Recenzja FiiO K1 Portable DAC – doskonały kompan dla laptopów, z których słuchamy muzyki?

0

Wzmacniacze słuchawkowe do niedawna były postrzegane jako fanaberia osób z nadmiarem gotówki. Na zakup takiego urządzenia decydowały się osoby niekiedy poszukujące „dziury w całym”, chcąc poprawić i tak doskonale grające, a przy tym drogie słuchawki. Tak myślałem do póki sam nie miałem okazji używać wzmacniacza DAC. FiiO K1 to może nie propozycja tej klasy, co tamten testowany przeze mnie wzmacniacz, jednak jego niska cena zakupu i spore jak na tak małe urządzenie możliwości, mogą wielu z Was zainteresować.

 Recenzja FiiO K1 w AppleMobile.pl 3

FiiO K1 to pierwszy wzmacniacz słuchawkowy DAC chińskiego producenta FiiO, który zamknięty został w tak kompaktową, niewiele większą od klasycznego pendriva obudowę. Chińska marka FiiO to producent znany z rozwiązań tanich, które niejednokrotnie pokazały, że nie zawsze cena jest wyznacznikiem wysokiej jakości. K1 do testów dostarczyła nam firma audiomagic.pl. Jest to urządzenie, którego koszt nie przekracza 200 złotych. Co dostaniemy za tę cenę?

 

Co znajdziemy w zestawie sprzedażowym z FiiO K1? 

W niewielkim, acz nowoczesnym opakowaniu znajduje się niewiele elementów zestawu. Poza samym wzmacniaczem, producent umieścił w pudełku krótki przewód microUSB – USB oraz skromną dokumentację. Jest także plastikowy klips, który może sugerować, iż FiiO K1 to idealny kompan pieszych wycieczek z słuchawkami na uszach podłączonych do mobilnego odtwarzacza schowanego w kieszeń.

Recenzja FiiO K1 w AppleMobile.pl 7

Niestety, nic bardziej mylnego. Choć niewielkie gabaryty K1 wynoszące zaledwie 50 x 20 x 8 mm wraz z klipsem jednoznacznie sugerują, że jest to gadżet wprost idealnie pasujący chociażby do podłączenia go do naszego smartfonu, to niestety nic takiego nie będzie miało miejsca.

Recenzja FiiO K1 w AppleMobile.pl 12

FiiO K1 to sprzęt bardziej stacjonarny niż mobilny.

 

Pierwsze wrażenie po wyjęciu FiiO K1 z opakowania 

Od razu kojarzy nam się z pendrivem. Obudowa, wielkość, wszystko. Z pendrivem to urządzenie ma niewiele wspólnego,  no może prócz tego, ze również idealnie współpracuje z komputerem. Port microUSB do którego wpinamy przewód z zestawu nie pozwala na podpięcie urządzenia do żadnego smartfonu.

Recenzja FiiO K1 w AppleMobile.pl 6

Nie wiem czy czasem nie udałoby się go podłączyć do jakiegoś aneroidowego Samsunga z przejściówką Kit, która umożliwia podpięcie różnych gadżetów z tradycyjnym portem USB. Jednak o sparowaniu go z iPhonem musimy zapomnieć.  Wielka szkoda.

Recenzja FiiO K1 w AppleMobile.pl 1

FiiO K1 zasilany jest bezpośrednio z portu USB komputera. Nie ma wbudowanej baterii. Po podłączeniu go do iMac’a, nie wymaga instalacji żadnego dodatkowego oprogramowania. Wystarczy w Preferencjach systemowych zmienić tylko urządzenie audio dla wyjścia dźwięku, podpiąć słuchawki do znajdującego się na obudowie portu JACK 3.5 mm i można zacząć odsłuch.

Recenzja FiiO K1 w AppleMobile.pl 11

Urządzenie jest w zasadzie całkowicie bezobsługowe. Nie posiada żadnych klawiszy, w tym tych do regulacji poziomu głośności. Głośność regulujemy źródłem. O działaniu DAC’a informuje nas jedynie paląca się malutka dioda LED.

 

Parametry FiiO K1

Oferowane pasmo przenoszenia DAC to 20 Hz – 20 kHz. Raczej standard, nic ponadto. Moc wyjścia, to w zależności od impedancji podłączonych słuchawek 75mW dla tych 16 ohmowych lub 35mW dla zestawów o impedancji 32 omowej. Nie ma szału.

Recenzja FiiO K1 w AppleMobile.pl 9

Pamiętajmy jednak, ze to wzmacniacz za 200 złotych, który ma być wsparciem dla fabrycznych wzmacniaczy audio, będących na wyposażeniu laptopów. W tego typu komputerach na jakość dźwięku z portu słuchawkowego naprawdę producenci w większości wypadków nie zwracają uwagi.

 

Co nam daje FiiO K1? 

Różnica w dźwięku wydobywającym się z słuchawkowych przetworników jest zauważalna już od pierwszej chwili. Wystarczy uruchomić jakikolwiek dobrze nam znany utwór na słuchawkach, które często mamy w uszach lub na głowie, by zobaczyć, że FiiO K1 to nie tylko ładny gadżet, którym możemy się pochwalić przed znajomymi, ale urządzenie mające rzeczywisty wpływ na konkretne dźwięki.

Recenzja FiiO K1 w AppleMobile.pl 8

Największy wpływ FiiO widać w szczegółowości poszczególnych tonów. Utwory staja się bardziej harmonijne i pełne. Do tej pory często niezauważane przez nas dźwięki zyskują na znaczeniu, oferując bogatsze doznania z odsłuchu. Niestety dotyczy to jedynie średnich i wysokich tonów. Jeżeli szukamy wzmacniacza, który pozwoli dostatecznie napędzić nasze wymagające słuchawki o potężne zejścia, to niestety na K1 się zawiedziemy.

Recenzja FiiO K1 w AppleMobile.pl 14

Wystrojenie DAC od FiiO w tym wypadku polega na wypunktowaniu poszczególnych elementów dźwiękowych, których do tej pory nie zauważaliśmy lub które przy ogólnym odsłuchu bez wzmacniacza mocno traciły na znaczeniu. Tu FiiO robi dobrą robotę i rzeczywiście wydając 200 złotych na taki mały paluch, sporo w naszym odsłuchu może się zmienić. Niestety niewielka moc na wyjścia, szczególnie w przypadku słuchawek o impedancji wyższej niż 16 Ohmów, nie pozwala uzyskać efektu idealnego, albo choć trochę oczekiwanego, szczególnie przy utworach dynamicznych o ciemnym charakterystycznym brzmieniu.

Recenzja FiiO K1 w AppleMobile.pl 2

Biorąc pod uwagę jednak to, co oferuje wbudowana karta dźwiękową większości laptopów, to przy porównaniu sygnału na wyjściu FiiO, uzyskana różnica dźwięku pozwala zobrazować, jak większość producentów komputerów mobilnych ma głęboko w nosie płynący z gniazdka JACK dźwięk.

 

Czy zatem warto kupić FiiO K1?   

W sklepie audiomagic.pl, który dostarczył wzmacniacz nam do testów, za ten model zapłacimy niespełna 200 złotych. Jeżeli dysponujemy sensownymi, choć wcale nie najdroższymi i najlepszymi słuchawkami o impedancji wynoszącej 16 Ohmów i wysokim SPL, zakup takiego wzmacniacza będzie miał sporo sensu, a już na pewno dużo, gdy rzeczywiście lubimy posłuchać sobie muzyki z laptopa podczas pracy na nim, właśnie na słuchawkach.

Recenzja FiiO K1 w AppleMobile.pl 13

Niestety jeżeli słuchawki mają wysoką impedancję, wzmocnienie będzie niewielkie, a biorąc pod uwagę niewielkie możliwości wykorzystania FiiO K1, ograniczone jedynie do współpracy z komputerem, lepiej może będzie dozbierać parę złotych i kupić coś bardziej sensownego i oferującego co najmniej współpracę z urządzeniami mobilnymi, W zasadzie brak współpracy z telefonem czy przenośnym odtwarzaczem, to największa wada K1.

 

Dane techniczne

Zasilanie:USB
Pasmo przenoszenia:20 Hz – 20 000 Hz
Impedancja:16 – 100 Ohm
Funkcje:Wzmacniacz  + DAC
Wymiary:50 x 20.5 x 8 mm
Waga:11.9 g
Wyjście:Jack 3.5mm
Moc wyjścia:>75mW(16ohm)

>35mW(32ohm)

SNR:< 100 dB
Przesłuch:< 70 dB

 Recenzja FiiO K1 Portable DAC – doskonały kompan dla laptopów, z których słuchamy muzyki?

 

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

 • Bardzo małe rozmiary
 • Całkowicie bezobsługowy
 • Solidna obudowa
 • Brak konieczności dodatkowego zasilania
 • Moc na wyjściu nawet 75mW przy małych gabarytach
 • Niska cena

Wady

 • Współpraca jedynie z komputerem
 • Niewielkie wzmocnienie, szczególnie przy słuchawkach o impedancji wynoszącej 32 Ohmów
Oceny
 • Jakość/Cena
 • Jakość oferowanego dźwięku
 • Solidność obudowy
 • Łatwość przenoszenia
 • Współpraca z różnymi urządzeniami audio
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *