Recenzja WD My Passport Wireless Pro – dysk przenośny z łącznością WiFi AC i obsługą z iPhone’a
Recenzja WD My Passport Wireless Pro – dysk przenośny z łącznością WiFi AC i obsługą z iPhone’a

Recenzja WD My Passport Wireless Pro – dysk przenośny z łącznością WiFi AC i obsługą z iPhone’a

0

Podobno jest to urządzenie dla profesjonalistów i zawodowców zajmujących się fotografią. Nie jestem ani jednym, ani drugim, jednak jak poznałem możliwości tego nowego mobilnego dysku bezprzewodowego, od razu pomyślałem, że to idealne urządzenie nie tylko dla nich.  

Zapewne nie jedna osoba, która czyta ten artykuł ma za sobą smutną historię, opowiadającą o tym, jak w wyniku różnych zdarzeń utraciły pamiątkę z wakacji w postaci zdjęć i filmów z dalekiej podróży. Ja sam utraciłem zawartość jednej karty pamięci z aparatu fotograficznego. Nie wiem jak, nie wiem kiedy, ale pewnego dnia gdy chciałem użyć aparatu i wsadziłem kartę do niego, odmówiła posłuszeństwa. Oczywiście były na niej niezgrane jeszcze zdjęcia. Cóż, trudno, tamte chwile zostały jedynie w pamięci. Na gadżety, którymi rejestrujemy ulotne chwile czyhają różne niebezpieczeństwa. Telefon, którym robimy zdjęcia i filmy, może nam się zalać, możemy go zgubić lub po prostu dziwnym trafem przestanie działać, bo uszkodzi się w nim oprogramowanie. Tak, takie rzeczy dzieją się nadal, mimo że mamy 2016 rok i mega zaawansowane smartfony. Nie inaczej jest w przypadku aparatu fotograficznego czy kamerki sportowej. Nośniki, na których zapisywany jest materiał, czasem ulegają uszkodzeniu. Aparat, choć nikomu tego nie rzeczy, mogą nam też zawsze ukraść…

Jak uchronić wakacyjne zdjęcia podczas podróży?

Wiemy już, jak łatwo można stracić wspaniałe wakacyjne zdjęcia. Pytanie jak się przed tym uchronić? Oczywiście w przypadku smartfona można wykupić usługę typu iCloud czy Google Zdjęcia. Niestety, wybierając się w daleką podróż roaming wciąż jest drogi, a ten odpowiedzialny za transmisję danych, to już w ogóle. Nie zawsze mamy też dostęp do WiFi, a nawet jeśli taki jest w hotelu, to z doświadczenia wiem, że najczęściej łącza nie są najszybsze.. Chmura więc odpada. No więc co?

Recenzja WD My Passport Wireless Pro w AppleMobile.pl 1

Dysk sieciowy WD My Passport Wireless Pro 

Niby jest to urządzenie, z którego największy użytek zrobią profesjonalni fotografowie. Dla mnie, jest to idealny gadżet dla wszystkich, którym zależy na bezpieczeństwie zdjęć i filmów wykonanych podczas podróży, gdzie nie zawsze jest możliwość zgrania ich do chmury czy na dysk komputera. Urządzenie jest niewielkich rozmiarów. Jest w zasadzie wielkości tradycyjnego dysku przenośnego.

Recenzja WD My Passport Wireless Pro w AppleMobile.pl 14

Różni się natomiast od niego tym, że poza złączem pozwalającym na podpięcie dysku do komputera, jest wyposażony również w złącze wejściowe USB oraz czytnik kart pamięci w standardzie SD 3.0. Ponadto Wireless Pro został wyposażony we wbudowany akumulator oraz łączność WiFi. Brzmi ciekawie prawda?

Recenzja WD My Passport Wireless Pro w AppleMobile.pl 9

Co w zestawie?

Poza samym urządzeniem w zestawie znajdziemy przewód w standardzie USB 3.0, zasilacz sieciowy oraz skromną dokumentację, wraz z przypisanym do naszego urządzenia hasłem do tworzonej przez dysk prywatnej sieci WiFi.

Recenzja WD My Passport Wireless Pro w AppleMobile.pl 7

 

Pierwsze uruchomienie WD My Passport Wireless Pro

Konfigurację dysku najprościej przeprowadzić nie za pomocą komputera (dość mało intuicyjny interfejs przeglądarkowy, na który wielokrotnie narzekano), a urządzenia mobilnego. Wystarczy na naszego iPhone’a pobrać aplikację My Cloud, której twórcą jest WD.

Recenzja WD My Passport Wireless Pro w AppleMobile.pl 5

Na dysku znajdziemy dwa przyciski – włącznik oraz klawisz pozwalający sprawdzić naładowanie baterii i uruchomić tryb karty pamięci.

Recenzja WD My Passport Wireless Pro w AppleMobile.pl 4

Jeżeli bateria jest naładowana (sprawdzimy to przyciskiem, po wciśnięciu której powinny zapalać nam się 4 diody w przypadku w pełni naładowanej baterii lub mniej w zależności od stopnia jej wyładowania), uruchamiamy dysk włącznikiem. Po chwili urządzenie uruchomi wbudowane radio, a po wejściu w wyszukiwanie sieci WiFi w telefonie, zostanie utworzona sieć MyPassport.

Z tą siecią należy się połączyć, a hasło do niej znajdziemy w zestawie. Kolejnym krokiem jest uruchomienie aplikacji i postępowanie zgodnie z instrukcjami. Możemy skomunikować dysk z naszą domową siecią WiFi, dając dostęp do niego z dowolnego komputera czy smartfonu w sieci lub łączyć się z nim bezpośrednio. Całość banalna i zupełnie nieskomplikowana. Brawo!

Recenzja WD My Passport Wireless Pro w AppleMobile.pl 15

Aplikacja My Cloud 

Urządzeniem zarządzamy za pomocą uniwersalnej aplikacji firmy WD, która współpracuje z kilkoma produktami firmy. Podstawową funkcją aplikacji jest możliwość zdalnego przeglądania plików zapisanych na dysku. Program posiada wbudowaną przeglądarkę zdjęć (niestety bez obsługi plików RAW, a przecież to sprzęt dla fotografów!) filmów z możliwością ich odtwarzania, muzyki oraz dokumentów (z obsługą formatów dokumentów Word/Pages itp.).

Aplikacja potrafi zintegrować się z systemową aplikacją Zdjęcia w iOS. Dzięki temu, wykonane aparatem telefonu zdjęcie, można bardzo łatwo zapisać na dysku w wybranej lokalizacji.

Oczywiście nic nie stoi na przeszkodzie, aby dysk wykonywał automatyczną kopię bezpieczeństwa zdjęć  i filmów z podłączonych nośników. Niestety z jakiegoś niewyjaśnionego powodu nie mogłem zaimportować zdjęć z podłączonej karty pamięci z aparatu.

Recenzja WD My Passport Wireless Pro w AppleMobile.pl 6

Co prawda dostępna jest aktualizacja, niestety tej także nie mogłem zainstalować.

Łączność i transfer

Dysk posiada wbudowane radio WiFi pracujące na częstotliwościach 2.4 oraz 5 GHz zgodne z protokołem 802.11ac.

Recenzja WD My Passport Wireless Pro w AppleMobile.pl 17

Dzięki tej wyższej częstotliwości, o ile nasze urządzenie będące źródłem/odbiorcą danych również pracuje na częstotliwości 5GHz, możemy uzyskać naprawdę zadowalające prędkości transmisji danych przy łączności bezprzewodowej.

Recenzja WD My Passport Wireless Pro w AppleMobile.pl 11

Plik o pojemności 390mb z pamięci iPhone do dysku, telefon przekopiował w czasie nieprzekraczającym 3 minut. Natomiast zgranie tego pliku z dysku na komputer trwało mniej niż 1 minutę.

Dysk można podłączyć również za pomocą USB 3.0. Prędkość zapisu to około 100Mb/s, odczytu około 110Mb/s. Jest przyzwoicie jak na dysk SATA. Niestety dysk podpięty przewodowo rozłącza nam sieć WiFi i reszta użytkowników traci do niego dostęp.

DiskSpeedTest

 

Podsumowując o WD My Passport Wireless Pro

Dysk ten dostępny jest w wersji pamięciowej 2 TB oraz 3TB. To sporo pamięci, jednak co ważne, zamkniętej w bardzo praktycznej i funkcjonalnej obudowie. Może nie do końca jestem przekonany czy rzeczywiście jest to sprzęt idealny dla zawodowych fotografów i WD ma jeszcze sporo do zrobienia w kwestii jego oprogramowania (problem z importem danych z karty SD, problem z zainstalowaniem aktualizacji, brak wsparcia dla plików RAW), to sam pomysł na tego typu urządzenie wydaje mi się być idealnym.

Recenzja WD My Passport Wireless Pro w AppleMobile.pl 12

Gdyby nie cena (około 800zł za 2 TB i 1200 za 3TB) bez zastanowienia kupiłbym ten dysk, chociażby myślą o wakacyjnych wyjazdach, gdzie często filmując czy fotografując, obawiam się o to czy czasem nie utracę plików z telefonu lub karty pamięci. Nie mówiąc już o możliwości opróżnienia pamięci na nowe media z telefonie. Co warto zaznaczyć, bateria dysku pozwala na jego prace do 10 godzin, bez konieczności szukania gniazdka w ścianie. Niestety oprogramowanie nie jest idealne i wymaga jeszcze trochę uwagi ze strony producenta. Mimo to, jest to obecnie jeden z najciekawszych dysków do mobilnego backupu na rynku.

 

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

 • Niewielkie gabaryty
 • Wydajny akumulator
 • Szybka łączność WiFi
 • Spora pojemność
 • Możliwość importowania danych z SD, USB, aparatów foto, kamer
 • Intuicyjna aplikacja mobilna
 • Możliwość uruchomienia automatycznego backupu
 • Dobra integracja z oprogramowaniem iOS
 • Wsparcie dla PLEX i DLNA
 • Może pracować jako powerbank

Wady

 • Brak obsługi plików RAW
 • Brak możliwości przeglądania plików z podłączonych nośników (jedynie import)
 • Wysoka cena zakupu
 • Brak możliwości bezprzewodowej łączności w czasie pracy na kablu USB
 • Problemy z oprogramowaniem, w wyniku których niemożliwe było zaktualizowanie oprogramowania czy zaimportowania plików z podłączonej karty SD w czasie testu
Oceny
 • Jakość/Cena
 • Pojemność/Cena
 • Transmisja bezprzewodowa
 • Szybkość dysku
 • Funkcje dodatkowe dysku
 • Intuicyjność aplikacji mobilnej
 • Wydajność baterii
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *