMovie.

Kilka słów podsumowujących o Garmin Virb 360

Moim zdaniem kamera Garmin Virb 360 jest postrachem dla innych producentów. Posiada bardzo rozbudowane funkcję i co najważniejsze – spisze się w każdych warunkach. Wraz z kamerą mamy dostęp do dobrze napisanego i rozbudowanego programu do edycji filmów, także od razu zaczniemy zabawę z nagrywaniem. Można rzec – idealna kamera sportowa, która nie tylko w sporcie spisze się perfekcyjnie. Cena recenzowanego urządzenia nie jest niska i nasz portfel poczuje braki, ale taka inwestycja zapewni nam rejestrator na wiele lat. 

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Bryła jest poręczna, a całość wykonana została z najwyższej jakości materiałów
  • Dołączone do zestawu akcesoria, w tym uchwyt, który po rozłożeniu jest stabilnym tripodem
  • Wymienne szkiełka obiektywów
  • Fantastyczna jakość nagrać w trybie 360 i 180 stopni
  • Możliwość zapisu w formacie RAW
  • Mnogość, mnogość i jeszcze raz mnogość funkcji...

Wady

  • ...za które musimy niestety sporo zapłacić
Oceny
  • Jakość nagrań wideo
  • Wbudowane mikrofony
  • Jakość wykonania
  • Wielozadaniowość
Cezary Pagórek Miłośnik nowinek technologicznych i motoryzacji. Recenzent i dziennikarz technologiczny w serwisie Applemobile.pl. Chcesz się coś dowiedzieć? Pisz śmiało wiadomość prywatną!

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *