Recenzja ZALMAN ZM-VE400 – Ciekawa kieszeń na dysk twardy 2.5 cala z funkcją szyfrowania

Recenzja ZALMAN ZM-VE400 – Ciekawa kieszeń na dysk twardy 2.5 cala z funkcją szyfrowania

0

ZALMAN dostarczył do mnie ciekawy i bardzo praktyczny produkt – kieszeń na 2.5 calowy dysk. Niby nic nadzwyczajnego. Jednak ta kieszeń posiada dotykowy panel, wyświetlacza i wiele istotnych funkcji, jak chociażby szyfrowanie bez instalacji dodatkowego oprogramowania czy praca w trybie napędu optycznego.

ZM-VE400_b_03 

Na wstępie zacznę może od zalet tego urządzenia. Szyfrowanie 256 kluczem AES bez konieczności instalowania jakiegokolwiek oprogramowania, również na potrzeby dostępu do plików na komputerze. Dotykowy panel na obudowie oraz wyświetlacz, dzięki któremu skorzystamy z wbudowanych funkcji kieszeni bezpośrednio wybierając je z listy wyświetlanej na niewielkim, podświetlanym wyświetlaczu monochromatycznym. Dane zabezpieczane 4-8 cyfrowym hasłem. Względne bezpieczeństwo danych również po wyjęciu dysku z kieszeni i podłączeniu bezpośrednio do SATA. Praca w trybie wirtualnego napędu optycznego, który zapewne szczególnie przypadnie do gustu właścicielom Ultrabooków bez wbudowanego napędu CD/DVD/BR. Prawda, że brzmi nieźle?

 

ZALMAN ZM-VE400 to spory kalkulator? 

Raczej niewiele jest osób, które na pierwszy rzut oka na to urządzenia, domyślą się, że mają do czynienia z zaawansowaną obudową na dysk twardy. Trzeba to sobie powiedzieć jasno. Duże nadrukowane na panel dotykowe cyfry wraz z wyświetlaczem umieszczonym na górze, jednoznacznie kojarzą się z kalkulatorem. Aż dziwne, że producent nie dodał takiej funkcjonalności dla tej kieszeni jako dodatek.

ZM-VE400_b_02

Zalman ZM-VE400 to jednak żadne elektroniczne liczydło, tylko całkiem zaawansowana i zminiaturyzowana technologia do obsługi dysków twardych o wielkości 2.5 cala. Dysk wyposażony został w interfejs SATA II dla podłączenia dysku oraz USB 3.0, dla podłączenia całości do naszego komputera. Obudowa nie jest jakaś najmniejsza. Jeżeli zależy nam na magazynie danych, na którym chcemy przenosić filmy na wymianę z kolegami, to w cenie samej kieszeni uda nam się kupić całkiem przyzwoity cały dysk przenośny o znacznie mniejszych gabarytach. Zalman ZM-VE400 to jednak wolność. Wolność w wyborze wielkości dysku, jego producenta, technologii. Odkręcamy śrubki i wsadzamy 2.5 calowy dysk z naszego laptopa, którego nie używamy. Wpadła nam jakaś niespodziewana gotówka, to kupujemy dobry dysk SSD, ponownie odkręcamy śrubki i montujemy go w kieszeni. Robimy co chcemy. Niestety gotowe dyski przenośne są najczęściej nierozbieralne. Nie można wykorzystać ich obudowy dla innego dysku itd.

 

Co w zestawie ZALMAN ZM-VE400? 

W zestawie znajdziemy wszystko to co będzie nam potrzebne do zamontowania twardziela w kieszeni, używania go oraz przenoszenia. Jest więc przewód USB do podłączania kieszeni do komputera, jest śrubokręt i śrubki do zamontowania dysku we wnętrzu, znalazło się także miejsce na przyjemne dla oka etui do przenoszenia ZALMANA. Zestaw jest więc bardzo bogaty, co przy cenie około 250 złotych za samą kieszeń jest ważne.

Zrzut ekranu 2014-12-06 o 14.10.07

Sama kieszeń wykonana została z tworzywa sztucznego. Dostępna jest wersja czarno srebrna oraz srebrna z czarnymi wstawkami. Subiektywnie wydaje mi się, że czarna wygląda po prostu lepiej. Wymiary kieszeni to 146(L) x 80.8(W) x 14(H)mm przy masie 91 gramów. Bez dysku oczywiście.

Zrzut ekranu 2014-12-06 o 14.10.52

 

Dotykowy panel posiada rezystancyjne pola dotykowe, przez co trzeba użyć nieco siły podczas ich dotykania. Przyzwyczajeni do powszechnie używanej obecnie technologii pojemnościowej w ekranach dotykowych, chociażby w na co dzień przez niemal każdego używanych dotykowych smartfonach, mogę być nieco rozczarowani komfortem obsługi funkcji kieszeni z poziomu panelu. Nie oznacza to jednak, że dysk obsługuje się ciężko. Trzeba się po prostu przyzwyczaić.

 

Bardzo funkcjonalnie

Kieszeń miałem okazję testować z dyskiem WD Black Dual Drive 120GB SSD + 1TB HDD. Kieszeń potrafi pracować w trzech trybach – trybie dysku twardego, trybie wirtualnego napędu optycznego oraz obu trybach równocześnie.

Zrzut ekranu 2014-12-06 o 14.11.40

Tryb napędu optycznego to coś rewelacyjnego, szczególnie dla osób, które nie posiadają w swoim komputerze napędu CD/DVD/BR. Wystarczy, że wrzucimy na dysk obrazy ISO z programami, a następnie za pomocą dotykowego panelu wybierzemy obraz, który ma zostać uruchomiony. W ten sposób komputer wykryje go tak, jakbyśmy wsadzili płytę do czytnika. To może bardzo ułatwić życie w przypadku instalacji systemu operacyjnego, programów czy gier.

ZM-VE400_b_05

Prócz tego w menu kieszeni znajdziemy informacje S.M.A.R.T na temat prawidłowej pracy naszego dysku, jego stanu, temperatury itd.

 

Podsumowanie 

Zalman ZM-VE400 to produkt nie dla każdego. Funkcje, które oferuje to coś, co zapewne przesądzi o wyborze tej kieszeni przez użytkowników. Jednak nie wszyscy ich potrzebują. Wielu użytkowników potrzebuj dysku, tylko po to, aby pracował jako magazyn danych do ich przenoszenia. Do tego wystarczy zwykły dysk przenośny, którego zakup może być nawet tańszy od kupna samej kieszeni Zalman bez dysku. Jeżeli jednak potrzebujesz dobrej kieszeni, która pozwoli Ci na bezproblemowe szyfrowanie danych, a także dostęp do nich na innych komputera, bez konieczności instalowania na nich jakiegokolwiek dodatkowego oprogramowania, a przy tym wykorzystasz inne możliwości oferowane przez ZALMAN ZM-VE400, to się nie zastanawiaj. Będziesz zadowolony.

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Możliwość zainstalowania dowolnego dysku SATA 2.5 cala
  • Interfejs USB 3.0
  • Szyfrowanie 256 bitowym kluczem AES
  • Możliwość prac jako wirtualny napęd optyczny
  • Bogaty zestaw sprzedażowy
  • Dodatkowe funkcje obsługiwane z panelu dotykowego

Wady

  • Nie najmniejsze rozmiary
  • Cena
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *