Recenzja HAMA The Smart Solution – recenzja inteligentnej żarówki i dotykowego włącznika dopuszkowego.

Recenzja HAMA The Smart Solution – recenzja inteligentnej żarówki i dotykowego włącznika dopuszkowego.

0

Recenzja HAMA The Smart Solution – recenzja inteligentnej żarówki i dotykowego włącznika dopuszkowego.

0

Ostatnie targi IFA w Berlinie pokazały jak wielu różnych producentów zainteresowało się automatyką budynków, szczególnie tą prostą, niewymagająca od nas żadnych większych zmian w instalacji domu czy kosztownego remontu, a jedynie wymiany poszczególnych elementów końcowych – żarówek, klawiszy ściennych, głowic grzejnikowych itd. Jednym z nich jest Hama, znany i bardzo popularny producent akcesoriów i urządzeń. Od teraz również elementów instalacji inteligentnego domu.

Wspólnie z Czarkiem mieliśmy okazję zobaczyć nowości Hamy także w dostępnej wyłącznie dla mediów części wystawowej urządzonego z wielkim rozmachem stanowiska tej niemieckiej firmy. Do testów oddano nam żarówkę typu filament, bardzo popularną szczególnie wśród osób tęskniących za tradycyjnymi żarówkami wolframowymi.

Żarówki typu filament łączą zalety energooszczędnego oświetlenia LED z tradycyjnym wyglądem żarówki i charakterystyczną dla nich barwą i temperaturą oświetlenia. Ponadto poza żarówką dostaliśmy także bardzo ładny, bo nowocześniej wyglądający dotykowy przycisk ścienny do montażu dopuszkowego. Oczywiście oba urządzenia są sterowalne z aplikacji, ale również z poziomu asystentów głosowych Alexa i Google Asistant, a przy drobnej zmianie, także z poziomu Siri od Apple.

Inteligentna żarówka Hama WiFi LED Filament E27

W zestawie z żarówką nie znajdziemy nic poza instrukcją powiązania ją z naszym smartfonem i dedykowaną aplikacją Hama Smart Solution. Sama żarówką bardzo przypomina mi żarówki, które stosowało się kiedyś. Tak, dokładnie te, mając po 60-100W, świecące tym przyjemnym ciepłym światłem, którego bardzo trudno szukać w przypadku świetlówek i żarówek LED’owych, a które zostały dziś już zupełnie wycofane ze sprzedaży z nakazu Komisji Europejskiej.

Żarówkę wkręcimy do każdej lampy wyposażonej w gruby gwint E27.

To jeden z najbardziej popularnych gwintów występujących w oświetleniu, co sprawia, że żarówka jest bardzo uniwersalna, jeżeli chodzi o możliwości jej wykorzystania.

Natomiast bardzo zaskakuje jej sposób świecenia. Mimo, że przecież za „świecie” odpowiada tu technologia LED, to zastosowanie diod elektroluminescencyjnych w postaci długich „pałeczek” pozwoliły uzyskać efekt klasycznych żarników wolframowych. Żarówka generuje 800 lumenów światła, pobierając przy tym zaledwie 7W energii, co pozwoliło jej uzyskać najwyższą ocenę w klasie energooszczędności A++.

Klawisz ścienny Hama WiFi Wallswitch

Ten klawisz wygląda przepięknie i nowocześnie! Szklany panel dotykowy z delikatnie podświetlanymi przyciskami dotykowymi pozwoli podkreśli piękne, nowoczesne wnętrza Twojego domu. Ten panel dysponuje obsługą dwóch obwodów, dzięki czemu możemy za jego pomocą obsłużyć dwa podpięte do niego źródła światła lub jedna z podzielonymi punktami świetlnymi.

Niestety, ale nie mogę Wam powiedzieć nic o wygodzie obsługi tego włącznika. Dużą wadą tego włącznika jest konieczność posiadania nie tylko głębokich, ale też dużych puszek podtynkowych, w których zmieści się „zaplecze” włącznika. Niestety, po pierwsze moich puszkach siedzą moduły FIBARO, których dla testu nie chciałbym mimo wszystko wypinać po drugie, moje puszki są za małe, aby taki włącznik w nich zmieścić.

Podobnie jak żarówkę, ten klawisz ścienny możemy obsługiwać albo dotykając dotykowych sensorów na szklanym panelu, albo zdalnie z poziomu aplikacji i asystentów głosowych.

Aplikacja Hama Smart Solution i parowanie urządzeń 

Program dostępny jest bezpłatnie w AppStore i posiada polską wersję językową. To jej duża zaleta. Jednak już kilka chwil obnaża nam całą prawdę o niej – gdzieś już to widziałem… Choć to bardzo ładnie zmodyfikowana apka, to jest ona wyłącznie modyfikacją tej samej, która obsługiwałem w przypadku recenzji automatyki SmartDGM czy listwy podłogowej DIGOO.

W porównaniu do nich jest nieco ładniejsza i wygląda profesjonalnie i bardziej użytecznie, choćby z powodu dodanej pogody (pewnie można to wykorzystać przy scenach i automatyzacjach), jednak podobnie jak aplikacja SmartDGM, nie posiada wsparcia dla HomeKit, ani nawet dla Siri. Można to jednak łatwo obejść, ale o tym za moment.

Dopisanie urządzeń do aplikacji jest dziecinnie proste. W zasadzie wystarczy podłączyć zasilanie do żarówki i innego dowolnego urządzenia Hama i uruchomić wyszukiwanie, po chwili urządzenie wskakuje nam na listę i jest gotowe do użycia. W przypadku żarówki poza możliwością włączania i wyłączania światła z pozycji aplikacji, możemy również użyć ściemniacza do regulacji natężenia światła. Niestety w przypadku tego rodzaju światła, nie ma możliwości regulowania temperatury świecenia. Ale co tam, żarówka daje tak przyjemnie światło, że w tym wypadku jest to zbędne.

Jak dodać obsługę Siri do automatyki Hama? 

O tym sposobie wspominałem już przy okazji testowania akcesoriów SmartDGM. Jak wszystko wskazuje, Hama korzysta z tego samego dostawcy elementów swojego inteligentnego demo od tych samych podwykonawców, co pozostali producenci. I choć trzeba przyznać, że ich aplikacja wygląda bardzo dobrze, a produkty są świetnie wykonane i zapakowane, a marketing dba o to, aby były postrzegane jako wysokiej jakości autorskie elementy Smart Home, to z powodzeniem można je dopisać do obsługi innych aplikacji, innych sprzedawców systemów inteligentnego domu.

Jeżeli ktoś pomyślał, że to wada i jakoś próbuje umniejszyć wartość oferty Hama na podzespoły inteligentnego domu, to nie, zupełnie nie tędy droga. Dla mnie jest to zalety, ponieważ zyskujemy możliwość zakupu dobrej jakości elementów Smart Home będących pod kontrolą jakości Hama, które pozwalają łączyć w jeden system urządzenia wielu różnych firm, oferowanych pod wieloma różnymi brandami i to bez udziały HomeKit czy innego agregatora obsługi automatyki.

Jeżeli kupiliście urządzenia SM od Hama, ale też innych producentów, sprawdźcie czy ich dedykowana aplikacja w sekcji Profil ma takiego „robocika” w górnej części ekranu. Jeżeli tak, to możecie być niemal pewny, że te urządzenia będą ze sobą współpracować w innych aplikacjach.

Ja sugeruję użycie aplikacji SmartLife, ponieważ póki udało mi się ustalić, tylko ona posiada obsługę poza Amazon Alexa i Google Assitant, również Siri od Apple, a co za tym idzie umożliwia sterowanie podpiętymi żarówkami, włącznikami itd. przy użyciu głosowego asystenta Apple.

Podsumowując

Bardzo mnie cieszy fakt, że w dzisiejszych czasach do automatyzacji oświetlenia, urządzeń elektrycznych czy ogrzewania, wcale nie trzeba posiadać dużym budżetem, aby cieszyć się inteligentnym domem. Możliwości takich urządzeń jak te od Hama, ale wielu różnych producentów pozwalają na stworzenie bardzo praktycznych rozwiązań dla domu, zwiększających bezpieczeństwo, komfort życia i zapewniających niższe rachunki za energię elektryczną. A przecież o to w tym wszystkim chodzi.

Recenzja HAMA The Smart Solution – recenzja inteligentnej żarówki i dotykowego włącznika dopuszkowego.

Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.