Recenzja: Olloclip Core Lens – zestaw fotografa mobilnego

Recenzja: Olloclip Core Lens – zestaw fotografa mobilnego

Recenzja: Olloclip Core Lens – zestaw fotografa mobilnego

3

Pamiętam czasy kiedy na liście rzeczy do spakowania na weekendowy wyjazd poza miasto, czy urlopowy wypoczynek znajdował się kompaktowy aparat cyfrowy. Zazwyczaj ze względu na swój wysoki priorytet zajmował on obok telefonu jedne z pierwszych, najważniejszych pozycji całego zestawienia. Czasy się zmieniły, a wraz z nimi przyzwyczajenia i technologia, która ewoluując puściła popularne „Małpki” w zapomnienie. Dziś ich rolę doskonale spełniają smartfony posiadające z roku na rok coraz lepszą optykę.

Możliwości fotograficzne inteligentnych telefonów komórkowych są obecnie na tak wysokim poziomie, że powstało fachowe pojęcie fotografii mobilnej, a ono samo stanowi dzisiaj zdobywający rzeszę fanów odłam dziedziny fotografii. Samo Apple również promuje własne urządzenia jako najlepsze do wykonywania zdjęć, czego przykładem jest cała kampania reklamowa „Shot on iPhone”. Ostatni z modeli iPhone 8 Plus zyskał nawet pod kątem wykonanych zdjęć pochlebne recenzje profesjonalnego fotografa, czyli coś jest na rzeczy.

Sęk w tym, że ze mnie taki fotograf amator jak z hulajnogi motocykl jednak podjąłem się próby przetestowania zestawu usprawniającego możliwości kamery iSight wbudowanej w iPhone’a. Jest nim Olloclip Core Lens, którego sednem są trzy obiektywy montowane za pomocą specjalnych uchwytów do iPhone’a 7 oraz 7 Plus.

Cóż tam wewnątrz mamy

Kartonowe pudełko niewielkich rozmiarów skrywa wewnątrz wiele akcesoriów, z których jednak najważniejszymi są obiektywy. Mamy trzy rodzaje: rybie oko (pole widzenia 180 stopni), szerokokątny (pole widzenia 120 stopni) oraz makro 15x (piętnastokrotne powiększenie), którym wykonamy zdjęcia przyrody z bliska.

Ich uzupełnieniem są oddzielnie dla każdego modelu iPhone’a dwa klipsy mocujące obiektywy na obudowie smartfona, dwa breloki przydatne w momencie kiedy nie korzystamy z obiektywów, a chcemy zadbać o ich bezpieczeństwo przypinając je wraz z klipsem choćby do smyczy (ten sam element może posłużyć także jako podstawka do iPhone’a – ma specjalne wycięcie) oraz karabińczyk sztuk jeden, ściereczka i plastikowe pokrywy chroniące szklaną powierzchnię obiektywów, a na koniec dodatkowo zaślepki do niewykorzystanej części pojedynczego klipsa.

Uchwyt, klips, czy jak go tam zwał

Wspomniany klips (przypominam w zestawie znajdują się dwa, każdy dedykowany jest odpowiedniemu modelowi iPhone’a) posiada dwa otwory na mocowanie obiektywu, po jednym na każdą ze stron.

Użytkownik zatem może pracować z dwoma obiektywami jednocześnie przekładając jedynie w odpowiedni sposób wspomniany uchwyt w zależności od efektu jaki chce uzyskać na zdjęciu lub zamaskować jeden z otworów na optykę wspomnianą zaślepką i użytkować tylko jeden obiektyw.

Ten ostatni mocowany jest z użyciem specjalnej tacki z wypustkami i mechanizmem sprężynującym, a zakładanie i zdejmowanie, to banalna i szybka czynność. Ten system wymiennych obiektywów przez producenta został nazwany Connect.

Niech was nie zwiedzie mało pewny luz jaki obecny jest po założeniu obiektywu na nieprzytwierdzonego jeszcze do urządzenia klipsa. Znika on bowiem kiedy ten znajdzie się już w parze z urządzeniem.

To, co najdroższe w zestawie, czyli obiektywy

Opisane wyżej przedmioty wykonane z plastiku dobrej jakości są jedynie uzupełnieniem całego zestawu, którego sednem są obiektywy. Nie mam na myśli sedna w kontekście jedynie funkcjonalności lecz również wykonania, bo tu mamy do czynienia z mistrzostwem.

Wysoką jakość czuć już w palach. Szkło najwyższych lotów, soczewki wyglądające poważnie i korpus wykończony zabarwionym na czarno metalem. Jak zapewnia producent obiektywy zostały zaprojektowane na nowo i różnią się optyką jak i wielkością od modeli sprzed miesięcy. Nie korzystałem, więc wierzę na słowo.

Mimo to jednak stwierdzam, że zestaw robi wrażenie może nie profesjonalnego (ciężko mi pisać tak o czymś co dedykowane jest fotografii mobilnej) ale z pewnością wysokiej jakości dodatku do jabłkowego smartfona.

Jak wspomniałem wyżej Olloclip Core Lens umożliwia dodanie do zdjęć efektu szerokokątnego, rybie oko oraz makro. Ten ostatni zaraz po rozpakowaniu pudełka wywołał moją dezorientację, bowiem szukałem dedykowanego mu obiektywu i zaniepokoiłem się widząc wyeksponowane jedynie dwa egzemplarze. Szybko jednak okazało się, że tryb makro uzyskuje się po odkręceniu obiektywu rybie oko, pod którym znajduje się specjalny filtr.

Producent zapewnia

Do tej pory wadą zestawów fotograficznych firmy Olloclip była kompatybilność z urządzeniami marki Apple. Specjalne uchwyty i do niedawna na stałe przytwierdzone do nich obiektywy precyzyjnie spasowane były z konkretnym modelem iPhone’a. Komplet przestawał być więc użyteczny jeśli stare urządzenie zastąpiliśmy nowszym.

Tym razem jednak wraz z debiutem technologii Connect będzie inaczej. Producent zapewnia, że użytkowników raczyć będzie nowym, dedykowanym uchwytem jeśli w ofercie Apple pojawi się nowa odsłona smartfona. To zdecydowanie obniży wydatki miłośników rozwiązań proponowanych przez Olloclip.

Dla kogo zatem przeznaczony jest ten zestaw tuningowy?

Odpowiedź na to pytanie oczywiście jest banalnie prosta. Zważywszy, że akcesorium do tanich nie należy i kosztuje ponad 500 zł będzie przedmiotem zainteresowania wąskiej grupy użytkowników jabłkowego smartfona. Społeczności traktującej nieco bardziej poważnie niż ja fotografię mobilną. Tych nie powinno zabraknąć wszak ta dziedzina zrobiła się wraz z ewolucją technologii modna na całym świecie. Ogromnym atutem całego zestawu jest również jego piórkowa waga wynosząca 340 g, dzięki czemu można zabierać go w nawet najbardziej niedostępne plenery.

Na koniec dodam, że każdy z obiektywów w praktyce nie pogarsza jakości zdjęć wykonanych iPhone’m. Zestaw zdecydowanie nie dla mnie, choć polecam go miłośnikom fotografii mobilnej.

Przykładowe zdjęcia wykonane z pomocą zestawu:

 

Recenzja: Olloclip Core Lens – zestaw fotografa mobilnego

Zalety Wady

Zalety

  • Porządna jakość wykonania
  • Zestaw spełnia swoje zadanie
  • Niewielka waga całości
  • Technologia Connect pozwalająca wykorzystać obiektywy z innym modelem iPhone'a

Wady

  • Wąskie grono odbiorców
  • Cena
Oceny
  • Jakość
  • Przeznaczenie
  • Cena
Krzysztof Rozengarten Jestem tu, bo lubię :-)