Recenzja Freecom mHDD SLIM 1TB – dysk USB-C, który można podłączyć także do standardowego USB
Recenzja Freecom mHDD SLIM 1TB – dysk USB-C, który można podłączyć także do standardowego USB

Recenzja Freecom mHDD SLIM 1TB – dysk USB-C, który można podłączyć także do standardowego USB

0

Jeśli wierzyć zapowiedziom, najnowsza odsłona Macbooka Pro, podobnie jak już dostępny MacBook 12”, będzie wyposażony jedynie w złącza typu USB-C. O tym, że te plotki należy brać na poważnie pokazuje stanowisko producentów urządzeń trzecich. Na rynku pojawia się co raz więcej akcesoriów właśnie z USB-C. Dysk przenośny mHDD SLIM jest tego przykładem.

Recenzja Freecom mHDD Slim w AppleMobile.pl 9 

O tym, że Freecom wprowadza do sprzedaży nowe dyski mHDD Slim dowiedzieliśmy się w maju bieżącego roku. W końcu udało nam się otrzymać taki dysk do testów. Freecom mHDD Slim o pojemności 1 terabajta to kompaktowy, lekki i stylowy dysk przenośny zamknięty w solidnej metalowej obudowie. W sprzedaży są obecnie dwie wersje pamięciowe oraz 3 wersje kolorystycznego tego modelu.

Recenzja Freecom mHDD Slim w AppleMobile.pl 1

Można nabyć mHDD Slim w pojemności, którą dostaliśmy, jak również z pamięcią dwukrotnie większą, o pojemności 2 terabajtów. Metalowa obudowa ze szczotkowanego aluminium może mieć barwę złota, srebra lub grafitu. Wpisują się w kolorystykę produktów Apple, co wydaje mi się, nie jest przypadkiem.

Recenzja Freecom mHDD Slim w AppleMobile.pl 6

Bye, bye USB…

Jak wspominałem we wstępie, najprawdopodobniej już we wrześniu zobaczymy najnowszego MacBooka Pro, który na stałe pożegna się z portami USB 3.0 na rzecz portów USB-C. Port USB-C po raz pierwszy do komputerów Apple trafił przy okazji premiery 12 calowego Macbooka.

Recenzja Freecom mHDD Slim w AppleMobile.pl 4

Mimo wydawać by się mogło sporej niechęci fanów do tego rozwiązania, komputer ten znalazł swoich odbiorców, co potwierdza ilość komputerów tego modelu widoczny w kawiarniach czy biurach.

Recenzja Freecom mHDD Slim w AppleMobile.pl 10

Dlaczego to duża zmiana?

USB-C od standardowego USB różni się wtykiem. USB-C jest znacznie cieńszy. Można go porównać do portu Lightening w iPhone lub microUSB. Mniejsza gniazdo to możliwość jeszcze większego wysmuklenia obudowy komputera. Należy się więc spodziewać komputera Pro o gabarytach zbliżonych do Air. USB-C to także teoretycznie dwukrotnie wyższy transfer niż standardowego USB 3.0.

Kupując Freecom mHDD Slim w zestawie otrzymamy dwa przewody – standardowy dla USB 3.0 oraz drugi dla USB-C. Świetnie rozwiązanie, dzięki któremu nie będziemy ograniczeni jedynie do korzystania z dysku tylko z najnowszym modelem komputera. Z powodzeniem podłączmy go do starszych modeli, ale także do telewizora Smart TV, kina domowego czy samochodowego systemu multimedialnego.

Recenzja Freecom mHDD Slim w AppleMobile.pl 11

Wewnątrz metalowej obudowy znajduje się 2.5 calowy dysk SATA. Według specyfikacji urządzenie to powinno pozwolić nam na transfer danych z prędkością do 480 Mbit/s. Metalowa obudowa działa w tej konstrukcji jak radiator pozwalający na oddanie ciepła. To jednak ma swoje minusy. Podczas pracy obudowa dość mocno się nagrzewa.

Recenzja Freecom mHDD Slim w AppleMobile.pl 3

Jak dysk sprawuje się podczas pracy?

Sprawdziłem za pomocą Disk Speed Test BlackMagic jakich transferów podczas pracy możemy się spodziewać w przypadku tego produktu. Nie są one oszałamiające. Dodam tylko, że test był przeprowadzony na komputerze iMac do którego dysk był podłączony przez port USB 3.0. Niestety nie dysponuję komputerem z USB-C.

Recenzja Freecom mHDD Slim w AppleMobile.pl 2

Jak widać transfer nie jest oszałamiający. To raczej typowe wartości dla popularnych konstrukcji opartych o dysk HDD Sata. Nie prędkość zapisu/odczytu jest tu największą zaleta w przypadku Freecom mHDD Slim, a możliwość skorzystania z urządzenia na komputerze wyposażonym nie tylko w standardowy port USB, ale także nowy interfejs USB-C. Ważna jest także pojemność 1 lub 2 terabajty to bardzo dużo miejsca na nasze pliki. Trzeba także przyznać, że dysk tak jak i podczas odczytu, tak i podczas zapisu jest bardzo cichy.

Recenzja Freecom mHDD Slim w AppleMobile.pl 6

Podsumowując 

Jeżeli zależy nam na kompaktowym dysku zamkniętym w solidnej obudowie, który pomieści mnóstwo danych, dysk Freecom mHDD Slim spełni nasze oczekiwania.

Recenzja Freecom mHDD Slim w AppleMobile.pl 5

Natomiast jeżeli priorytetem jest dla nas szybkość transferu, lepiej rozejrzeć się za czymś opartym o pamięci półprzewodnikowe. Największa zaletą jest tutaj jednak pamięć i obsługa USB-C. Z dysku będą zadowoleni właściciele Macboków 12’’ i tych nowych Pro, których spodziewamy się tuż po wakacjach. Sugerowana cena detaliczna producenta (MSRP) dla mHDD 1 TB wynosi 479 PLN oraz 699 PLN dla modelu 2TB.

 

Oceń post
ZaletyWady

Zalety

 • Duża pojemność
 • Kompaktowe rozmiary
 • Cicha praca
 • Aluminiowa obudowa w trzech kolorach
 • Możliwość podłączenia do USB-C oraz USB 3.0

Wady

 • Gdyby nie obsługa USB-C, byłby to dysk jakich wiele
 • Transfer danych nie powala
Oceny
 • Jakość/Cena
 • Prędkość odczytu
 • Prędkość zapisu
 • Kompaktowe rozmiary
Michał Gruszka Jestem twórcą i założycielem APPLEMOBILE. Byłem dziennikarzem technologicznym i redaktorem w czasach, gdy prasa była głównym źródłem informacji. Dziś, oddany pasji pisania, tworzę głównie dla własnej przyjemności. Krytyczny fan Apple.

SKOMENTUJ

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *