Recenzja FREECOM mHDD DESKTOP. Szybki dysk biurkowy o dużej pojemności.

Recenzja FREECOM mHDD DESKTOP. Szybki dysk biurkowy o dużej pojemności.

Recenzja FREECOM mHDD DESKTOP. Szybki dysk biurkowy o dużej pojemności.

0

Po serii dysków przenośnych od marki FREECOM, przyszedł czas na coś biurkowego, co sprawdzi się w pracy stacjonarnej, a razie potrzeby dysk można odłączyć i zabrać ze sobą.

Marka FREECOM niejednokrotnie była bohaterem moich recenzji, co warto dodać bohaterem pozytywnym, za sprawą naprawdę bardzo dobrej jakości nośników zamkniętych w świetnie wykonanych solidnych obudowach. mHDD Desktop wydaje się kontynuować obrany przez markę kierunek produktowy. Podobnie jak poprzednio testowane produkty, producent zdecydował się tu zamknąć nośnik magnetyczny w dobrze wyglądającej, a przy tym solidnej aluminiowej obudowie.

Co znajdziemy zestawie sprzedażowym?

W sporej wielkości jak na tego typu dysk opakowaniu producent umieścił najbardziej potrzebne akcesoria i dokumentację. Nie zabrakło przewodu USB zgodnego ze standardem USB 3.0, ale także zasilacza sieciowego i adapterów do gniazdka europejskiego oraz typu angielskiego.

Dzięki temu dysk możemy zabrać nie tylko do domu, ale także pojechać z nim w świat i skorzystać z urządzenia bez przejściówki wszędzie tam, gdzie obowiązują gniazdka EU i UK.

Pierwsze wrażenia

Urządzenie posiada bliźniacze wzornictwo do świetnego dysku mSSD MAXX. Różnie się natomiast od niego tym co znajduje się wewnątrz obudowy. W środku producent umieścił magnetyczny dysk HDD 3.5 cala o pojemności 2 terabajtów typu SATA.

Obudowa wykonana została ze szczotkowanego aluminium. Na niej producent umieścił logotyp. Nie aluminiowa jest natomiast podstawa urządzenia. Wydaje mi się, że użycie plastiku w tym miejscu ma raczej podłoże w postaci wygłuszenia czy lepszego odprowadzenia ciepła niż oszczędności, choć mogę się mylić.

Nie mniej dysk prezentuje się dobrze, a w sąsiedztwie aluminiowych komputerów Apple, wręcz doskonale wpisując się design tego producenta.

Parametry

Dysk oferuje 2 terabajty przestrzeni na nasze dane. To potężna pojemność, której domowemu użytkownikowi powinno wystarczyć na długie lata, nawet jeżeli zamierza budować własną bibliotekę zdjęciową, muzyczną czy filmową.

Podczas testów wydajnościowych przy wykorzystaniu interfejsu USB 3.0 w iMac’u, program Disk Speed Test pokazał wartości 138.3 MB/s dla zapisu oraz 182.8 MB/s dla odczytu danych. Są to wartości bardzo dobre, szczególnie gdy pod uwagę weźmiemy interfejs oraz zastosowany, mechaniczny dysk głowicowy.

Podsumowanie

Dysk ten kosztuje około 500 złotych. Biorąc pod uwagę atrakcyjną wizualnie solidną obudowę oraz bardzo dobre parametry odczytu i zapisu danych po USB 3.0, kwota ta nie wydaje się być wygórowana.

Jeżeli szukacie przenośnego dysku biurkowego, model mHDD Desktop od FREECOM jest warty rozważenia.

Recenzja FREECOM mHDD DESKTOP. Szybki dysk biurkowy o dużej pojemności.

 

Zalety Wady

Zalety

  • Solidna obudowa
  • Interfejs 3.0
  • Duża pojemność pamięci
  • Dobra cena
  • Dobre transfery zapisu/odczytu

Wady

  • Nie w pełni aluminiowa obudowa
  • Wymaga zasilania z zasilacza sieciowego
Michał Gruszka Właściciel AppleMobile.pl, dziennikarz magazynu Mobility, były redaktor naczelny iStyle Magazine - pierwszego w Polsce magazynu dla fanów APPLE. Na co dzień serwisuję Wasz iPhone'y, iPad'y i iPody.