Recenzja Parrot SWING – hybrydowy bezzałogowiec z kontrolerem w zestawie i sterowaniem ze smartfona
Recenzja Parrot SWING – hybrydowy bezzałogowiec z kontrolerem w zestawie i sterowaniem ze smartfona

Recenzja Parrot SWING – hybrydowy bezzałogowiec z kontrolerem w zestawie i sterowaniem ze smartfona

0

Parrot SWING to nowa propozycja francuskiego lidera konsumenckich bezzałogowców, którym polatamy nie tylko jak każdym innym dronem, ale także poczujemy jak steruje się dwupłatowym samolotem. Trzy, dwa jeden… lecimy!

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-3

Moda na drony sprawiła, że nietrudno je zauważyć we własnej przestrzeni czy to parków, czy własnego podwórka. Co prawda latanie tymi zaawansowanymi obiektami bezzałogowymi jest obarczona coraz większą ilością przepisów i obostrzeń,  jednak w dalszym ciągu można latać dronami w niezabronionych strefach, o ile odległość na jaką odlatujemy pozwala  kontrolować statek powietrzny wzrokiem.

parrot-swing-recenzja-w-applemobile-pl-4

Wszystkie te konsumenckie drony-zabawki, którymi możemy latać za pomocą smartfonu, które do łączności wykorzystują łączność Bluetooth czy WiFi są wiec nadal dostępne dla każdego, a frajda z takiej zabawy tylko zachęca do zakupu takiego urządzenia nie tylko dzieciakom na zbliżającą się gwiazdkę.

parrot-swing-recenzja-w-applemobile-pl-1

Ostatnio testowałem nową odsłonę drona Parrot BEBOP 2, który w zestawie posiadał kontroler pozwalający na loty na odległość bliskiej 2 kilometrów i możliwość wykorzystania ekranu naszego smartfonu w roli wyświetlacza dla hełmu FPV. Taki dron choć to wciąż mimo wszystko zabawka, funkcjonalnie jest bliski tym zaawansowanym i latanie nim na oferowaną odległość, gdy tracimy go z pola widzenia może nas narazić na konsekwencje finansowe, a nawet prawne. Nie jest to też tania zabawka, dlatego też dobrze jest nabrać wprawy na urządzeniach tańszych, oferujących sporo frajdy, ale także pozwalających poczuć smak latania dronem, bez narażania się na problemy związane z brakiem umiejętności czy licencji na latanie bezzałogowcem.

parrot-swing-recenzja-w-applemobile-pl-3

Parrot SWING bo w kontekście tego produktu o tym piszę, to najnowsza propozycja francuskiego lidera dronów konsumenckich z serii MINIDRONES.  Jest to quattrocopter, jednak o konstrukcji znacznie odbiegającej od tego, co do tej pory francuzi nam serwowali w swoim AR DRONE, BEBOP czy nawet MAMBO czy AIRBORN. SWING poza umiejętnością wznoszenia się i poruszania w sposób znany ze wszystkich innych czterowirnikowców, pozwala również na latanie bliskie temu, jakie oferuje dwupłatowy samolot.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-12

Wybierając SWING’a możemy więc nabyć nieco umiejętności w sterowaniu nie tyle samym dronem, co także w zdalnie sterowanym samolotem, co z racji prędkości i braku możliwości zawiśnięcia w powietrzu jak to się ma w przypadku drona, jest znacznie trudniejsze.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-31 

Co znajdziemy w zestawie sprzedażowym?

Zestaw, który otrzymałem poza dronem zawiera również kontroler do sterowania nim. Nie jest to model, jaki poznałem przy BEBOP 2. Przede wszystkim jest mniejszy i oferuje znacznie krótszy dystans lotu niż tamten za sprawą zastosowanej łączności. W tym wypadku mamy do czynienia z Bluetooth LE, bo w tej technologii komunikuje się SWING.

parrot-swing-recenzja-w-applemobile-pl-2

Bluetooth oferuje niski pobór prądu i to jest jego duża zaleta, szczególnie w przypadku małych i lekkich urządzeń jak nasz SWING, którego masa nie przekracza 76 gramów. Dzięki temu, że SWING nie jest zbyt łapczywy na prąd, możliwe było zastosowanie bardzo małej bateryjki, która po pełnym naładowaniu pozwala na około 7 minut pracy.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-1

Dronem można sterować za pomocą Parrot FLYPAD czyli wspomnianego kontrolera oraz za pomocą smartfonu. Do wyboru. Używając jednak FLYPAD’a zwiększamy zasięg drona do około 60 metrów. Korzystając jedynie ze smartfonu będzie to około 20-30 metrów w zależności od modelu komórki. FLYPAD jest także znacznie wygodniejszy niż sterowanie za pomocą wirtualnych manipulatorów wyświetlanych na ekranie komórki. Kontroler posiada wbudowany akumulator.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-48

Oba urządzenia ładujemy z portu USB komputera lub ładowarki naszego telefonu za pomocą dołączonego przewodu microUSB. Tradycyjnego zasilacza w zestawie zabrakło. Podobnie jak dodatkowej baterii, która w przypadku urządzenia pozwalającego na około 7 minut zabawy oddzielonej 30 minutowym ładowaniem byłaby wskazana.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-34

Mały, lekki, bezpieczny Parrot SWING

Konstrukcja SWING’a bazuje na urządzeniu dobrze nam znanym z innych Parrot MINIDRONS. Najważniejszy jest tu rdzeń konstrukcji, w której znajduje się całą elektronika odpowiedzialna za pracę urządzenia. Znalazło się w nim również miejsce na baterię oraz sensory i wbudowaną kamerę.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-29

Jeżeli czytając ostatnie słowo zrobiło Wam się gorąco, to musze tu nieco ostudzić emocje – jest ona zainstalowana z myślą o pozycjonowaniu lotu, nie robieniu zdjęć, gdyż jest to kamerą z 0.3Mpix matrycą. Owszem można nią strzelić fotę z góry, jednak również dobre można zrobić podobnej jakości zdjęcie kalkulatorem czy maszynką do golenia. Jakość będzie taka sama.

Do naszego rdzenia przymocowane są cztery piankowe, super lekkie, a przy tym wytrzymałe skrzydła. Na końcu każdego z nich znajduje się szczotkowy silnik o nietypowym jak na czterowirnikowca pochyleniu pod kątem około 20 stopni. Ten sprytny zabieg konstruktorów pozwolił na stworzenie bezzałogowca hybrydowego, pozwalającego nie tylko na lot w oparciu o wirniki, ale także o siłę aerodynamiczną, w chwili, gdy nasz SWING się pochyli.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-6

Można wiec z powodzeniem latać jak każdym innym dronem, zawisając co jakiś czas w powietrzu, ale można również pochylić go w powietrzu i lecieć jak dwupłatowym samolotem, zyskując tym samym spore przyspieszenie i zupełnie inne doznania podczas sterowania lotem, niż w przypadku przelotu dronem.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-30

Lekkość urządzania, a przy tym konstrukcja wykonana z solidnych materiałów sprawia, że nauka prowadzenia statku powietrznego jest w pełni bezpieczna i dla nas, i dla samej zabawki.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-18

Zderzenia w przypadkowymi przeszkodami to coś zupełnie naturalnego podczas pierwszych lotów dronem, a tym bardziej dwupłatowcem, o czym się przekonałem podczas pierwszego lotu, gdzie SWING nabrał takiej prędkości, że zanim zdążyłem nad nim zapanować, rozbił się o znak przy ulicy.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-7

Urządzeniu nic się nie stało. Wystarczyło podnieść, ustawić i znów wzbić go w powietrze.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-19

Nie róbcie tego w domu

Odradzam natomiast zupełnie zabawę tym urządzeniem w domu, chyba że naprawdę mamy w nim dużo przestrzeni. Niestety podczas pierwszych uruchomień SWINGA, przypadkowo uruchamiając tryb aerodynamiczny wylądowałem na ekranie telewizora, niestety rysując jego powierzchnię.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-20

Prędkość przy pochyleniu SWING’a jest tak duża, że próba opanowania urządzenia w zamkniętej przestrzeni to spore wyzwanie.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-25 

Sterowanie Parrot SWING’iem 

Sterowanie tym urządzeniem jest dziecinnie proste i to niezależnie od tego czy zdecydujemy się sterować telefonem czy FLAYPADEM. Seria czujników wbudowanych w SWING’a pozwala nie tylko bezpiecznie wystartować na wysokość 1 metra nad ziemią za naciśnięciem jednego przycisku, ale także wygodnie nim manewrować czy to użytecznymi, ostro zakończonymi manetkami na padzie czy wirtualnymi manipulatorami wyświetlanymi na smartfonie.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-8

Maksymalna wysokością, na jaką możemy wznieść SWING’a to 25 metrów. Natomiast prędkość z jaką potrafi się poruszać to około 2m/s.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-44

Oczywiście jest to zależne od siły i kierunku wiatru.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-23

Wysokość i prędkość lotu możemy ograniczyć w ustawieniach aplikacji, co w przypadku pierwszych podejść do lotu jest mocno wskazane.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-17

Największą przeszkodą w zabawie tym urządzeniem jest wiatr. Niestety niewielka masa przy dość sporych gabarytach sprawia, że zdmuchnięcie urządzenia nawet przy lekko wietrznym dniu nie stanowi problemu.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-45

Chcąc polatać na świeżym powietrzu musimy się liczyć nie tylko z tym, aby pogoda była ładna, ale także najlepiej bezwietrzna o co przy obecnej aurze bardzo trudno.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-40

Aplikacja do sterowania Parrot SWING 

W odróżnieniu od „dużych” dronów Parrot’a do sterowania całą serią MINIDRONES używamy appki o nazwie Free Fligh Mini. Program sposobem prezentacji treści niewiele różni się od tej z przydomkiem Pro, z której miałem okazje korzystać przy recenzji BEBOP’a 2 z FPV.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-41

Po podłączeniu baterii do SWING’a i uruchomieniu appki, natychmiast zabawka jest wykrywana i gotowa do podłączenia. Choć sterowanie wirtualnymi manipulatorami nie jest trudne, to znacznie mniej komfortowe od wzięcia FLYPAD’a i latanie przy jego użyciu.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-42

Dzięki uchwytowi dołączonemu do zestawu, telefon można wygodnie zamocować na FLYPADZIE. Pozwala to kontrolować chociażby stan naładowania baterii czy wykonywać wspomniane zdjęcia wbudowaną w niego kamerką.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-46

Podczas pracy z aplikacją na smartfonie można również uruchomić tryb nagrywania wideo naszym smartfonem z podglądem na ekranie, dzięki czemu latając, nawet przy sterowaniu ekranem telefonu, możemy filmować telefonem to, co dzieje się przed nami.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-11

Czy Parrot SWING jest fajny? 

Jest to pierwszy dron pozwalający nacieszyć się lotem wykorzystującym zjawisko aerodynamiczne, jaki miałem okazję testować. To w końcu coś nowego po serii dronów, jakie Parrot ma w swojej ofercie. SWING jest przemyślanie zaprojektowany, jest to doskonałe urządzenie, dzięki któremu możemy zaszczepić naszemu dziecku pasję do latania, ale także również fajna zabawka do stawiania pierwszych kroków w świecie sterowania statkami powietrznymi.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-27

Jego prędkość lotu i zasięg, szczególnie przy wykorzystaniu FLYPAD’a jak na taką zabawkę imponuje i pozwala nacieszyć się frajdą z lotu. Niestety bateria wyczerpuje się za szybko. Maksymalnie 7 minut lotu, które w zależności od trybu zabawy i warunków pogodowych może ulec zmniejszeniu to trochę za mało, szczególnie przy cenie oscylującej w granicach 650 złotych za ten sprzęt. Parrot mógłby nieco nadrobić tu dołączając dodatkowy akumulator. Niestety ten kosztuje w okolicach 80 złotych, co przy chęci zabawy dłużej niż 7 minut daje nam ponad 700 złotych. Sporo.

recenzja-parrot-swing-w-applemobile-pl-33

Niewątpliwie Parrot SWING wraz z kontrolerem to zabawką jaką zapewne będą chciały dostać Wasze dzieci i z której zapewne będą się bardzo cieszyły. Tu również dodam, że do latania dronem przy pomocy FLYPAD’a nie jest wymagany smartfon. Jeżeli nasza pociecha nie posiada własnego telefonu, to nie jest to w przypadku tego urządzenia żadnym problemem.

AppleMobile.pl POLECA TEN PRODUKT

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

 • Dziecinnie prosta obsługa
 • Dron i samolot w jednym
 • Wygodny kontroler w zestawie
 • Możliwość sterowania telefonem
 • Brak konieczności posiadania smartfonu do zabawy
 • Wygodny uchwyt do zamocowania smartfonu na kontrolerze
 • Spory zasięg i prędkość

Wady

 • Max 7 minut lotu na jednym pełnym ładowaniu
 • Tylko 1 bateria w zestawie
 • Brak zasilacza sieciowego w zestawie
 • Kamera, która robi fatalne zdjęcia
 • Cena
Oceny
 • Jakość/Cena
 • Zestaw sprzedażowy
 • Łatwość sterowania
 • Intuicyjność aplikacji
 • Czas pracy na baterii
 • Wykonanie
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *