Testujemy Fibaro: RGBW Controller – multifunkcjonalny moduł do sterowania oświetleniem i zbierania informacji z sensorów analogowych

Testujemy Fibaro: RGBW Controller – multifunkcjonalny moduł do sterowania oświetleniem i zbierania informacji z sensorów analogowych

0

MyFile 20 Recenzja Fibaro w AppleMobile.pl

 

Moduł Fibaro RGBW Controller swoją premierę miał nie bliżej niż rok temu. W zasadzie nie różni się budową od innych sterowników dopuszkowych Fibaro. Posiada jednak tak dużą funkcjonalność, że postanowiłem poświęcić mu osobny test.

Recenzja FIBARO RGBW Controller w AppleMobile.pl 15
RGBW Controller – moduł dopuszkowy, którego pierwotną funkcjonalnością jest sterowanie oświetleniem LED pracującym na napięciu 12 lub 24V. Dzięki niemu możemy podłączyć popularne w aranżacji wnętrz taśmy LED, w tym taśmy RGB, a nawet RGBW, z których możemy uzyskać ponad 16 milionów barw. Oświetlenie takie potrafi bardzo dobrze podkreślić wygląd nowoczesnego salonu, świetnie nadaje się do łazienki, w której możemy podświetlić lustro, salonu gdzie podświetli sufit, na schodach podświetlając stopnie czy w kuchni podświetlając szafki. Pobiera stosunkowo niewiele prądu oferując ciekawy efekt dekorowania światłem.

 

Dopasuj oświetlenie do nastroju

Dzięki RGBW Controller możemy zarządzać taśmami LED RGB czyli takimi, które wyposażone są w trzy kolory diod – czerwona zieloną i niebieską lub cztery kolory – czerwona zielona niebieska i biała. Dzięki połączeniu tych kolorów o różnym nasyceniu możemy uzyskać w zasadzie dowolną barwę światła.

Recenzja FIBARO RGBW Controller w AppleMobile.pl 14

W systemie Fibaro mamy możliwość wybrania barwy światła za pomocą suwaka/suwaków, jak również przy pomocy wirtualnej pipety, którą wybieramy barwę światła z tęczy kolorów.

Recenzja FIBARO RGBW Controller w AppleMobile.pl 9

Dodatkowo w Fibaro przygotowane zostały zdefiniowane programy świetlne. Standardowe to Fireplace, Storm, Rainbow, Aurora i LPD. Pierwszy imituje nam palący się ogień, drugi nadmorski sztorm z burzą i piorunami. Dwa kolejne rozświetlają nam diody w różne barwy, które mają nas pobudzić lub uspokoić. Ostatni program LPD imituje sygnały świetlne stosowane przez policję. Jest to dobry program do uruchamiania w przypadku wystąpienia alarmu. Gwarantuję, że odstraszy niedoszłego przestępcę.

Zrzut ekranu 2014-05-26 o 19.25.28

Oczywiście dzięki dostępnemu kreatorowi mamy możliwość stworzenia własnych programów świetlnych. Programy tworzymy w panelu administracyjnym centrali. Wygląda to podobnie, jak przy tworzeniu scen z klocków. Dodajemy kolor, ustawiamy czas przejścia i następny, i następny?

Zrzut ekranu 2014-05-26 o 19.26.28

Moduł RGBW Controller działa na napięciu 12 i 24V. Wymaga więc zasilacza do prawidłowej pracy. Nie można go podłączyć bezpośrednio do instalacji elektrycznej domu. Chcąc pozostać przy niewielkich rozmiarach modułu, a także biorąc pod uwagę różne potrzeby prądowe przy aranżacji, w module nie mógł znaleźć się zasilacz zamieniający napięcie 230V na 12/24V. Pozostawia to monterowi sporą dowolność w kwestii doboru zasilaczy, których wydajność prądową można dobierać względem faktycznego poboru. Oczywistym jest, że nie ma potrzeby podłączania zasilacza o dużej wydajności do pojedynczego modułu, mającego obsłuży kilkadziesiąt centymetrów taśm LED. Co innego jeżeli oświetlamy na przykład sufit salonu kilkoma metrami takiej świecącej taśmy. Tutaj duża wydajność prądowa i natężenie będzie miało kluczową rolę by oświetlenie pracowało bez zarzutu, a zasilacz się nie spalił z przeciążenia.

Recenzja FIBARO RGBW Controller w AppleMobile.pl 17

Ważna jest także metoda zarządzania taśmami LED. W przypadku gdy mamy taśmę monokolorystyczną, oferującą tylko jedną barwę oświetlenia, możemy za pomocą jednego RGBW Controllera zarządzać czterema takimi liniami świetlnymi. Oświetlenie uruchamiamy za pomocą telefonu komórkowego/tabletu i aplikacji Fibaro, lub komputera. Do wejść w module możemy także podłączyć klawisze ścienne – dwa dwustykowe lub cztery jednostykowe. Każdym z klawiszy uruchamiamy i wyłączamy jedną linię świetlną.

Zrzut ekranu 2014-05-26 o 19.28.26

Trochę inaczej to wygląda  przypadku taśm RGB i W. Tutaj każdy z czterech klawiszy ściennych odpowiada za uruchamianie poszczególnej barwy – czerwonej, zielonej i niebieskiej lub jak to się ma w przypadku RGBW dodatkowo barwy białej. Obsługiwana może być tylko jedna linia świetlna, gdyż każde z czterech wyjść odpowiada za poszczególny kolor. Możemy również przypisać do klawisza ściennego uruchomienie trybu Rainbow i za jego pomocą zatrzymywać kolor, który akurat nam najbardziej odpowiada do samopoczucia czy sytuacji. Za pomocą tego trybu wyświetlamy całą paletę następujących po sobie kolorów. Puszczenie klawisza powoduje zatrzymanie koloru.

Zrzut ekranu 2014-05-26 o 19.29.43

Zarządzanie kolorową taśmą za pomocą klawiszy ściennych niestety nie daje nam takiego pola do popisu jak aplikacja oferująca suwaki i pipetę. Dlatego moduł oferuje obsługę również potencjometru analogowego pracującego w zakresie 0-10V. Dzięki potencjometrowi możemy kontrolować  barwę oświetlenia RGBW pokrętłem potencjometru ściennego.

 

 

Jak nie LED, to może halogen?

RGBW Controller to nie jedynie sterownik do zarządzania taśmami LED. Moduł ten posiada o wiele bogatszą funkcjonalność. Za jego pomocą możemy również zarządzać oświetleniem halogenowym, które działa na napięciu 12/24V. Popularne niegdyś halogeny niskonapięciowe stosowane są do oświetlania punktowego, podświetlania konkretnych elementów w pomieszczeniach, galerii zdjęć i obrazów itd. Do momentu pojawienia się RGBW Controllera zarządzanie takim oświetleniem w Fibaro nie było tak komfortowe jak dziś. Dzięki tylko jednemu modułowi mamy możliwość zarządzania nawet czterema osobnymi liniami takiego oświetlenia. Do każdej linii możemy podłączyć osobny przycisk ścienny i za ich pomocą sterować każdą linią oświetlenia. Ponadto moduł pozwala nie tylko na włączanie i wyłączanie każdej z linii, ale również sterowanie jego mocą za pomocą suwaka, tak jak w przypadku ściemniacza. Dzięki takiemu rozwiązaniu zintegrowanie oświetlenia halogenowego jest bardzo tanie (1 moduł na 4 linie oświetlenia), łatwe i komfortowe w obsłudze.

 

Więcej inteligencji w domu

Na tym jednak funkcjonalność RGBW Controller?a się nie kończy. Podstawą funkcjonalność inteligentnego domu jest umiejętność podejmowania działań zależnych od aktualnej sytuacji w domu i na zewnętrz. Dom inteligentny ma za zadanie odciążyć nas od tych najprostszych czynności, jak podlewanie ogrodu gdy to jest potrzebne, uruchomienie ogrzewania gdy spadnie temperatura, włączenie światła przed domem gdy się ściemni czy zgaszenie go, gdy słońce zacznie wschodzić. By centrala Home Center – czyli główny mózg instalacji Fibaro, mogła podejmować takie działania, musimy dostarczyć jej odpowiednią ilość informacji.

Zrzut ekranu 2014-05-26 o 19.33.19

Informacje te są zbierane i dostarczane do centrali za pomocą różnego rodzaju sensorów. W ofercie Fibaro są czujniki zalania, ruchu czy kontaktrony, które dodatkowo oferują aktualną temperaturę pomieszczenia czy jak to się ma w przypadku Motion Sensor, również jasności wyrażonej w luxach. Dzięki tym sensorom centrala wie, gdy nasze mieszkanie jest zalane, gdy otwarte jest okno czy jest ciepło. Producent chcąc dostarczyć centrali jeszcze szerszych informacji na temat otaczającego nas świata wprowadził do modułu RGBW Controller obsługę analogowych sensorów działających w zakresie 0-10V. ( Urządzenia te są bardzo uniwersalne, a ich producentów jest cała gama. Możliwości takich czujników są niezliczone. Dzięki tej funkcjonalności możemy poinformować centrale o jakość powietrza w pomieszczeniach, sile wiatru, temperaturze, wilgotności, natężeniu światła i wielu, wielu innych rzeczach.

Zrzut ekranu 2014-05-26 o 19.34.00

Informacje te mogą być następnie wykorzystane przez system do konkretnych działań. Przykład? Jeżeli czujnik jakości powietrza wykryje, że jest one niskiej jakości i pomieszczenie wymaga przewietrzenia, to uruchomi wentylację lub uchyli okna w bezpiecznych strefach. Jeżeli czujnik wiatru wykryje silne podmuchy, system złoży markizy by się nie uszkodziły. Jeżeli słońce dziś długo świeci i nie ma potrzeby włączania oświetlenia przed domem już o godzinie 20, to Fibaro wstrzyma się do zapadnięcia zmroku. W zasadzie im więcej informacji dostarczysz do centrali, tym system będzie w stanie zadbać lepiej o Ciebie i Twoją rodzinę.

 

Podłączamy sensory 0-10V 

Do dyspozycji mam cztery takie czujniki analogowe. Dwa służą do pomiaru temperatury. W przypadku AP-TOPZ5 mamy możliwość zamontowania go na zewnątrz budynku, dzięki czemu centrala otrzyma informację o dokładnej temperaturze panującej na zewnątrz. Może to być następnie wykorzystane przy scenie przewietrzenia mieszkania czy uruchamiania ogrzewania. Czujnik ten jest odporny na trudne warunki atmosferyczne i gwarantuje bardzo dużą dokładność pomiaru. Potrafi wskazywać temperaturę w zakresie -30 do +50 ?C.

topz51_2

Drugi czujnik temperatury, który posiadam to bardzo popularny, dostępny w różnych odmianach uniwersalny czujnik temperatury PT100. Jest to sensor do zastosowań wewnętrznych. W zasadzie z powodu ceny raczej bym go nie zalecał montować w naszym domu, gdyż o wiele taniej możemy kupić maleńki czujnik 1-wire DALLAS DS18B20, który nie tylko oferuje lepsze parametry pracy od -55 do +125?C, ale jest także co najmniej 20 razy tańszy od PT100. Z czujnikiem DALLAS współpracuje Universal Binary Sensor jak również kontaktron Door/Window Sensor. Jeżeli jednak w pomieszczeniu, z którego potrzebujemy znać stałą temperaturą nie chcemy montować ani UBS?a ani D/W, wtedy jedyną możliwością może być właśnie taki PT100.

88-01900002-0000

Trzecim bardzo fajnym sensorem, który podłączyłem do RGBW jest czujnik jakości powietrza LCN-LW04. Jest to szczególnie ważny sensor w miejscach, gdzie często przebywają nasze dzieci, w sypialni czy w salonie. W zasadzie warto taki sensor zamontować w każdym pomieszczeniu, w którym spędzamy dużo czasu. Będzie on stał na straży jakości powietrza, a w razie potrzeby wywoła uruchomienie sceny przewietrzenia pomieszczenia za pomocą uchylnych okien lub wentylacji.

1394783075

Ostatni moduł, który pojawił się w mojej testowej instalacji to czujnik wilgotności powietrza HCRH-01. Pozwala on wskazać procentową wilgotność powietrza w pomieszczeniu. Jest obowiązkowym elementem w domu, w którym pracuje klimatyzacja w lato i ogrzewanie w zimę. Prawidłowo nawilżone powietrze gwarantuje dobre samopoczucie. Jeżeli wilgotność będzie zbyt niska, wtedy system może uruchomić nawilżacz powietrza, który wyrówna jej poziom. Natomiast zbyt wilgotne powietrze może zostać wysuszone poprzez uruchomienie klimatyzacji. Wszystkim oczywiście zajmie się system Fibaro.

1230982496hcrh

Możliwe konfiguracje pracy

Budowa modułu RGBW pozwala na skorzystanie z czterech działających zamiennie wejść/wyjść oraz czterech sygnałów sterujących oświetleniem LED. Oznacza to, że możemy wysterować cztery linie taśm LED (na przykład cztery osobne, jednokolorowe taśmy LED, którymi możemy zarządzać za pomocą przypisanego do wyjścia klawisza ściennego) lub jedną taśmę z czterema liniami kolorów diod LED (RGBW), gdzie każdy sygnał sterujący odpowiada za jeden kolor, a do każdego z nich przypisane jest jedno wyjście do sterowania klawiszem ściennym. W przypadku kolorowych taśm zamiennie do klawiszy ściennych można użyć jednego potencjometru, którym będziemy mogli wybierać kolor z palety dostępnych barw lub pojedynczego klawisza ściennego, do którego przypiszemy tryb pracy Rainbow, i którym będziemy zatrzymywać aktualnie pasującą nam barwę.

Zrzut ekranu 2014-05-26 o 19.38.58

Za powyższa funkcjonalność odpowiada tryb RGB oraz RGBW, który po podłączeniu zasilania do nowo podłączonego modułu RGBW Controller i dodaniu go do centrali, musimy wskazać w funkcji oznaczonej skrzynką z różnościami Fibaro. W dostępnej liście jest jeszcze trzeci tryb Wejścia/Wyjścia. W tym właśnie trybie możliwe jest dodanie do czterech sensorów analogowych 0-10V lub oświetlenia halogenowego czy LED jednokolorowego.

Zrzut ekranu 2014-05-26 o 19.39.50

By podłączyć sensor, należy wybrać tryb pracy Wejście dla styku, do którego chcemy podłączyć czujnik. Następnie z listy musimy wybrać rodzaj czujnika. Do dyspozycji jest czujnik temperatury, wilgotności, natężenia światła i inny. Wybranie prawidłowego wpłynie jedynie na przypisanie czujnikowi wyświetlanej jednostki i odpowiedniej ikony w systemie Fibaro. Wybierając Inny, będziemy zmuszeni do wpisania jednostki ręcznie i ustawienia własnej ikony. Niezależnie jednak, którą opcję z listy wybierzemy, zawsze musimy wskazać Początek i Koniec wskazań czujnika. W polu Start mamy do wpisania napięcie oraz jednostkę początkową, od której czujnik zaczyna zliczanie wartości. Na przykładzie czujnika temperatury AP-TOPZ5, który działa w zakresie -30 do +50 ?C należy wpisać w polu Start 0V i -30?C gdyż to jest wartość, od której urządzenie zaczyna sprawdzać temperaturę, a w polu End 10V, bo do takiego napięcia pracuje ten czujnik i 50?C gdyż to jest graniczna temperatura pracy sensora. W przypadku sensora jakości powietrza jednostką jest procent i dla urządzenia LCN-LW04 w polu Start wpisujemy 0V i 0% a w End 10V i 100%. Parametry te ustawiamy dla każdego z czterech podłączonych sensorów do modułu RGBW Controller. Oczywiście mamy także możliwość pracy mieszanej, jednak tylko dla taśm LED jednokolorowych. Możemy na przykład podłączyć dwa sensory analogowe – na przykład czujnik temperatury PT100, i czujnik jakości powietrza LCN-LW04. Następnie dla dwóch kolejnych styków ustawić tryb pacy jako Wyjście.  Wtedy do nich podłączamy klawisz(e) ścienne, a do przypisanych im wyjść sterujących oświetleniem LED, odpowiednie 2 jednokolorowe taśmy LED lub halogeny.

Recenzja FIBARO RGBW Controller w AppleMobile.pl 21

Da nam to możliwość włączania i wyłączania oświetlenia, jak również płynnej regulacji jego natężenia, a przy okazji za pomocą tego samego modułu, pozwoli na dostarczenie centrali informacji o aktualnej temperaturze w pomieszczeniu oraz jakości powietrza.

 

Zastosowanie RGBW i czujników analogowych

Podane przeze mnie sensory, którymi dysponuję to oczywiście kropla w morzu dostępnych na rynku czujników. Sporo z nich jest urządzeniami do zastosowań typowo przemysłowych. To niestety sprawia, że ich cena czasem potrafi nas mocno zniechęcić do zakupu. Jednak nie wszystkie, a informacje, które potrafią zebrać i dostarczyć centrali, mogą mieć bardzo duże znaczenie dla komfortu i wygody mieszkańców inteligentnego domu.

 

Podświetlenie wanny, deszczowni czy umywalki

 slider_image1

Współpraca modułów Fibaro pozwala na uzyskanie niesamowitych efektów w aranżacji wnętrz, w tym łazienki. Kolorowe podświetlenie RGBW można wykorzystać do oświetlenia deszczowni, wanny lub umywalki. Gdy puścimy wodę za pomocą czujnika temperatury DALLAS, który można zamknąć w wodoszczelnej obudowie dostarczymy centrali jej aktualną temperaturę. Wtedy w zależności od tego ile stopni ma woda, będzie się zmieniać kolor podświetlenia. Efekt wow wśród odwiedzających nas znajomych gwarantowany.

image17

deszczowniceled2

 

 

Uruchomienie podlewania trawnika, gdy gleba jest sucha

 pobrane

Utrzymanie ogrodu w świetnej kondycji to ogromnej wyzwanie, które wymaga dużego samozaparcia, pasji i czasu. Jednak zielony trawnik przed domem nie koniecznie wymaga zatrudnienia ogrodnika, który będzie kontrolował sytuację 24h na dobę. Wystarczy, że zamontujesz zewnętrzny czujnik temperatury AP-TOPZ5 i czujnik wilgotności gleby LB-797. Gdy ten dostarczy informacji o wysokiej temperaturze na zewnątrz, suchej glebie, a na dodatek centrala sprawdzi pogodę w Internecie, że najbliższe opady deszczu będą nie szybciej niż za tydzień, Fibaro uruchomi podlewanie ogrodu, aż poziom wilgotności gleby będzie optymalny do zdrowego wzrostu roślin.

 

Parkowanie w ciasnym garażu

image14_parking

Parkowanie w garażu, szczególnie dużym autem, w którym nie widać końca przodu zza kierownicy jest nie lada wyzwaniem. Czy już jestem na blisko ściany żeby się zmieścić? Czy aby mam jeszcze miejsce, by trochę podjechać bez uderzenia? Czy wysiadając nie zarysuję drzwi i uda mi się opuścić auto? Zapewne nie jednego właściciela garażu trapią te pytania każdego dnia. Dzięki zastosowaniu sensorów MOTIONCONTROLSYSTEMS, PEPPERL & FUCHS lub GXSENSOR dostarczysz centrali informacji na temat odległości auta od ściany (czujnika). Zintegrowanie z pracą czujników taśm LED pozwoli Ci na świetlne ostrzeganie na temat tego, jak blisko ściany podjechałeś samochodem. Kolor zielony poinformuje, że możesz jechać, żółty że powoli zbliżasz się do ściany, a czerwony że lepiej już nie wciskać gazu, chyba że chcesz przesunąć nieco ścianę.

Oceń post
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *