Recenzja u-JAYS – pierwsza nauszna konstrukcja szwedzkich magików dźwięku

Recenzja u-JAYS – pierwsza nauszna konstrukcja szwedzkich magików dźwięku

Recenzja u-JAYS – pierwsza nauszna konstrukcja szwedzkich magików dźwięku

0

Pierwsza propozycja szwedzkich inżynierów o konstrukcji nausznej zawitała u mnie na głowie. Słuchawki JAYS zawsze miały u mnie szczególne miejsce wśród zestawów, które miałem okazję recenzować. Ten skandynawski producent posiada w ofercie zestawy, o których można z czystym sumieniem powiedzieć – świetnie wykonane i dostępne w rozsądnej cenie. Nie miałem jednak do tej pory możliwości sprawdzić jak marka JAYS radzi sobie z konstruowaniem słuchawek innych niż douszne. Dzięki uprzejmości firmy horn.eu, otrzymałem do testów kompletny zestaw u-JAYS One-ear. Co w nim znajdziemy?

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 20

Zestaw sprzedażowy

W jak zawsze u tego producenta w rozmyślnie przygotowanym opakowaniu znajdziemy znacznie więcej niż tylko same słuchawki. Do ich przechowywania dołączono materiałowy worek ze ściągaczem. Produkt łatwiej poznać za sprawą dołączonej książeczki z instrukcją. Jest też przewód – odłączany i wymienialny w razie uszkodzenia. Kabel jest dość długi jak na standardy słuchawek dedykowanych współpracy ze smartfonem. Jego długość to 135 centymetrów. Z reguły większość producentów ogranicza się do przewodu o długości 1.2m

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 24

Równie odłączane i wymienialne są nauszniki do zestawu. Bynajmniej nie są to jedynie zwykłe gąbki, które często nie łatwo zainstalować na muszlach słuchawek. U Szwedów jak zawsze wszystko jest „tip top” przemyślane i możliwie najmniej skomplikowane. Nauszniki są nakręcane na muszle. Prosto, schludnie i praktycznie.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 25

Pierwsze wrażenie

Na pierwszy rzut oka u-JAYS’y wyglądają bogato. Połączenie głębokiej czerni z elementami złota dodaje zestawowi uroku. Tu nie chodzi o przepych w tandetnym złym guście, a o podkreślenie wyjątkowości tego zestawu. Całość potęguje minimalistyczna konstrukcja. W tym zestawie nie zobaczymy elementów mocowania, wystających śrubek czy przekombinowanego designu w formie tłoczeń czy perforacji. Jest prosto, bez udziwnień, wręcz ascetycznie.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 27

Biorąc słuchawki w ręce sprawiają wrażenie przyjemnych w dotyku. Pałąk choć wygląda na plastikowy, w rzeczywistości wykonany został ze stalowych elementów, pokrytych  gumowanym tworzywem oraz plastikiem. To sprawiło, że jest bardzo giętki i pozwala dopasować szerokość do naprawdę dużej głowy. Wiszące na nim muszle są regulowane i obracane. To pozytywnie wpływa na wygodę użytkowania słuchawek, nawet podczas aktywnego wypoczynku.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 18

Wielkość muszli nie jest duża, mimo że są to słuchawki nauszne, nie zakrywają nam całej małżowiny, a raczej utrzymują się właśnie na niej. To początkowo nieco przeszkadza. Mamy wręcz wrażenie, że zestaw utrzymuje nam się na głowie nie za sprawą pałąka, a właśnie muszli, które pałąk dociska do uszu. W efekcie przez pierwsze kilka minut musimy się do u-JAYS’ów przyzwyczaić. Po kilku minutach efekt dyskomfortu znika niezauważenie.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 28

Zamknięta konstrukcja słuchawek ma wiele swoich zalet. U-JAYS wykorzystuje nie tylko muszle, ale również nauszniki jako kompletny system akustyczny.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 12

Wewnątrz znajdziemy aż 40 mm przetworniki neodymowe zaprojektowane specjalnie dla tego modelu słuchawek. Natomiast specjalnie zaprojektowany system wentylacji membrany optymalizuje przepływ powietrza, co wpływa pozytywnie nie tylko na lekkość dźwięku, ale także naturalność mocnych brzmień basu.

Rxecenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 3

Zestaw ten sprzedawany jest w dwóch wersjach systemowych, oraz czterech kolorystycznych.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 2

Jako produkt dedykowany do współpracy z urządzeniami mobilnymi, oferowany jest w wersji dla produktów APPLE oraz „reszty świata”. W praktyce różnią się między sobą dwoma wersjami wymiennego przewodu z zainstalowanym pilotem do obsługi wbudowanego odtwarzacza. Oczywiście posiadając iPhone’a czy inny sprzęt z sadu nadgryzionych jabłek, powinniśmy wybrać wersję iOS. W innym wypadku, aby w pełni wykorzystać możliwości słuchawek z urządzeniami Apple, będziemy zmuszeni dokupić dedykowany im przewód osobno. (Można to zrobić bez problemu u każdego dealera produktów JAYS, także w Polsce).

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 5

Dużą zaletą jest możliwość zakupu przewodu jak i nauszników. Gdy te z czasem się zużyją, nie musimy wymieniać całych słuchawek na zupełnie nowe. To sprawia, że wydając raz niemałe pieniądze na zestaw u-JAYS, będziemy mogli się nim cieszyć naprawdę bardzo wiele lat.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 16

Zainstalowany pilot na przewodzie wykonany jest z plastiku. I choć kolor jego metalizowanych wstawek może nas zmylić, że element ten jest wykonany podobnie jak pierścienie na muszlach z metalu, to niestety ku mojemu rozczarowaniu jest to jedynie malowane tworzywo sztuczne.

Pilot jest natomiast intuicyjny. Nie ma większego problemu, by bezwzrokowo zarządzać regulacją głośności czy przełączać utwory za jego pomocą. Jest to możliwe za sprawą zupełnie odseparowanych, dobrze wyczuwalnych trzech przycisków znajdujących się na pilocie.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 1

W praktyce

Kiedy otrzymałem nauszne JAYS’y przyznam, że bardzo byłem ciekawy jak Szwedzi radzą sobie w konstrukcjach innych niż słuchawek dousznych. Wiedziałem też, że raczej się nie zawiodę. Każde JAYS’y i te tanie i te droższe, oferowały dźwięk daleko wykraczający poza cenę, którą sobie za nie życzy producent. Choć marka nie jest zbyt popularna na naszym rynku, swoimi produktami potrafi rywalizować z najlepszymi i najbardziej znanymi, czymś co w przypadku urządzeń audio jest najważniejsze – dźwiękiem.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 17

Zestaw u-JAYS wyposażony w 40 mm przetworniki neodymowe może pochwalić się czułością na poziomie 100 dB SPL przy impedancji 32 Ohm. Patrząc na korelację tych dwóch parametrów dla przeciętnego słuchacza, korzystanie ze źródła w formie iPhone’a, nie będzie wymagało użycia dodatkowego DAC’a, choć jego podłączenie sporo wnosi, o czym jednak później.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 6

iPhone radzi sobie z napędzeniem tego zestawu. Oferowane pasmo przenoszenia ma imponujący jak na przeznaczenie zestaw zakres od 10 Hz do 20 kHz. To informacja warta zapamiętania. Nie wiele konsumenckich słuchawek potrafi zaoferować pasmo poniżej 20 Hz z i to z tak dużą rozpiętością jak u-JAYS. Dzięki takiemu spektrum oferowany przez słuchawki dźwięk jest pełniejszy, bardziej szczegółowy. Po prostu oferuje więcej niż większość zestawów z tej kategorii.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 9

Producent nie pochwalił się tym, jakiej czystości miedzi użyto w przypadku przewodu dołączonego do JAYS’ów. Wiemy natomiast, że sam przewód∂ jest bardzo solidny i to czuć w rękach. Co ważne, nie przenosi dźwięku szurania po ubraniu na muszle. Idealnie nadaje się do korzystania z zestawu podczas spacerów, a jego solidność zapewnia również wzmocnienie Kevlarem.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 7

Jak to gra?

SPL na poziomie 100 dB przy stosunkowo wysokiej impedancji 32 omów sprawia, że do pełni szczęścia musimy rozkręcić głośność w iPhonie 6S na którym testowane były słuchawki do niemal pełnego zakresu, aby poczuć moc drzemiącą w u-JAYS’ach. iPhone daje radę, ale dopiero podpięcie słuchawek do malutkiego laptopowego wzmacniacza FiiO K1 oferującego 75mW na wyjściu dla zestawów 16 Ohmowoych (więc w przypadku 32 ohmowych mniej) lub do mobilnego DAC Onkyo DAC-HA200, słuchawki dostały prawdziwego kopa. Przyznaję, że mając ten zestaw w testach, głównie używałem ich podpiętych do Onkyo, gdyż oferowały mi najlepsze doznania i głośność znacząco większa, niż z gniazda JACK iPhone’a.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 10

Brzemiennie tego zestawu można opisać jednym słowem – zbalansowany. Taki jest dźwięk który otrzymujemy z przetworników. Dobrze nam znane utwory wyraźnie nabierają bardziej głębokiego kształtu w średnicy i górnych partach. Dźwięk jest bardziej szczegółowy, pełny i przyjemny do odsłuchu nawet przy bardzo wysokich poziomach głośności. Niestety, szczegółowość delikatnie odbija nam się na dolnych partiach.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 13

Choć basu w tych słuchawkach nam nie brakuje, to jest on taki, jak te jedno słowo, którym opisałem zestaw – zbalansowany. Słuchawki nawet podpięte do wzmacniacza oferującego 145mW na wyjściu przy impedancji tych słuchawek, nie dają nam wyraźnych potężnych „dudnięć”, jakie znamy z zestawów wystrojonych na czarne ciężkie brzmienia, jak produkty Monster czy Beats. To zapewne dzięki takiemu zabiegowi w wystrojeniu, możliwe było uzyskanie tak szczegółowego środka i góry. Gdyby bas był bardziej dynamiczny, reszta tonów mogłaby zacząć przy nim ginąc.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 8

Tu bas jest zarazem delikatny, ale donośny. Rześki, lekki, ale wyraźnie zaznaczony. Słuchawki mają sporo zapasu jeżeli chodzi o wydolność. Wydaje mi się, że to pierwszy zestaw słuchawek nausznych, które po podłączeniu DAC’a, rozkręciłem jego gałkę na max i mimo naprawdę sporego poziomu głośności, odsłuch można było prowadzić normalnie, a słuchawki nie skandowały żadnymi nieprzyjemnymi dźwiękami „wyłącz to!”. Gdy dla porównania podłączyłem na tym samym utworze słuchawki BOSE QC25, te przy takiej regulacji poziomu głośności zaczęły trzeszczeć, a kosztują przecież 400 złotych więcej i nie jest to koszt jedynie dodatkowo oferowanego w nich ANC. Ups…

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 26

Podsumowując

u-JAYS to słuchawki przeznaczone dla użytkowników mobilnych. Są stosunkowo lekkie, solidnie i dobrze leżą na głowie, choć z początku zastanawiałem się czy ucisk na uszach, a nie na czubku głowy, czasem mi nie przeszkadza. Wynikało to jednak z nowego doświadczenia, gdyż wszystkie słuchawki nauszne, które używam prywatnie raczej utrzymują się na głowie i nie uciskają uszu. Naprawdę po pierwszych kilku minutach przyzwyczajamy się do tego i o tym zapominamy. Zastanawiam się natomiast czy jest to idealny zestaw do mobilnego używania podczas pieszego przemieszczania się po mieście. Słuchawki nie mają systemu tłumienia szumów z zewnątrz.

Recenzja u-JAYS w AppleMobile.pl 21

Ich zamknięta konstrukcja za sprawą wentylowania membran i mocowania de facto na uszach, a nie wokół nich sprawia, że nie izolują one idealnie od dźwięków z zewnątrz. Jeżeli do tego dodamy konieczność rozkręcenia regulacji poziomu dźwięku w zasadzie na max, a najlepiej konieczność użycia DAC’a, aby uzyskać bardzo głośny dźwięk, czar miejskich, mobilnych słuchawek do uprzyjemnienia nam drogi do pracy zaczyna pryskać. Niewątpliwie dużym ich atutem jest możliwość łatwej wymiany przewodu oraz zużytych nauszników. Do tego kabel nie przenosi dźwięku pocierania o ubranie, co podczas korzystania z zestawu w ruchu może mieć ogromne znaczenie. Słuchawki są też po prostu ładne. Kiedy przy tym zwrócimy uwagę na sedno, czyli czysty, zbalansowany dźwięk o dużej szczegółowości, można uznać je za niemal doskonałe. Niestety kosztują 900 złotych i to jest jedna z niewielu złych informacji w ich przypadku.

AppleMobile.pl POLECA TEN PRODUKT

Recenzja u-JAYS – pierwsza nauszna konstrukcja szwedzkich magików dźwięku

 

Zalety Wady

Zalety

 • Czysty, zbalansowany, bogaty w niuanse i smaczki dźwięk
 • Ascetyczny design
 • Wysokiej jakości wykonanie
 • Wymienne panele nauszników i przewód
 • Łatwa możliwość zamiany współpracy między iOS i Android
 • Intuicyjny pilot
 • Długi przewód
 • Przewód nie przenosi dźwięku tarcia o ubranie
 • Bezproblemowa możliwość zakupienia w Polsce wymiennych elementów słuchawek
 • Dobre pasmo przenoszenia 10/20k
 • Solidne słuchawki na lata użytkowania

Wady

 • 100 dB SPL w stosunku do 32 Ohmów impedancji przy takiej konstrukcji w tym konkretnym modelu wymaga mocnego rozkręcenia gałki poziomu głośności lub użycia dodatkowego wzmacniacza
 • Nie każdemu oferowany poziom czystego, zbalansowanego basu wystarczy. Zależy od gatunku.
Oceny
 • Jakość/Cena
 • Wzornictwo
 • Jakość wykończenia
 • Dźwięk
 • Długość przewodu
 • Solidność wykonania
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.