Recenzja pada Xbox One S – Tani, dobry pad do PC oraz iOS 13!

Recenzja pada Xbox One S – Tani, dobry pad do PC oraz iOS 13!

Recenzja pada Xbox One S – Tani, dobry pad do PC oraz iOS 13!

0

Użytkownicy komputerów stacjonarnych, od czasu do czasu, lubią zagrać w coś na padzie. Rozgrywka jest na nim wygodna i nie musi odbywać się przy biurku. Oto recenzja urządzenia twórców Xbox One S – najlepszego kontrolera dostępnego na rynku? Zapraszam!

O wersji S słów kilka

Po niekoniecznie udanej promocji Xboxa One, nadszedł czas na wydanie wersji S – mocniejszej, szybszej i o wiele mniejszej. Poza nowymi, ważnymi kwestiami, takich jak obsługa 4K i umieszczenie w środku konsoli zasilacza sporych rozmiarów, drugorzędną sprawą jest kontroler. Czym różni się od swojego starszego brata?

Otrzymał łączność Bluetooth i gniazdo minijack, co pozwala na dołączenie do niego ulubionych słuchawek, a nie tylko tych od twórców ze specjalnym wejściem. Zasięg zabawki wynosi aż 12 metrów, czyli o 3 więcej niż w przypadku poprzednika, co robi spore wrażenie. Przy zakupie zestawu nie szukajcie jednak go w kolorze czarnym – tak, jak w przypadku konsoli, nie jest dostępny. Miłośnicy tego koloru, nie bójcie się! Znajdziecie go w sprzedaży… Osobno.

Wygląd urządzenia

Wizualnie nie różni się wiele od kontrolera Xbox One – to akurat uznaję za ogromny plus. Ma on swoich przeciwników i zwolenników, jednak jedną rzecz musimy przyznać – jest piękny. Urządzenie jest niesamowicie eleganckie, perfekcyjnie wymierzone i sprawia wrażenie tego z wyższej półki.

To samo możemy powiedzieć o padzie konsoli PS4, jednak przyznam, jako użytkownik zarówno pierwszej jak i drugiej, preferuję tego od Xboxa – lepiej leży mi w dłoni i po prostu bardziej jestem przyzwyczajony do jego układu przycisków. Wiem jednak, że jest to kwestia indywidualna.

Świnka, potwór czy z klasą?

Pad przybierze formę świnki lub potwora z gry Minecraft, ale równie dobrze wyglądać będzie w klasycznych kolorach. Twórcy co jakiś czas dodają nowe motywy, dzięki czemu fani mogą zaspokoić swoje gamerskie wnętrze. Wszystko to sprawia, że urządzenie może być idealnym prezentem dla osób w każdym wieku i na każdą okazję. Dodatkowo, każdy może stworzyć swój własny kontroler na stronie Microsoftu!

Korzystanie z kontrolera

Tak jak opisałem to wyżej – używanie tego sprzętu to czysta przyjemność. Gra na komputerze i konsoli sprawia ogromną frajdę. Nie trzeba nauki, aby dobrze z niego korzystać, chyba że lubicie strzelanki – tutaj sprawa wygląda nieco inaczej. Spusty, krzyżak i przyciski główne działają idealnie – po ponad rocznym stażu nie znalazłem się w sytuacji, aby cokolwiek się zacięło lub, co gorsza, przestało działać.

Pamiętajcie jednak, że wszystko to zależy od higieny pracy – jeżeli chcecie więc zachować atuty urządzenia, nie zajadajcie się przy nim tłustym jedzeniem i starajcie się nie wylać na niego żadnego napoju. Tej wersji użyjemy jednak bez kabla i dodatkowych urządzeń na USB, co pozwala na prostą i przyjemną konfigurację.

iOS 13 i używanie pada

W iOS 13 doszła nam nowa opcja – granie w gry za pomocą pada. Dlaczego o tym wspominam? Ponieważ jak już napisałem – pad od Xbox One S obsługuje łączność za pomocą bluetooth! Dobra, ale jak go podłączyć? To nic trudnego!

 1. Naciskamy na naszym padzie guzik łączności z nowym urządzeniem (zdj.A)
 2. Wchodzimy w Ustawienia(zdj.B) -> Bluetooth(zdj.B) -> Wybieramy nasz kontroler(zdj.C)
 3. Gotowe! Możemy cieszyć się grą na padzie.
A
A

Jak wygląda sama gra? No cóż – iOS 13 jest jeszcze w becie, więc wiele gier nie jest dostosowanych do padów. Niektóre mogą nie działać wcale, inne będą śmigać bez problemów. Przetestował to na dziesięciu tytułach i na chwile obecną cztery z nich działały dobrze, trzy nie działały z padem wcale, a pozostałe trzy miały problemy (nie wykrywały np. gałki do rozglądania się). Postanowiłem, że nagram wam kawałeczek rozgrywki na padzie, żebyście zobaczyli jak to wygląda mniej więcej – wszystko działa płynnie i stabilnie. Jak widać poniżej, niektóre gry (jak Don’t Starve) mają już wbudowaną obsługę padów, co możemy zobaczyć chociażby po grafikach w menu, które pokazują nam, który przycisk do czego służy.

Gra typu „Minecraft”

Don’t Starve Pocket Edition

Czy mam jeszcze jakieś uwagi? Tak. Musicie zwracać uwagę na łączność, ponieważ sprawdzałem to na iPadzie, oraz iPhonie i dwóch padach i łącze lubi się czasem zerwać. Dla przypomnienia – w iOS 13 możecie szybko sprawdzić listę podłączonych urządzeń, wystarczy zsunąć z dołu belkę ustawień, wejść w bluetooth i przytrzymać mocniej (Urządzenia z 3D Touch) lub dłużej (iPhone Xr oraz iPady) i wybrać z listy nasze urządzenie.

 

Podsumowanie

Czy kontroler Xbox One S jest najlepszym na rynku? Nie. I choć nie na taki wniosek czekaliście, to stwierdzam, że na rynku dostępne są lepsze. Haczyk w tym, że są też droższe… I to niestety znacznie. Przykładem jest Xbox Elite, który kosztuje ponad 550 złotych, czyli mniej więcej 350 więcej od opisywanego w dzisiejszym artykule. Uwierzcie mi, że dopóki nie planujecie spędzać przed ekranem większości swojego dnia – na pewno wystarczy Wam model S. Jeżeli myślicie o rozgrywce na waszym iPadzie lub iPhonie – taki pad będzie naprawdę dobrym wyborem, jednakże musicie wstrzymać się z tym do września, kiedy to pokazany zostanie oficjalny iOS 13.

Recenzja pada Xbox One S – najlepszego akcesorium do gier na rynku?

Zalety Wady

Zalety

 • Wygoda trzymania
 • Wygląd i dostępne customy
 • Łączność Bluetooth
 • Cena (w porównaniu do innych kontrolerów
 • Złącze na słuchawki
 • Możliwość grania zarówno na PC jak i Xboxie czy telefonie
 • Jakość wykonania
 • Użyte materiały

Wady

 • Cena, która mogłaby (jak zawsze) być niższa
Dominik Rudkowski Kocham testować nowe rzeczy, ale nienawidzę ograniczać się do jednej firmy. Opowiem wam nie tylko o Apple, ale również o Androidzie i innych ciekawych rozwiązaniach. Zapraszam! WAŻNE: w związku z brakiem dostępu do mojej głównej poczty proszę o kierowanie maili na służbową skrzynkę: dominik.rudkowski@applemobile.pl Instagram: https://www.instagram.com/domiss.s/