Recenzja Logitech Powershell – kontroler do gier dla iPhone’a 5/5S/5C i iPoda Touch 5G

0

System iOS 7 przyniósł ze sobą nie tylko znienawidzony przez wielu wiernych użytkowników nowy wygląd interfejsu, ale także wsparcie dla zewnętrznych kontrolerów do gier, dzięki którym mobilna rozgrywka na iPhonie czy iPodzie Touch staje się bardziej przyjemna. Jednym z takich kontrolerów jest Logitech Powershell, który miałem okazję przez jakiś czas potestować.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 4

Moc obliczeniowa smartfonów ciągle rośnie. Już dawno prześcigają one komputery, których używałem w swoich młodzieńczych latach, oferując nam co raz bardziej zaawansowane graficznie gry, przy których chętniej spędzamy długie godziny. Producenci gier nie są głupi i dobrze wiedzą, że rynek mobilnej rozrywki systematycznie rośnie. Dlatego pompują w niego co raz większe pieniądze, oferując coraz ciekawsze pozycje. Również w Polsce. Studio tworzące gry mobilne w naszym kraju pokusiło się o stworzenie pozycji, której koszt wyniósł ponad milion złotych. Mowa oczywiście o Real Boxing od Vivid Games. Przypominam, że gry w AppStore sprzedaje się po kilka dolarów. W grach na iPhone’a największy problemem od zawsze było sterowanie. Wyświetlane wprost na ekranie klawiszy sterowania nie zawsze się sprawdzało. Ten typ zarządzania grą szczególnie się nie sprawdzał w grach wymagających zręczności, szybkości i zarządzania rozbudowaną funkcjonalnością. Niestety szybkość akcji w niektórych tytułach sprawia, że nie zawsze jesteśmy w stanie odpowiednio na czas zareagować. Na dodatek zasłaniamy sobie ekran z wyświetlaną akcją. Kontrolery gier do telefonów były więc tylko kwestią czasu. Ba, chińskie pomysłowe rączki już dawno temu tworzyły pierwsze urządzenia tego typu – czy to w formie naklejanych na szkło ekranu nakładek ułatwiających sterowanie wirtualnymi joyistickami czy podobnych do testowanej nakładek. Ta ostatnia niestety współpracowała z bardzo ograniczoną listą tytułów. Ba współpracowała to raczej za dużo powiedziane. Nakładki działały jak chciały.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 5

Wszystko zmieniło się wraz z pojawieniem systemu iOS7. Apple udostępniło wszystkie potrzebne informacje na temat certyfikowanych układów i współpracy z oprogramowaniem. Producentów akcesoriów długo nie trzeba było namawiać. Jedną z pierwszych takich propozycji, która zresztą po raz pierwszy zaprezentowano jak dobrze pamiętam przy okazji ubiegłorocznego WWDC, na którym Apple prezentowało iOS7 był produkt Logitech. Niemal rok po tej prezentacji urządzenie to trafiło do mnie na testy i jest już w sprzedaży.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 3

 

Co w zestawie?

W ciekawie zaprojektowanym opakowaniu, Logitech prócz kontrolera dołączył nam przewód do ładowania wbudowanej baterii, gumową nakładkę-przejściówkę, dzięki której Powershell będzie dobrze pracował nie tylko z iPhone’ami 5/5S/5C, ale również z iPodem Touch 5 generacji.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 11

Dodatkowo do zestawu dołączona została kolejna przejściówka, dzięki której podłączymy do iSprzętu słuchawki. Każdy z dołączonych akcesoriów jest w kolorze w odcieniu błękitu i wygląda interesująco. Na pewno mocno się wyróżni na tle nudnych czarnych i białych przewodów serwowanych przez producentów elektroniki.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 13

 

Jak to działa?

Powershell jest rodzajem etui, które to trzeba zaznaczyć mocno nam wydłuża cały telefon. Urządzenie jest wyposażone w port Lightening i wbudowany akumulator o pojemności 1500mAh. Pojemność taka powinna pozwolić na przedłużenie żywotności naszego telefonu o pełne ładowanie baterii.

43.745.706

To dobre rozwiązanie Logitecha, który nie tylko wykorzystał przestrzeń jaką daje nam obudowa Powershella, ale również pomyślał o tym, że wygodna rozgrywka na takim kontrolerze sprawi, że będziemy chcieli spędzić przy ulubionych tytułach długie godziny. Dołożony akumulator doładowujący baterię telefonu jest tez dodatkowym uzasadnieniem dla wysokiej ceny kontrolera – około 90 funtów.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 1

Mając odpowiednio dużą kieszeń możemy traktować Powershell jako w pełni wartościowe etui dla naszego telefonu czy odtwarzacza. Umieszczając w nim telefon bez żadnego problemu możemy prowadzić rozmowy głosowe w tradycyjny sposób – trzymając całość przy uchu. Przy obecnych trendach, gdzie telefon z ekranem 6 calowym na nikim nie robi większego wrażenia, trzymając telefon z Powershellem nie powinniśmy skupiać zbyt wielkiej uwagi na przypadkowych ludziach.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 12

Logitech projektując Powershella pomyślał o wszystkim. Jak widać budowa tego kontrolera sprawia, że wsadzając do niego telefonu, w całości zasłaniamy dostęp do przycisku Power. Projektanci rozwiązali problem z wygaszaniem urządzenia za pomocą niewielkiego przełącznika znajdującego się po prawej stronie klawisza kierującego.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 37

Dla przycisków do regulacji poziomu głośności przygotowano odpowiednie wycięcie, dzięki czemu przełączanie telefonu w tryb wibracji, a także regulacja poziomu głośności nie stanowi żadnego problemu.

logitech-powershell-2

Dojście do złącza słuchawek jest możliwe za pomocą wspomnianej przejściówki-przedłużki, która wsadzamy z prawej strony w krawędź kontrolera.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 15

Jeżeli nie zamierzamy grać na słuchawkach, tylko denerwować wszystkich dookoła dźwiękami z gier, producent przygotował odpowiednie wyloty dla kanałów głośnikowych. Dźwięki wydostoje się bez problemu z głośnika iPhonena.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 34

Problemem nie jest również fotografowanie iPhonem, gdyż w tylnej części kontrolera został wycięty otwór, dzięki któremu możemy spokojnie korzystać z funkcjonalności tylnego aparatu fotograficznego. Dodatkowo otwór ten ułatwia wyjęcie urządzenia z kontrolera.

43.745.718

Powershell dostarcza nam fizyczne przyciski do wygodnej gry. Do dyspozycji są dwa spusty d-pad widoczne na górnej krawędzi oraz cztery przyciski akcji. Całość zachowana jest w stylistyce dobrze znanej z konsol Sony Plasystaion Portable. Pod klawiszami akcji dodatkowo zamontowano klawisz pauzy, dzięki której w łatwy I szybki sposób wstrzymamy naszą rozgrywkę. Ostatni klawisz, o którym nie wspomniałem to przełącznik widoczny na prawej krawędzi. To za jego pomocą uruchomimy ładowanie telefonu z wbudowanej baterii w urządzenie Logitecha.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 16

Całość wykonana jest solidnie, z bardzo przyjemnego w dotyku tworzywa sztucznego. Tylna pokrywa została dodatkowo specjalnie wyprofilowana dla polepszenia uchwytu i pokryta gumowanym tworzywem, by nie ślizgała się podczas grania. Widać, że producent chciał stanąć na wysokości zadania i zaoferować product godny jabłkowych klientów.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 10

 

Z czym to współpracuje?

Podobno w momencie premiery w sklepie AppStore dostępne było zaledwie 20 tytułów, które wspierały nowy kontroler. Obecnie jest ich całe mnóstwo. Warto pobrać ze sklepu bezpłatną aplikację o nazwie Game Controller App, w której znajduje się lista wszystkich gier współpracujących z zewnętrznymi kontrolerami dla produktów Apple, w tym dla Powershella.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 27

Lista jest na bieżąco aktualizowana, a odnośniki pozwolą na szybkie przejście do sklepu z aplikacjami i pobranie interesującego nas tytułu. Co ważne – w aplikacji dostępne są nie tylko te płatne, ale również darmowe tytuły.

 

Grywalność

Gry na iPhonie to raczej nie moja bajka, od dłuższego czasu nie uruchamiałem żadnego tytułu na swoim telefonie. Wcześniej sporo czasu spędziłem przy Subwey Surfers, gdyż gra ta nie tylko jest ciekawie wykonana, a producent co jakiś czas ją odświeża by się nie znudziła, ale również zapewnia świetną rywalizację ze znajomymi. Swojego czasu w firmie dość mcono rywalizowaliśmy na wyniki w tym tytule.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 44

Podczas testu Powershella testowałem go głównie w ponadczasowej strzelance, którą każdy gość w moim wieku zapewne kojarzy. Chodzi o tytuł Contra, w której to jesteśmy niczym Rambo przemierzając kolejne wyspy i niszcząc wroga. Kultowa gra z konsoli Pegasus zawsze jest przeze mnie miło wspominana. Dzięki Powershellowi mogłem sobie odświeżyć jeden z ciekawszych tytułów tamtych lat.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 28

Sterowanie w Contrze za pomocą kontrolera jest idealne. Jedynie czego mi brakowało to typowej gałki, którą mamy w przenośnej konsoli Sony. Sterowanie za pomocą czterokierunkowego kursora czasem zawodziło, szczególnie gdy chciałem strzelać pod kątem. Dyskomfort trwał bardzo krótko i pojawił się w zasadzie tylko z powodu przyzwyczajenia. Po kilku rozgrywkach do nowego sterowania można się spokojnie przyzwyczaić.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 29

Kolejną grą, w która namiętnie grałem przy pomocy gadżetu Logitecha jest Grand Theft Auto: Sandreas. Niestety poprzednia Vice City, którą zdecydowanie lepiej pamiętam nie wspiera kontrolera. Mimo to miło było pograć w nowszą odsłonę. Tu już niestety dość mocno brakowało gałki i to nie jednej, a dwóch.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 35

O ile jeszcze poruszanie postacią za pomocą kursora nie było czymś złym, o tyle obracanie kamery palcami to kompletna pomyłka. Choć i tak lepiej się gra niż sterując wszystkim z poziomu ekranu.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 36

Ciekawie grało mi się również w Pinball Arcade. Szczególnie, że każdy fliper przypisany jest do klawisza d-pad, co powoduje że odbijanie metalowej kuli jest naturalne, a granie bardzo przyjemne.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 30

Największa niespodzianką podczas testu był wspominany na początku Real Boxing. Kiedy po premierze kupiłem ten tytuł w AppStore, pomimo kilku przymiarek odpuszczałem. Sterowanie jest tu kiepskie. Spora ilość różnych ciosów sprawia, że większość rozgrywki przysłaniamy sobie palcami.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 32

Kiedy uruchomiłem grę z Powershellem od razu przypadła mi do gustu. Nie ma nic przyjemniejszego niż pokonać przeciwnika przez nokaut w pierwszej rundzie.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 33

Ogromny komfort gry jaki daje ten kontroler sprawia, że taki wynik wcale nie jest trudny. Sterowanie w przypadku tej gry jest wyśmienite, a grywalność samego tytułu wzrasta do nieba.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 31

Podsumowując

Nie jest to tani gadżet, ale wyobrażam sobie, że nie jedno dziecko z pieniędzy komunijnych sobie taki sprawi. Jeżeli masz iPhone’a i czas żeby grać w dostępne na niego gry, to Logitech Powershell jest urządzeniem „must have”.

Recenzja Logitech Powershell w AppleMobile.pl 43

Świetnie, że ma wbudowany akumulator, którym zawsze możemy podratować rozładowaną baterię smartfonu. Bardzo fajnie, że tak dużo tytułów wspiera gadżet. Patrząc na to mocno rozwijają się smartfony i jak bardzo wzrasta ich wydajność, nie mam złudzeń, że rynek mobilnej rozrywki należy do smartfonów. Dzięki takim gadżetom jak Logitech Powershell, jest to bardziej niż pewne.

Recenzja Logitech Powershell – kontroler do gier dla iPhone’a 5/5S/5C i iPoda Touch 5G

 

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Wzrasta komfort mobilnej rozgrywki na iPhonie
  • Dodatkowy akumulator doładowuje baterię w telefonie
  • Bardzo duża ilość wspieranych aplikacji
  • Swietnie wykonany

Wady

  • Czasem brakuje gałki, a nawet dwóch
  • Dość wysoka cena
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *