Recenzja OSRAM Smart+ Flex 3P Multicolor – kolorowa taśma LED ze wsparciem dla HomeKit
Recenzja OSRAM Smart+ Flex 3P Multicolor – kolorowa taśma LED ze wsparciem dla HomeKit

Recenzja OSRAM Smart+ Flex 3P Multicolor – kolorowa taśma LED ze wsparciem dla HomeKit

0

Marki OSRAM chyba nie trzeba nikomu przedstawiać. To jeden z największych producentów świetlówek, żarówek i innego rodzaju źródeł światła na świecie. Ostatnio do testów trafiła do mnie taśma LED o długości 1.8 metra z obsługą za pomocą aplikacji Dom w iOS przez HomeKit.

Recenzja OSRAM Smart+ Flex 3P Multicolor

Dzięki takim technologiom jak HomeKit, stworzenie inteligentnych instalacji w naszym domu stało się nie tylko bardzo proste, ale przede wszystkim tanie. Możliwość łączenia ze sobą elementów instalacji różnych producentów w jednej działający system w aplikacji Dom sprawia, że możemy kupić żarówki jednego producenta, taśmy LED drugiego, a inteligentne oprawy do tradycyjnych żarówek u trzeciego, a następnie wszystkie te elementy spiąć w jeden współpracujący system oświetlenia. OSRAM Smart+ Flex 3P Multicolor to taśma RGB oferująca tysiące kolorów, dostępna w cenie poniżej 200 złotych za niemal 2 metry z zasilaczem i jednostką sterującą.

Recenzja OSRAM Smart+ Flex 3P Multicolor

Komunikuje się przez Bluetooth, dlatego też chcąc wykorzystać ją w domowej automatyce warto posiadać również AppleTV minimum 4 generacji, które jest niczym centrala łącząca urządzenia komunikujące się po WiFi z tymi na Bluetooth. W innym wypadku, taką centralą będzie urządzenie z iOS, na przykład nasz telefon czy tablet. Problem w tym, że jeżeli wyjdziemy z nim z domu, a jeden z naszych domowników będzie chciał skorzystać ze światła, to mu się to nie uda… Sami rozumiecie, że ATV, to niezbędny gadżet dla osób chcących myśleć o inteligentnym domu według Apple.

Recenzja OSRAM Smart+ Flex 3P Multicolor

Co w zestawie sprzedażowym

Za tak niewiele (mniej niż 200 złotych), dostajemy wszystko, co jest potrzebne do uruchomienia tego oświetlenia i sterowania nim z poziomu telefonu czy tabletu. W zestawie znajdziemy trzy paski diod LED RGB. Każdy po 60 centymetrów. Paski można połączyć w jeden długi lub pomiędzy każdy z krótkich wsadzić przedłużający przewód. Ten w ilości 1 sztuki o długości 90 cm jest dołączony do zestawu.

Recenzja OSRAM Smart+ Flex 3P Multicolor

Jeżeli potrzebujemy więcej to musimy sobie dokupić lub dorobić. Zapewniam, że nie sprawia to żadnego problemu.

Test OSRAM Smart+ Flex 3P Multicolor

Dodatkowo w zestawie znajdziemy zasilacz sieciowy raz jednostkę sterująca Bluetooth, dzięki której oświetlenie jest sterowane.

Jak skonfigurować?

Nie będę ukrywał, że skorzystanie z aplikacji OSRAM zniechęciło mnie do używania jej. Dlatego przeszedłem od razu do aplikacji Dom, aby dodać nowe akcesorium. Wystarczy po uruchomieniu kreatora sfotografować kod HomeKit znajdujący się na module sterującym, aby po chwili urządzenie było gotowe do działania.

Test OSRAM Smart+ Flex 3P Multicolor

Pozostaje przypisać go do pomieszczenia, w którym się znajduje i ewentualnie skonfigurować powiązanie z innymi źródłami światła, jeżeli zależy nam, aby diody zapalały się wraz z zapaleniem lampy czy oświetlenia sufitowego. Proste, szybkie bez problemowe.

Co oferuje taśma LED OSRAM Smart+?

Oczywiście taśma świeci. I to nie byle jak, gdyż jest to taśma wyposażona w diody LED RGB, dzięki czemu, jeżeli dobrze pamiętam, to pozwalająca wygenerować ponad 65 tysięcy odcieni różnych barw. Dzięki takiemu oświetleniu, można w bardzo ciekawy sposób zaaranżować domowy wystrój, upiększając wnętrze kolorowym światłem, budującym klimat.

Test OSRAM Smart+ Flex 3P Multicolor

Taśma jak wspominałem składa się z trzech pasków po 60 centymetrów. Co jednak, jeżeli potrzebuję krótszej? Żaden problem. Producent to przewidział i od tyłu zaznaczył miejsca, które można bezpiecznie przeciąć (pamiętaj, aby odpiąć ją od zasilania!) i skrócić do niezbędnej długości.

Ponadto taśma została przygotowana do montażu. Na jej tyle znajduje się dwustronna taśma marki 3M, która bardzo dobrze przykleja się do płaskich i odtłuszczonych powierzchni. Wsparcie dla HomeKit pozwala nie tylko na tworzenie połączeń między innymi urządzeniami oraz źródłami światła, ale także na sterowanie głosowe za pomocą Siri.

Na ile sprawnie działa komunikacja Bluetooth? 

Bluetooth ma swoje ograniczenia wynikające z zasięgu. Według specyfikacji jest to 30 metrów w warunkach laboratoryjnych. Każda ściana zmniejsza te odległości. Dlatego musicie wziąć pod uwagę, że jeżeli nie jesteście w pobliżu taśmy ze swoim telefonem lub przynajmniej Wasze AppleTV nie jest, to może być problem z nawiązywaniem połączenia z nią. Dlatego dla takich odległych miejsc warto skorzystać z taśm komunikujących się po WiFi (zdecydowanie droższe) lub poprzez moduły na Z-Wave lub ZigBee (najdroższe). Taśma Bluetooth idealnie sprawdzi się w salonie, gdzie macie niedaleko podłączoną do telewizora przystawkę Apple TV.

Jednak w sieci można natknąć się na opinie, że nie tylko zasięg, ale również spóźnione działania akcesoriów Bluetooth, jest ich największą wadą. Przyznam szczerze, że moje FIBARO czasem potrzebuje znacznie dłuższego czasu, niż rozwiązanie OSRAM na Bluetooth. Równie sprawnie zmieniane są kolory, co wyżej pokazane włączanie i wyłączenie oświetlenia. Generalnie trzeba powiedzieć, że może kiedyś rzeczywiście był z tym problem, jednak dziś akcesoria inteligentnego domu na Bluetooth, działają niezwykle sprawnie i poprawnie.

Podsumowując o OSRAM Smart+ Flex 3P Multicolor

Jeżeli macie ochotę wprowadzić nieco kolorowego światła do swoich salonów czy sypialni, tanie rozwiązanie marki OSRAM z powodzeniem Wam to umożliwi.

OSRAM Smart+ kosztuje poniżej 200 złotych za niemal 2 metry paska z diodami, jednostką sterującą i zasilaczem. Taniej, markowego produktu tego typu na pewno nie znajdziecie, tym bardziej takiej z certyfikatem HomeKit.

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

  • Długa, niemal 2 metrowa taśma led
  • Bogaty zestaw sprzedażowy
  • Niska cena
  • Niskoprądowa komunikacja Bluetooth
  • Wsparcie dla HomeKit
  • Możliwość sterowania przez Siri

Wady

  • Dla zapewnienia pewnej pracy, dobrze mieć Apple TV
  • Zasięg Bluetooth ogranicza odległość
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *